Pre oblasť

  Izolácia plochej strechy

  Článok si prečítalo viac ako 1138+ používateľov
  Plochá strecha na dome je skvelým riešením, ak chcete získať ďalšiu využiteľnú plochu. V tomto prípade je izolácia veľmi dôležitým faktorom, ešte dôležitejším ako obvykle, obzvlášť, keď plánujete túto strechu zazelenať alebo ju premeniť na strešnú terasu. Pri tejto príležitosti sa zmienime o tepelnej izolácii a hydroizolácii plochej strechy.
  Odborný článok 1138
  izolacia plocha strecha
  Máme 911 realizátorov v oblasti Plochá strecha:

  Najčastejšie sa používa obrátená plochá strecha

  V modernej stavbe sa najčastejšie používa obrátená plochá strecha, ktorá nie je ničím iným ako plochá strecha, ktorá má pod vrstvou tepelnej izolácie hydroizolačnú vrstvu. Pretože tepelná izolačná vrstva mimoriadne účinne chráni exponovanú hydroizolačnú vrstvu pred prehriatím, je obrátená strecha veľmi trvanlivým riešením.

  Mnoho majiteľov klasickej strechy vás upozorní, že vyhotovením plochej strechy riskujete prenikanie vody a ďalšie nepríjemnosti, čo nie je pravda. Moderné techniky, syntetické fólie a predovšetkým správna inštalácia materiálov a celej konštrukcie umožnia vašej plochej streche vydržať desaťročia.

  Výhodou plochých striech je najmä plnohodnotnejšie využitie priestoru pod nimi – bez akýchkoľvek dispozičných obmedzení obytného priestoru, ktoré vytvárajú šikminy.

  Ďalšou veľkou výhodou je určite samotná strešná plocha, ktorú je možné využiť ako pochôdznu terasu, a tak výrazne zvýšiť hodnotu celej nehnuteľnosti.

  Hydroizolácia a odvodňovanie plochej strechy

  Dažďová voda je hlavným problémom plochej strechy. Realizácia dobrej hydroizolácie a odvodňovania je nesmierne dôležitá. Po lejakoch by voda na plochej streche nemala zostať príliš dlho, pretože by nasiakla tepelnú izoláciu. Z tohto dôvodu sa ploché strechy navrhujú s minimálnym sklonom 2 %, čo znamená, že plochá strecha v skutočnosti nie je plochá (je sklonená minimálne o 2 cm na 100 cm dĺžky). Optimálny sklon je 3 % a okolo vpustov sa zväčšuje na 5 %.

  Najbežnejšou hydroizoláciou sú kvalitné bitúmenové pásy, ktoré sa zvyčajne kladú po  nanesení bitúmenového náteru na betónovú dosku. Bitúmenové pásy sú vystužené polyesterom alebo sklenenými vláknami. Hydroizolácia sa vykonáva v dvoch až troch vrstvách, aby voda nemohla preniknúť pod izolačnú vrstvu. Spravidla sa používajú bitúmenové pásy s hrúbkou do 5 mm, ktoré sa zvárajú. Môžu sa tiež použiť tenkovrstvové membrány a iné syntetické výrobky.

  Cena za hydroizoláciu plochej strechy sa pohybuje od 20 do 35 EUR/m2. Odporúčame vám, aby ste na týchto prácach nešetrili.

  Odborná rada zo spoločnosti B-Komplex s. r. o.

  1. Čo je to hydroizolácia plochej strechy a prečo je dôležitá?

  Je to súčasť strešnej konštrukcie, ktorej úlohou je zabrániť vnikaniu vody do skladby strešného plášťa a samotného objektu. Je to vlastne tá vrstva, ktorá plní jednu z najzákladnejších funkcií, ktoré od strechy každý očakáva - ochranu pred dažďom a snehom. Bez jej 100% funkčnosti sú znehodnotené ostatné funkcie strechy, napríklad - tepelnoizolačné vlastnosti. V krajnom prípade môže byť dlhodobejším pôsobením vody ohrozená aj statika nosnej konštrukcie.

  2. Čo je lepšia voľba: asfaltové pásy alebo pvc fólie? Ktoré sú ich výhody, resp. nevýhody?

  Bežne sa izoluje mPVC fóliami, TPO fóliami a modifikovanými asfaltovými pásmi. Pri kvalitnej realizácii, budú všetky materiály dlhodobo plniť svoju úlohu. U asfaltových pásov sa vníma ako pozitívum ich pomerná „robustnosť“. Nie je to len tenučká fólia, ktorú s nadsázkou „preďobne aj holub“, ale pri dvojitej vrstve ide o takmer centimeter silnú, odolnú vrstvu. Čiže z pohľadu odolnosti ide asi o najlepšie riešenie. Naopak výhodou fólií, hlavne mPVC je ich dobrá spracovateľnosť a ľahké riešenie rôznych detailov, prestupov a podobne. Pokiaľ je takáto krytina ešte chránená štrkovým zásypom proti UV žiareniu a mechanickému poškodeniu, či tvorí základ pre vegetačnú vrstvu „zelenej strechy“ je to tiež výborné riešenie.

