Pre oblasť

  Jazmín – prekrásny záhradný kvet

  Článok si prečítalo viac ako 4558+ používateľov
  Jazmín sa používa ako záhradná rastlina, ale vďaka svojej zvláštnej a intenzívnej vôni aj ako surovina na výrobu čajov a parfumov. Jazmín môže byť aj fantastická popínavá rastlina na pergolu. Miluje slnko a vytvára tieň. Ak chcete, aby pergola bola úplne obrastená jazmínom, odporúčame ju vysadiť do väčších záhradných žardiniér alebo korýt. Jazmín sa rýchlo šíri, ak koreň má dostatočný priestor na vetvenie. Samotná rastlina má rada voľný priestor.
  Odborný článok 4558
  jazmin
  Máme 707 realizátorov v oblasti Záhradníctvo:

  1. Pravý alebo falošný jazmín?

  Na svete existuje viac ako 200 druhov jazmínu. Ide o nádherne kvitnúce, najčastejšie popínavé kry. V našich končinách je známy aj ako biely kvet alebo falošný jazmín. Jazmíny sú navzájom odlišné, takže doba kvitnutia a spôsoby starostlivosti sa navzájom líšia. Všeobecne možno povedať, že sa považujú za nenáročné trvalky. Ak sa vám páči, prečítajte si, čo potrebujete vedieť o týchto kvetoch.

  2. Jazmín obyčajný/lekársky

  Je to klasický, veľmi rozšírený kvet, známejší ako jazmín obyčajný/lekársky (Jasminum officinale). Ide o veľmi starý druh, ktorého pôvod je neznámy, ale považuje sa za ázijskú rastlinu. Kvitne koncom jari a začiatkom leta. Má charakteristické malé biele kvety, ktoré šíria veľmi intenzívnu vôňu. Je odolný voči chladným zimám.

  3. Zimný alebo vždyzelený jazmín

  Vždyzelený jazmín (Jasminum polyanthum) kvitne v zime. Jeho kvety sú bledoružové alebo biele. Sú veľké, v tvare strapcovitých súkvetí a odolné proti mrazu. Zimný jazmín môže ľahko dosiahnuť výšku 2,5 m aj v chladnejších oblastiach.

  4. Jarný jazmín

  Tento jazmín (Jasminum primulinum) je popínavá rastlina. Kvitne od jari do leta, má nežné, bledoružové alebo biele kvety. Vôňa je tiež veľmi nežná, ale napriek tomu intenzívna. Táto popínavá rastlina môže dosiahnuť výšku až 10 m.

  5. Jazmínový ker

  Jazmín podľa svojej rozmanitosti a veľkosti patrí medzi ozdobné (okrasné) rastliny pestované na otvorenom priestranstve alebo v kvetináčoch v interiéroch. Falošný jazmín je obľúbený voňavý ker, ktorý môžete používať namiesto živého hraničného plotu.

  6. Jazmín – ruža

  Jazmín môžete vysadiť do kvetináča. Kvetináč môže byť závesný alebo s podporou na kvetiny, pomocou ktorej môže rásť a popínať sa. Mal by byť umiestnený na slnečnom mieste a pravidelne polievaný.

  7. Jazmín – popínavá rastlina

  Falošný jazmín potrebuje podporu pre rast, najlepšie sa mu darí ako popínavej rastline. Falošný jazmín sa pestuje vonku, používa sa na zdobenie stien alebo pergol. Rastie veľmi rýchlo, bez zvláštnej starostlivosti. Treba dbať na to, aby mal dostatok vlhkosti.

  Biely jazmín
  Biely jazmín je bujná a nádherná popínavá rastlina

  8. Jazmín – sadenice

  Falošným jazmínom sa darí v akejkoľvek pôde, na slnečnom mieste, i v tieni. Rozmnožujú sa zo semien alebo pomocou odrezkov v auguste,  v teplejších oblastiach v zime, aby sa zabránilo suchu. Sadenice je možné zakúpiť v každej škôlke.

  9. Orezávanie

  Jazmín by sa mal orezávať (strihať) začiatkom jari, aby sa podporilo kvitnutie. Jazmín vysadený k pergole by sa mal pravidelne tvarovať. Na orezávanie nie je potrebné žiadne špeciálne náčinie; postačia obyčajné záhradné nožnice na kríky. Pod jazmínom sa iným rastlinám veľmi nedarí. Odporúča sa tiež pravidelne odstraňovať listy z kríka, aby sa nehromadili a nezačali hniť.

  Odborný článok 4558
  Autor: Daibau casopis

  Ako ste využili tieto informácie?


  Hľadáte dobrých realizátorov v oblasti Záhradníctvo?

  Nápady na usporiadanie domu

  Časopis s čerstvými nápadmi a radami našich autorov na usporiadanie Vášho obytného priestoru.

  Máme 707 realizátorov v oblasti Záhradníctvo:

  Bezplatná služba
  Hľadáme v lokalite
  Bez provízií
  Podmienky používania I Politika súkromia I Informácie o cookies I Impressum
  © 2024 Daibau, všetky práva vyhradené