Pre oblasť

  Čalúnenie stoličiek a sedacích súprav

  Článok si prečítalo viac ako 2809+ používateľov
  V priebehu rokov sa tkanina na vašom čalúnenom nábytku opotrebuje, poškodí, zničí. Materiály použité na výrobu rámov (drevo, masívne drevo alebo kov) vo väčšine prípadov zostávajú nepoškodené, a preto neprekvapuje, že sa ľudia niekedy veľmi ťažko rozhodnú pre nový kus nábytku. Najmä, ak ten nábytok majú už roky, ak sú k nemu sentimentálne pripútaní alebo si len myslia, že niečo iné sa nebude hodiť do štýlu a estetiky domova, ktorá im je taká vzácna. Bez ohľadu na to, o aké kvalitné a dobré materiály ide, zub času vidieť na nich, a je potrebné vykonať čalúnenie stoličiek a sedacích súprav, vymeniť na nich aspoň čalúnenie a výplň alebo pružiny.
  Odborný článok 2809
  calunenie stoliciek
  Máme 261 realizátorov v oblasti Čalúnnictvo:

  1. Kedy sa  rozhodnúť pre čalúnenie stoličiek?

  V žiadnom prípade nevymieňajte poťahy sedadiel každú chvíľu. Ak si však myslíte, že kúpa novej stoličky nie je nutná, že existujúci rám je stále dobrý a vhodný na použitie a dokonale spĺňa vaše požiadavky, odporúčame vám pustiť sa do hľadania novej látky, ktorú použijete na čalúnenie. Pred každou investíciou je potrebné zvážiť, či je nákladovo efektívnejšie a lepšie vymeniť časť alebo celý nábytok.

  Čalúnenie stoličiek je vždy výborným riešením pre tie sofistikované, drahé štýlové stoličky alebo pre stoličky, ku ktorým ste citovo viazaní. To isté platí aj pre stoličky, ktoré sa už na trhu nedajú kúpiť alebo by stáli oveľa viac ako čalúnenie.

  Celkom iný príbeh je čalúnenie sedačky. Prečalúnenie sedačky je takmer vždy finančne výhodnejšie ako kúpa novej.

  2. Čalúnenie stoličiek: ako vybrať poťahovú látku?

  2.1. Ideálna tkanina na čalúnenie stoličiek

  Určite nie každá tkanina je vhodná na čalúnenie a každodenné použitie. Materiály vhodné na čalúnenie by mali byť odolnejšie a pevnejšie ako bežné tkaniny. Napríklad na dennodenné sedenie je vhodná mikrotkanina ošetrená teflónom, ktorú nájdete v rôznych farbách a vzoroch. Pravá alebo umelá koža je tiež bežným materiálom pre sedadlá jedálenských stoličiek.

  2.2. Poťahová látka má byť zladená s ostatným zariadením v miestnosti

  Pri výbere poťahových látok pre sedadlá jedálenských stoličiek sa uistite, že farba zodpovedá existujúcim farbám interiéru vášho príbytku. V žiadnom prípade však nezabúdajte na vlastnosti materiálu. Látky sú vhodnejšie na sedenie, pretože sa nelepia na pokožku. Koža sa ľahšie čistí, ale jej chlad nemusí byť každému po chuti. 

  Umelá koža nedýcha a je drsnejšia, môže pri sedení spôsobiť nepríjemný pocit, čo opäť nie každému vyhovuje. Na čalúnenie sedačky si radšej vyberte pravú kožu.
  Čalúnenie stoličiek sa oplatí, keď je stolička v dobrom stave, len je poťahová látka mierne opotrebovaná a treba ju vymeniť
  Čalúnenie stoličiek sa oplatí, keď je stolička v dobrom stave, len je poťahová látka mierne opotrebovaná a treba ju vymeniť

  3. Čalúnenie stoličiek – cena

  Vo všeobecnosti sa oplatí čalúniť starý nábytok, ktorý je výbornej kvality alebo starožitnej hodnoty, okrem iných kusov, aj jedálenské stoličky. Cena je individuálna, závisí od náročnosti, metráže čalúnenia a podobne. Do ceny musíte zahrnúť aj materiál a čas čalúnnika. Cena čalúnenia stoličky sa pohybuje od 23 do 33 EUR/kus a kresla okolo 100 EUR/m2, cena zahŕňa výmenu výplne sedadla a poťahovej látky. Nové čalúnenie vám v každom prípade poskytne kvalitný kus nábytku, ktorý sa môže stať jedinečným kusom v miestnosti a poslúži vám ešte mnoho ďalších rokov.

