Pre oblasť

  Kúrenie – všetko, čo potrebujete vedieť o plánovaní vykurovania vášho domu

  Vedeli ste, že väčšina energie v domoch a bytoch sa v skutočnosti spotrebuje na vykurovanie? Kúrenie má veľký vplyv nielen na rodinný rozpočet, ale aj na náš pocit pohodlia a životné prostredie. V záujme zníženia nákladov a zvýšenia vlastného komfortu by preto prvým krokom mal byť racionálny a funkčný návrh domu a až potom nasleduje výber spôsobu vykurovania a vykurovacieho zariadenia. Aby sme vám pomohli zvládnuť túto, nie veľmi jednoduchú tému, pripravili sme pre vás komplexný prehľad, ako si vybrať správne kúrenie pre váš príbytok.
  Odborný článok 44
  vykurovanie.jpg
  Máme 832 realizátorov v oblasti Kúrenie:

  1. Vykurovanie domu

  Každý mesiac, keď musíme platiť účty za energie, nám pripomína, že ani bývanie vo vlastnom dome nie je zadarmo. Neustále spotrebúvame energiu, najmä elektrinu a teplo. Vedeli ste, že 64 % energie v domácnostiach sa spotrebuje na vykurovanie? Ak sa postaráme o správnu izoláciu domu a zvolíme vhodný spôsob vykurovania a vykurovacieho zariadenia, môžeme výrazne znížiť mesačné náklady na vykurovanie.

  1.1. Tepelná izolácia

  Už pri projektovaní stavby vieme výrazne ovplyvniť množstvo energie potrebnej na vykurovanie. Čím je dom členitejší, tým je jeho plocha väčšia a väčšie sú aj tepelné straty. Jedným z rozhodujúcich faktorov je aj počet, orientácia a kvalita okien. Dôležitá je však aj hrúbka, resp. kvalita tepelnej izolácie. Tepelná izolácia šetrí energiu na vykurovanie alebo chladenie objektu a tiež vo veľkej miere ovplyvňuje aj povrchové teploty vnútorných stien a okien, čím sa zlepšuje komfort bývania. Na trhu sú k dispozícii rôzne druhy izolačných materiálov (polystyrén, sklenená vlna, kamenná vlna alebo prírodné izolácie, ako je slama, celulózové vločky atď.). Hrúbka izolácie musí byť presne vypočítaná, pričom na novostavbách treba použiť izoláciu s hrúbkou najmenej 12 cm.

  Primeranú tepelnú ochranu stanovuje aj zákon. Prestup tepla pre obvodové steny a steny smerom k nevykurovaným priestorom môže byť najviac Umax = 0,60 W/m2K, pre okná U = 1,4 W/m2K, pre prízemie U = 0,3 W/m2K, pre šikmú strechu nad vykurovaným podkrovím 0,25 W/m2K.

  Hrúbka izolácie ovplyvní náklady na vykurovanie viac ako výber vykurovacieho zariadenia
  Hrúbka izolácie ovplyvní náklady na vykurovanie viac ako výber vykurovacieho zariadenia

  Tepelné mosty

  Nedostatočne chránenými časťami plášťa môže budova stratiť veľké množstvo tepla, čo zvyšuje náklady na vykurovanie. Povrchy sú chladnejšie, vlhkosť sa začína zrážať, čo môže spôsobiť vznik plesní alebo dokonca poškodenie konštrukcie. Tieto miesta sa nazývajú tepelné mosty. Nimi prichádzame o energiu, náklady na vykurovanie sa zvyšujú. Problematické sú najmä rohy budov, balkóny a plochy okolo fasádnych prestupov, ako sú okná či dvere. Preto sa pri správnom zateplení celého domu ušetrí veľa na kúrení.

  Tepelné straty v dôsledku tepelných mostov môžu výrazne prispieť k zvýšeniu vášho účtu za vykurovanie
  Tepelné straty v dôsledku tepelných mostov môžu výrazne prispieť k zvýšeniu vášho účtu za vykurovanie

  1.2. Vzduchotesnosť

  Každá budova by mala byť dobre utesnená, resp. vzduchotesná, pretože inak vzduch nekontrolovateľne uniká, čím stráca teplo a môže dochádzať aj ku kondenzácii vlhkosti vo fasádnom obklade.

  Budovu je možné urobiť vzduchotesnou, ak je zabezpečená dostatočne hrubá vrstva tepelnej izolácie, ak sú spoje medzi rôznymi fasádnymi prvkami a okenné a dverné otvory dobre utesnené.

  1.3. Vyhotovenie energetického certifikátu

  Čo je energetický certifikát a prečo ho potrebujeme? Ide o dokument, ktorý nám povie, nakoľko je náš dom či byt energeticky efektívny, koľko energie strácame zlou izoláciou, oknami, tepelnými mostmi a inými stavebnými poruchami a zároveň navrhuje opatrenie na zvýšenie energetickej efektívnosti. Energetický certifikát budovy je potrebný pre novostavby, predaj nehnuteľností a niektoré prípady prenájmu.

  Cena energetického certifikátu

  Základný energetický certifikát pre rodinný dom priemernej veľkosti stojí okolo 300 až 400 EUR. Platnosť energetického certifikátu je 10 rokov, s výnimkou prípadov, keď sa na objekte vykonajú zásadné zmeny, ktoré majú vplyv na spotrebu energie, napr. montáž väčších okien, prístavba.

  Vďaka energetickému certifikátu budete vidieť, kde sú možnosti na zníženie spotreby energie
  Vďaka energetickému certifikátu budete vidieť, kde sú možnosti na zníženie spotreby energie

  2. Spôsoby vykurovania

  Teplota v miestnosti výrazne ovplyvňuje pocit pohodlia. V zime dom vykurujeme a v lete ho musíme často chladiť. Môžete si vybrať z mnohých vykurovacích a chladiacich systémov, podľa vlastných životných potrieb, preferencií a zvyklostí, tiež podľa toho, čo je v danej situácii najvýhodnejšie.

  2.1. Radiátory

  Vykurovanie radiátormi je vysokoteplotné vykurovanie. Radiátory je možné napojiť na vykurovací systém cez plynový podlahový alebo obyčajný sporák, kotol na biomasu, vykurovací olej alebo tepelné čerpadlo. Radiátory sú zvyčajne umiestnené pod okennými otvormi.

