Pre oblasť

  Moderné kuchyne

  Článok si prečítalo viac ako 1325+ používateľov
  Mení sa životný štýl a návyky. Kuchyne sú trošku iné, než na aké sme boli zvyknutí. Stali sa miestom v dome, kde sa stretávame, rozprávame a samozrejme pripravujeme jedlo. Kuchyňa sa stala centrom obývacieho priestoru, preto je dôležité, aby sme k jej usporiadaniu pristupovali premyslene. Pripravili sme niekoľko pokynov pre moderné kuchyne 21. storočia.
  Odborný článok 1325
  moderne kuchyne
  Máme 1128 realizátorov v oblasti Nábytok na mieru:

  1. Ako by mali vyzerať moderné kuchyne?

  1.1. Moderná kuchyňa je funkčná

  Moderná kuchyňa je kuchyňa, ktorá je predovšetkým funkčná. Či už sa rozhodnete pre kuchyňu na mieru alebo pre továrenskú kuchyňu, moderná kuchyňa by mala mať dostatok úložných možností, vhodných prvkov na skladovanie a prípravu jedál, najmodernejšie spotrebiče, nástroje a príslušenstvo. Prakticky to znamená najrozmanitejšie tvary a veľkosti zásuviek, políc, držiakov a boxov bez ohľadu na požadovaný štýl a estetiku.

  1.2. Pracovné dosky v modernej kuchyni

  Ďalšou mimoriadne dôležitou súčasťou modernej kuchyne sú kuchynské pracovné dosky alebo pulty. Platí pravidlo, že má mať toľko pracovných plôch, koľko používatelia potrebujú, ktoré nie sú zbytočne predimenzované. Pracovné dosky v kuchyni by mali byť rozmiestnené na niekoľkých miestach, aby bol náš pracovný proces plynulý.  Má zmysel plánovať trojuholník medzi chladničkou, drezom a sporákom.

  1.3. Estetika modernej kuchyne

  Treťou zložkou každej modernej kuchyne je, samozrejme, estetika alebo vzhľad a výber materiálov. Moderné kuchyne sa na jednej strane snažia o minimalizmus a monochromatické farby a na strane druhej o expresivitu prírodných materiálov. Čelá (fronty) modernej kuchyne môžu byť vyrobené z rôznych dýh, kamennej dosky alebo dokonca terazza, ak chceme odvážnejší a atraktívnejší vzhľad, alebo sa môžeme rozhodnúť pre jednoduché MDF dosky alebo drevotriesku s práškovým nástrekom, ak chceme jednoduchý a neutrálny vzhľad. Je úplne bežné venovať osobitnú pozornosť úchytkám moderných kuchynských skriniek a integrácii alebo skrývaniu všetkých high-tech pomôcok, ktoré by pokazili imidž kuchyne.

  2. Návrh modernej kuchyne

  Kuchyne, na ktoré sme zvyknutí zo starších bytov, boli uzavreté v špeciálnej miestnosti a určené iba na varenie a prípravu jedál. Dnes je situácia úplne iná, z modernej kuchyne sa stal priestor spojený s jedálňou a obývačkou. S otvorením modernej kuchyne ako neoddeliteľnej súčasti bytu sa objavilo mnoho nových možností organizácie. Bežnou súčasťou modernej kuchyne je kuchynský ostrov, ktorý navyše umožňuje prepojenie miestností, zvyšuje pracovnú plochu a funkčnosť. 

  Veľa sa toho zmenilo aj v oblasti kuchynských digestorov. Moderné kuchyne majú digestory, ktoré sú efektívnejšie a môžu sa stať neoddeliteľnou súčasťou modernej kuchyne. Moderné odsávače pár môžu byť skryté alebo zabudované. Navyše teraz majú mechanizmy, ktoré umožňujú  hladké a tlmené zatváranie dvierok, a ponúkajú ďalšie pokročilé možnosti.

  Moderné kuchyne by mali spĺňať nielen funkčné, ale i vysoko estetické požiadavky
  Moderné kuchyne by mali spĺňať nielen funkčné, ale i vysoko estetické požiadavky

  3. Moderné kuchynské fronty

  Kuchyňa je predovšetkým funkčným priestorom, ktorý okrem dospelých využívajú aj deti a v ktorom je neustále rušno. Materiály modernej kuchyne musia byť preto trvanlivé, odolné  a zároveň vhodné na rýchle čistenie. Kuchynské fronty moderných kuchýň môžu byť vyrobené z rôznych materiálov – masívneho dreva, dyhy alebo skla, hoci sa pre kuchynské fronty stále viac používa imitácia dreva vo forme fólií a kompozitov.

  Často sa používa drevotriesková doska potiahnutá laminátom v niekoľkých vrstvách, pričom posledná vrstva je potlačená imitáciou dreva. To ponúka výrazne väčšiu odolnosť ako preglejka s drevenou dyhou.

