Pre oblasť

  Klimatizácia

  Článok si prečítalo viac ako 663+ používateľov
  Ak chcete, aby teplota vo vašom príbytku bola príjemná bez ohľadu na ročné obdobie, odporúčame vám inštalovať klimatizačné zariadenie. Môžete ho používať nielen na chladenie miestností v lete, ale aj na vykurovanie v zime, pretože to moderné klimatizačné zariadenie umožňuje. Klimatizačný systém nie je určený iba na udržanie vhodnej teploty a vlhkosti v miestnosti, zabezpečuje aj výmenu a čistenie vzduchu v interiéri. V rodinných domoch sa najčastejšie používajú prenosné, dvojdielne alebo splitové klimatizácie. Dôležité je vybrať si klimatizáciu vhodnú pre daný priestor a správne ju používať. Nesprávne použitie môže spôsobiť rôzne zdravotné problémy.
  Odborný článok 663
  zena pod klimatizaciou
  Máme 592 realizátorov v oblasti Klimatizácia:

  1. Ako si vybrať vhodnú klimatizáciu?

  Skôr než sa rozhodnete pre kúpu klimatizačného zariadenia, ktoré plánujete inštalovať do svojho domu, bytu alebo nebytového priestoru, odporúčame vám poradiť sa s odborníkom, ktorý vám poskytne potrebné informácie o jednotlivých typoch a možnostiach klimatizácie, a samozrejme pomôže pri výbere klimatizačného zariadenia, ktoré bude najvhodnejšie pre váš priestor. Nákupom klimatizačnej jednotky v predajni budete mať zabezpečený záručný aj pozáručný servis, resp. bezproblémové a hygienické fungovanie klimatizácie. Dôležité je, aby ste vedeli, či klimatizáciu chcete používať iba na chladenie priestoru alebo aj na vykurovanie. Treba prihliadať aj na druh stavby, v ktorej bude klimatizácia inštalovaná (počet miestností, množstvo okien a dverí, počet ľudí počas dňa, iné vykurovacie telesá...). Pre predajcu sú dôležité aj údaje o objeme miestnosti. Netreba zabúdať ani na odvod kondenzovanej vody z vonkajšej jednotky, aby napríklad voda nekvapkala susedovi na balkón. Vzdialenosť medzi vonkajšou a vnútornou jednotkou by mala byť čo najkratšia (inak inštalácia môže byť predražená a vyššie môžu byť aj náklady na spotrebovanú elektrickú energiu). Tiež treba mať na zreteli skutočnosť, že na fungovanie klimatizácie je potrebný elektrický zdroj. Klimatizáciu neodporúčame vyberať podľa ceny a rozhodnúť sa pre cenovo výhodnejšiu klimatizáciu, predovšetkým treba zvážiť návratnosť investície z aspektu ceny za spotrebovanú energiu. Samozrejme, osobitnú pozornosť treba venovať aj hlučnosti a výkonu klimatizačného zariadenia.

  2. Hlučnosť

  Pri výbere klimatizačného zariadenia treba dbať na hlučnosť nielen vnútornej ale aj vonkajšej jednotky. Na klimatizačnom zariadení je obvykle energetický štítok, ktorý okrem iných údajov obsahuje aj údaj o decibeloch (údaj o intenzite hluku). Ak toto číslo nepresiahne 25 až 30 dB, zariadenie pracuje celkom ticho. Hlučnosť klimatizácie by mala byť minimálna predovšetkým v obývačke a spálni, aby nerušila pohodu a zdravý spánok.

  3. Výkon

  Klimatizačné zariadenia s vyšším výkonom sú hlučnejšie. Preto odporúčame nekupovať lacné a pochybné klimatizačné zariadenia, ktoré nie sú certifikované, ale kúpiť kvalitnú klimatizáciu s invertorom, ktorý pracuje takmer nehlučne.

  Aby ste si zadovážili klimatizáciu so správnym výkonom, potrebné je zohľadniť objem miestnosti, ktorý plánujeme chladiť alebo vykurovať, tiež musíme vedieť aký je počet stien, okien... Pre miestnosti do 25 m2 dostatočná je klimatizácia s kapacitou 2,5 kW, pre 40 m2 a viac potrebné je klimatizačné zariadenie s vyšším výkonom.

  4. Energetická účinnosť a zaradenie klimatizačných zariadení do tried

  Tento faktor je mimoriadne dôležitý. Nejde iba o finančné prostriedky, ktoré treba vyčleniť na obstaranie a montáž klimatizačného zariadenia, ale aj o prevádzkové náklady. Preto je potrebné zvážiť kúpu kvalitnej klimatizácie, ktorá patrí do energeticky najúspornejšej kategórie, ktorá vám zaistí nižšie účty za odber elektrickej energie.

