Pre oblasť

    Pokládka dlažby – kladenie obkladačiek

    Napriek tomu, že kladenie keramických obkladačiek vyzerá ako celkom ľahká práca, nie je to tak. Ak nemáte žiadne skúsenosti s kladením dlaždíc, odporúčame vám nechať prácu odborníkovi – keramikárovi. Toto je jediný spôsob, ako sa vyhnúť nedokonalostiam a iným chybám, a konečný produkt bude určite oveľa lepší. Keramické dlaždice sa všeobecne považujú za veľmi populárne podlahové a stenové krytiny, najmä v kúpeľniach. Ďalej uvádzame základné fakty týkajúce sa kladenia keramických dlaždíc.
    Odborný článok
    pokladka dlazby
    Máme 2161 realizátorov v oblasti Pokládka dlažby:

    1. Príprava podkladu

    Keramické dlažba môže byť položená prakticky na akýkoľvek druh podkladu, pričom jedinou podmienkou je nosný, suchý, plochý a čistý podklad. Všetky možné nečistoty musia byť vopred odstránené a výsledné nepravidelnosti budú kompenzované samonivelačnou hmotou. V prípade, že je podklad vysoko savý, aplikuje sa základný náter. Ak začnete pokladať dlaždice do kúpeľní a podobných priestorov s vysokým obsahom vlhkosti, je nutné vopred naniesť hydroizolačný náter.

    2. Meranie pred kladením dlaždíc

    Po príprave podkladu nasleduje meranie a usporiadanie (vzorec) keramickej dlažby v miestnosti. Najprv je potrebné zmerať povrch podkladu, z ktorého ďalej vyvodzujeme požadované množstvo dlaždíc. Pri výpočte množstva keramickej dlažby by sa mal vždy vziať do úvahy určitý odpad, preto jeho množstvo zohľadníme pri kúpe dlažby a navýšime množstvo materiálu asi o 10 %. Pre pekný vzhľad keramickej dlažby použite murársku šnúru na jej usporiadanie v strede miestnosti, rovnobežne s bočnými stenami. Prvý rad keramickej dlažby je usporiadaný od stredu miestnosti, hneď vedľa napnutej šnúry.

    Ak chcete túto prácu vykonať osobne, odporúčame vám najskôr na podlahu poukladať dlaždice, najmä ak je na nich vzor, ​​aby ste videli, ako vyzerá, a aby bolo všetko pekne upravené. Až keď všetko vyzerá tak, ako chcete, začnite ich lepiť. Pri lepení rovnakých obkladačiek alebo obkladačiek rovnakej veľkosti na stenu a podlahu, najprv by ste mali prilepiť tie na stenu, pretože škáry na podlahe by sa mali zhodovať s tými na stene, aby všetko vyzeralo harmonicky a pekne.

    2.1. Diagonálne umiestnenie dlaždíc

    Aby dlaždice na prvý pohľad zanechali požadovaný dojem, nemusia sa vždy lepiť v jednej priamke. Šikmo lepené dlaždice vnášajú do priestoru dynamiku, a hoci je takáto práca zložitejšia, nákladnejšia a má viac odpadu, myslíme si, že to stojí za to. V tomto prípade budete musieť kúpiť o 15 – 25 % viac dlaždíc, aj keď to všetko bude závisieť od uhla inštalácie. Keď hovoríme diagonálne lepenie, máme obvykle na mysli uhol 45°, aby sme spojili protiľahlé rohy steny, a v skutočnosti to môže znamenať akýkoľvek uhol, tupý alebo ostrý, v závislosti od priestoru a dojmu, ktorý by ste chceli urobiť. Pred lepením dlaždíc nezabudnite nakresliť plán. A v tomto prípade to začína od stredu, od miesta, kde sa pretínajú uhlopriečky, smerom k uhlom alebo z miesta, ktoré je najlepšie vidieť.

    3. Rezačka dlaždíc

    Pre úspešný a čo je najdôležitejšie rovný  rez dlaždíc sa používa špeciálna rezačka. Rezačka rozreže každý typ dlaždice na presne určenom mieste. V skutočnosti sa používa na rezanie dlaždice a potom sa ručne alebo špeciálnymi kliešťami odlamuje. Na miestach, kde prechádzajú inštalačné potrubia alebo sú ventily okrúhle, sa otvory vyrezávajú špeciálnymi kliešťami, milimeter po milimetri. Namiesto toho môžete použiť akumulátorovú vŕtačku alebo kotúčovú pílu. Rezačka je potenciálne nebezpečný nástroj a mali by ste ju používať veľmi opatrne.

