Pre oblasť

  Škárovanie dlažby, škárovacia hmota

  Pri realizácii dláždených plôch je mimoriadne dôležitý výber dlažby, príprava podkladu a správna pokládka dlažby. Tým sa však práce nekončia. Dôležité je aj správne škárovanie dlažby a výber škárovacej hmoty.
  Odborný článok 199
  skarovacia-hmota.jpg
  Máme 799 realizátorov v oblasti Zámková dlažba:

  Škárovanie dlažby – niektoré všeobecné pravidlá

  Existujú rôzne škárovacie hmoty, ktoré môžu byť použité na vyplnenie medzier medzi dlažbovými prvkami (doskami, blokmi, kockami): od jednoduchých pieskových a cementových mált až po dvojzložkové epoxidové živice. Každá škárovacia hmota, o ktorej si povieme, má svoje všeobecné vlastnosti, ale návody na použitie rôznych výrobcov sa môžu líšiť. Preto si tieto návody pred zakúpením a použitím produktu treba vždy pozorne prečítať.

  Pri výbere najvhodnejšej škárovacej hmoty treba vždy brať do úvahy nasledovné faktory: typ dlažby, podklad, požadovaný estetický vzhľad, životnosť, poveternostné podmienky a samozrejme rozpočet.

  Na priepustné (porézne) podklady môžete použiť takmer všetky druhy škárovacej hmoty, na nepriepustné podklady sú vhodné len niektoré. Na poréznom prírodnom kameni môže škárovacia hmota zanechávať škvrny, preto ju treba nanášať opatrne, pretože škvrny, najmä zaschnuté, sa veľmi ťažko odstraňujú.

  Škárovanie dlažby – kedy je ten správny čas?

  Niekedy je potrebné škárovanie vykonávať za suchého počasia, pretože niektoré druhy škárovacej hmoty nesmú byť vlhké až do ukončenia prác. Škárovanie dlažby sa musí vykonávať vždy v súlade s pokynmi výrobcu škárovacej hmoty.

  Škárovacia hmota – všeobecné charakteristiky

  Škárovacia hmota sa ľahko používa a vytvára flexibilný spoj. Kvalitná škárovacia hmota je zvyčajne odolná voči erózii, a zároveň zabraňuje rastu trávy a buriny medzi škárami. S vhodnou škárovacou hmotou je škárovanie dlažby jednoduché a taktiež je jednoduchá aj oprava vzniknutých poškodení škár.

  Škárovaciu hmotu je možné použiť na dláždenie dvorov, parkovísk, chodníkov, verejných priestranstiev a podobných vonkajších plôch, ale len pre pochôdzne, nie pre pojazdné plochy.

  Po zaschnutí prebytočnú škárovaciu hmotu z dláždeného povrchu treba zmyť
  Po zaschnutí prebytočnú škárovaciu hmotu z dláždeného povrchu treba zmyť

  Škárovacia hmota – druhy

  Jednozložková polymérová škárovacia hmota

  Jednozložková polymérová škárovacia hmota je produkt na univerzálne použitie, ktorý možno použiť na väčšinu typov dlažieb. Aplikuje sa rýchlo a jednoducho tak, že sa vydláždená plocha dobre navlhčí, a suchá škárovacia hmota sa pomocou náčinia vtláča do škár dlažieb. Jednozložkové polymérové ​​škárovacie hmoty sú pomerne cenovo výhodné a dostupné v rôznych farbách, aby ladili s dlažbou. Pre dlhšiu životnosť tohto typu škárovacej hmoty sa dlažba ukladá na priepustný cementový podklad.

  Dvojzložková epoxidová škárovacia hmota

  Tento typ škárovacej hmoty sa vyrába z kameniva na báze piesku a živice, mieša sa na tvári miesta. Potom sa rovnako ako jednozložková škárovacia hmota vtláča do škár, počas práce je dôležité udržiavať dlažbu vlhkou.

  Živica vytvrdzuje kamenivo, vďaka čomu je odolnejšie a vhodné napríklad na umývanie hadicou. Hoci sú tieto škárovacie hmoty zvyčajne drahšie ako iné možnosti, majú dlhú životnosť, minimálne 10 rokov. Dvojzložkové epoxidové živice sú dostupné v rôznych farbách, takže nimi možno vykonať škárovanie ktoréhokoľvek materiálu použitého na dláždenie plôch.

