Pre oblasť

    Kanalizácia a pripojenie na verejnú kanalizáciu

    Článok si prečítalo viac ako 4657+ používateľov
    Kanalizácia sa používa na zber a odvádzanie odpadových aj meteorických vôd. Odpadová voda vzniká v každom v dome, predovšetkým v kuchyniach, kúpeľniach a toaletách. Odviesť sa musí aj dažďová voda, ktorá vzniká pri lejakoch, alebo voda z roztopeného snehu, pretože inak môžu spôsobiť poškodenie alebo aj zrútenie stavby.
    Odborný článok 4657
    kanalizacia
    Máme 637 realizátorov v oblasti Inžinierske siete :

    Kanalizácia v dome

    O kanalizácii všeobecne

    Kanalizácia je názov systému určeného na zachytávanie a odvádzanie odpadových vôd, vrátane ich vyčistenia. Splaškové a zrážkové vody tečú potrubím od miesta, kde vznikajú až po čistiareň odpadových vôd. Účelom kanalizačnej siete a kanalizácie je udržiavať čisté verejné a súkromné ​​prostredie, predchádzať vzniku potenciálnych chorôb a infekcií a predchádzať znečisťovaniu vôd.

    Ako funguje kanalizácia?

    Základný, klasický systém zberu odpadových vôd funguje na princípe gravitácie (gravitačná kanalizácia). To znamená, že odpadová voda vďaka voľnému spádu automaticky odteká z miesta odberu do čistiarne. Nie vždy je však možná inštalácia takéhoto systému, keďže na niektorých miestach sa naráža na architektonické a prírodné prekážky. Na takých miestach sa používajú čerpadlá, ktoré čerpajú vodu z nižšej na vyššiu úroveň. Tento systém sa nazýva tlaková kanalizácia.

    Kanalizácia v histórii

    Aj keď to môže znieť zvláštne, kanalizácia je jednou z najstarších infraštruktúr. Bola vynájdená v starovekom Grécku a po tisícročia sa používa. Majstrami kanalizačných sietí boli starí Rimania, ktorí techniku ​​Grékov ďalej zdokonaľovali. V stredoveku však nastal útlm, kanalizácia nebola regulovaná a mestá boli veľmi špinavé a plné chorôb, do renesancie sa v budovaní stokovej siete nepokročilo. Až v období renesancie, keď si ľudia uvedomili dôležitosť života v čistom prostredí, zdokonalili techniku ​​výstavby kanalizácie. Kanalizácia, ako ju poznáme dnes, bola vynájdená počas priemyselnej revolúcie, kedy populácia exponenciálne rástla a ľudstvo začalo produkovať čoraz viac odpadu, najmä v mestských oblastiach.

    Výstavba kanalizácie

    Kanalizácia – optimálna inštalácia

    Kanalizačnú sieť v objekte je možné zjednodušiť znížením počtu zvislých vedení. Najvýhodnejšia situácia je, ak kúpeľňu umiestnime nad kúpeľňu a toaletu nad toaletu. Je tiež dôležité, aby zberné kanály a spoje vedúce k vertikálnemu potrubiu boli čo najkratšie. Čím kratšie sú potrubia, tým je menej pravdepodobné, že dôjde k upchatiu. V neposlednom rade je dôležitá aj inštalácia membrán, resp. filtrov proti nepríjemným pachom.

    Kanalizačné potrubia

    Je veľmi dôležité, akým spôsobom sa vykoná napojenie domovej kanalizácie na verejnú kanalizačnú sieť. Spojenie sa zvyčajne vykonáva rúrami s priemerom 200 mm, pričom najmenší povolený prierez potrubia je 150 mm. Vodorovné napojenia musia byť vždy vyhotovené tak, aby mali spád minimálne 2 %. Klasicky sa napojenie robí v hornej polovici potrubnej rúry, ale čoraz častejšie sa používajú tvarovky, s ktorými je možné napojenie realizovať aj vo výške osi potrubia. Rúry sú spojené pod uhlom 45°, takže voda nehatene odteká, nezadržiava sa ani nestagnuje. Pri zmene smeru domového vedenia treba inštalovať revízne šachty.