  Výhodou radiátorového vykurovania je rýchla realizácia, nízke investičné náklady, nakoľko potrubia je možné rýchlo osadiť pozdĺž stien a napojiť na existujúci vykurovací systém. Mnohí však považujú radiátory za neestetické riešenie. Navyše ide o bodové vykurovanie, ktoré je menej rozložené ako podlahové, stenové či stropné vykurovanie.

  Najlepšie miesto na umiestnenie radiátorov je pod okennými otvormi
  Najlepšie miesto na umiestnenie radiátorov je pod okennými otvormi

  Cena radiátorov

  Cena radiátorov je variabilná. Najzákladnejší druh radiátorov začína na cene v priemere 20 EUR, cena za radiátory zo strednej triedy sa začína pohybovať od 50 EUR, zatiaľ čo dizajnové produkty radiátorov môžu siahať k tisícovým sumám.

  2.1.1. Elektrické radiátory

  Elektrický radiátor sa najčastejšie používa ako doplnkové vykurovacie teleso, keď chceme dodatočne vykurovať len jednu miestnosť. Existujú dva typy elektrických radiátorov: vstavané elektrické radiátory a voľne stojace elektrické radiátory. Dostupné sú aj esteticky veľmi prepracované modely.

  2.2. Podlahové kúrenie

  Ak chcete, aby podlaha bola vždy príjemne teplá na dotyk, podlahové kúrenie je systém pre vás. Podlahové vykurovanie je plošné vykurovanie, potrubie je inštalované v podlahe, tesne pod finálnou podlahovou krytinou. Teplo ohriatej vody sa prenáša do poteru a z poteru do priestoru. Keďže je vykurovacia plocha veľká, teplota podlahy môže byť nižšia (26 až 28 °C), preto podlahové kúrenie dobre funguje spolu s nízkoteplotným tepelným čerpadlom alebo solárnymi kolektormi. Náklady na podlahové kúrenie sú až o 15 % nižšie ako pri radiátorovom vykurovaní.

  Systém podlahového vykurovania má mnoho výhod: využiteľná obytná plocha je väčšia, pretože v miestnosti nie sú žiadne vykurovacie telesá. Podlahy sú na dotyk príjemne vlažné, čo je výhodné najmä v miestnostiach s keramickou dlažbou. Teplota vzduchu v miestnosti môže byť aj nižšia, pretože sálanie obvodových plôch zvyšuje vnímanú teplotu, čo predstavuje veľkú úsporu pri vykurovaní (6 až 12 %). Nevýhodou podlahového vykurovania je, že chladné miestnosti potrebujú aspoň niekoľko hodín na to, aby sa vyhriali na optimálnu teplotu.

  Prostredníctvom rozvodnej skrine môžete ovládať podlahové kúrenie v jednotlivých miestnostiach
  Prostredníctvom rozvodnej skrine môžete ovládať podlahové kúrenie v jednotlivých miestnostiach

  Cena podlahového kúrenia

  Cena podlahového kúrenia závisí od zvoleného systému (voda alebo elektrina), povrchu a ďalších prvkov, ako sú: kotly, tepelné čerpadlá, solárne panely, atď. Za dodávku, montáž, pripojenie do rozvodnej skrine a tlakovú skúšku podlahového kúrenia zaplatíte 25 až 33 EUR/m2.  

  2.2.1. Elektrické podlahové kúrenie

  Elektrické podlahové kúrenie sa mimoriadne jednoducho inštaluje a reguluje (ovláda) a priestor sa  rýchlo zohreje. Pod keramické obklady sa inštalujú vykurovacie rohože, resp. vykurovacie siete, vykurovacie fólie sa inštalujú pod plastové a drevené podlahové krytiny. Pozitívom elektrického podlahového vykurovania je tenšia podlaha, keďže poter je tenší alebo vôbec nie je.

  Elektrické podlahové kúrenie je však v porovnaní s vodným o niečo drahšie a vyššia je aj energetická náročnosť, preto sa klasické podlahové kúrenie oplatí skôr pri väčších plochách.

  Elektrická podlahová vykurovacia rohož sa ľahko inštaluje
  Elektrická podlahová vykurovacia rohož sa ľahko inštaluje

  Cena elektrického podlahového kúrenia

  Investícia do inštalácie elektrického podlahového kúrenia je nižšia v porovnaní s bežným podlahovým vykurovaním. Montáž je jednoduchá a rýchla, pretože nevyžaduje dodatočné stavebné zásahy do priestoru a samotný systém pohotovo reaguje. Podlahové vykurovanie je oveľa efektívnejšie, a preto je aspoň o 15% lacnejšie ako klasické vykurovanie radiátormi. Cena za meter štvorcový elektrického podlahového kúrenia sa pohybuje v rozmedzí 80 až 120 EUR/m2.

  2.3. Stropné vykurovanie a chladenie

  Stropné kúrenie funguje podobne ako podlahové. Pri stropnom systéme je možné miestnosť vykurovať aj chladiť a oba spôsoby sa vyznačujú nízkou spotrebou energie. Stropné vykurovanie sa vykonáva tak, že sa do spodnej stavby, resp. zníženého stropu, nainštalujú špeciálne vykurovacie panely, cez ktoré sa inštalujú potrubia. Obzvlášť efektívne je chladenie cez strop, pretože studený vzduch klesá a tým rovnomerne ochladzuje celú miestnosť.

  Optimálne je podlahové kúrenie v kombinácii so stropným chladením
  Optimálne je podlahové kúrenie v kombinácii so stropným chladením

  Cena stropného vykurovania a chladenia

  Stropné vykurovanie je cenovo dostupné, náklady na údržbu sú nízke a spotreba energie tiež.  Cena stropného vykurovania závisí od typu prevádzky (kúrenie, chladenie alebo oboje) a samozrejme od zhotoviteľa. Cena za výrobu zníženého stropu a montáž stropných vykurovacích panelov sa pohybuje v rozmedzí 25 až 40 EUR/m2. 

  2.4. Stenové vykurovanie

  Stenové kúrenie vyhrieva obvodové plochy miestností a pobyt v nich je veľmi príjemný

  Bežne je možné steny vykurovať vodou, ale je k dispozícii aj elektrické stenové vykurovanie. Stenové vykurovanie môže byť v suchom prevedení, potom je vykurovacie potrubie integrované do omietky alebo iných panelov. Dá sa urobiť aj v mokrom prevedení, vtedy sa potrubie pripevňuje priamo na stenu a omietne. Stenové vykurovanie je veľmi výhodné hlavne preto, že celá stena sa stáva vykurovacím telesom, vydáva teplo po celej svojej ploche. Rovnaké inštalácie sa používajú na vykurovanie aj chladenie v závislosti od ročného obdobia, stena v zime miestnosť vykuruje a v lete možno nástenné inštalácie využiť na chladenie.

