Nižšie:
Drevené prístrešky majú dlhú históriu, a aj v dnešnej dobe sú mimoriadne obľúbené pre ich šetrnosť k životnému prostrediu a jednoduchosť opracovania dreva. Vlastnosti dreva umožňujú vyhotoviť jednoduchú skeletovú drevostavbu a poskytujú nekonečné možnosti dizajnu, tvaru, veľkosti, farby, štruktúry, povrchovej úpravy, doplnkových prvkov a dokonca aj v možnej kombinácii s inými materiálmi. Jedným z problémov je ohýbanie konštrukcie pri nedostatočnom vysušení dreva a pri väčších hrúbkach dreva. Väčšina týchto problémov sa dnes rieši lepenými konzolami, ktoré sú vhodné aj pre väčšie rozpätia.
1. Strešná krytina
Na drevený prístrešok môžu byť použité všetky druhy strešných krytín, aký druh si zvolíme, závisí predovšetkým od sklonu strechy. Strešnou krytinou dreveného prístreška môže byť klasická škridla, tegola, trapézový plech, alebo to môžu byť polykarbonátové panely prepúšťajúce svetlo. Je tiež potrebné vziať do úvahy možnosti rozťahovania a skrúcania konštrukcie, ktoré môžu mať vplyv na zastrešenie.
2. Tvar prístreška
Tvar prístreška je daný materiálom a okolím. Ak má dom jednoduchší dizajn, redukované tvary a farby, potom môže byť prístrešok extravagantnejší, ale ak vynikne samotný dom, odporúča sa, aby prístrešok bol riešený neutrálnejšie, aby nezatienil krásu domu. Moderný prístrešok má väčšinou rovné línie a je jednoduchý, no stále esteticky dokonalý.
3. Stavebné povolenie na prístrešok
Na bežný prístrešok, ktorého zastavaná plocha nebude presahovať 25 m2 a výška bude menšia ako 5 m, stavebné povolenie nie je potrebné. Podľa stavebného zákona je prístrešok klasifikovaný ako jednoduchá (drobná) stavba, ktorá plní doplnkovú funkciu a neovplyvní podstatne životné prostredie. Predsa odporúčame, aby ste sa pred realizáciou akéhokoľvek prístreška v súvislosti s týmto dobre informovali, aby ste sa neskôr vyhli akýmkoľvek nepríjemnostiam.
Odborná rada zo spoločnosti POLGÁR DREVOSTAVBY 1. Prečo odporúčate práve prístrešok z dreva, ake má výhody, resp. nevýhody? Výhody - Drevo je s prírodných materiálov najobľúbenejšie. Drevo v stavebných konštrukciách disponuje vynikajúcimi mechanickými vlastnosťami a veľmi dobrým pomerom únosnosti konštrukčných prvkov k ich hmotnosti. Nevýhody - Drevo je finančne náročnejšie, keďže ide o prírodný materiál. Drevené prístrešky takisto vyžadujú pravidelnú starostlivosť, aby sa zabezpečili čo najlepšie vlastnosti materiálu po čo najdlhšiu dobu. 2. Z akého dreva sú vyrobené Vaše výrobky? Naše prístrešky su vyrábané výlučne so smrekového dreva KVH alebo BSH, masívne konštrukčné hranoly, po dĺžke nadpájané, vyrobené zo severského smreku tej navyšej kvality. 3. Ako treba pripraviť podklad pod záhradnú chatku alebo garáž? Pre správny podklad pre garáž alebo záhradnú chatku môžete použiť liaty betón, prípadne betónové tvárnice z ktorých vytvoríte dosku, prípadne vybetonujete základové pätky. 4. Ako sa pohybuju ceny drevených prístreškov? Cena závisí od mnohých faktorov, každý pristrešok je špecifický. Závisí najmä od veľkosti prístrešku, od použitia materiálov a požiadaviek majiteľa. Ceny sa môžu pohybovať od 1500 do 20 000 eur. Pán Patrik Polgár, spoločnosť POLGÁR DREVOSTAVBY |
4. Prístrešok – cena
Ceny drevených prístreškov závisia od konštrukcie, veľkosti, materiálu a strešnej krytiny prístrešku. Konzolové prístrešky sú vo všeobecnosti drahšie než voľne stojace. Prístrešok pre dve autá, veľkosti 6 m × 5 m, s konštrukciou z masívneho dreva a zastrešenia môže stáť 3 000 EUR a viac. Dodávka a montáž dreveného prístreška so sedlovou strechou zastrešenou s tegolou, plechom alebo polykarbonátom stojí od 100 do 200 EUR/m2.
Ak máte záujem o vyhotovenie prístreška, môžete nás kontaktovať na Daibau.sk. Na našich stránkach nájdete ďalšie rady týkajúce sa tejto témy, ale aj dodávateľov a výrobcov, s ktorými spolupracujeme a ktorí na Váš dopyt priptavia vhodnú ponuku.
Cenové informácie si môžete pozrieť v našej kalkulačke.