  3. Dá sa predísť zatekaniu plochej strechy?

  Fľakaté omietky, či krivé ostenia na fasáde sú síce neestetické, nemajú však dopad na funkčnosť a užívanie stavby. Nekvalitne zhotovená izolácia strechy sa ale prejaví vždy. So 100% istotou si voda netesnosť nájde. Strecha nie je sezónna záležitosť, má vydržať roky a desaťročia. Aby to tak bolo, musí byť spravená poriadne, vrátane konštrukčných detailov, prestupov, oplechovaní a podobne. Hodnota riešenia a prevedenia sa proste nedá oklamať. Tvrdiť sa dá čokoľvek, ale fyzikálnym zákonom je to fakt jedno. Ak je niekde málo materiálu, či zle urobené napojenie, tak to jednoducho skôr, či neskôr zatečie. Tak to proste je.

  Predísť zatekaniu sa dá len zodpovednou realizáciou s kvalitnými materiálmi.

  Pán Dušan Kamenský, spoločnosť B-Komplex s. r. o.

  Odvodnenie plochej strechy

  Žľaby špeciálne vyrobené pre ploché strechy sa bežne používajú na odvádzanie dažďovej vody z plochej strechy. Tieto strešné vpusty sú bodové a odvádzajú vodu z konečnej  vrstvy strechy, ale aj z ďalších jej vrstiev. Odvodnenie strechy sa vykonáva podľa špeciálnych noriem. Počet a umiestnenie odtokov určí dodávateľ alebo projektant mechanických inštalácií a odtoky na menších plochých strechách sú zvyčajne v rohoch.

  Je dôležité správne naplánovať vertikály, teda potrubia, ktoré odvádzajú vodu zo strechy dole. Spravidla sa niekoľko rúr vpustí do jedného zvislého odvodu plochej strechy.

  Túto časť práce by ste tiež mali prenechať odborníkom na montáž a vyhotovenie plochých striech.

  Tepelná izolácia plochej strechy

  Inštalácia vhodnej tepelnej izolácie je zásadná na zabezpečenie toho, aby plochá strecha spĺňala energetické požiadavky. Zabudovaná tepelná izolácia musí byť v prvom rade súvislá (dosky, ktoré sa navzájom prekrývajú, musia tvoriť súvislú vrstvu), aby sa zabránilo tepelným mostom a tvorbe plesní.

  Izolácia plochej strechy môže byť vyrobená z niekoľkých druhov materiálov, hoci najčastejšie sa používa extrudovaný polystyrén (XPS). Pretože hlavným zaťažením plochej strechy je meteorická voda, je bezpodmienečne nutné použiť extrudovaný polystyrén (XPS) s uzavretou bunkovou štruktúrou, aby neabsorboval vodu. Rovnako musia mať strešné izolačné dosky primeranú pevnosť v tlaku, čo znamená, že musia byť odolné proti tlaku. Inými slovami, expandovaný polystyrén (EPS) nemožno položiť na plochú strechu. Za kvalitnú izoláciu si priplatíte o niečo viac. Pre  obrátenú plochú strechu „plus“ sú potrebné 3 vrstvy polystyrénu s hrúbkou 10 cm. 10 cm polystyrén s inštaláciou stojí okolo 20 EUR/m2 a cena izolácie plochej strechy z troch vrstiev polystyrénu (30 cm) bude stáť 60 EUR/m2.

  Dvojvrstvová izolácia s extrudovaným polystyrénom (XPS) na obrátenej plochej streche
  Dvojvrstvová izolácia s extrudovaným polystyrénom (XPS) na obrátenej plochej streche

  Ak máte záujem o vyhootvenie a izoláciu plochej strechy, môžete nás kontaktovať na DaiBau.sk. Na našej webovej stránke nájdete ďalšie rady týkajúce sa tejto témy. Ak sa chcete dozvedieť presnú cenu, môžete poslať dopyt našim overeným zhotoviteľom plochých striech, a tak dostanete viacero ponúk.

  Ďalšie informácie o cenách nájdete v kalkulačke cien.

  Odborný článok 1138
  Autor: Daibau casopis

  Ako ste využili tieto informácie?


  Hľadáte dobrých realizátorov v oblasti Plochá strecha?

  Nápady na usporiadanie domu

  Časopis s čerstvými nápadmi a radami našich autorov na usporiadanie Vášho obytného priestoru.

  Máme 911 realizátorov v oblasti Plochá strecha:

  Bezplatná služba
  Hľadáme v lokalite
  Bez provízií
  Podmienky používania I Politika súkromia I Informácie o cookies I Impressum
  © 2024 Daibau, všetky práva vyhradené