  Stenové vykurovanie zabraňuje tvorbe kondenzátu na vnútornej strane vyhrievaných vonkajších stien. Stavba však musí byť dobre izolovaná, inak dochádza k nadmerným tepelným stratám. Finálna vrstva vykurovanej steny môže byť z akéhokoľvek materiálu  (omietka, keramický obklad a pod.), je však potrebné dávať pozor pri vŕtaní do steny, aby nedošlo k poškodeniu potrubia, resp. elektroinštalácie. Inštalácie nástenného kúrenia sa nesmú prekrývať s inými inštaláciami na stene a k stene nesmie byť umiestnený nábytok.

  Stenové vykurovanie poskytuje vysoký stupeň tepelnej pohody
  Stenové vykurovanie poskytuje vysoký stupeň tepelnej pohody

  Cena stenového kúrenia

  Stenové vykurovanie je cenovo dostupné, náklady na údržbu sú nízke a spotreba energie tiež. Cena stenového vykurovania závisí od typu inštalácie (vodná alebo elektrická), povrchu, typu prevádzky (vykurovanie, chladenie alebo oboje) a samozrejme od dodávateľa. Cena stenového vykurovania s plastohliníkovým potrubím s fí 16 mm rúrky, bez viazania do skrinky a bez dodatočnej omietky sa pohybuje v rozmedzí 25 až 40 EUR/m2. 

  Stenové vykurovanie poskytuje vysoký stupeň tepelnej pohody.

  2.5. Fúkanie teplého vzduchu

  Teplovzdušné vykurovanie funguje tak, že sa do miestností vháňa ohriaty vzduch. Používa sa najmä pri pasívnych domoch. Rozvodné vetracie potrubia sú rozmiestnené po celom objekte s vývodmi v každej miestnosti. Ešte lepšiu účinnosť možno dosiahnuť rekuperáciou, kedy sa čerstvý vzduch ohrieva tak, že preberá teplo už ohriateho, ale odpadového vzduchu (nemiešajú sa). Výhodou teplovzdušného vykurovania je, že sa objekt vykuruje a zároveň vetrá. Okrem toho je možné systém použiť aj ako centrálny klimatizačný systém na chladenie priestorov. Aby sa však takýto systém rýchleho chladenia a rýchleho ohrevu dal využiť čo najracionálnejšie, musí byť objekt dostatočne izolovaný a vzduchotesný.

  3. Pece (kachle), kotly a krby

  3.1. Kotolňa

  Kotolňa je technická miestnosť v dome, v ktorej je umiestnená väčšina zariadení súvisiacich s vykurovaním, chladením a vetraním objektu. V kotolni sú spravidla vykurovacie pece (kachle), bojler na teplú úžitkovú vodu, rozdeľovač podlahového vykurovania, vnútorná jednotka tepelného čerpadla a pod. Do kotolne vedie komín, ktorý musí byť požiarne bezpečný a prístup k nemu musí byť chránený protipožiarnymi dverami. V kotolni sú všetky zariadenia, ktoré používame na  vykurovanie, chladenie a vetranie nášho príbytku.

  V kotolni sú všetky zariadenia, ktoré používame na  vykurovanie, chladenie a vetranie nášho príbytku
  V kotolni sú všetky zariadenia, ktoré používame na  vykurovanie, chladenie a vetranie nášho príbytku

  3.2. Ohrev teplej úžitkovej vody – ohrievače vody (bojlery)

  Teplá úžitková voda je nevyhnutná pre každú domácnosť. Rozlišujeme lokálny ohrev vody a ústredný ohrev vody. Častejšie je ústredné kúrenie, kde sa voda ohrieva a akumuluje v bojleri.

  3.3. Kachle na biomasu

  Na vykurovanie domu je k dispozícii viacero druhov biomasy z energetických závodov, drevnej biomasy či biologického odpadu. Ako biopalivo sa používa drevo, slama, rýchlorastúce energetické rastliny, bioplyn či bionafta.

  3.3.1. Najlepšie pece na drevo

  Pec resp. kotol na drevo je jedným z najlacnejších spôsobov vykurovania. Pre optimálne spaľovanie je potrebné dbať na to, aby bolo drevo suché (vlhkosť 10 až 20 %). Kachle na drevo sú jedným z lepších riešení, ak máte k dispozícii drevnú biomasu.

  Kachle na drevo sú najlacnejším spôsobom vykurovania
  Kachle na drevo sú najlacnejším spôsobom vykurovania

  Cena kúrenia drevom

  Drevo je najlacnejší spôsob vykurovania, ktorý najmenej znečisťuje životné prostredie. Najlacnejšie je palivové drevo, ktoré stojí 40 až 60 EUR/m3 alebo okolo 900 EUR/ročne. Zvážiť treba aj cenu kachlí a kotlov na drevo, ktoré stoja niekoľko tisíc EUR v závislosti od výkonu. 

  3.3.2 Pec na štiepku a drevný odpad

  Pece a kotly na  drevnú štiepku a drevný odpad (na) majú dobrú účinnosť a lepšiu reguláciu ako kotly na drevo. Účinnosť takýchto kotlov je 80 až 90 %.

  Pec na drevnú štiepku
  Pec na drevnú štiepku

  Cena vykurovania na drevný odpad alebo na drevné štiepky

  Cena drevného odpadu je najvýhodnejšia zo všetkých druhov palivového dreva 100 EUR/t. Cena vykurovania štiepkami pre bežný dom sa pohybuje okolo 1100 EUR/ročne. Cena kotlov na drevené štiepance pre väčšie kotly bez lambda sondy sa pohybuje od 3500 do 5000 EUR a viac, a pre kotly s lambda sondou od 9000 EUR a viac. 

  3.3.3. Peletová pec

  Pelety je možné spaľovať v rôznych ohniskách, akými sú centrálne kotly na pelety, kachle na podlahové kúrenie alebo peletové kachle na vykurovanie jednotlivých miestností. Drevené pelety sú spracované drevné zvyšky z výroby, ktoré sa melú na piliny a lisujú.

  Peletová pec s automatickým plnením
  Peletová pec s automatickým plnením

  Cena vykurovania peletami

  Cena peliet sa pohybuje v rozmedzí 200 až 250 EUR/t. Za vykurovanie peletami, zaplatíte okolo 1200 EUR/ročne. Existuje niekoľko typov kotlov na pelety, s rôznymi vykurovacími výkonmi, preto ich cena veľmi kolíše. Kotol na pelety stojí v rozmedzí 2000 až 5000 EUR.