  Pred škárovaním je obzvlášť dôležité chrániť prírodný kameň a iné porézne povrchy. Ochrana zabraňuje tomu, aby sa živica dostala do kameňa a zanechala na jeho povrchu škvrnu. Okrem toho sa odporúča so škárovacou hmotou pracovať čo najrýchlejšie, takže sú na túto prácu potrební aspoň dvaja ľudia. Pretože ide o produkt na báze piesku, majú dvojzložkové epoxidové živice zrnitý vzhľad.

  Škárovacia hmota na vonkajšie obklady

  Tento typ škárovacej hmoty má veľmi hladkú a jemnú textúru, takže je ideálny na porcelán a rezaný prírodný kameň. Obsah vrecka treba zmiešať s určitým pomerom vody, podľa pokynov výrobcu, a naniesť na dláždený povrch, kým sa nevyplnia všetky škáry.

  Aplikácia si vyžaduje trochu viac praxe a je časovo náročnejšia ako pri iných typoch škárovacej hmoty. Aby bol výsledok čo najlepší, spoje by mali byť čo najsuchšie. Do 30 minút po nanesení škárovacej hmoty povrch je potrebné utrieť vlhkou špongiou, preto sa odporúča, aby prácu vykonávali aspoň dvaja ľudia. Škáry treba utierať diagonálne špongiou, aby sa zabránilo vymytiu škárovacej hmoty zo škár.

  Škárovanie sa považuje za cenovo výhodnú možnosť, najmä preto, že škárovacie hmoty sú k dispozícii vo viacerých farbách a vždy sa nájde tá, ktorá dokonale ladí s dlažbou. Pretože vyzerajú elegantne, hladko a moderne, sú tieto škárovacie hmoty vhodnejšie na prírodný kameň alebo porcelán s rezanými hranami. Pokiaľ ide o údržbu, Tento typ povrchu je možné umývať tlakovou umývačkou a vyhýbať sa priamemu kontaktu so škárami.

  Škárovacia hmota na báze cementu

  Tieto druhy škárovacej hmoty sa predávajú hotové, vlastne pripravené tak, že sa na tvári  mieste dolieva iba voda. Takto pripravenú zmes jednoducho treba vtlačiť do škár a po 30 minútach schnutia dôkladne vyčistiť. Výhodou tohto druhu škárovacích hmôt oproti jednozložkovým polymérovým škárovacím hmotám je, že vytvárajú o niečo pevnejšiu väzbu a sú vhodné na priepustné a nepriepustné podklady.

  Aj táto škárovacia hmota vyžaduje rýchlu aplikáciu, preto odporúčame, aby škárovanie robili aspoň dve osoby. Životnosť je minimálne 10 rokov a takéto spoje znesú umývanie vodou pod tlakom. Výber farieb je však obmedzený a vzhľad mierne zrnitý, čo nemusí vyhovovať všetkým materiálom použitým na dláždenie plôch.

  Obyčajná malta na škárovanie dlažby

  Zmes piesku a cementu sa nanáša ručne špachtľou. Maltovú zmes je možné použiť na priepustný alebo nepriepustný podklad. Výsledný vzhľad väčšinou zodpovedá tradičným typom dlažieb, ako je ručne rezaný prírodný kameň alebo betónové verzie napodobňujúce antický štýl.

  Škárovanie dláždených plôch – postup

  Pred škárovaním dláždenú plochu je potrebné ju dôkladne umyť vodou pod tlakom a následne nechať vyschnúť. Potom sa škárovacia hmota rovnomerne rozloží medzi škáry po celej ploche. Ak chceme, aby škáry boli dôkladne vyplnené, treba použiť vibračnú dosku. Nakoniec sa škárovacia hmota pridáva tam, kde je to ešte potrebné, aby sa všetky škáry vyplnili čo najrovnomernejšie.

  Posledným krokom je navlhčenie celej vydláždenej plochy. Treba počkať 10 až 15 minút, kým škárovacia hmota zareaguje v kontakte s vodou a zaschne. Potom nasleduje dôkladné umytie, aby sa odstránili všetky zvyšky škárovacej hmoty z dosiek, blokov alebo kociek.

  Čo radia odborníci?

  Aký je postup pri práci so škárovacou hmotou?