  Môžete sa tiež rozhodnúť pre lakované MDF dosky, dosky z lisovaných a lepených pilín; ak sa rozhodnete pre kuchyňu na mieru, stolár nalakuje dosky vo viacerých vrstvách. Ak kupujete kuchyňu ako hotový výrobok, je už lakovaná v továrni.

  Ak chceme fronty s vysokým leskom, ktoré sú odolné a trvanlivé, môžeme sa rozhodnúť pre akrylové panely, ktoré do  každej kuchyne vnesú moderný nádych minimalizmu.

  Cena materiálu kuchynskej linky je rôzna, najlacnejšia je drevotrieska, po nej nasleduje dyhovaná drevotrieska a najdrahšie sú lakované MDF dosky a akryl, môžu byť o 100 % drahšie ako drevotrieska.

  Odborná rada zo spoločnosti CAMYNAM

  1. Ako by mala vyzerať moderná kuchyňa?

  Moderná kuchyňa je priestor spájaný s obytnou časťou domu. To znamená, že človek, ktorý pripravuje jedlo, nie je odstrčený nabok, ale naopak, je stredom domácnosti. Z toho vyplýva aj samotné zariadenie kuchyne, ktorá je zladená s obývacou časťou domu. Veľakrát už ani nevyzerá ako kuchynská linka, ale skôr nábytok, ktorý vhodne dopĺňa priestor. Dôraz je kladený na to, čo je pred zrakmi neviditeľné a to sú kvalitné kovania a ergonomicky správne navrhnutý pracovný priestor. Zjednodušene povedané, dolná časť linky je čo najviac výsuvná a horná zase naopak s kvalitnými vyklopmi, čím sa zabezpečuje čo najlepší prístup do skriniek a nič nám nezavadzia v priestore. Kuchyňa má byť priestor, kde sa človek cíti rovnako príjemne, ako aj v obývačke.

  2. Keď ide o kuchynské linky, aké materiály najčastejšie odporúčate
  svojim zákazníkom?

  Materiály kuchynskej linky sa zväčša odvíjajú od vzhľadových požiadaviek klienta aj jeho finančných možností. Každý materiál má svoje výhody aj nevýhody, pričom neplatí, že najlacnejší materiál je najhorší, určitými vlastnosťami môže byť lepší ako drahé materiály. Najčastejšie sa dnes používajú pri dvierkach materiály ako laminovaná drevotrieska, mdf s povrchom akrylovým, striekaným alebo dyhovaným, v menšej miere sa vyrábajú kuchyne z masívu. Na ustupe su fóliované mdf dvierka, vzhľadom k ich menšej tepelnej odolnosti. Povrchu pracovných dosiek stále dominujú vzhľadom k cene drevotrieskové dosky s laminátovým povrchom, pri luxusnejších kuchyniach sa používajú kamenné dosky, zväčša ide o technický kameň. Najnovšie sa presadzujú v moderných kuchyniach tzv. kompaktné dosky, ide o 12mm hrubý materiál s veľmi vysokou odolnosťou voči vode aj mechanickému poškodeniu, pričom je aj cenovo pre zákazníkov prijateľný.

  3. Na čo si dať pozor pri zariaďovaní kuchyne?

  Pri zariadení kuchyne si treba dávať pozor na množstvo vecí. Ide v podstate o najkomplikovanejšiu časť domu, alebo bytu. Treba tu dávať pozor na správne rozloženie kuchyne, dostatočný pracovný priestor, rozlozenie elektrických, vodovodných a plynových rozvodov, dostatočné osvetlenie kuchyne, netreba vynechať umiestnenie smetného koša, všetkých spotrebičov, naplánovanie rozmerov podľa toho, kto bude v kuchyni najčastejšie variť, finančných možností klienta, kolizií jednotlivých skriniek či už v rohoch alebo so zarúbňami, oknami atď. Jednoducho povedané, pri plánovaní kuchyne je veľmi veľa vecí, ktoré treba ustriehnúť, treba si buď veľmi veľa naštudovať, alebo si nájsť odborníka, ktorý bude na tieto veci dávať pozor automaticky zo svojej dlhoročnej praxe.

  Pán Ľubomír Stopa, spoločnosť CAMYNAM

  4. Moderné pracovné dosky

  Je dôležité, aký druh pracovnej plochy (dosky) má moderná kuchyňa, lebo ide o ústredný prvok kuchyne. Pretože väčšinu prác robíme na pracovnej doske, je pult extrémne vystavený vlhkosti a mechanickému opotrebovaniu. Výber odolnej kuchynskej dosky je preto veľmi dôležitý.

