Pre oblasť

  Čistenie dlažby

  Článok si prečítalo viac ako 556+ používateľov
  Ľudia na jar väčšinou upratujú a čistia dvor, upravujú záhradu. Vydláždené plochy, vzhľadom na množstvo škár, si tiež vyžadujú pravidelnú údržbu. Niektorí tvrdia, že na dlažbu je potrebný betónový podklad, iní si myslia, že stačí piesok. Faktom je, že v oboch prípadoch sú škáry zvyčajne vyplnené obyčajným alebo kremičitým pieskom alebo maltou. Najjednoduchšie čistenie dlažby je pomocou vysokotlakových čističov. Najnovšia generácia viacúčelových čističov a vysávačov, zvlášť tých profesionálnych, je taká, že umožňuje aj použitie špeciálnych nástavcov na čistenie škár v dlažbe.
  Odborný článok 556
  cistenie dlazby
  Máme 521 realizátorov v oblasti Čistenie fasád, striech, dlažby:

  1. Čistenie dlažby (dosiek, blokov, tehál, zámkovej dlažby...)

  1.1. Čo zahŕňa čistenie dlažby?

  Keď ide o čistenie dlažby, odstraňujú sa nečistoty, prach, ale aj burina, ktorá rastie medzi škárami dlažby. Semená burinových rastlín prenáša vietor a je takmer nemožné zabrániť ich rastu, najmä ak sú škáry vyplnené pieskom alebo maltou, ktoré sú dobrým podkladom pre rast burín. V severných tienistých častiach dvora sa môžu vyskytovať riasy a machy, pretože obľubujú vlhké miesta v tieni, v tienistých kútoch, kde je menej slnka, schnutie je pomalšie.

  1.2. Ako zabrániť šíreniu buriny?

  Keď sa machu a buriny konečne zbavíme, je potrebné zabrániť ich ďalšiemu šíreniu. Dá sa to urobiť pomocou herbicídov, ktoré nie sú príliš organické, alebo pomocou domácich prípravkov. Ocot, soľ a mydlo patria jednoznačne medzi najúčinnejšie domáce prostriedky na čistenie dlažby. Špeciálne fytofarmaceutické prípravky sú dostupné v špecializovaných predajniach, bohužiaľ, nie vždy sú dostupné pre bežných zákazníkov. Pred použitím týchto produktov je potrebné poradiť sa s predajcom o tom, ako ich aplikovať na rastliny a informovať o tom, aký je ich vplyv na životné prostredie.

  Pravidelné čistenie dlažieb je dôležité, aby sa zmiernilo šírenie burín
  Pravidelné čistenie dlažieb je dôležité, aby sa zmiernilo šírenie burín

  2. Ručné čistenie škár

  Buriny sa zbavíte aj nožnicami. Takéto čistenie škár je lepšie ako čistenie vysokotlakovým čističom, nakoľko odstraňujeme len to, čo nám prekáža resp. kazí vzhľad dvora. Nevýhodou ručného čistenia dlažieb je, že si vyžaduje fyzickú prácu, ktorá trvá oveľa dlhšie, a často spôsobuje bolesti chrbta v dôsledku nesprávnej polohy tela.

  3. Čistenie dlažby chemickými prostriedkami

  So špinou si samozrejme poradíte aj pomocou chemických prostriedkov. Takéto čistenie dlažby je síce efektívne, no nie práve najekologickejšie. Navyše neexistuje žiadna záruka, že sa burina a špina znova neobjavia. Neexistujú spoľahlivé dôkazy o tom, že niektorý z aplikovaných prostriedkov môže byť dlhodobým, resp. trvalým riešením tohto problému.

  4. Vysokotlakový čistič

  4.1. Vysokotlakový čistič zaisťuje najlepšie výsledky

  Prach, soľ, mastnoty, rôzne nečistoty a burinu medzi škárami najlepšie odstránite vysokotlakovým čističom. Takéto spotrebiče na domáce použitie niekedy môžu byť príliš agresívnym prostriedkom. Samozrejme, dlažby budú vyzerať ako nové a budú mať ešte dlhšiu životnosť. Nevýhodou vysokotlakového čističa je, že často vymýva piesok zo škár, preto je potrebné prázdne miesta medzi dlažbou po vyčistení opäť vyplniť materiálom, ktorý bol použitý na škárovanie. Aby prúd vody pod vysokým tlakom vytlačil zo škár čo najmenej škárovacej hmoty, čistenie by sa malo robiť až vtedy, keď je dlažba úplne suchá.

  Vysokotlakový čistič je veľmi účinný
  Vysokotlakový čistič je veľmi účinný

  5. Ako funguje vysokotlakový čistič

  Zdokonaľovanie technológie výroby rôznych prístrojov a zariadení, vrátane domácich spotrebičov, viedlo k tomu, že dnes pre potreby upratovania a umývania v domácnostiach možno používať aj spotrebiče, ktoré boli predtým výlučne na priemyselné alebo profesionálne použitie. Na trhu sa tak objavili početní výrobcovia a dodávatelia viacúčelových čističov a parných čističov, ako aj vysávačov, ktoré možno vďaka ich  príslušenstvu a nástavcom použiť v dome aj okolo neho. Keď ide o vysokotlakový čistič, ten funguje tak, že silným prúdom vody pod vysokým tlakom odstraňuje z dlažieb riasy, machy, lišajníky a spomedzi škár burinu. Vysokotlakové čističe zvyčajne majú aj trysky, ktoré zaisťujú vyššiu efektivitu čistenia a rýchlejšiu prácu. Navyše to znamená, že na prevádzku spotrebujú menej vody, saponátu a samozrejme aj energie. Samozrejme, je len na vás, či sa rozhodnete pre kúpu niektorého z týchto prístrojov alebo si prenajmete profesionála, ktorý čistenie dlažby vykoná namiesto vás.

  6. Koľko stojí vysokotlakový čistič na čistenie dlažby?

  Cena vysokotlakového čističa závisí od výrobcu, typu a výkonu prístroja. Na trhu je veľké množstvo modelov od základných s nižším výkonom, ktoré sú vhodné pre domáce použitie až po poloprofesionálne, či plne profesionálne čističe, ktoré sa môžu používať každý deň niekoľko hodín. Ceny za modely vhodné na použitie do vašej záhrady sa pohybujú okolo 200 eur. Silnejšie a profesionálnejšie čističe sú o niečo drahšie. 

  Odborný článok 556
  Autor: Daibau casopis
  Máme 521 realizátorov v oblasti Čistenie fasád, striech, dlažby:

  Ako ste využili tieto informácie?


  Nápady na usporiadanie domu

  Časopis s čerstvými nápadmi a radami našich autorov na usporiadanie Vášho obytného priestoru.

  Hľadáte dobrých realizátorov v oblasti Čistenie fasád, striech, dlažby?

  Máme 521 realizátorov v oblasti Čistenie fasád, striech, dlažby:

  BEZPLATNÁ SLUŽBA
  HĽADÁME V LOKALITE
  BEZ PROVÍZIÍ
  Máme 521 realizátorov v oblasti Čistenie fasád, striech, dlažby
  8.8
  0

  Terézia Halabrinová - Ladislav Herák


  10
  1

  VERTIKAL LINE s.r.o.


  10
  1

  Gal servis s.r.o.


  10
  7

  Dušan Torák - Hrahovište


  Podmienky používania I Politika súkromia I Informácie o cookies I Impressum
  © 2023 Daibau, všetky práva vyhradené