  Odborná rada zo spoločnosti Čalúnnictvo TECHNOCOM

  1. Ktoré všetko komponenty vymieňate okrem poťahovej látky?

  Okrem poťahovej látky meníme aj molitány / hlavne sedacie časti a podrúčky a robíme aj menšie opravy kostrových častí.

  2. Kedy čalúniť a kedy kúpiť nový nábytok?

  Sedačku je vhodné meniť až vtedy, keď je kostrová časť veľmi poškodená. Dôležitý je tvar a veľkosť sedačky. Pretože ak zapadá do interiéru, je ťažké zohnať rovnakú alebo podobnú.

  3. Keďže je očalúnenie nábytku relatívne náročnou úlohou, koľko zhruba trvá dodanie jednej sedačky?

  Čas na prerobenie sedačky je zhruba 7 až 10 dní. Samozrejme pri optimálnych podmienkach, to znamená, že zoženieme materiál.

  Pán Mgr. Andrej Palášthy, spoločnosť Čalúnníctvo TECHNOCOM

  4. Čalúnenie sedačiek

  4.1. Látkové čalúnenie 

  Čalúnenie sedačky, pohovky alebo sedacej súpravy je náročnejšie ako čalúnenie stoličiek. Náročnejšia je samotná preprava nábytku do čalúnnickej dielne, s veľkými kusmi sa ťažšie manipuluje a v konečnom dôsledku je väčšia aj spotreba materiálov. Čalúnenie sedačiek stojí 1000 EUR a viac, v závislosti od počtu miest na sedenie. Sú remeselníci, ktorí účtujú za meter, tak to vychádza okolo 100 až 140 EUR/m.

  4.2. Kožené čalúnenie 

  Za čalúnenie koženej sedačky alebo sedacej súpravy určite zaplatíte viac predovšetkým preto, že koža je oveľa drahší materiál ako iné druhy poťahov, a tak za prečalúnenie koženej sedačky zaplatíte o niečo viac ako za látkové čalúnenie.

  5. Čalúnenie lavice alebo rohovej sedačky

  Remeselníci si za prečalúnenie jedálenských lavíc alebo rohových sedačiek účtujú rôzne ceny – či už podľa počtu miest na sedenie, alebo na bežné metre. Pred začatím práce sa uistite, že ste sa na týchto podrobnostiach dohodli.

  Čalúnenie sedačky môže trvať niekoľko týždňov. Kožené čalúnenie je drahšie ako látkové čalúnenie.
  Čalúnenie sedačky môže trvať niekoľko týždňov. Kožené čalúnenie je drahšie ako látkové čalúnenie.

  6. Ako dlho trvá čalúnenie sedačiek?

  6.1. Čalúnenie sedačky

  Keďže stoličky používame každý deň a prakticky bez nich nevieme fungovať, je celkom na mieste otázka, ako dlho trvá čalúnenie stoličiek. Odpoveď na túto otázku nie je jednoduchá, pretože závisí od viacerých faktorov. Prvým faktorom je zaneprázdnenosť čalúnnika. U zaneprázdnených čalúnnikov treba čakať niekoľko týždňov, kým na vaše stoličky príde rad. Sú však aj takí, ktorí môžu prijať váš nábytok na čalúnenie už v ten istý deň. Čalúnenie stoličiek trvá 7 až 10 dní a čalúnenie sedačiek 14 a viac dní.

  6.2. Čalúnenie stoličiek a náhradný nábytok

  Skôr než dáte svoj nábytok čalúnnikovi, porozmýšľajte nad alternatívnym nábytkom, ktorý medzitým využijete.  Odporúčame stoličky požičať od príbuzných či priateľov alebo použiť vlastné záhradné stoličky, skladacie stoličky z garáže a pod. V prípade sedacích súprav sa problém len tak ľahko nevyrieši, keďže v zásade nemôžete okamžite zohnať náhradu. Namiesto sedačky môžete použiť nafukovací matrac, vatovaný plážový matrac alebo nafukovací plážový matrac. Aby to celé bolo pohodlnejšie, môžete ich prikryť prikrývkami a mäkkými vankúšmi rôznych veľkostí.

  Odborný článok 2809
  Autor: Daibau casopis

  Ako ste využili tieto informácie?


  Hľadáte dobrých realizátorov v oblasti Čalúnnictvo?

  Nápady na usporiadanie domu

  Časopis s čerstvými nápadmi a radami našich autorov na usporiadanie Vášho obytného priestoru.

  Máme 261 realizátorov v oblasti Čalúnnictvo:

  Bezplatná služba
  Hľadáme v lokalite
  Bez provízií
  Podmienky používania I Politika súkromia I Informácie o cookies I Impressum
  © 2024 Daibau, všetky práva vyhradené