  Škárovanie dlažieb škárovacou hmotou je pomerne nový systém, ktorý je vďaka svojim vlastnostiam a najmä farebným možnostiam čoraz viac využívaný. Do určitej fázy je postup úplne rovnaký ako pri použití škárovacieho piesku:

  Keď je povrch vydláždený, do škár sa pomocou metly vtláča škárovací piesok alebo jednozložková škárovacia hmota. Po vyplnení všetkých škár vibračná doska zhutní škárovaciu hmotu v každej škáre tak, aby bolo nakoniec všetko jednotné a rovnomerne vyplnené. Nakoniec je potrebné všetko ešte raz pozametať.

  Škárovanie má zabezpečiť, aby boli všetky škáry rovnomerné vyplnené. Až keď dláždený povrch nadobudne takýto vzhľad, začne vlhnutie (niektoré druhy škárovacej hmoty je možné použiť aj na vlhkých povrchoch).

  Musíme dbať na to, aby na dlažbe nezostali zvyšky prebytočnej škárovacej hmoty a aby boli všetky škáry pekne vyplnené. Až potom môže byť celý povrch dobre navlhčený (niektoré škárovacie hmoty možno inštalovať aj na mokré povrchy).

  Keď sa do jednozložkovej škárovacej hmoty pridá voda, začne tvrdnúť. Preto je dôležité škárovanie robiť za pekného počasia (keď neprší). Je potrebné dbať na to, aby sa z povrchu dosiek odstránila všetka prebytočná hmota skôr, ako na nich vytvrdne. Vydláždená plocha je ihneď pochôdzna. Deň po škárovaní sa odporúča opäť celú plochu dobre namočiť, aby dobre vytvrdla. Takýto povrch však bude použiteľný až o 2 – 3 dni (rôzne produkty majú rôzne pokyny, ktoré je potrebné rešpektovať).

  Aké sú výhody škárovania dlažieb škárovacou hmotou v porovnaní so škárovaním pieskom?

  Škárovacia hmota má alkalický pH faktor, čo znamená, že je sama o sebe vodopriepustná, ale bráni rastu rastlín. Výhodou škárovacej hmoty je, že je mrazuvzdorná a použiteľná vonku aj na plochy, na ktoré sa bude používať posypová soľ. Ďalšie plus súvisí s estetikou, pretože je k dispozícii v mnohých farebných prevedeniach, zatiaľ čo škárovací piesok je k dispozícii iba v prírodnej farbe. 

  Ako je to s opravou škár?

  Ak sa to už musí urobiť, treba upozorniť, že oprava bude trvať dlhšie, pretože škárovacia hmota sa musí fyzicky odstrániť zo všetkých škár okolo dosiek na celej ploche. Preto je odstraňovanie škárovacieho piesku oveľa jednoduchšie a rýchlejšie.

  Je dôležité pri výbere škárovacej hmoty brať do úvahy druh podkladu (zem, poter ...), materiál a tvar dlažby (prírodný kameň, betón ...)?

  Tvar a materiál dlažby nie sú dôležité. Položiť dlažbu priamo na zem však určite nie je riešením. Podklad pre pokládku dlažby musí byť kvalitne a správne pripravený. Tu je príklad správne pripraveného podkladu (to isté platí v prípade škárovacej hmoty):

  Dôležitá je správna príprava podkladu (zľava doprava): kremičitý piesok, dlažba (dosky, bloky, kocky), vrchná vrstva jemnejšieho granulátu cca 5 cm, vrchná vrstva geotextílie, základná vrstva zrnitosť 0 až 32, spodná vrstva geotextílie, zem a obrubník
  Dôležitá je správna príprava podkladu (zľava doprava): kremičitý piesok, dlažba (dosky, bloky, kocky), vrchná vrstva jemnejšieho granulátu cca 5 cm, vrchná vrstva geotextílie, základná vrstva zrnitosť 0 až 32, spodná vrstva geotextílie, zem a obrubník

  Vzdialenosť medzi dvoma doskami, blokmi alebo kockami by nemala byť širšia ako cca 2 cm; požadovaná hĺbka je aspoň 4 – 5 cm. Zároveň je potrebné zdôrazniť, že návody jednotlivých výrobcov škárovacích hmôt sa navzájom líšia, nakoľko škárovacie hmoty sa líšia aj zložením. Je dôležité dodržiavať pokyny výrobcu.

  Líšia sa škárovacie hmoty v zložení?

  Tak ako všetky ostatné produkty, existuje veľa druhov škárovacích hmôt, ktoré sa môžu  výrazne líšiť zložením a štruktúrou (kryštály oxidu kremičitého, cement, metanol, kyseliny…).