  Keď ide o klimatizácie, triedy uľahčia orientáciu medzi jednotlivými typmi klimatizácií a ich vybavením. Do nižšej triedy patria základné modely s minimálnym množstvom funkcií, ktoré slúžia na chladenie miestností, s energetickým štítkom A – G. Obsahujú bežné filtre, cenovo sú dostupné, nevýhodou je vyššia spotreba energie. Klimatizácie zo strednej triedy majú dobrý pomer ceny a kvality, energetickú triedu A+ a viac, nízku hlučnosť, kvalitnejšie vybavenie. Klimatizácie z vyššej triedy sú najkvalitnejšie, patria do triedy A++ a viac. Pre ne je príznačný väčší počet funkcií. Môžu sa použiť aj na vykurovanie, vonkajšia teplota môže byť až -25 °C, tiež na vetranie, zvlhčovanie vzduchu, senzory pohybu...). Výhodou je minimálna hlučnosť.

  5. Druhy klimatizácie

  Na trhu sú k dispozícii rôzne druhy klimatizácie, spomenieme iba niektoré.

  5.1. Mobilná klimatizácia

  Prenosná alebo mobilná klimatizačná jednotka sa môže ľubovoľne pohybovať po celom priestore. Je vhodná do menších miestností, ktoré sa rýchlo ochladzujú alebo zohrievajú (napr. malé chaty), kde nie je možné namontovať zložitejšie zariadenie. Nevýhodou prenosnej klimatizácie je, že je menej výkonná a výhodou je, že ju možno okamžite zapojiť bez akýchkoľvek nákladov na montáž.

  Odborná rada zo spoločnosti MHklima s. r. o.

  1. Dnes je takmer nemožné si predstaviť dom bez klimatizácie. Čo odporúčate svojim klientom, keď sa rozhodnú pre inštaláciu klimatizácie?

  Keď sa zákazník rozhodne pre inštaláciu klimatizácie, v prvom rade si treba nájsť spolahlivú firmu alebo overeného odborníka v danej oblasti a osloviť ho. V opačnom prípade, keď zákazník ide iba po cene /hlavne nech je to čo najlacnejšie/ osloví nesprávneho, kvázi "odborníka", ktorý nemá v danom odbore skúsenosti ani potrebné znalosti a certifikáty, povolenia, skúšky atď. Môže montáž klimatizácie neodbornou montážou dopadnúť napríklad: únikom chladiva, zatekanie steny, poškodenie samotnej klimatizácie. Dnes je na trhu veľa certifikovaných firiem, s ktorými sa nemusíte obávať nepríjemností, odborne namontujú, upracú po sebe, zaškolia, a väčšina firiem ponúka bezplatné obhliadky tak prečo to nevyužiť?!

  2. Ako často by sme mali vykonávať údržbu a čistenie klimatizačných zariadení a prečo je pravidelná údržba dôležitá?

  Údržba klimatizácie by sa mala vykonávať minimálne 1x za rok. Samozrejme záleží ako je využívaná. Keď sa využíva celoročne, kúrenie aj chladenie odporúča sa 2x ročne. Pre bezproblémový chod a dlhú životnosť vašej klimatizácie je nevyhnutný pravidelný servis. Pravidelnou údržbou predchádzate poruchám a predlžujete životnosť vašej klimatizácie. Pri zanedbaní pravidelnej údržby sa ľahko môže stať, že práve keď ju budete potrebovať najviac /v letných horúčavách/ nebude fungovať. Príčina? Zanesený kondenzátor na vonkajšej jednotke, zanesené filtre, poprípade výparník na vnútornej jednotke. Môže vám zatekať stena - upchatý odvod kondenzátu. Príčin môže byť veľa. Vo vlhkom prostredí ako je výparník sa môžu tvoriť baktérie a plesne, preto nezanedbávajte pravidelnú údržbu.

  3. Splitová klimatizácia alebo klimatizácia bez vonkajšej jednotky? Čo je lepší výber?

  Pri výbere vhodnej klimatizácie treba zvážiť viaceré faktory. Splitové klimatizácie, /jedna vonkajšia + jedna vnútorná/ sú lepšia voľba ak máte možnosť vonkajšiu jednotku kde umiestniť. Napríklad na balkón, na fasádu, pod okno atď, lebo kompresor umiestnený vo vonkajšej jednotke s ventilátorom a kondenzátorom je vonku a tým pádom vnútri vám nezavadzá v priestore ako mobilná klimatizácia. Vnútorná klimatizácia /záleží od prevedenia/ môže byť umiestnená na stene, v strope, pod stropom, má menšiu hlučnosť, rozmery. Mobilná klimatizácia má všetko v sebe: výparník, kondenzátor, ventilátor, kompresor, preto má aj dosť velkú hlučnosť, velkosť, váhu a naviac potrbujete vyviesť hadicu na odpadný horúci vzduch pri chladení von takže treba vyvŕtať otvor 150mm cez obvodovú stenu kde bude vyústená hadica. Preto treba zvážiť čo vám vyhovuje viac.

  Pán Miroslav Hrobár, spoločnosť MHklima s.r.o.

