Pre oblasť

  Čistenie radiátorov zvonku aj zvnútra

  Článok si prečítalo viac ako 3745+ používateľov
  Radiátory sa môžu znečistiť zvonku aj zvnútra. Kritické sú predovšetkým rebrá radiátora, kam sa handrou dostaneme len zriedka. To síce nenarúša vizuálny vzhľad, ale teplý vzduch dvíha čiastočky prachu, šíri ich po miestnosti, čo je nepríjemné najmä pre alergikov. Znečistené radiátory majú navyše až o 30 % nižšiu tepelnú účinnosť, čo neprospieva životnému prostrediu ani účtom za kúrenie. Našťastie existuje niekoľko jednoduchých trikov, ako radiátory dôkladne vyčistiť.
  Odborný článok 3745
  cistenie radiatorov
  Máme 632 realizátorov v oblasti Údržba:

  1. Kedy čistiť radiátory?

  Radiátor sa odporúča dôkladne vyčistiť tesne pred začiatkom vykurovacej sezóny. Tým sa minimalizuje nárast prachových častíc a maximalizuje sa tepelná účinnosť. Ľuďom trpiacim astmou a inými chronickými ochoreniami dýchacích ciest sa odporúča počas vykurovacej sezóny čistiť radiátory každé dva týždne.

  Samozrejme, to platí len pre radiátory napojené na domáci vykurovací systém. Olejové radiátory sa v prípade potreby čistia iba zvonku, rovnako ako všetky ostatné prvky nábytku. Ak však bývate v staršom byte, ktorý má diaľkové kúrenie z teplárne, neodporúčame, aby ste sa sami  pokúsili zvnútra čistiť radiátory. Jednak preto, že sú veľmi ťažké ​​a ich ventily sa pravdepodobne len veľmi ťažko dajú odkrútiť. Odporúčame obrátiť sa na odborníka, ktorý má skúsenosti a určite aj potrebné náčinie na prípadné opravy a zásahy.

  2. Vonkajšie čistenie radiátorov

  Vonkajšie plochy radiátora sú ľahko prístupné, takže ich jednoducho možno utrieť vlhkou handričkou. Prístup k nečistotám medzi rebrami je však ťažší. Na to je potrebné mydlo, skrutkovač, fén alebo vysávač, navlhčený uterák a v prípade potreby aj špeciálna kefa na čistenie radiátorov.

  Ak je súčasťou radiátora mriežka, najskôr ju treba odskrutkovať na zadnej alebo bočnej strane. Najjednoduchšie sa umyje v sprche alebo vo vani. Skôr než sa pustíte do čistenia priestorov medzi rebrami radiátora, položte pod radiátor vlhkú utierku, aby ste zabránili šíreniu prachu a nečistôt. Povysávajte všetky dostupné časti, použite nástavec s kefou, prípadne ich vyfúkajte fénom. Najlepšie bude vysávať zdola nahor. Utrite radiátor najprv vlhkou utierkou, a potom suchou.

  Nezabudnite na priestor medzi radiátorom a stenou.

  3. Kefa na čistenie radiátorov

  Ak chcete vyčistiť dôkladnejšie, existuje aj kefa na čistenie radiátorov, ktorá odstráni nahromadené nečistoty lepšie ako obyčajná handrička. Kefy na čistenie radiátorov sú dostupné v rôznych dĺžkach a tvaroch, aby vyhovovali rôznym typom radiátorov. Vyrobené sú z kozích štetín alebo so špeciálnym povlakom z mikrovlákien, ktoré dobre zachytávajú prach.

  4. Čistenie radiátorov parou

  Ak je radiátor obzvlášť znečistený, bude potrebná „ťažšia zbraň“: parný čistič. A v tomto prípade treba položiť pod radiátor vlhkú handru na zachytenie nečistôt a potom je možné začať čistiť parou zhora nadol. Treba dávať pozor a nezdržiavať sa s parným čističom príliš dlho na jednom mieste, lebo môže dôjsť k odlupovaniu laku, v prípade potreby sa k  problematickým bodom viackrát treba vrátiť.

  Vonkajšie čistenie radiátora
  Vonkajšie čistenie radiátora

  5. Čistenie radiátorov zvnútra

  Nečistoty sa hromadia nielen na radiátore, ale aj zvnútra. Usadeniny, vodný kameň, hrdza a plesne znižujú účinnosť radiátora. Ak chcete vyčistiť radiátory zvnútra, najskôr treba dobre zatvoriť všetky ventily a odskrutkovať radiátor. Do vedra treba opatrne vypustiť všetku vodu, ktorá v radiátore zostala. Potom radiátor treba vyniesť von alebo ho vložiť do vane chránenej uterákom.

  Aby bolo čistenie čo najefektívnejšie, môžete radiátor poklepať drevenou alebo gumenou paličku, aby sa oddelili pevné častice vo vnútri radiátora.

  Radiátor je potrebné naplniť horúcou vodou, do ktorej treba pridať trochu kyseliny citrónovej alebo sódy bikarbóny a nechať odstáť aspoň pol hodiny. Potom vnútro radiátora treba oplachovať, pokým voda, ktorá z neho vyteká, nebude úplne čistá.

  6. Farbenie radiátorov

  V priebehu rokov farba na radiátoroch často žltne, preto ich treba každých pár rokov farbiť. Použiť treba špeciálnu farbu na radiátory, ktorá je odolná voči vysokým teplotám aj zmenám teploty. Radiátor je potrebné najskôr dobre očistiť a vysušiť, potom naň naniesť farbu malým valčekom. Na ťažko dostupné časti treba použiť špeciálnu zakrivenú kefu na radiátor.

  Ak máte záujem o čistenie a/alebo farbenie radiátorov, môžete nás kontaktovať na daibau.sk alebo nám poslať dopyt. Na našich stránkach nájdete ďalšie tipy týkajúce sa tejto témy, ale aj zhotoviteľov, s ktorými spolupracujeme a ktorí v súlade s vaším dopytom pripravia vhodnú ponuku.

  Odborný článok 3745
  Autor: Daibau casopis
  Máme 632 realizátorov v oblasti Údržba:

  Ako ste využili tieto informácie?


  Nápady na usporiadanie domu

  Časopis s čerstvými nápadmi a radami našich autorov na usporiadanie Vášho obytného priestoru.

  Hľadáte dobrých realizátorov v oblasti Údržba?

  Máme 632 realizátorov v oblasti Údržba:

  BEZPLATNÁ SLUŽBA
  HĽADÁME V LOKALITE
  BEZ PROVÍZIÍ
  Máme 632 realizátorov v oblasti Údržba
  8.1
  23

  Zdenko Kačány


  10
  7

  DEFENDER SLOVAKIA s.r.o.


  9.5
  0

  GARDNEX


  10
  1

  Roman Utaši


  Podmienky používania I Politika súkromia I Informácie o cookies I Impressum
  © 2023 Daibau, všetky práva vyhradené