  3.3.4. Kachľová pec

  Rustikálna kachľová pec je murovaná zo šamotových tehál a obložená dekoratívnym keramickým obkladom alebo špeciálnou omietkou. V kachľovej peci prebieha špeciálny spaľovací proces, preto je potrebné upraviť dymovody pre odvod spalín tak, aby účinnosť tejto pece dosahovala približne 85 %. Najlepšie výsledky dáva ohnisko s veľkosťou asi 1000 cm2 (napr. 30 cm × 35 cm). So správne dimenzovaným ohniskom získate pri rovnakom množstve paliva oveľa väčší tepelný výkon.

  Výhodou kachľovej pece oproti otvorenému krbu je, že vydáva teplo do miestnosti dlhší čas. Ak chcete aj pec (rúru) na prípravu jedla, dajte si od majstra vyrobiť pec na chlieb resp. pec na pizzu.

  Sedliacke kachľové pece sú čoraz obľúbenejšie aj v moderných interiéroch; zdroj: pecarstvo-zoran.si
  Sedliacke kachľové pece sú čoraz obľúbenejšie aj v moderných interiéroch; zdroj: pecarstvo-zoran.si

  Ceny kachľových pecí

  Kachľové pece znižujú náklady na vykurovanie, a tak slúžia ako prídavné vykurovacie teleso v objekte. Sedliacke pece sú veľmi lacným vykurovacím zdrojom, pretože spotrebujú  4 až 5 m3 dreva počas vykurovacej sezóny. Cena kachľovej pece zhotovenej na objednávku je vyššia ako cena kachľovej pece z katalógu. Majster vám kachľovú pec vyhotoví za 2 až 8 týždňov. Cena za dodávku a vybudovanie masívnej kachľovej pece s výkonom 3 až 3,5 kW sa pohybuje v rozmedzí 2000 až 5000 EUR. 

  3.3.5. Krby

  Krb bol vždy centrom príbytku. Môžete si vybrať medzi otvoreným krbom, kde je kontakt s ohňom autentickejší, alebo uzavretým krbom, ktorý je protipožiarnejší. Podľa spôsobu odovzdávania tepla poznáme krby sálavé, teplovodné alebo teplovzdušné.

  Teplovodné krby

  Teplovodné krby sú vhodné na stenové aj podlahové vykurovanie a možno k nim pripojiť radiátorové vykurovanie. Na vykurovanie teplou vodou môžeme použiť pec na pelety alebo polená. Teplovodné kozuby sú zaujímavé obzvlášť preto, že významne môžu znížiť náklady na vykurovanie budovy.

  Krb na drevo prináša teplo, pohodu a príjemnú atmosféru do domova
  Krb na drevo prináša teplo, pohodu a príjemnú atmosféru do domova

  Plynové krby

  Plynové krby sa začnú hriať hneď po zapnutí a ľahko sa ovládajú, plameň je menší a má modrastejšiu farbu, takže atmosféra v miestnosti je chladnejšia.

  Elektrické krby

  Elektrické krby môžu byť inštalované v akejkoľvek miestnosti, pretože nepotrebujú komín, ale nevytvárajú skutočný oheň, takže tento efekt musí byť vytvorený umelo.

  Bioetanolové krby

  Krby na báze bioetanolu alebo biologicky rozložiteľných látok nepotrebujú komín, pretože pri horení alkoholu nevzniká dym. Bioetanolové krby vydávajú menej tepla, preto sú vhodné do nízkoenergetických a pasívnych budov. Priemerný tepelný výkon horáka je 2 až 4 kW a pri väčších modeloch až 10 kW.

  Aká je cena krbu?

  Stále viac užívateľov volí kozub, pretože si vďaka nemu môže znížiť náklady na vykurovanie, pretože ceny elektriny alebo napríklad vykurovacieho oleja sú ešte stále vyššie. Cena kozuba závisí od typu kozuba (sálavý, teplovodný, teplovzdušný), otvorenosti ohniska (uzavreté alebo otvorené), druhu pece (na palivové drevo, pelety, plyn, bioetanol alebo elektrinu) a samozrejme od dodávateľ. Cena za dodávku a montáž izbového kozuba s výkonom 3 až 8 kW sa pohybuje medzi 2 000 až 10 000 EUR.

  3.4. Plynová pec

  Plynové kúrenie je jedným z najbežnejších spôsobov vykurovania. Plyn môže byť distribuovaný verejným plynovodom alebo si plyn možno kúpiť a uskladniť ho v nádrži na skvapalnený plyn. Ak sa rozhodnete pre tento typ vykurovania, najprv projektant, ktorého si prenajmete, zaobstará podmienky projektu, navrhne plynovú prípojku, požiada o súhlas na pripojenie a následne vypracuje plán plynoinštalácie. Postup zvyčajne trvá najmenej mesiac. Pri zhotovení plynoinštalácie sa zapojí plynová centrálna pec a plynomer, nasleduje tlaková skúška. Ak chceme využívať skvapalnený zemný plyn, je potrebné nainštalovať špeciálnu  nádrž. Treba sa informovať, či je pre nádrž potrebné vybavovať dodatočné stavebné povolenie. Zariadenie je potom možné napojiť na podzemný plynovod.

  Cena plynového kúrenia

  Cena plynovej inštalácie závisí od dĺžky plynovej prípojky, druhu plynového kotla, typu plynového kúrenia (na plyn alebo LPG), ceny pripojenia na verejný plynovod a samozrejme od zhotoviteľa. Bežná plynová inštalácia v dome (150 m2, kúrenie prostredníctvom10 radiátorov), ktorá zahŕňa medené potrubie, rozvod plynu k plynovému kotlu a sporáku v kuchyni, rozvody, hlavný uzatvárací ventil a ďalší materiál, vás bude stáť medzi 2500 až 5000 EUR/kus. 

  Na trhu je široký výber plynových kotlov, ktoré sa líšia energetickou účinnosťou a cenou. Cena plynových kotlov sa pohybuje od 500 do 5000 EUR podľa zvoleného druhu plynu, či ide o zemný plyn, bioplyn alebo kvapalný plyn, podľa požadovanej kvality a energetickej účinnosti.  

