Pre oblasť

  Výmena alebo oprava okien

  Článok si prečítalo viac ako 1638+ používateľov
  V súčasnej dobe sú na trhu k dispozícii okrem drevených okien aj plastové, hliníkové a kovové okná, alebo okná vyrobené kombináciou uvedených materiálov. Aby vám dlhodobo a dobre okná slúžili, bez ohľadu na to, z ktorého materiálu sú vyrobené, je potrebné okrem bežnej základnej starostlivosti akou je napr. čistenie a umytie, vykonávať aj ich údržbu. Samozrejme, na oknách sú možné rozličné poruchy alebo poškodenia. Ako sa uvedené môže prejaviť? Okná môžu byť prasknuté alebo rozbité, hmlisté alebo netesné, alebo inak poškodené. Alebo sa nedajú dobre zavrieť, pretože sú nejaké problémy s mechanizmom. Je v takom prípade potrebná výmena alebo oprava okien? Rozhodnutie o tom, samozrejme, závisí od viacerých faktorov.
  Odborný článok 1638
  oprava okien
  Máme 399 realizátorov v oblasti Servis okien, oprava okien:

  Okná na starších budovách

  Keď ide o okná umiestnené na starších budovách, ktoré sú vyrobené z dreva, a sú na nich napr. zhnité rámy alebo zahmlené sklá, oprava okien určite bude výhodnejšou voľbou, pretože pôvodné okná sa zvyčajne lepšie hodia ako rôzne moderné alternatívy a zároveň pomôžu zachovať čaro samotnej budovy.

  Oprava alebo výmena okna

  V niektorých prípadoch si majitelia domov namiesto opravy okien zvolia ich výmenu, ale ak ide o výmenu všetkých okien na budove, určite bude potrebných niekoľko tisíc eur. Východiskom z danej situácie môže byť oprava okien, ktorá predsa nie vždy je možná, zvlášť keď ide o moderné okná. Utesnené okná s dvojitým alebo trojitým zasklením sú ťažšie opraviteľné alebo ich vôbec nie je možné opraviť.

  Opravu okien je možné urobiť, ak je sklo popraskané alebo rozbité – sklenár môže vymeniť sklo alebo je potrebná výmena celého okenného krídla. Okenné krídla môžu byť zaseknuté,  zle opláštené, alebo môže byť zaznamenaný menší únik vody. Ak spozorujete vodu v interiéri v blízkosti okna, neznamená to vždy, že voda preniká cez okno. Určite treba zistiť, čo je príčinou. Ak zistíte, že voda preniká cez okná, je pravdepodobne čas kúpiť nové okná

  Výmenu okien zvyčajne treba vykonať aj keď sú na oknách zistené štrukturálne problémy.

  Keď ide napr. o zahmlenie okien spôsobené kondenzáciou vody vo vnútri zasklenia s dvojitým alebo trojitým sklom, treba sa poradiť s odborníkom, ale vo väčšine prípadov demontáž okien a výmena je takmer jedinou možnosťou, hoci existujú aj firmy, ktoré opravujú zahmlené okná.

  Ak na okne s jedným sklom chýba tmel alebo je tmel poškodený, také okno sa dá ľahko opraviť nanesením čerstvého tmelu, samozrejme po vykonaní predchádzajúcich prípravných prác.

  Na starších oknách sa tiež objavujú rôzne problémy z pohybovaním krídel, ktoré sa zväčša dajú vyriešiť.

  V drevených oknách, na ktorých vidieť mäkké, rozpadajúce sa drevo a odlupujúcu sa farbu ide o hnilobu. Spôsobuje ju zatekanie vody. Riešenie tohto problému je potrebné zveriť do rúk odborníka.

  Keďže sú okenné krídla ťažké, náchylné sú na zaseknutie alebo zlepenie. Oprava okenných krídel je pomerne jednoduchá.

  Ak pôvodné tenké sklo (2 mm) bolo vymenené za nové hrubšie sklo (minimálne 3 mm), bude potrebné prispôsobiť závesy v bočnej konštrukcii.

  Mnohí z nás určite majú mylnú predstavu, že plastové okná majú najdlhšiu životnosť a nevyžadujú údržbu. Predsa aj na oknách vyrobených z plastu môžu byť spôsobené mnohé problémy, ako napríklad poškodená kľuka, poškodené tesnenia, zahmlené sklo. Okrem toho  plast na vonkajšej strane domu je vystavený UV žiareniu. Preto okná po 25 až 30 rokoch nakoniec je potrebné vymeniť.