    Splaškové vody tečú potrubím od zdroja, kde odpadová voda vzniká, až po čistiarne odpadových vôd
    Splaškové vody tečú potrubím od zdroja, kde odpadová voda vzniká, až po čistiarne odpadových vôd

    Napojenie na kanalizáciu

    Kanalizačná prípojka – verejná sieť

    Na verejnú kanalizáciu sa žiadateľ môže pripojiť len na základe písomnej zmluvy o odvádzaní odpadových vôd, ktorú má uzatvorenú s prevádzkovateľom verejnej kanalizácie. Ak má vlastník nehnuteľnosti, na ktorej vznikajú odpadové vody, vybudovanú žumpu a žije v obci, ktorá má vybudovanú verejnú kanalizáciu, je povinný pripojiť nehnuteľnosť na verejnú kanalizáciu, taktiež je povinný splniť potrebné technické podmienky týkajúce sa predovšetkým miesta a spôsobu napojenia na verejnú kanalizáciu, a uzavrieť zmluvu o pripojení s vlastníkom verejnej kanalizácie. Keď ide o uzatvorenie zmluvy, musia byť splnené určité podmienky, a to: žiadateľ o napojenie na verejnú kanalizáciu musí splniť určité technické podmienky týkajúce sa predovšetkým miesta a spôsobu napojenia na verejnú kanalizáciu a kapacita verejnej kanalizácie musí napojenie umožňovať.

    Odvádzanie odpadových vôd verejnou kanalizáciou a prípojka

    Žiadosť o pripojenie na verejnú kanalizačnú sieť môže predložiť žiadateľ, ktorým je fyzická alebo právnická osoba. Žiadateľ tiež predkladá žiadosť o uzavretie zmluvy o odvádzaní odpadových vôd verejnou kanalizáciou a prílohy uvedené v žiadosti. Rovnako tak žiadateľ (fyzická a právnická osoba) predkladá: projektovú dokumentáciu, ktorá bola odsúhlasená príslušným úradom, právoplatné stavebné povolenie alebo povolenie drobnej stavby, vyjadrenie príslušnej vodárenskej spoločnosti na základe projektovej dokumentácie, aktuálny výpis z listu vlastníctva a katastrálnej mapy, ktorý môže byť z katastrálneho portálu. Ak je žiadateľom právnická osoba, predkladá aktuálny výpis z Obchodného registra, Živnostenského registra alebo iného registra, ktorým preukazuje právnu subjektivitu a osobu, ktorá je oprávnená konať v mene žiadateľa. Po splnení technických podmienok pripojenia na kanalizáciu žiadateľovi bude vyhotovená a predložená Zmluva o odvádzaní odpadových vôd verejnou kanalizáciou.

    Žumpa

    Žumpa je alternatívou k napojeniu na verejnú kanalizačnú sieť a používa sa tam, kde verejná kanalizácia (zatiaľ) nie je regulovaná a napojenie na kanalizáciu nie je možné. Ide o murovanú podzemnú jamu. Žumpa je vlastne domáca čistiareň, ktorá čistí odpadové vody bezkyslíkovým anaeróbnym procesom. Každých pár rokov, v závislosti od objemu, ju treba vyprázdniť a jej obsah bude odvážaný na čistenie do čistiarne odpadových vôd. Žumpy môžu často nepríjemne zapáchať, najmä v dňoch, keď je nižší atmosférický tlak, pretože v nich hnije odpadová voda. Preto žumpy musia byť dobre utesnené a prístup k nim musí byť  plynulý a bezproblémový.

    Pripojenie k verejnej kanalizácii – cena

    Pre rodinný dom, cena pripojenia k verejnej kanalizácii spolu so zhotovením domovej kanalizácie po verejný rozvod, so zhotovením prípojky, dozorom komunálnej spoločnosti a poplatkami je 2 000 až 3 500 EUR/kompletne.

    4657
    Autor: Daibau casopis

    Ako ste využili tieto informácie?


    Hľadáte dobrých realizátorov v oblasti Inžinierske siete ?

    Nápady na usporiadanie domu

    Časopis s čerstvými nápadmi a radami našich autorov na usporiadanie Vášho obytného priestoru.

    Máme 637 realizátorov v oblasti Inžinierske siete :

    Bezplatná služba
    Hľadáme v lokalite
    Bez provízií
    Podmienky používania I Politika súkromia I Informácie o cookies I Impressum
    © 2024 Daibau, všetky práva vyhradené