  3.5. Pec na vykurovací olej

  Veľmi rozšíreným spôsobom vykurovania je vykurovací olej. Kotly na vykurovací olej môžu byť vysokoteplotné, nízkoteplotné alebo kondenzačné. V budove musíte mať špeciálnu kotolňu a miesto pre nádrž s vykurovacím olejom. Kotolňa musí mať regulovaný prívod vzduchu a protipožiarne dvere. Pece na vykurovací olej majú dlhú životnosť, pri správnej údržbe môžu slúžiť 30 a viac rokov.

  Cena vykurovacieho oleja

  Cena vykurovacieho oleja je okolo 2,18 EUR/liter, k čomu treba pripočítať aj náklady na prepravu vykurovacieho oleja. Jednou z výhod vykurovania olejom je to, že sa môže uskladňovať v nádržiach na vykurovací olej. Vykurovanie olejom je jedným z nákladnejších spôsobov, pretože vykurovanie pre jednu sezónu vás môže stáť okolo 1 500 EUR a viac. Pece (kotly) na olej s montážou a prvkami podporného systému potrebnými pre takýto druh vykurovania stoja v rozmedzí 2 000 až 5 000 EUR.

  4. Elektrické kúrenie

  4.1. Tepelné čerpadlá

  Tepelné čerpadlá sú pre svoju nízku cenu veľmi obľúbeným spôsobom vykurovania. Môžu byť použité na vykurovanie alebo chladenie miestností. Keďže pracujú pri nižších teplotách, sú výbornou voľbou v kombinácii s podlahovým kúrením.

  Tepelné čerpadlo je vykurovacie zariadenie, ktoré využíva teplo z prostredia akumulované v zemi, vode alebo vzduchu. Na základe toho si môžete vybrať tepelné čerpadlo vzduch-voda, voda-voda alebo zem-voda. Pri výbere je dôležitý aj prevádzkový rozsah, ktorý musí vyhovovať poveternostným podmienkam, ktoré sa pohybujú v rozmedzí -20 °C a +35 °C. Ďalším krokom je spôsob, akým budeme dodávať teplo do miestnosti: bodové ohrievače, ako sú radiátory, vyžadujú vysokoteplotné tepelné čerpadlá. Pre podlahové vykurovanie, ktoré má väčšiu plochu, možno inštalovať nízkoteplotné tepelné čerpadlo. Podľa potrieb je potrebné zvoliť optimálnu veľkosť tepelného akumulátora vykurovacieho systému.

  Tepelné čerpadlo funguje tak, že prenáša tepelnú energiu zo zeme, vzduchu alebo vody do vykurovacieho systému
  Tepelné čerpadlo funguje tak, že prenáša tepelnú energiu zo zeme, vzduchu alebo vody do vykurovacieho systému

  Cena tepelného čerpadla

  Tepelné čerpadlo môže byť samo o sebe veľmi dobrým zariadením, ale ak nie je správne nainštalované do systému, nebude pracovať správne a jeho energetická účinnosť bude nižšia. Cena systému tepelného čerpadla voda-voda alebo zem-voda je najvyššia a pohybuje sa v rozmedzí od 10 000 EUR do 15 000 EUR, bez investícií do rozvodovej siete, podlahového alebo radiátorového kúrenia. Cena tepelného čerpadla vzduch-voda je oveľa nižšia. Za dodávku a montáž tepelného čerpadla s priemerným výkonom 8 kW, ktorý postačuje pre dobre izolovaný obytný dom, zaplatíte najmenej 6 000 EUR. Úspory pri vykurovaní sú trojnásobné! 

  4.2. Infračervené vykurovanie

  4.2.1. Infračervené panely

  IR panely vyžarujú teplo sálaním a nezohrievajú vzduch, ale povrchy a telesá. Infračervené vykurovanie má oproti klasickému vykurovaniu niekoľko výhod: IR vykurovacie panely vykúria miestnosť za menej ako minútu a sú úplne tiché. Vďaka infračervenému ohrevu si predmety udržia teplo, čo znamená, že zostanú suché, zabráni sa vzniku plesní a pri ohreve sa nepráši. Infračervené panely sa často inštalujú ako doplnok primárneho vykurovania, ak niektoré miestnosti nie sú dostatočne vykúrené.

  Porovnanie klasického radiátorového vykurovania a vykurovania infračervenými panelmi
  Porovnanie klasického radiátorového vykurovania a vykurovania infračervenými panelmi

  Cena infračervených panelov

  Počiatočná investícia do vykurovacích panelov môže byť vyššia ako investícia do klasických IR panely nevykurujú stavbu na požadovanú teplotu, ale zohrievajú priamo telesá, a preto sú tepelné straty cez plášť budovy nižšie. IR vykurovacie panely majú lacnejšie náklady na inštaláciu, nižšie prevádzkové náklady, sú zdravšie a rýchlejšie! Majú nízke náklady na údržbu a v prípade rekonštrukcie sa môžu opätovne použiť. Ceny IR panelov sa samozrejme líšia v závislosti od samotného výkonu IR panelu, veľkosti IR panelu a v neposlednom rade od dodávateľa. Ceny IR panelov sa pohybujú od 100 EUR až do 1000 EUR. Koncom zimnej sezóny sa často objavujú akčné ponuky.  

  4.2.2. Karbónové (uhlíkové) vykurovanie

  Carbon4 je vykurovací náter, ktorý funguje pri 24 voltoch a vydáva sálavé teplo. Sálavé teplo možno prirovnať k slnečným lúčom. Žiarenie preniká vlhkou stenou a vysušuje ju. Preto je vedľa neho inštalovaný snímač teploty. To isté platí aj pre sanáciu vlhkosti a plesní, kde sa teplota v stene udržiava na konštantných 18 °C. Systém je vhodný pre novostavby a je ideálny pre rekonštrukcie starších budov, keďže ho možno aplikovať na akúkoľvek stenu.

  Inštalácia uhlíkového vykurovania je mimoriadne jednoduchá a rýchla. Na stenu sa nanášajú medené pásy spolu s povlakom v tekutej hmote. Povlak môže byť pokrytý akýmkoľvek náterom, prelakovaný alebo prelepený. Povlak sa nepoškodí ani vŕtaním.

  Infračervené vykurovanie priestorov s uhlíkovým povlakom, ktorý možno naniesť na akúkoľvek stenu a pokryť maľovaním
  Infračervené vykurovanie priestorov s uhlíkovým povlakom, ktorý možno naniesť na akúkoľvek stenu a pokryť maľovaním

  Cena karbónového vykurovania

  Cena závisí najmä od množstva karbónového povlaku. Všetky povrchy môžu byť natreté: steny, podlahy a stropy. Vykurovací náter funguje bez akejkoľvek údržby a efekt kúrenia sa časom neznižuje. Tento typ vykurovania môže byť až o 40 % lacnejší ako bežné spôsoby.

