Pre oblasť

  Pokládka dlažby – kladenie obkladačiek

  Článok si prečítalo viac ako 1374+ používateľov
  Napriek tomu, že kladenie keramických obkladačiek vyzerá ako celkom ľahká práca, nie je to tak. Ak nemáte žiadne skúsenosti s kladením dlaždíc, odporúčame vám nechať prácu odborníkovi – keramikárovi. Toto je jediný spôsob, ako sa vyhnúť nedokonalostiam a iným chybám, a konečný produkt bude určite oveľa lepší. Keramické dlaždice sa všeobecne považujú za veľmi populárne podlahové a stenové krytiny, najmä v kúpeľniach. Ďalej uvádzame základné fakty týkajúce sa kladenia keramických dlaždíc.
  Odborný článok 1374
  pokladka dlazby
  Máme 1368 realizátorov v oblasti Pokládka dlažby:

  1. Príprava podkladu

  Keramické dlažba môže byť položená prakticky na akýkoľvek druh podkladu, pričom jedinou podmienkou je nosný, suchý, plochý a čistý podklad. Všetky možné nečistoty musia byť vopred odstránené a výsledné nepravidelnosti budú kompenzované samonivelačnou hmotou. V prípade, že je podklad vysoko savý, aplikuje sa základný náter. Ak začnete pokladať dlaždice do kúpeľní a podobných priestorov s vysokým obsahom vlhkosti, je nutné vopred naniesť hydroizolačný náter.

  2. Meranie pred kladením dlaždíc

  Po príprave podkladu nasleduje meranie a usporiadanie (vzorec) keramickej dlažby v miestnosti. Najprv je potrebné zmerať povrch podkladu, z ktorého ďalej vyvodzujeme požadované množstvo dlaždíc. Pri výpočte množstva keramickej dlažby by sa mal vždy vziať do úvahy určitý odpad, preto jeho množstvo zohľadníme pri kúpe dlažby a navýšime množstvo materiálu asi o 10 %. Pre pekný vzhľad keramickej dlažby použite murársku šnúru na jej usporiadanie v strede miestnosti, rovnobežne s bočnými stenami. Prvý rad keramickej dlažby je usporiadaný od stredu miestnosti, hneď vedľa napnutej šnúry.

  Ak chcete túto prácu vykonať osobne, odporúčame vám najskôr na podlahu poukladať dlaždice, najmä ak je na nich vzor, ​​aby ste videli, ako vyzerá, a aby bolo všetko pekne upravené. Až keď všetko vyzerá tak, ako chcete, začnite ich lepiť. Pri lepení rovnakých obkladačiek alebo obkladačiek rovnakej veľkosti na stenu a podlahu, najprv by ste mali prilepiť tie na stenu, pretože škáry na podlahe by sa mali zhodovať s tými na stene, aby všetko vyzeralo harmonicky a pekne.

  2.1. Diagonálne umiestnenie dlaždíc

  Aby dlaždice na prvý pohľad zanechali požadovaný dojem, nemusia sa vždy lepiť v jednej priamke. Šikmo lepené dlaždice vnášajú do priestoru dynamiku, a hoci je takáto práca zložitejšia, nákladnejšia a má viac odpadu, myslíme si, že to stojí za to. V tomto prípade budete musieť kúpiť o 15 – 25 % viac dlaždíc, aj keď to všetko bude závisieť od uhla inštalácie. Keď hovoríme diagonálne lepenie, máme obvykle na mysli uhol 45°, aby sme spojili protiľahlé rohy steny, a v skutočnosti to môže znamenať akýkoľvek uhol, tupý alebo ostrý, v závislosti od priestoru a dojmu, ktorý by ste chceli urobiť. Pred lepením dlaždíc nezabudnite nakresliť plán. A v tomto prípade to začína od stredu, od miesta, kde sa pretínajú uhlopriečky, smerom k uhlom alebo z miesta, ktoré je najlepšie vidieť.

  3. Rezač (rezačka) dlaždíc

  Pre úspešný a čo je najdôležitejšie rovný  rez dlaždíc sa používa špeciálna rezačka. Rezačka  rozreže každý typ dlaždice na presne určenom mieste. V skutočnosti sa používa na rezanie dlaždice a potom sa ručne alebo špeciálnymi kliešťami odlamuje. Na miestach, kde prechádzajú inštalačné potrubia alebo sú ventily okrúhle, sa otvory vyrezávajú špeciálnymi kliešťami, milimeter po milimetri. Namiesto toho môžete použiť akumulátorovú vŕtačku alebo kotúčovú pílu. Rezačka je potenciálne nebezpečný nástroj a mali by ste ju používať veľmi opatrne.