  Pokiaľ ide o kovové okná, tie najčastejšie môže postihnúť hrdza. Kov koroduje, rozťahuje sa a zmršťuje, vznikajú tak deformácie, ktoré nakoniec môžu spôsobiť prasknutie skla. Keď je hrdza iba na povrchu, dá sa očistiť drôtenou kefou.

  Odborná rada zo spoločnosti WBD s.r.o.

  1. Kedy je vhodné servis okien a dverí vykonávať?

  Každodenná manipulácia a nástrahy počasia sú pre okno záťažou. Ak vetráte cez jedno okno cca 2x za deň, je to viac ako 1400 pohybov, nárazov, oterov na toto okno ročne. Dosť, nie? Pravidelnou údržbou sa dá vyhnúť opotrebovaniu pohyblivých častí okna, bezpečnostných a tesniacich prvkov, aby si čo najdlhšie udržali svoje pôvodné vlastnosti. V ideálnom prípade je dobré nastavovať okná raz polročne z hľadiska letnej a zimnej sezóny, keďže prítlaky okenných krídel by sa podľa sezóny mali líšiť. Táto otázka nadobúda na význame zvlášť v tejto dobe neustáleho zvyšovania poplatkov za energie. Dobre nastavené okná spôsobia, že nebudete zbytočne vykurovať ulicu. Všetci výrobcovia kovania aj okenných profilových systémov odporúčajú údržbu a premazanie minimálne 1x ročne, aby ste sa vyhli zbytočným investíciam do ich následnej opravy, či dokonca výmeny.

  2. Je pravda, že plastové okná majú najdlhšiu životnosť a nevyžadujú údržbu?

  Z hľadiska životnosti a údržby sú najspoľahlivejšie oceľové a hliníkové okná, ktoré sú prakticky bezúdržbové. Nasledujú drevenné okná, a potom plastové okná. Výrobcovia plastových okien ich doporučujú meniť v cca 15-ročných intervaloch, keďže najviac trpia poveternostnými vplyvmi. Tu však treba vziať do úvahy aj finančné nároky na obstaranie jednotlivých druhov okien. Hliníkové okná sú všeobecne najdrahšie, drevenné okná dosahujú cca 80% obstarávacej ceny hliníkových okien, ale plastové okná sú cca len 20% z ceny hliníkových okien. Preto sú najpreferovanejšou variantou. Celkovo sa dá teda povedať, že plastové okná, ktoré sú ale zdôrazňujem pravidelne servisované, sú ekonomicky navýhodnejším riešením.

  3. Koľko stojí servis a oprava okien a od čoho cena závisí?

  Popravde, je to ťažko vyčísliteľné, keďže to závisí od stavu okien. Každé okno vyžaduje iný zásah. Celkovo sa dá ale povedať, že čím častejšie vaše okná dáte servisovať, tým je čiastka na servis nižšia. Napadá ma paralela so zubárom a zubmi, keď chcete. Konkrétna čiastka servisu dosahuje len jednotlivé % z nadobúdacej ceny okien, a takto sa treba na to pozerať.

  Pán ing. Peter Dzurilla, spoločnosť WBD s.r.o.

  Uviedli sme iba niektoré z možných poškodení alebo porúch na oknách, určite sú aj iné závažné a menej závažné problémy, ktoré nás prinútia vyhľadať odborníka, ktorý nám bude vedieť poradiť, či okno je možné opraviť.  Aj okná, ktoré sa zdajú byť neopraviteľné, dajú sa často úspešne opraviť, len treba ich opravu zveriť skúsenému majstrovi.

  Ak máte nejaké problémy s poškodením okien alebo ste sa už rozhodli pre výmenu starých okien za nové, môžete nás kontaktovať na DaiBau.sk.

  Odborný článok 1638
  Autor: Daibau casopis

  Ako ste využili tieto informácie?


  Hľadáte dobrých realizátorov v oblasti Servis okien, oprava okien?

  Nápady na usporiadanie domu

  Časopis s čerstvými nápadmi a radami našich autorov na usporiadanie Vášho obytného priestoru.

  Máme 399 realizátorov v oblasti Servis okien, oprava okien:

  Bezplatná služba
  Hľadáme v lokalite
  Bez provízií
  Podmienky používania I Politika súkromia I Informácie o cookies I Impressum
  © 2024 Daibau, všetky práva vyhradené