  5.2. Nástenná (splitová, multisplitová) klimatizácia

  Nástenné klimatizácie patria medzi najrozšírenejšie. Splitová klimatizácia pozostáva z dvoch hlavných častí: vonkajšej (kondenzačnej) a vnútornej chladiacej  jednotky, ktoré sú vzájomne prepojené potrubím s izoláciou, ktorá zabraňuje tepelné straty. Potrubím prechádza chladivo, ktoré sa mení na chladiacu kvapalinu. Kratšie potrubie znamená menšie energetické nároky a citeľnejšiu účinnosť. Vonkajšia časť s kompresorom môže byť umiestnená na stenu budovy, strechu, balkón a podobne. Vnútornú klimatizačnú jednotku treba upevniť na stenu približne vo výške 2 metrov od podlahy. Ak je potrebné inštalovať vnútorné jednotky do viacerých miestností, ide o multisplitovú klimatizáciu (na jednu vonkajšiu jednotku sa pripájajú viaceré vnútorné).

  Ak máte záujem o obstaranie klimatizačného zariadenia a neviete, ktoré by bolo najvhodnejšie pre váš dom, môžete sa poradiť s našimi osvedčenými dodávateľmi klimatizačných zariadení, ktorým môžete poslať svoj dopyt.

  Cenu klimatizačných zariadení si môžete overiť pomocou cenovej kalkulačky.

  Odborný článok 663
  Autor: Daibau casopis
  Máme 592 realizátorov v oblasti Klimatizácia:

  Ako ste využili tieto informácie?


  Nápady na usporiadanie domu

  Časopis s čerstvými nápadmi a radami našich autorov na usporiadanie Vášho obytného priestoru.

  Máme 592 realizátorov v oblasti Klimatizácia:

  BEZPLATNÁ SLUŽBA
  HĽADÁME V LOKALITE
  BEZ PROVÍZIÍ
  Máme 592 realizátorov v oblasti Klimatizácia
  10
  1

  scitoom s.r.o.


  9.8
  0

  ECOKLIMA s.r.o.


  9.6
  0

  ELEKTRO KLIMA - MP s.r.o.


  10
  1

  Rekuperacia na mieru


  Hľadáte dobrých realizátorov v oblasti KLIMATIZÁCIA?

 • Klimatizácia Bratislava
 • Klimatizácia Banská Bystrica
 • Klimatizácia Košice
 • Klimatizácia Nitra
 • Klimatizácia Prešov
 • Klimatizácia Žilina
 • Klimatizácia Bardejov
 • Klimatizácia Humenné
 • Klimatizácia Komárno
 • Klimatizácia Levice
 • Klimatizácia Liptovský Mikuláš
 • Klimatizácia Lučenec
 • Klimatizácia Martin
 • Klimatizácia Michalovce
 • Klimatizácia Nové Zámky
 • Klimatizácia Piešťany
 • Klimatizácia Poprad
 • Klimatizácia Považská Bystrica
 • Klimatizácia Prievidza
 • Klimatizácia Ružomberok
 • Klimatizácia Spišská Nová Ves
 • Klimatizácia Topoľčany
 • Klimatizácia Trenčín
 • Klimatizácia Trnava
 • Klimatizácia Zvolen
 • Klimatizácia Bánovce nad Bebravou
 • Klimatizácia Brezno
 • Klimatizácia Bytča
 • Klimatizácia Čadca
 • Klimatizácia Detva
 • Klimatizácia Dolný Kubín
 • Klimatizácia Dunajská Streda
 • Klimatizácia Galanta
 • Klimatizácia Gelnica
 • Klimatizácia Hlohovec
 • Klimatizácia Ilava
 • Klimatizácia Kežmarok
 • Klimatizácia Krupina
 • Klimatizácia Kysucké Nové Mesto
 • Klimatizácia Levoča
 • Klimatizácia Malacky
 • Klimatizácia Medzilaborce
 • Klimatizácia Myjava
 • Klimatizácia Námestovo
 • Klimatizácia Nové Mesto nad Váhom
 • Klimatizácia Partizánske
 • Klimatizácia Pezinok
 • Klimatizácia Poltár
 • Klimatizácia Púchov
 • Klimatizácia Revúca
 • Klimatizácia Rimavská Sobota
 • Klimatizácia Rožňava
 • Klimatizácia Sabinov
 • Klimatizácia Šaľa
 • Klimatizácia Senec
 • Klimatizácia Senica
 • Klimatizácia Skalica
 • Klimatizácia Snina
 • Klimatizácia Sobrance
 • Klimatizácia Stará Ľubovňa
 • Klimatizácia Stropkov
 • Klimatizácia Svidník
 • Klimatizácia Trebišov
 • Klimatizácia Turčianske Teplice
 • Klimatizácia Tvrdošín
 • Klimatizácia Veľký Krtíš
 • Klimatizácia Vranov nad Topľou
 • Klimatizácia Žarnovica
 • Klimatizácia Žiar nad Hronom
 • Klimatizácia Zlaté Moravce
 • Podmienky používania I Politika súkromia I Informácie o cookies I Impressum
  © 2023 Daibau, všetky práva vyhradené