Pre oblasť

    Kovové ploty a zábradlia: železné alebo nerezové?

    Článok si prečítalo viac ako 1960+ používateľov
    Keď sa povie kov, väčšina ľudí si vybaví oceľ alebo železo. Oceľ nie je kov sám o sebe, tým je železo, ktoré tvorí jeho hlavnú zložku, oceľ je zliatina železa. Kovové ploty a zábradlia sa používajú ako vo vnútri, tak aj mimo bytových a nebytových budov. S istotou môžeme povedať, že oceľové ploty a zábradlia sú najbežnejším typom používaným v exteriéri. Používajú sa hlavne na ochranu domov, dvorov, balkónov alebo schodísk. Účelom kovových zábradlí je ochrana pred pádom z výšky.
    Odborný článok 1960
    kovove ploty
    Máme 494 realizátorov v oblasti Kovové ploty:

    1. Vlastnosti kovového plotu

    Ak sa rozhodnete pre plot, ktorý bude vyrobený z ocele, odporúčame nehrdzavejúcu oceľ, ktorá obsahuje chróm. Chróm spôsobuje, že oceľ vytvára samoochrannú vrstvu a nie hrdzu, tiež zvyšuje pevnosť ocele. Veľkou výhodou nehrdzavejúcej ocele oproti obyčajnej je jej odolnosť proti korózii a teplu, ale aj estetický vzhľad. Nevýhodou nehrdzavejúcich ocelí v porovnaní s obyčajnou oceľou je ich cena. 

    V prípade, že sa rozhodnete pre obyčajný železný plot, musíte byť pripravení na jeho údržbu. Odporúča sa, aby bol klasický železný plot najprv chránený pieskovaním a neskôr natretý práškovou farbou. Týmto spôsobom zaistíte ľahšiu údržbu a menej náterov v priebehu rokov. 

    Kovové ploty vďaka vlastnostiam svojho materiálu evokujú pocit stability a pevnosti. 

    Z ocele dokážeme vytvoriť nespočetné množstvo tvarov. V každom prípade je potrebné zohľadniť želanie klienta. Dôležité je, čo sa chce plotom dosiahnuť, či plot má iba bezpečnostný charakter alebo ním chceme eliminovať aj zvedavé pohľady okolia.

    2. Kovové ploty - výhody

    Veľkou výhodou kovových plotov v porovnaní s klasickými drevenými plotmi je jednoduchá a veľmi ľahká údržba. Nehrdzavejúca oceľ je veľmi jednoduchá na údržbu; netreba ju farbiť každý rok. Vonkajšie kovové ploty sa čistia vodou a veľmi vám môže pomôcť vysokotlakový vodný čistič. Zábradlia v interiéri sa čistia prostriedkami na sklo alebo na nehrdzavejúcu oceľ. 

    Ak sa rozhodnete pre železný plot, musíte sa pripraviť na jeho pravidelnú údržbu
    Ak sa rozhodnete pre železný plot, musíte sa pripraviť na jeho pravidelnú údržbu

    3. Kovové ploty - nevýhody 

    Nevýhodou oceľových plotov je ich mechanické poškodenie. Pri nárazoch dochádza k mechanickému poškodeniu, ktoré nemá nič spoločné s kvalitou materiálu alebo vyhotovením. Oceľ určite odoláva mechanickému poškodeniu oveľa lepšie ako plast alebo drevo, ale nie je proti nemu úplne imúnna. Na druhej strane oprava mechanického poškodenia je takmer nemožná, často je potrebné vymeniť celú poškodenú časť.

    Odborná rada zo spoločnosti EFESTO

    1. Ktorý typ plotu je podľa Vás najlepší a ktorý by ste odporúčili Vašim zákazníkom?

    Výber oplotenie a samotnej brány na dom je veľmi špecifická a individuálna záležitosť, prioritne vychádzame z celkovej koncepcie a architektúry domu aby plot vhodne doladil celkovú vizuálnu stránku domu. Ak je dom ladený v modernej kubickej architektúre a v kubických tvaroch tak sa prikláňame k moderným riešeniam ako sú lamelové ploty alebo z ťahokovu prípadne vypalované laserom do plechu. Limitujúcim faktorom na samotnú konštrukciu a výberu brány je otvárací priestor, teda spôsob otvárania, teda krídlová brána otváracia alebo samonosná brána prípade sekciová brána.V prípade, že sa jedná o starší dom v rustikálnom štýle, odporúčame kované oplotenie v prevedení patiny. Samozrejme je to vec posúdenie, každý z nás vníma formu a štýl svojim spôsobom ale v každom prípade vieme usmerniť zákazníka a vybrať mu peknú a vkusnú bránu na dom.