  Ak máte záujem o dláždenie vonkajších plôch, môžete nás kontaktovať na Daibau.sk alebo nám poslať dopyt. Na našich stránkach nájdete ďalšie tipy týkajúce sa tejto témy, ale aj zhotoviteľov, s ktorými spolupracujeme a ktorí v súlade s vaším dopytom pripravia vhodnú ponuku.

  Informácie o cene sú dostupné v cenovej kalkulačke.

  Váš tím

  Daibau.sk

  Odborný článok 199
  Autor: Daibau casopis
  Máme 799 realizátorov v oblasti Zámková dlažba:

  Ako ste využili tieto informácie?


  Nápady na usporiadanie domu

  Časopis s čerstvými nápadmi a radami našich autorov na usporiadanie Vášho obytného priestoru.

  Máme 799 realizátorov v oblasti Zámková dlažba:

  BEZPLATNÁ SLUŽBA
  HĽADÁME V LOKALITE
  BEZ PROVÍZIÍ
  Máme 799 realizátorov v oblasti Zámková dlažba
  10
  1

  DPwork SK-Dominik Palenčar

  Haniska
  9
  0

  APBau - Andrej Plánka


  8.8
  0

  Roman Toráč

  Pobedim
  8.6
  0

  STOF s. r. o.

  Bystré
  HĽADÁTE DOBRÝCH REALIZÁTOROV V OBLASTI ZÁMKOVÁ DLAŽBA?

 • Zámková dlažba Bánovce nad Bebravou
 • Zámková dlažba Banská Bystrica
 • Zámková dlažba Bardejov
 • Zámková dlažba Bratislava
 • Zámková dlažba Brezno
 • Zámková dlažba Bytča
 • Zámková dlažba Čadca
 • Zámková dlažba Detva
 • Zámková dlažba Dolný Kubín
 • Zámková dlažba Dunajská Streda
 • Zámková dlažba Galanta
 • Zámková dlažba Gelnica
 • Zámková dlažba Hlohovec
 • Zámková dlažba Humenné
 • Zámková dlažba Ilava
 • Zámková dlažba Kežmarok
 • Zámková dlažba Komárno
 • Zámková dlažba Košice
 • Zámková dlažba Krupina
 • Zámková dlažba Kysucké Nové Mesto
 • Zámková dlažba Levice
 • Zámková dlažba Levoča
 • Zámková dlažba Liptovský Mikuláš
 • Zámková dlažba Lučenec
 • Zámková dlažba Malacky
 • Zámková dlažba Martin
 • Zámková dlažba Medzilaborce
 • Zámková dlažba Michalovce
 • Zámková dlažba Myjava
 • Zámková dlažba Námestovo
 • Zámková dlažba Nitra
 • Zámková dlažba Nové Mesto nad Váhom
 • Zámková dlažba Nové Zámky
 • Zámková dlažba Partizánske
 • Zámková dlažba Pezinok
 • Zámková dlažba Piešťany
 • Zámková dlažba Poltár
 • Zámková dlažba Poprad
 • Zámková dlažba Považská Bystrica
 • Zámková dlažba Prešov
 • Zámková dlažba Prievidza
 • Zámková dlažba Púchov
 • Zámková dlažba Revúca
 • Zámková dlažba Rimavská Sobota
 • Zámková dlažba Rožňava
 • Zámková dlažba Ružomberok
 • Zámková dlažba Sabinov
 • Zámková dlažba Šaľa
 • Zámková dlažba Senec
 • Zámková dlažba Senica
 • Zámková dlažba Skalica
 • Zámková dlažba Snina
 • Zámková dlažba Sobrance
 • Zámková dlažba Spišská Nová Ves
 • Zámková dlažba Stará Ľubovňa
 • Zámková dlažba Stropkov
 • Zámková dlažba Svidník
 • Zámková dlažba Topoľčany
 • Zámková dlažba Trebišov
 • Zámková dlažba Trenčín
 • Zámková dlažba Trnava
 • Zámková dlažba Turčianske Teplice
 • Zámková dlažba Tvrdošín
 • Zámková dlažba Veľký Krtíš
 • Zámková dlažba Vranov nad Topľou
 • Zámková dlažba Žarnovica
 • Zámková dlažba Žiar nad Hronom
 • Zámková dlažba Žilina
 • Zámková dlažba Zlaté Moravce
 • Zámková dlažba Zvolen
 • Slovakia
  DAIBAU.SK

  00421 233 329 745

  © 2022 DaiBau, všetky práva vyhradené