  Klasické kuchyne mávali kuchynské dosky z masívu, ktoré sú síce pekné, ale dosť nepraktické, pretože sa muselo dbať na to, aby bol povrch stále suchý. Ďalšou možnosťou klasického riešenia pre kuchyňu je keramika, ktorej vyhotovenie je nákladné a vzhľadom na spoje (škáry) aj problematické, údržba a čistenie takýchto pracovných plôch môže byť poriadne náročné a dlhotrvajúce.

  Čoraz vyhľadávanejším pultom pre moderné kuchyne je preglejková pracovná doska s obzvlášť odolnou laminátovou fóliou potlačenou v najrozmanitejších variantoch. Pôdorys modernej kuchyne má zvyčajne tvar písmena L alebo U,  čím sa získa väčší pracovný priestor. Je žiaduce, aby bola kuchynská linka v jednom kuse, pretože každá trhlina znamená nahromadenie nečistôt a potenciálny prienik vlhkosti. Čoraz častejšie sa používa kuchynská doska vyrobená z kerrocku, čo je umelý kompozitný materiál. Kerrock pripomína kameň a veľmi ľahko sa čistí. Ak je kerrocková doska poškriabaná, je možné ľahko ju vyleštiť a obnoviť, aby opäť vyzerala ako nová.

  Kameň je tiež vyhľadávaný a obľúbený pre kuchynské ostrovy a pracovné povrchy. Na kuchynskú linku sa stále častejšie používa žula a ďalšie umelé kamene, ktoré sú obzvlášť odolné voči nárazom a mechanickému opotrebovaniu. Pre moderné kuchyne je dôležitý aj  vzhľad podlahy, takže podlaha z terazzo môže byť neobvyklým a vzácnym riešením; potrebný je iba dobrý materiál a šikovný majster.

  rKedysi bol najpoužívanejšou povrchovou úpravou stien v kuchyni keramický obklad, dnes ho nahrádzajú modernejšie materiály (sklo, drevo...)  
  Kedysi bol najpoužívanejšou povrchovou úpravou stien v kuchyni keramický obklad, dnes ho nahrádzajú modernejšie materiály (sklo, drevo...)  

  5. Obklady stien v modernej kuchyni

  V klasických kuchyniach sme si zvykli na keramické obklady, ktoré sú v súčasnosti čoraz častejšie nahrádzané inými materiálmi. Dlaždice na kuchynskej stene sú nepraktické hlavne kvôli spojom, ktoré sa ťažko čistia, a tak sa čoraz častejšie používa kuchynské sklo. Kuchynské sklo s potlačou  je stále rozmanitejšie, motívy sú rôznorodejšie, sami si môžeme vybrať grafiku, ktorá oživí našu kuchyňu a urobí ju osobnou a jedinečnou. Ďalším zaujímavým riešením, pre kuchyne rovnako neobvyklým, sú fototapety alebo drevené krytiny pokryté sklom na ochranu, ktoré dodávajú kuchyni zvláštne čaro.

  Pri rozhodovaní o novej kuchyni sa obráťte na odborníka alebo renomovanú firmu. Kvalitné kuchyne na mieru, ale aj ďalší nábytok na mieru, so všetkými požadovanými detailmi môže vyrobiť skúsený stolár alebo firma, ktorá sa špecializuje na ich výrobu. V prípade, že chcete priestor bez špeciálnych detailov alebo ste spokojní s kuchyňou z katalógu, dobrou voľbou môže byť aj kvalitná moderná továrenská kuchyňa.

  Ak máte záujem o modernú kuchyňu, môžete nás kontaktovať na daibau.sk. Ak vás zaujíma presná cena, pošlite dopyt našim skúseným stolárom alebo interiérovým dizajnérom, a tak dostanete viacero ponúk. Pripravili sme pre vás niekoľko zaujímavých rád o kuchyniach.

  Informácie o cenách nájdete v našej kalkulačke.

  Odborný článok 1325
  Autor: Daibau casopis
  Máme 1128 realizátorov v oblasti Nábytok na mieru:

  Ako ste využili tieto informácie?


  Nápady na usporiadanie domu

  Časopis s čerstvými nápadmi a radami našich autorov na usporiadanie Vášho obytného priestoru.

  Hľadáte dobrých realizátorov v oblasti Nábytok na mieru?

  Máme 1128 realizátorov v oblasti Nábytok na mieru:

  BEZPLATNÁ SLUŽBA
  HĽADÁME V LOKALITE
  BEZ PROVÍZIÍ
  Máme 1128 realizátorov v oblasti Nábytok na mieru
  10
  3

  SPODSTAV, spol. s r.o.


  9.9
  0

  EVERGREEN, s.r.o.


  9.6
  0

  Stolárstvo STRUK


  10
  0

  HRUŠOVSKÝ - design - NÁBYTOK, s.r.o.


  Podmienky používania I Politika súkromia I Informácie o cookies I Impressum
  © 2023 Daibau, všetky práva vyhradené