Nižšie:
1. Vlastnosti sklenených fasád
Veľkou výhodou sklenených fasád je väčšinou to, že veľké plochy skla umožňujú prenikanie svetla a tepla hlboko do budovy. Preto máme v interiéri budovy so sklenenou fasádou pocit priestrannosti, otvorenosti, ľahkosti a preto také priestory prinášajú pozitívne pocity. Veľké presklené plochy vytvárajú pocit prepojenia interiéru s exteriérom, s okolitou prírodou. Sklenená fasáda okrem kvality spracovania umožňuje predovšetkým v zimných mesiacoch znížiť spotrebu energie. V zime je interiér budovy, na ktorej je namontovaná sklenená fasáda, dodatočne pasívne vykurovaný vďaka slnečnej energii. Pri výbere zasklenia treba však byť opatrní, pretože musí byť dostatočne izolované, aby sa v lete zabránilo prehriatiu priestoru. Môžete si vybrať medzi sklenenými prvkami rôznych rozmerov, tvarov a farieb na dosiahnutie určitého architektonického výrazu budovy.
2. Štrukturálne zasklenie fasády
Jednou z charakteristík štrukturálneho zasklenia fasád je, že nie sú viditeľné profily sklenených prvkov. Štrukturálne fasády sú súčasťou modernej architektúry a dizajnu. Celá fasáda pôsobí ako hladký neprerušovaný povrch, keďže sú jednotlivé sklenené tabule od seba oddelené len jemnými tieňovými medzerami alebo viditeľnými silikónovými spojmi so šírkou 20 mm. Výhodou štrukturálnej fasády je, že umožňuje fasáde navonok pôsobiť úplne jednotne bez ohľadu na to, či sa sklo otvára alebo je fixné.
Fasáda je pripevnená na podkonštrukciu, ktorá je obvykle vyrobená z hliníka alebo iného kovu, pričom tieto profily majú minimálnu šírku. Zasklenie je pripevnené alebo prilepené k podkonštrukcii pomocou špeciálne navrhnutých hliníkových profilov. Na zasklenie fasády sa používa tvrdené sklo.
3. Pološtrukturálne zasklenie fasády
Pološtrukturálna fasáda sa líši od štrukturálnej v tom, že pri tomto type zasklenia sú viditeľné hliníkové profily. Často sa zasklenie pološtrukturálnej fasády robí obyčajným reflexným sklom, ktoré môže byť tvrdené, a nemusí.
4. Použitie sklenených fasád
Sklenené fasády sa často používajú pri výstavbe verejných budov, ale nie nevyhnutne. Nájdete ich v obchodných priestoroch, kde je potrebné veľa svetla. Používajú sa aj na zasklenie vstupných hál, schodísk a pod. Pri súkromných domoch sú sklenené fasády skôr výnimkou ako zaužívanou praxou, aj keď sklenená fasáda vyhotovená napr. pozdĺž južnej časti domu ponúka maximálne spojenie so záhradou a je minimálnou bariérou medzi interiérom a exteriérom.
5. Sklenená fasáda – cena
Cena sklenenej fasády závisí od povrchu, typu skla, typu konštrukcie tienenia. Cena dvojvrstvovej sklenenej fasády s hliníkovými viditeľnými profilmi s prerušením tepelného mosta a izolačným sklom s montážou je okolo 300 EUR/m2.
Cena rovnakej pološtrukturálnej sklenej fasády je 350 EUR/m2.
Za podobnú štrukturálnu sklenenú fasádu zaplatíte okolo 400 EUR/m2.