Výber a text v slovinskom jazyku: Špela Rogel
Nižšie:
- Sochárske schodisko spája mozaikové podlahy starého domu na Sicílii
- Raumplan – schody ako spojovací článok medzi plošinami, priestor na čítanie a lavica k jedálenskému stolu
- Úchvatné točité schodisko, ktoré vyzerá ako slimačí domček
- Schody ako východ z čiernej kocky
- Storočné schodisko
- Schodisko obložené surovým plechom, v ktorom sa odrážajú zelené steny
- Tenké samonosné drevené schody, ktoré umožňujú pohľad na nedotknutú prírodu z každého kúta priestoru
- Schody ako centrum priestoru vo vidieckom dome
Sochárske schodisko spája mozaikové podlahy starého domu na Sicílii
Francesco Librizzi Studio, foto: Alberto Moncada
V tejto sicílskej rezidencii, ktorú zrenovoval milánsky architekt Francesco Librizzi, schodisko pozostáva z drevených boxov, plošín a čiernych kovových rámov. Schody spájajú dve poschodia starého rybárskeho domu v Cefalù a umožňujú prístup na dláždenú strešnú terasu s výhľadom na mesto a Tyrrhenské more. Schodisko stúpa do výšky takmer 10 metrov. Na štíhlom čiernom lakovanom železnom ráme štvorcového prierezu sú dubové schody zostavené z plochých a hranatých tvarov. Librizzi rozdelil strmé schodisko na niekoľko častí, aby pri výstupe boli prestávky a zároveň umožnil pohľad na zaujímavé pastelové dláždené podlahy.
Raumplan – schody ako spojovací článok medzi plošinami, priestor na čítanie a lavica k jedálenskému stolu
Dom JM, Katarina Hostar, foto: Klemen Korenjak
V dome neďaleko mesta Kranj (Slovinsko), ktorý navrhla architektka Katarina Hostar, obývací priestor pozostáva z kuchyne s jedálňou, z ktorej sa vychádza na záhradnú terasu a niekoľko schodov ju spája s vyššou plošinou, na ktorej sa nachádza obývačka. Rôzne výšky vytvárajú vizuálne prepojenie a jedinečné usporiadanie priestoru: obývacia izba je umiestnená o pol poschodia vyššie ako jedáleň a má strop v dvoch výškach; jedáleň je priestor s veľmi vysokým stropom, kuchyňa je vo výklenku s obvyklou výškou stropu. Celá obývačka je vizuálne prepojená, hoci okrem výškových rozdielov priestor subtílne oddeľuje aj kozub. Nakoniec je tu vizuálne prepojenie medzi chodbou prvého poschodia a obývacou izbou.
Úchvatné točité schodisko, ktoré vyzerá ako slimačí domček
Tommy Rand, foto: Mia Mortensen
Dánsky architekt Tommy Rand postavil pre seba a svoju rodinu dom, ktorého súčasťou je točité schodisko vyrobené zo 630 kusov preglejkových dosiek rezaných CNC strojom. Schodisko je centrálnou časťou domu a jeho točitá sochárska forma vytvára úžasný kontrast s holými betónovými stenami, ktoré ho obklopujú. Tento kontrast zvýrazňuje komplexnosť návrhu – všetky počítačom rezané kusy schodiska sú ručne montované a lepené na mieste. Celý prvok pôsobí ako slimačie hniezdo, ktoré sa pri stúpaní na prvé poschodie otvára čoraz viac.
Schody ako východ z čiernej kocky
Marasovic arhitekti, www.marasovic-arhitekti.com, foto: Blaž Škorjanc
V dvojposchodovej garsónke v centre mesta Koper (Slovinsko) rekonštrukcia bola úspešná vďaka tomu, že architekti štúdia Marasovic arhitekti k starým zachovaným prvkom pridali prvky nové. Zdôraznili príbehy starých stien domu a nainštalovali moderný minimalistický nábytok a zariadenie, ktoré zodpovedá potrebám moderného životného štýlu. V miestnosti s výškou stropu 4 metre pozornosť upúta dvojposchodová čierna kocka – kuchyňa, za ktorou je ukrytá kúpeľňa – ktorá kontrastuje s bielymi omietnutými tehlovými stenami, rustikálnymi oknami a balkónovými dverami. Z jednej strany kocky je prechod do kúpeľne a z druhej minimalistické schodisko, ktoré vedie do spálne na hornom poschodí.