  4.3. Klimatizačné zariadenia

  Chcete, aby teplota vo vašej domácnosti bola vždy príjemná, bez ohľadu na ročné obdobie a poveternostné podmienky? Klimatizačný systém je navrhnutý tak, aby udržiaval vhodnú teplotu a vlhkosť v miestnosti. Má tiež funkcie, ktoré slúžia na výmenu a čistenie vzduchu. Klimatizačný systém môže fungovať v lete aj v zime, pretože moderné klimatizácie chladia a zohrievajú. Pre bežné rodinné domy sa najčastejšie používajú dvojdielne, delené alebo prenosné klimatizácie.

  Pre optimálnu produktivitu potrebujú ľudia príjemnú teplotu v miestnosti. Jednotlivé miestnosti je možné vykurovať alebo chladiť aj klimatizáciou.
  Pre optimálnu produktivitu potrebujú ľudia príjemnú teplotu v miestnosti. Jednotlivé miestnosti je možné vykurovať alebo chladiť aj klimatizáciou.

  Cena klimatizácie

  Cena klimatizačného zariadenia je primárne závislá od druhu klimatizačného zariadenia, jeho výkonu, ktorý musí byť upravený na konkrétnu veľkosť priestoru, a v neposlednom rade aj od dodávateľa klimatizácie. Orientačná cena „obyčajnej“ splitovej klimatizácie s jednou vonkajšou a jednou vnútornou jednotkou s výkonom chladenia a kúrenia do 4 kW, je 650 EUR. K tomuto treba pripočítať ešte 250 EUR za montáž. Za podlahové a stropné klimatizácie zaplatíte 1500 EUR a viac. Drahšia je aj montáž. Odporúča sa aspoň raz počas sezóny odstrániť zo zariadenia filtre a vyčistiť ich, pokiaľ sú zničené, treba ich vymeniť. Tiež sa odporúča raz do roka vykonať servis klimatizácie v autorizovanom servise. Ceny servisu sú 60 EUR a viac. 

  5. Solárne vykurovanie

  5.1. Pasívne solárne vykurovanie

  Vykurovaním domu môžete veľa ušetriť, ak využijete najvýkonnejší a úplne bezplatný zdroj tepla – slnko. S múdre navrhnutou veľkosťou a usporiadaním okien umožníte prirodzené vykurovanie priestoru, teda tzv. solárny zisk, ktorý bude vyžadovať oveľa menej dodatočnej energie na vykurovanie. Zároveň však bude potrebné pri rovnako dobrom plánovaní zabezpečiť primerané tienenie domu, vonkajšie alebo vnútorné, aby sa dom v lete neprehrieval.

  5.2. Vykurovanie solárnymi panelmi

  Ďalším spôsobom využitia slnečnej energie sú solárne panely, kde sa solárna energia ukladá v solárnom zásobníku tepla (200 až 500 L). Solárne moduly zbierajú svetlo na ohrev vody a premieňajú až 80 – 90 % slnečných lúčov na teplo. Poznáme ploché solárne panely a vákuové solárne kolektory. Životnosť systému so slnečnými kolektormi je od 20 do 25 rokov. Ich výhodou je, že nemajú žiadne pohyblivé časti, takže sa ľahko udržiavajú. Optimálny uhol sklonu solárnych panelov je medzi 35° až 45°, ale keďže kolektory potrebujeme najmä v zime, je rozumné ich nakloniť podľa uhla dopadu slnečných lúčov v zimnom období, ktorý je okolo 60°.

  Len s troma solárnymi kolektormi môžete zabezpečiť teplú vodu pre celú rodinu
  Len s troma solárnymi kolektormi môžete zabezpečiť teplú vodu pre celú rodinu

  Cena solárnych kolektorov

  Solárne panely, solárne kolektory nám môžu výrazne znížiť účet za ohrev úžitkovej vody. Solárne panely sú výbornou súčasťou podporného systému pre ohrev v čase prebytkov tepla. Ich prevádzka je jednoduchá a odskúšaná. Cena systému fotovoltaických modulov závisí od množstva tepelnej energie, ktoré potrebujete, t. j. povrchu panelov, typu nosnej konštrukcie a toho či chcete okrem vody na vykurovane, ohrievať aj úžitkovú vodu. Pre rodinný dom s výmerou 200 m2 a štvorčlennou rodinou budete potrebovať dva solárne kolektory pre optimálnu prevádzku solárneho systému a tepelnú nádrž s objemom 200 až 300 litrov. Cena takéhoto solárneho systému sa pohybuje v rozmedzí 3000 až 5000 EUR. Môžete tiež požiadať o dotáciu, ktorá vám na m2 namontovaného povrchu vráti od 150 do 200 EUR. 

  6. Porovnanie cien energií a vykurovania

  7. Údržba vykurovacích zariadení

  7.1. Servis pecí a ohrievačov

  Ak chcete, aby vykurovací systém bezchybne fungoval dlhé roky, pravidelný ročný servis výrazne zníži možnosť zlyhania, resp. porúch  a z dlhodobého hľadiska vám ušetrí veľa  hlavybôľov. Pravidelný ročný servis zahŕňa kompletnú demontáž častí pece alebo kotla, ktoré sa priamo podieľajú na spaľovacom procese: spaľovacia komora (ohnisko), turbodúchadlá, výmenník tepla, odťahový ventilátor, zberná komora popola, tesnenia a dymovody.

  Pravidelný servis pecí a kotlov predĺži životnosť každého vykurovacieho zariadenia
  Pravidelný servis pecí a kotlov predĺži životnosť každého vykurovacieho zariadenia

  Cena servisu pece/kotla

  Vykonaním každoročného servisu kotla, zoptimalizujete jeho výkon, vďaka čomu bude mať lepšiu využiteľnosť, ktorá vám zníži náklady na vykurovanie. Pamätajte aj na to, že pravidelná ročná údržba je tiež podmienkou pre záruku na výrobok. Kompletný servis plynového závesného kotla s výkonom do 60 kW stojí  60 až 90 EUR. Nešetrite na pravidelnej údržbe, pretože pri vážnej poruche, vás nákup nového zariadenia vyjde oveľa drahšie.  