  4. Lepidlo na obkladačky

  Trvanlivosť dlaždíc bude v značnej miere závisieť od výberu lepidla. Lepidlo musí zodpovedať typu dlaždice a podkladu. Väčšie dlaždice sú ťažšie a vyžadujú silnejšie lepidlo. Dlaždice môžu byť vyrobené z rôznych materiálov, podľa toho treba zvoliť i lepidlo. Predovšetkým je dôležitý druh miestnosti, v ktorej pracujete. Pre priestory, v ktorých dochádza k častým a veľkým výkyvom teploty, napríklad v parných kúpeľoch a saunách, je potrebné použiť tepelne odolné lepidlo. Pre miestnosti s vysokým percentom vlhkosti, ako sú kúpeľne a bazény, je potrebné vodotesné lepidlo. Mrazuvzdorné lepidlo sa kupuje do vonkajších alebo nevykurovaných priestorov. Vrecko lepidla je asi 5 EUR a vystačí to na asi 4 m2. Pri nákupe lepidla nezabudnite venovať pozornosť dátumu spotreby. Ak kladiete dlaždice na mokrú maltu, nezabudnite, že to musí byť hotové za 4 hodiny. Pri rozpúšťaní lepidla vo vode dôsledne dodržujte pokyny výrobcu. Kvalitne vyrobené lepidlo je rozhodujúce pre životnosť a trvanlivosť dlaždíc.

  5. Ako sa lepia obkladačky?

  Najprv lepidlo pre dlaždice naneste rovnomerne po podlahe v miestnosti a rozmažte ho zúbkovanou stierkou. Keramické dlaždice sa potom kladú jedna vedľa druhej na vrstvu lepidla, jemne sa pritlačia k zemi a nakoniec pre ešte lepšie prilnutie poklopte ich gumovým kladivom. Pri lepení obkladačiek používame plastové dištančné krížiky, ktoré zabezpečujú rovnomerné rozstupy medzi dlaždicami a následne rovnaké spoje. Po pokládke je potrebné počkať najmenej 12 hodín, kým sa lepidlo pod nimi  stvrdne a uschne.

  Dištančné krížiky zabezpečujú rovnaké škáry
  Dištančné krížiky zabezpečujú rovnaké škáry

  6. Škárovanie obkladačiek

  Po vytvrdnutí lepidla je škárovanie posledným krokom pokľaky. Zmiešajte škárovaciu hmotu podľa pokynov výrobcu a naneste ju diagonálne na dlaždice pomocou gumovej stierky tak, aby boli vyplnené všetky škáry. Aby sa vyplnili všetky prázdne miesta, musí sa povrch niekoľkokrát utrieť. Spoje by mali byť vyplnené škárovacou hmotou rovnomerne až po horný okraj dlažby aby sa na konci dosiahol hladký a rovný povrch podlahy. Na dokončenie procesu odstráňte zvyšky malty z keramických obkladov vlhkou špongiou. Špongia sa musí niekoľkokrát namočiť do čistej vody. Na obkladačkách môžu zostať i zvyšky cementu, jednoducho ich odstránite pomocou obyčajného octu a štetky. Ostatné uhlové, dilatačné škáry a spoje sa neškárujú, vylepia sa lepiacou páskou a utesnia špeciálnym elastickým silikónom.

  6.1. Kladenie obkladačiek bez škárovania

  Kladenieia obkladačiek bez škárovania je možné, ale s určitými predpokladmi. Dlaždice, ktoré sa kladú bez škár, sú tzv. rektifikované. Rektifikácia je vlastne spracovanie okrajov dlaždíc, ich brúsenie pod určitým uhlom tak, aby boli úplne rovné a hladké a aby k sebe zapadali v ideálnej symetrii. Bežné keramické dlaždice sa kladú so škárami práve preto, že nie sú ideálne ploché, a vyplnením škár sa vyrovná celá plocha. Ich slabou stránkou však je, že sa rýchlejšie „rozoberú“ a odliepajú od povrchu, a preto vydržia kratšie. Drží ich iba lepidlo, zatiaľ čo dlaždice so škárami drží škárovacia hmota.

  Odborná rada zo spoločnosti L.K - Bau, s.r.o.

  1. Čo znamená dobre umiestnená keramická dlažba?

  Aby bola dobre umiestnená keramická dlažba, vždy záleží od využitia danej miestnosti kde sa má umiestniť keramická dlažba, pre mňa osobne to znamená trvácnosť a dobrá údržba povrchu.

  2. Aké máme druhy keramických obkladov a ktoré najčastejšie odporúčate svojim zákazníkom?

  Momentálne je viac druhov keramických obkladov a vždy záleží na zákazníkovi pre ktorý druh sa rozhodne. Ale ak môžem poradiť, tak preferujem gresový obklad. Je to jedným z moderných materiálov, ktoré ponúkajú výbornú kombináciu odolnosti a pevnosti.

  3. Ktoré sú výhody a ktoré nevýhody keramiky?

  Keramická dlažba má veľa pozitívnych vlastností a patrí medzi najobľúbenejší typ dlažby. Pre mňa osobne nevídim nevýhody keramických obkladov a dlažieb, sú tu iba výhody.

