Pre oblasť

  Ako vyčistiť upchatý odtok – 7 jednoduchých spôsobov

  Každý z nás sa už niekedy stretol s upchatým odtokom. Ak včas spozorujete varovné signály, ako je pomalší odtok vody a nepríjemný zápach, môžete zabrániť úplnému upchatiu. Ak však dôjde k upchatiu alebo záplavám, obráťte sa na skúsených odborníkov.
  Odborný článok 310
  upchaty odtok
  Máme 551 realizátorov v oblasti Údržba:

  1. Správajte sa tak, aby čistenie odtoku vôbec nebolo potrebné

  Prevencia je lacnejšia ako liečba, to platí aj pre potrubia. Môžete sa vyhnúť upchatiu alebo ho  aspoň oddialiť, ak budete dodržiavať niekoľko jednoduchých tipov na údržbu a čistenie odtokov. Odtok drezu majte vždy zakrytý sitkom a nikdy do odtoku nevhadzujte pevné kúsky alebo drobné zvyšky jedla.

  To platí aj pre kávovú usadeninu alebo veľké množstvo tuku, ktoré môže v studenom potrubí stvrdnúť a upchať potrubie. Z mastného riadu papierovou utierkou odstráňte čo najviac mastnoty. Mastný riad najprv namočte do horúcej vody so saponátom. Aspoň raz za mesiac nasypte do odtokového potrubia šálku jedlej sódy a soli a zalejte 3 litrami vriacej vody. 

  2. Ako sami môžete vyčistiť upchatý odtok?

  Existuje niekoľko pomerne jednoduchých krokov, ktoré vám pomôžu zvýšiť prietok v potrubí alebo odstrániť drobné upchatia.

  2.1. Použite gumový zvon

  Klasický gumový zvon je nevyhnutnou pomôckou v každej domácnosti. Ak je odtok čiastočne priechodný, najprv položte odtokovú zátku a do drezu napustite vodu do výšky niekoľkých centimetrov. Zátku vytiahnite a okamžite začnite používať gumový zvon. Pokračujte, až kým neuvidíte vyplavené nečistoty. Všimnite si, čo všetko sa z odtoku vyplaví, aby ste sa v budúcnosti vyhli upchatiu.

  2.2. Prostriedok na čistenie odtokov

  V každom obchode si môžete kúpiť čistič odtokov, určený na pravidelnú údržbu, čistenie a odstraňovanie drobných upchávok. Trh ponúka nespočetne veľa produktov na uvedené účely, nech si vyberiete ktorýkoľvek, počas čistenia postupujte podľa pokynov výrobcov uvedených na obale.

  • Upozornenie: Väčšina čističov odtokov je zdraviu škodlivých, preto s nimi zaobchádzajte opatrne a uchovávajte ich mimo dosahu detí.

  2.3. Vyčistenie odtoku vriacou vodou

  Ďalším jednoduchým trikom je vriaca voda, ktorú je potrebné pomaly nalievať do odtoku, chvíľu počkať a potom skontrolovať účinok.

  • Upozornenie: vriaca voda môže poškodiť citlivú keramiku a gumené hadice.

  2.4. Čistenie upchatého odtoku Coca-Colou

  Coca-Cola alebo akýkoľvek iný nápoj s vysokým obsahom kyseliny fosforečnej je dobrým odmasťovačom rúr. Do odtoku nalejte dva litre tohto alebo iného podobného nápoja a nechajte pôsobiť asi 2 hodiny. Nakoniec odtok prepláchnite horúcou vodou.

  2.5. Prostriedok na ručné umývanie riadu

  Zmiešajte veľké množstvo prostriedku na umývanie riadu a vriacej vody a pomaly vylejte do odtoku. Táto metóda funguje dobre aj pri odstraňovaní upchatia toalety.

  2.6. Čistenie odtokov jedlou sódou a soľou

  Veľmi účinnou metódou je zmes rovnakého množstva soli a sódy bikarbóny. Vysypte ich do odtoku a po pol hodine nalejte do odtoku viac vriacej vody. Chemická reakcia medzi soľou a sódou vyčistí potrubie.

  2.7. Čistenie odtokov sódou bikarbónou a octom

  Silným odmasťovačom je aj zmes jedlej sódy a octu. Zmiešajte 50 gramov sódy a 80 až 100 mililitrov octu a zmes ihneď ich vylejte do odtoku, pretože sa okamžite spustí prudká reakcia. Najprv môžete nasypať jedlú sódu do odtoku a potom pridať viac octu.

  Nechajte pôsobiť aspoň hodinu, najlepšie dlhšie. Aby postup bol čo najúspešnejší, po naliatí položte odtokovú zátku a nalejte horúcu vodu do drezu, umývadla alebo vane. Potom  vytiahnite zátku a tlak vody sa postará o mechanické čistenie.

  • Upozornenie: Exotermická reakcia medzi octom a sódou môže poškodiť plastové potrubie a tesnenia.

  3. Odborníci, ktorí sa postarajú o odstránenie vášho problému

  Keď je upchatie príliš veľké alebo už dochádza k úniku, obráťte sa čo najskôr na profesionálov, ktorí rýchlou reakciou zabránia veľkým škodám na budove. Odborníci  disponujú profesionálnym vybavením, ale aj skúsenosťami, a tak si s upchatými odtokmi vedia poradiť rýchlo a bezpečne.

  Okrem toho vedia vykonať kontrolu kanalizácie kamerou, ktorá dokáže presnejšie určiť problematické miesto v potrubí a optimálny spôsob odstránenia upchatia či opravy.

  Ak máte záujem o preventívnu kontrolu potrubia alebo potrebujete urgentný zásah, môžete nás kontaktovať na Daibau.sk alebo nám poslať dopyt. Na našich stránkach nájdete ďalšie tipy týkajúce sa tejto témy, ale aj zhotoviteľov, s ktorými spolupracujeme a ktorí v súlade s vaším dopytom pripravia vhodnú ponuku.

  Informácie o cene sú dostupné v cenovej kalkulačke.

  Váš tím

  Daibau.sk

  Odborný článok 310
  Autor: Daibau casopis
  Máme 551 realizátorov v oblasti Údržba:

  Ako ste využili tieto informácie?


  Nápady na usporiadanie domu

  Časopis s čerstvými nápadmi a radami našich autorov na usporiadanie Vášho obytného priestoru.

  Máme 551 realizátorov v oblasti Údržba:

  BEZPLATNÁ SLUŽBA
  HĽADÁME V LOKALITE
  BEZ PROVÍZIÍ
  Máme 551 realizátorov v oblasti Údržba
  8.8
  0

  Seven stars s.r.o.


  9.5
  0

  Záhradník LUKAS


  10
  1

  Flordecor


  9.2
  2

  Marek Horváth REMSTEP


  HĽADÁTE DOBRÝCH REALIZÁTOROV V OBLASTI ÚDRŽBA?

  Slovakia
  DAIBAU.SK

  00421 233 329 745

  © 2022 Daibau, všetky práva vyhradené