  7.2. Servis tepelných čerpadiel

  Keďže je tepelné čerpadlo náročné zariadenie, potrebuje pravidelný servis, aby mohlo bezchybne fungovať a dosiahlo predpokladanú životnosť bez porúch. Pravidelný servis tepelného čerpadla zahŕňa:

  • - funkčná kontrola, odskúšanie zariadenia a kontrola jeho skutočnej prevádzky,
   - čistenie výmenníka vonkajšej jednotky,
   - kontrola a preplach odvodu kondenzátu z vonkajšej jednotky,
   - kontrola elektrických komponentov vrátane kontroly chodu elektromotorov kompresorov, ventilátorov a lopatiek,
   - kontrola tlaku v systéme a kontrola tlaku chladiaceho plynu,
   - kontrola tesnosti spojov na inštaláciách potrubia tepelného čerpadla,
   - ovládanie vodných filtrov a expanzných nádob,
   - ovládanie prevádzky nádrže úžitkovej vody,
   - prehľad nastavení softvéru tepelného čerpadla.
    

  7.3. Čistenie komínov

  Komíny treba pravidelne kontrolovať. Vyhneme sa tak zbytočným požiarom a umožníme optimálne využitie vykurovacích zariadení. Pravidelnú kontrolu komína predpisuje zákon o kominárskych službách a musí ňou byť poverený kominár, ktorý má príslušné povolenia a licenciu na poskytovanie kominárskych služieb.

  Kominár, ktorého si najmete, je povinný:

  • - kontrolovať prevádzku vašej pece,
  • - merať emisie plynov,
  • - skontrolovať všetky komponenty,
  • - skontrolovať prevádzkové podmienky vykurovacích zariadení, dymovodu a vetracieho zariadenia

  Po vykonaní prác vystaví kominár doklad o správnosti, ktorý je dôležitý v prípade havárie pre poisťovne a ďalšie postupy v prípade, že na zariadení dôjde k neočakávanej situácii súvisiacej s vykurovacími zariadeniami. Okrem toho treba sa zaistiť protipožiarnymi dverami, pravidelným servisom vykurovacích zariadení a detektorom oxidu uhoľnatého.

  Vyčistený komín zvyšuje účinnosť vášho vykurovacieho zariadenia a znižuje riziko požiaru
  Vyčistený komín zvyšuje účinnosť vášho vykurovacieho zariadenia a znižuje riziko požiaru

  Cena kominárskych služieb

  Ceny za kominárske služby sú závislé od veľkosti spaľovacích zariadení a druhu práce, ktorú kominár vykoná u jednotlivých užívateľov.  Maximálnu cena kominárskych služieb stanovuje Zákon o kominárskych službách. Skutočné ceny kominárskych služieb sú predmetom dohody medzi kominárom a zákazníkmi. Čistenie komína, ceny prvej kontroly, pravidelnej a mimoriadnej kontroly sú rôzne. Priemerná hodinová sadzba kominára je 30 až 40 EUR/h.   

  8. Trendy

  8.1. Pasívne domy

  Ak chceme nižšie náklady na vykurovanie a chladenie, príjemnú klímu v dome a záleží nám na životnom prostredí, potom si svoj domov naplánujeme tak, aby spotreboval čo najmenej energie. Pasívny dom znižuje tepelné straty a optimalizuje solárne zisky, maximálne využíva slnečnú energiu. Ročné množstvo tepla potrebného na vykurovanie pasívneho domu je menej ako 15 kWh/m2a. Medzi kľúčové výhody pasívneho montovaného domu patria:

  • - nepretržité vetranie,
  • - stabilná teplota,
  • - hospodárnosť (šetrnosť, úspornosť),
  • - komfort bývania.

  Pasívny dom nemá žiadne obmedzenia v pôdoryse, ani v tvare budovy. Stavbu stačí len dobre tepelne izolovať izoláciou s hrúbkou minimálne 25 až 40 cm. V konštrukcii musíme predchádzať vzniku tepelných mostov a dbať na jej vzduchotesnosť. Je potrebné osadiť kvalitné okná a dvere. Odporúča sa aj použitie núteného vetrania s rekuperáciou, ktorá opätovne využíva teplo odpadového vzduchu. Návrh a realizácia takéhoto systému si vyžaduje spoluprácu odborníkov z rôznych oblastí: architekta, odborníka na stavebnú fyziku, strojného inžiniera a odborníka na elektroinštalácie.

  Pri správne navrhnutom pasívnom dome budú náklady na vykurovanie zanedbateľné
  Pri správne navrhnutom pasívnom dome budú náklady na vykurovanie zanedbateľné

  Cena pasívneho domu

  Cena pasívneho montovaného domu na kľúč závisí od poskytovateľa, tvaru a dizajnu domu, veľkosti, použitého materiálu, konštrukčného systému, typu pasívneho montovaného domu a pod. Cena pasívneho montovaného domu je v priemere o 20 % vyššia v porovnaní s normálnym, resp. obyčajným zhotovením nízkoenergetického montovaného domu. Náklady sú vyššie v dôsledku hrubšej izolácie vonkajších múrov, inštalácie lepších pasívnych okien a dverí, drahšieho vykurovacieho zariadenia, zhotovenia osobitných plášťových detailov a vylepšenej vzduchotesnej konštrukcie. Cena pasívneho rodinného domu s výbornou tepelnou izoláciou a zhotovením detailov podľa noriem pre pasívne stavby sa pohybuje v rozmedzí 1200 až 1600 EUR/m2.  

  8.2. Inteligentné vykurovacie systémy

  Inteligentný dom zmodernizuje a optimalizuje ovládanie vášho príbytku a pomáha pri každodennej údržbe a starostlivosti o váš domov. Výhody automatizácie oproti klasickým inštaláciám sú najmä v komforte, bezpečnosti a tiež hospodárnosti. Rozhodnutie, či budete spravovať svoj domov pomocou inteligentnej inštalácie je potrebné urobiť ešte pred výberom okien a dverí budovy. Inteligentné inštalácie zjednodušujú osvetlenie, tienenie, vykurovanie/chladenie: môžete jednoducho vypnúť všetky svetlá a spotrebiče zapojené do zásuviek. Kúrenie a chladenie môžete nastaviť odkiaľkoľvek. Žalúzie sa dajú automaticky zdvíhať alebo spúšťať v závislosti od slnka. Neustále sú však hlásené prípady požiaru, vlámania, záplav a možného úniku plynu. Diaľkové ovládanie inteligentnej domácnosti prebieha cez mobilný telefón, počítač alebo cez tablet. Ak ste však doma, inteligentnú inštaláciu v dome môžete ovládať cez dotykový displej, ktorý je priamo prepojený s inštaláciou.

