Nižšie:
Aplikácia fúkanej izolácie
Nanesením fúkanej izolácie priestor sa zatepľuje bez vzniku akýchkoľvek tepelných mostov, medzier a škár po celej izolovanej ploche, keďže je izolácia nanesená v súvislej rovnomernej vrstve, zabezpečí sa 100 % odolnosť voči únikom tepla.
Fúkaná izolácia sa aplikuje veľmi rýchlo, na izoláciu klasického domu je potrebných len niekoľko hodín, čím sa ušetrí množstvo času a námahy. Po ukončení týchto prác zhotoviteľ nezanecháva žiadny odpad ani neporiadok, ide o veľmi čistý spôsob izolácie.
Na aplikáciu fúkanej izolácie sa používa špeciálny tlakový prístroj (vzduch a hadica). Týmto spôsobom sa izolácia môže aplikovať do výšky 40 m na vzdialenosti až 100 m. Ďalšou výhodou je to, že materiál sa nemusí vynášať na miesto aplikácie, vkladá sa do prístroja umiestneného vo vozidle pred stavbou.
Pre fúkanie izolácie zhotoviteľ nepotrebuje veľký pracovný priestor, čo je ďalšou veľkou výhodou. Postačí iba malý otvor ku ploche, na ktorú sa fúkaná izolácia bude nanášať, takže tento druh izolácie sa dá aplikovať aj v nedostupných priestoroch a ťažko prístupných miestach.
Odborná rada zo spoločnosti ALLEVAP, s. r. o. 1. Čo je to fúkaná izolácia a aké sú jej výhody? Pre fúkanú izoláciu používame najčastejšie 3 druhy materiálu : Najčastejšie používaným materiálom je prírodná celulózová izolácia WOLFINGER, ktorá je odolná voči škodcom, hlodavcom a plesni a taktiež je nehorľavá - je to najlepší pomer ceny a výkonu izolácie, vďaka čomu je aj najčastejšou voľbou do domácností či developerských výstavieb. Tiež sa používajú materiály vyrobené z minerálneho vlákna a drevovlákna, ktoré poskytujú taktiež dobré tepelno-izolačné vlastnosti, porovnateľné s celulózovou izoláciou avšak ich nevýhodou je vyššia cena. Materiál rozomletý na vlákna zabezpečuje 100% tesnosť vo všetkých aj miniatúrnych špárach aj v miestach kam je nemožný prístup pre zatesnenie iným spôsobom a vďaka tomu nevznikajú žiadne tepelné mosty. Fúkaná izolácia je známa svojou vynikajúcou tepelnou izolačnou schopnosťou. Fúkaná izolácia tvorí súvislú vrstvu, ktorá zabraňuje úniku tepla z domu, čím zabezpečuje pohodlné vnútro a znižuje energetické náklady. Dôsledkom výborných tepelných izolačných vlastností fúkanej izolácie je výrazné zníženie spotreby energie na klimatizáciu a vykurovanie. To znamená nižšie účty za elektrinu alebo plyn, čo v konečnom dôsledku zlepšuje finančnú stabilitu domácnosti. 2. Pre aké priestory je fúkaná izolácia vhodná, kde ju najčastejšie aplikujete? Fúkaná izolácia je veľmi rýchlo aplikovateľná. Naši zamestnanci ju aplikujú do existujúcich stien alebo stropov, trámových dutín, striech a pod. Bez potreby veľkých stavebných zásahov. To znamená maximálnu pohodlnosť pre obyvateľov a šetrné zachovanie architektonických detailov domu. Fúkanú izoláciu je možné na štandardný rodinný dom - cca 150m2 aplikovať v priebehu jedného dňa. 3. Ako sa pohybuju ceny fúkanej izolácie? Cena fúkanej izolácie závisí od viacerých faktorov a to sú: 1. typ použitého materiálu (celulóza, minerálna izolácia, drevovlákno) 2. aplikovaná vrstva izolácie (najčastejšie 30-40cm) 3. povaha izolovaného priestoru (sklon, uzavretá dutina, otvorený strop) Spravidal sa cena za 1m2 izolovaného priestoru pohybuje medzi 12€ - 20€ Odbornú radu poskytol pán Michal Pavella zo spoločnosti ALLEVAP, s. r. o. |
Druhy izolačných materiálov
K dispozícii je niekoľko druhov izolačných materiálov pre fúkanú izoláciu. Každý z materiálov, o ktorých sa nižšie zmienime, je viac alebo menej vhodný pre izoláciu všetkých typov stavebných konštrukcií. Rozdiely sú iba v materiáli, z ktorého sú vyrobené, a potom samozrejme majú aj iné vlastnosti a rozdielnu cenu.
Fúkaná celulóza
Ide o prvý materiál dostupný na trhu, ktorý bol používaný na výrobu fúkanej izolácie. Fúkaná celulóza sa vyrába z recyklovaného novinového papiera, vlákna získané špeciálnou metódou sa zmiešajú s ďalšími prísadami, ktoré zabezpečia ohňovzdornosť materiálu, tiež odolnosť voči plesniam a škodcom. Tento druh fúkanej izolácie výborne akumuluje teplo, vytvára vynikajúcu protipožiarnu ochranu a zároveň je aj protihluková izolácia. Výhodou tohto druhu izolácie je nižšia cena, nevýhodou je vyššia spotreba materiálu, ktorý je potrebný na dosiahnutie požadovaného tepelného odporu v porovnaní s inými materiálmi.
Fúkaná minerálna izolácia
Tento druh je azda najčastejšie používaný materiál na výrobu fúkanej izolácie. Obľúbený je hlavne preto, že ide o 100 % prírodný materiál z minerálneho vlákna, do ktorého sa nepridávajú žiadne chemické prímesi. Ďalšou veľkou výhodou tohto druhu fúkanej izolácie je to, že ide o nenasiakavý materiál, ktorý je tvarovo stály a zachováva si rovnaké izolačné vlastnosti niekoľko desiatok rokov. Tiež sa vyznačuje vynikajúcimi tepelnými a zvukovými izolačnými vlastnosťami.
Fúkané drevovlákno
Tento druh vynikajúceho izolačného materiálu je vyrobený na báze čistých drevených vlákien z borovicového dreva. Preň je príznačná vysoká akumulácia tepla, okrem toho vytvára optimálnu mikroklímu v obytnom priestore.
Fúkaná izolácia sa môže použiť na zateplenie novostavieb, starších domov, drevených domov, bytových domov, priemyselných a poľnohospodárskych budov, hotelov, obchodných centier a podobne. Vhodná je takmer pre všetky typy stavebných konštrukcií (aplikovať sa môže na voľné plochy, do dutín, šikmín). Má výborné tepelnoizolačné vlastnosti. Okrem toho charakterizuje ju vysoký súčiniteľ tepelnej vodivosti. Je nehorľavá, čím zabezpečuje vysokú protipožiarnu ochranu. Všetky uvedené druhy fúkanej izolácie sú ekologické, vytvárajú protihlukovú vrstvu, ktorá znemožňuje priechod hluku. Po aplikácii fúkaná izolácia zostáva stále rovnako hrubá. Je paropriepustná, zdravotne nezávadná (neobsahuje žiadne škodlivé prísady), trvácna (životnosť je rovnaká ako životnosť samotnej stavby) a odolná (voči parazitom, hlodavcom...).