Storočné schodisko
a2o2 arhitekti, www.a2o2.si; foto: Ana Skobe
Architekti architektonickej kancelárie a2o2 arhitekti odstránili všetky nahromadené vrstvy vnútorného obkladu tohto storočného domu v Ľubľane a úplne odhalili jeho surovosť. Na prízemí vďaka veľkým otvorom v deliacich stenách vznikol svetlý, otvorený obytný priestor s kuchyňou, jedálňou a obývačkou, ktorý vedie k točitému drevenému schodisku vedúcemu na poschodie. Schodisko tiež bolo zbavené všetkých vrstiev a vystavené v surovej pôvodnej podobe.
Schodisko obložené surovým plechom, v ktorom sa odrážajú zelené steny
Studio KO, foto: Yann Deret
Karl Fournier a Olivier Marty, dvojica z architektonickej kancelárie Studio KO, len málokedy zostávajú dlhšie na jednom mieste. Ich kancelárie sú v Paríži, Marakéši a Londýne a projekty v takých odľahlých destináciách ako Gabon, Maroko, Los Angeles a Korzika. Parížsky byt navrhli pre podnikateľa, ktorý veľa cestuje. Jeho betónová škrupina je pokrytá paletou tmavých farieb, ktoré do tohto vznešeného interiéru vnášajú mužnosť a viacvrstvový luxus. Prístup typický pre Studio KO, v ktorom sa prelína moderný minimalizmus s luxusom a textúrami, vytvoril veľmi žiadaný efekt. Jedným z vrcholov tohto prostredia je určite točité schodisko obložené surovým plechom, v ktorom sa odrážajú lesozelené steny.
Tenké samonosné drevené schody, ktoré umožňujú pohľad na nedotknutú prírodu z každého kúta priestoru
Studio Tina Rugelj, www.tinarugelj.com, foto: Janez Marolt
Známa architektka a dizajnérka Tina Rugelj hovorí, že najväčšou výzvou pri navrhovaní interiéru domu, ktorý sa nachádza v krásnom prírodnom prostredí neďaleko Ľubľany, bolo poskytnúť pohľad na najvzácnejší atribút lokality – nedotknutú prírodu – z každého kúta interiéru. Veľkú pozornosť preto tím venoval centrálne umiestnenému schodisku, ktoré by pri nesprávnom návrhu mohlo zamedziť výhľady z interiéru a rozdeliť obytný priestor na dve časti. Technicky zložité samonosné drevené schodisko patrí k najtenším svojho druhu. Aby riešenie bolo bezchybné a zároveň spĺňalo ich náročné dizajnové kritériá, bolo schodisko podopreté konštrukciou z tenkej čiernej lakovanej ocele a dreva, ktorá je súčasne aj policami. Čiastočne schodisko visí zo stropu, zavesené na oceľovom zábradlí.
Schody ako centrum priestoru vo vidieckom dome
Marjeta Černe – Studio 7, foto: Miran Kambič
Interiér domu na okraji Cerknického jazera otvorene komunikuje, dýcha. Atmosféru charakterizuje otvorený priestor, svetlé farby a kruhový pôdorys. V strede prízemia je umiestnená biela kocka. Predstavuje jadro, ktorým vedú drevom obložené schody do podkrovia, okolo sú usporiadané obytné priestory. Tri základné materiály/textúry/farby – na podlahe nahrubo opracovaný masívny dub – vnášajú teplo a útulnosť, pohľadový betón na stenách ako kontrast k drevu a biela farba, základný prvok vstavaného nábytku, vďaka ktorej je všetko ľahké, priehľadné, vzdušné. Všetky tieto komponenty sa spolu postarali o decentný vyvážený interiér. Kombinácia materiálov, štruktúr a farieb vyjadruje základnú dizajnovú myšlienku – vytvoriť holistický štýl, ktorý by spájal klasickú, minimalistickú eleganciu s charakteristikami vidieka.