  Inteligentný dom ovládaný jedným kliknutím
  Inteligentný dom ovládaný jedným kliknutím

  Cena inteligentného domu

  Automatizovaný dom ušetrí veľa nákladov na vykurovanie a osvetlenie a vytvára oveľa pohodlnejšie bývanie, pretože so všetkými systémami môžeme manipulovať optimálne a dokonca aj na diaľku. Cena inteligentných inštalácií závisí od typu zabudovaného inteligentného systému a veľkosti domu. Cenu inteligentného domu nepredstavuje len inteligentná inštalácia, ale aj zariadenia, špeciálne navrhnutý nábytok a vybavenie, určené na riadenie a nerušené fungovanie inteligentného domu. Cena za zavedenie inštalácií pre úplné ovládanie osvetlenia, tienenia, klimatizácie, kúrenia, alarmu je 4000 až 7000 EUR/kus. 

  8.3 Granty z EkoFondu

  V rámci svojich programov a grantov sa EkoFond zameriava na podporu zvýšenia energetickej efektívnosti. Niektoré z existujúcich grantov súvisia priamo s budovami. EkoFond podporuje: komplexné riešenia pri zlepšovaní energetických vlastností budov;   projekty, pri ktorých sú jasne preukázané predpokladané úspory; projekty, ktoré majú kvalitne vypracovanú podkladovú dokumentáciu;  implementáciu progresívnych technológií, ktoré majú za cieľ prispieť k čo najvyšším ekologickým aj ekonomickým úsporám.

  EkoFond poskytuje okrem iného finančné prostriedky na zlepšovanie energetických vlastností budov (výmena okien, zatepľovanie obvodového plášťa budovy).

  Ak máte záujem o montáž, výmenu alebo rekonštrukciu vykurovacieho systému, môžete nás kontaktovať na DaiBau.sk. Obráťte sa na našich osvedčených dodávateľov vykurovacích systémov a pošlite im dopyt. Pripravili sme pre vás niekoľko rád o vykurovacích systémoch.

  Informácie o cenách nájdete v kalkulačke cien.

  Odborný článok 44
  Autor: Daibau casopis
  Máme 832 realizátorov v oblasti Kúrenie:

  Ako ste využili tieto informácie?


  Nápady na usporiadanie domu

  Časopis s čerstvými nápadmi a radami našich autorov na usporiadanie Vášho obytného priestoru.

  ODPORUČENÍ POSKYTOVATELIA V OBLASTI KÚRENIE
  9.5
  0

  KB therm, spol. s r.o.

  Brnianska 2, 91105 Trenčín
  10
  0

  Linetech,s.r.o.

  Levická 1487/97, 94901 Nitra
  9.4
  0

  Dušan Titák

  Jaltská 19, 04022 Košice
  9.4
  0

  Akronym alfa s.r.o.

  Štúrova 41/1419, 94901 Nitra
  9.7
  0

  JUFLEX s.r.o.

  Vlárska 50/A, 83101 Bratislava
  10
  1

  VH Centrum

  Štúrova 789/30, 96801 Nová Baňa
  Máme 832 realizátorov v oblasti Kúrenie:

  BEZPLATNÁ SLUŽBA
  HĽADÁME V LOKALITE
  BEZ PROVÍZIÍ
  HĽADÁTE DOBRÝCH REALIZÁTOROV V OBLASTI KÚRENIE?

 • Kúrenie Bánovce nad Bebravou
 • Kúrenie Banská Bystrica
 • Kúrenie Bardejov
 • Kúrenie Bratislava
 • Kúrenie Brezno
 • Kúrenie Bytča
 • Kúrenie Čadca
 • Kúrenie Detva
 • Kúrenie Dolný Kubín
 • Kúrenie Dunajská Streda
 • Kúrenie Galanta
 • Kúrenie Gelnica
 • Kúrenie Hlohovec
 • Kúrenie Humenné
 • Kúrenie Ilava
 • Kúrenie Kežmarok
 • Kúrenie Komárno
 • Kúrenie Košice
 • Kúrenie Krupina
 • Kúrenie Kysucké Nové Mesto
 • Kúrenie Levice
 • Kúrenie Levoča
 • Kúrenie Liptovský Mikuláš
 • Kúrenie Lučenec
 • Kúrenie Malacky
 • Kúrenie Martin
 • Kúrenie Medzilaborce
 • Kúrenie Michalovce
 • Kúrenie Myjava
 • Kúrenie Námestovo
 • Kúrenie Nitra
 • Kúrenie Nové Mesto nad Váhom
 • Kúrenie Nové Zámky
 • Kúrenie Partizánske
 • Kúrenie Pezinok
 • Kúrenie Piešťany
 • Kúrenie Poltár
 • Kúrenie Poprad
 • Kúrenie Považská Bystrica
 • Kúrenie Prešov
 • Kúrenie Prievidza
 • Kúrenie Púchov
 • Kúrenie Revúca
 • Kúrenie Rimavská Sobota
 • Kúrenie Rožňava
 • Kúrenie Ružomberok
 • Kúrenie Sabinov
 • Kúrenie Šaľa
 • Kúrenie Senec
 • Kúrenie Senica
 • Kúrenie Skalica
 • Kúrenie Snina
 • Kúrenie Sobrance
 • Kúrenie Spišská Nová Ves
 • Kúrenie Stará Ľubovňa
 • Kúrenie Stropkov
 • Kúrenie Svidník
 • Kúrenie Topoľčany
 • Kúrenie Trebišov
 • Kúrenie Trenčín
 • Kúrenie Trnava
 • Kúrenie Turčianske Teplice
 • Kúrenie Tvrdošín
 • Kúrenie Veľký Krtíš
 • Kúrenie Vranov nad Topľou
 • Kúrenie Žarnovica
 • Kúrenie Žiar nad Hronom
 • Kúrenie Žilina
 • Kúrenie Zlaté Moravce
 • Kúrenie Zvolen
 • Slovakia
  DAIBAU.SK

  00421 233 329 745

  KONTAKTY

  Dopyty: 00421 233 329 745
  Firmy: 00421 233 329 745

  REGIONÁLNE STRÁNKY

  www.daibau.com
  www.daibau.at
  www.mojmojster.net
  www.emajstor.hr
  www.daibau.rs
  www.daibau.sk
  www.daibau.ro
  © 2021 DaiBau, všetky práva vyhradené