  Pán Ľubomír Kvočka, spoločnosť L.K - Bau, s.r.o.

  7. Cena kladenia obkladačiek

  Nakoniec sa zmienime o cenách, keďže doteraz sme hovorili o kladení dlaždíc na pripravený podklad a so všetkým zakúpeným potrebným materiálom.

  7.1. Cena kladenia na pripravený podklad, bez materiálu

  Orientačná cena sa pohybuje od 16 EUR/m2.

  7.2. Cena montáže s prípravou podkladu a materiálom

  Orientačná cena za nákup materiálov a obkladov  so stredne kvalitnými dlaždicami I. akostnej triedy, príprava cementového podkladu a zalepenie obkladov v interiéri akrylovým lepidlom hrúbky 0,5 cm so škárovaním je približne 33 EUR/m2.

  Odborný článok 1374
  Autor: Daibau casopis
  Máme 1368 realizátorov v oblasti Pokládka dlažby:

  Ako ste využili tieto informácie?


  Nápady na usporiadanie domu

  Časopis s čerstvými nápadmi a radami našich autorov na usporiadanie Vášho obytného priestoru.

  Máme 1368 realizátorov v oblasti Pokládka dlažby:

  BEZPLATNÁ SLUŽBA
  HĽADÁME V LOKALITE
  BEZ PROVÍZIÍ
  Máme 1368 realizátorov v oblasti Pokládka dlažby
  8.6
  0

  Jan Zabadal


  10
  1

  P+K BAU s.r.o.


  8.6
  0

  STAVMIX V-NAJ s.r.o.


  10
  1

  Miroslav Vido


  HĽADÁTE DOBRÝCH REALIZÁTOROV V OBLASTI POKLÁDKA DLAŽBY?

 • Pokládka dlažby Bratislava
 • Pokládka dlažby Banská Bystrica
 • Pokládka dlažby Košice
 • Pokládka dlažby Nitra
 • Pokládka dlažby Prešov
 • Pokládka dlažby Žilina
 • Pokládka dlažby Bardejov
 • Pokládka dlažby Humenné
 • Pokládka dlažby Komárno
 • Pokládka dlažby Levice
 • Pokládka dlažby Liptovský Mikuláš
 • Pokládka dlažby Lučenec
 • Pokládka dlažby Martin
 • Pokládka dlažby Michalovce
 • Pokládka dlažby Nové Zámky
 • Pokládka dlažby Piešťany
 • Pokládka dlažby Poprad
 • Pokládka dlažby Považská Bystrica
 • Pokládka dlažby Prievidza
 • Pokládka dlažby Ružomberok
 • Pokládka dlažby Spišská Nová Ves
 • Pokládka dlažby Topoľčany
 • Pokládka dlažby Trenčín
 • Pokládka dlažby Trnava
 • Pokládka dlažby Zvolen
 • Pokládka dlažby Bánovce nad Bebravou
 • Pokládka dlažby Brezno
 • Pokládka dlažby Bytča
 • Pokládka dlažby Čadca
 • Pokládka dlažby Detva
 • Pokládka dlažby Dolný Kubín
 • Pokládka dlažby Dunajská Streda
 • Pokládka dlažby Galanta
 • Pokládka dlažby Gelnica
 • Pokládka dlažby Hlohovec
 • Pokládka dlažby Ilava
 • Pokládka dlažby Kežmarok
 • Pokládka dlažby Krupina
 • Pokládka dlažby Kysucké Nové Mesto
 • Pokládka dlažby Levoča
 • Pokládka dlažby Malacky
 • Pokládka dlažby Medzilaborce
 • Pokládka dlažby Myjava
 • Pokládka dlažby Námestovo
 • Pokládka dlažby Nové Mesto nad Váhom
 • Pokládka dlažby Partizánske
 • Pokládka dlažby Pezinok
 • Pokládka dlažby Poltár
 • Pokládka dlažby Púchov
 • Pokládka dlažby Revúca
 • Pokládka dlažby Rimavská Sobota
 • Pokládka dlažby Rožňava
 • Pokládka dlažby Sabinov
 • Pokládka dlažby Šaľa
 • Pokládka dlažby Senec
 • Pokládka dlažby Senica
 • Pokládka dlažby Skalica
 • Pokládka dlažby Snina
 • Pokládka dlažby Sobrance
 • Pokládka dlažby Stará Ľubovňa
 • Pokládka dlažby Stropkov
 • Pokládka dlažby Svidník
 • Pokládka dlažby Trebišov
 • Pokládka dlažby Turčianske Teplice
 • Pokládka dlažby Tvrdošín
 • Pokládka dlažby Veľký Krtíš
 • Pokládka dlažby Vranov nad Topľou
 • Pokládka dlažby Žarnovica
 • Pokládka dlažby Žiar nad Hronom
 • Pokládka dlažby Zlaté Moravce
 • Slovakia
  DAIBAU.SK

  00421 233 329 745

  © 2022 Daibau, všetky práva vyhradené