    Rezačka dlaždíc
    Rezačka dlaždíc sa používa na rovné rezanie dlaždíc

    4. Lepidlo na obkladačky

    Trvanlivosť dlaždíc bude v značnej miere závisieť od výberu lepidla. Lepidlo musí zodpovedať typu dlaždice a podkladu. Väčšie dlaždice sú ťažšie a vyžadujú silnejšie lepidlo. Dlaždice môžu byť vyrobené z rôznych materiálov, podľa toho treba zvoliť i lepidlo. Predovšetkým je dôležitý druh miestnosti, v ktorej pracujete. Pre priestory, v ktorých dochádza k častým a veľkým výkyvom teploty, napríklad v parných kúpeľoch a saunách, je potrebné použiť tepelne odolné lepidlo. Pre miestnosti s vysokým percentom vlhkosti, ako sú kúpeľne a bazény, je potrebné vodotesné lepidlo. Mrazuvzdorné lepidlo sa kupuje do vonkajších alebo nevykurovaných priestorov. Vrecko lepidla je asi 5 EUR a vystačí to na asi 4 m2. Pri nákupe lepidla nezabudnite venovať pozornosť dátumu spotreby. Ak kladiete dlaždice na mokrú maltu, nezabudnite, že to musí byť hotové za 4 hodiny. Pri rozpúšťaní lepidla vo vode dôsledne dodržujte pokyny výrobcu. Kvalitne vyrobené lepidlo je rozhodujúce pre životnosť a trvanlivosť dlaždíc.

    5. Ako sa lepia obkladačky?

    Najprv lepidlo pre dlaždice naneste rovnomerne po podlahe v miestnosti a rozmažte ho zúbkovanou stierkou. Keramické dlaždice sa potom kladú jedna vedľa druhej na vrstvu lepidla, jemne sa pritlačia k zemi a nakoniec pre ešte lepšie priľnutie poklopte ich gumovým kladivom. Pri lepení obkladačiek používame plastové dištančné krížiky, ktoré zabezpečujú rovnomerné rozstupy medzi dlaždicami a následne rovnaké spoje. Po pokládke je potrebné počkať najmenej 12 hodín, kým sa lepidlo pod nimi  stvrdne a uschne.

    6. Škárovanie obkladačiek

    Po vytvrdnutí lepidla je škárovanie posledným krokom pokládky. Zmiešajte škárovaciu hmotu podľa pokynov výrobcu a naneste ju diagonálne na dlaždice pomocou gumovej stierky tak, aby boli vyplnené všetky škáry. Aby sa vyplnili všetky prázdne miesta, musí sa povrch niekoľkokrát utrieť. Spoje by mali byť vyplnené škárovacou hmotou rovnomerne až po horný okraj dlažby, aby sa na konci dosiahol hladký a rovný povrch podlahy. Na dokončenie procesu odstráňte zvyšky škárovacej hmoty z keramických obkladov vlhkou špongiou. Špongia sa musí niekoľkokrát namočiť do čistej vody. Na obkladačkách môžu zostať i zvyšky cementu, jednoducho ich odstránite pomocou obyčajného octu a štetky. Ostatné uhlové, dilatačné škáry a spoje sa neškárujú, vylepia sa lepiacou páskou a utesnia špeciálnym elastickým silikónom.

    Dištančné krížiky pre dlaždice
    Dištančné krížiky pre dlaždice zabezpečujú rovnaké škáry

    6.1. Kladenie obkladačiek bez škárovania

    Kladenieia obkladačiek bez škárovania je možné, ale s určitými predpokladmi. Dlaždice, ktoré sa kladú bez škár, sú tzv. rektifikované. Rektifikácia je vlastne spracovanie okrajov dlaždíc, ich brúsenie pod určitým uhlom tak, aby boli úplne rovné a hladké a aby k sebe zapadali v ideálnej symetrii. Bežné keramické dlaždice sa kladú so škárami práve preto, že nie sú ideálne ploché, a vyplnením škár sa vyrovná celá plocha. Ich slabou stránkou však je, že sa rýchlejšie „rozoberú“ a odliepajú od povrchu, a preto vydržia kratšie. Drží ich iba lepidlo, zatiaľ čo dlaždice so škárami drží škárovacia hmota.

    7. Cena kladenia obkladačiek

    Nakoniec sa zmienime o cenách, keďže doteraz sme hovorili o kladení dlaždíc na pripravený podklad a so všetkým zakúpeným potrebným materiálom.

    7.1. Cena kladenia na pripravený podklad, bez materiálu

    Orientačná cena sa pohybuje od 16 EUR/m2.

    7.2. Cena montáže s prípravou podkladu a materiálom

    Orientačná cena za nákup materiálov a obkladov  so stredne kvalitnými dlaždicami I. akostnej triedy, príprava cementového podkladu a zalepenie obkladov v interiéri akrylovým lepidlom hrúbky 0,5 cm so škárovaním je približne 33 EUR/m2.

    Autor: Daibau casopis

    Ako ste využili tieto informácie?


    Máme 2161 realizátorov v oblasti Pokládka dlažby:

    Hľadáte dobrých realizátorov v oblasti Pokládka dlažby?

    Nápady na usporiadanie domu

    Časopis s čerstvými nápadmi a radami našich autorov na usporiadanie Vášho obytného priestoru.

    Máme 2161 realizátorov v oblasti Pokládka dlažby:

    Bezplatná služba
    Hľadáme v lokalite
    Bez provízií
    Pomoc

    Sme vám k dispozícii každý pracovný deň od 8:00 do 16:00. Ako vám môžeme pomôcť?

    Dopyty: 00421 233 215 940
    Firmy: 00421 233 329 745
    Podmienky používania I Politika súkromia I Informácie o cookies I Impressum
    © 2025 Daibau, všetky práva vyhradené