    2. Kedy vzniká korózia kovov a ako ju predísť?

    Korózia brány je veľmi nepríjemná vec, no my s ňou dokážeme celkom úspešne bojovať a to kvalitným viacvrstvovým povrchom ako je celoplošné galvanické alebo žiarové zinkovanie s následnou prípravou na komaxidovanie-práškové vypaľovanie farby v peci. Je to náročný proces, no v takomto prevedení brána dlhodobo odoláva korózií, nakoľko voda je tekutina a tá si vie nájsť aj malé škáry a otvory.

    3. Aký je rozdiel medzi kovovým a kovaným plotom? Aké sú výhody, resp. nevýhody jedného a druhého?

    Medzi kovovým a kovaným plotom je v prvom rade vizuálny rozdiel. Kovaný plot je vyrobený výhradne ručne v peci, prekovaním jednotlivých elementov/céčka, voluty, hroty atď, je to náročný a prácny proces, ktorý je v dnešnej dobe nedoceniteľnou záležitosťou a klobúk dolu pred majstrami, ktorí sa tomu venujú. V dnešnej dobe sa to už trošku komercionalizuje v podobe polotovarov, vzhľadom na čas výroby. Kovaný plot môže mať nitované a sponkové spoje namiesto zváraných, každopádne je to náročný proces. Kovový plot je vyrobený viacmenej z hladkých materiálov, priamych tvarov a foriem bez výrazných elementov ako napr: celoplechová brána, teda v jednoduchších prevedeniach. Samozrejme ani takéto ploty nemusia byť zlé, hlavne ak sú dobre a vkusne vyhotovené. Ceny kovaných a kovových brán sú diametrálne rozdielne, hlavne pre náročnosť výroby a použitých materiálov.

    Pán Viktor Šedi, spoločnosť EFESTO

    4. Kovové zábradlia na balkóny

    4.1. Nerezové zábradlie na balkón

    Nehrdzavejúca oceľ (nerez, inox) je možno najlepší materiál na použitie v akomkoľvek vonkajšom prostredí. Chróm v nehrdzavejúcej oceli vytvára neviditeľnú vrstvu oxidu chrómu odolnú voči hrdzi, ktorá zabraňuje korózii aj v náročných podmienkach. Prvým dôvodom, prečo sa nepoužíva vo väčšej miere je to, že je tento materiál náročnejší na výrobu ako železo; druhý dôvod je, že je drahší a tretí dôvod je, že je v určitých situáciách slabší ako železo.

    4.2. Železné zábradlie na balkón

    Železo je pravdepodobne najuniverzálnejším materiálom, a preto sa najčastejšie používa aj na balkónové zábradlia, najmä pri obytných budovách. Je pevnejší a ťažší ako väčšina kovov. V závislosti od spôsobu tepelného spracovania môže byť železo pevnejšie ako nehrdzavejúca oceľ, pričom si zachováva väčšiu flexibilitu. Je tiež relatívne cenovo dostupný materiál a ľahšie sa s ním pracuje. Jeho jedinou skutočnou nevýhodou je, že hrdzavie, dnes však existuje veľa spôsobov, ako tomu zabrániť.

    5. Kovové zábradlia na schody

    Pokiaľ ide o pevnosť a odolnosť, svojimi vlastnosťami víťazí nehrdzavejúca oceľ. Oceľ, najmä nerezová, je však najdrahším materiálom na zábradlie schodiska.

    Schodiskové zábradlie môže byť celé vyrobené z oceľových komponentov alebo môže obsahovať aj iné materiály, ako je drôt a sklo. Samotná hmotnosť ocele alebo železa však sťažuje montáž zábradlia.

    Napokon, oceľové zábradlie, podobne ako nehrdzavejúca oceľ, nevyžaduje prakticky žiadnu údržbu a je odolnejšie voči korózii (ak je správne udržiavané). Ak sa vám nepáči vzhľad nehrdzavejúcej ocele, môžete ju natrieť špeciálnou farbou na kovy. V takom prípade budete musieť náter pravidelne obnovovať, najmä ak ide o vonkajšie schodisko.

    Ak ste sa rozhodli pre kovové zábradlie, odporúča sa zvoliť nerezové
    Ak ste sa rozhodli pre kovové zábradlie, odporúča sa zvoliť nerezové

    6. Kovové ploty – cena

    Pokiaľ ide o ceny oceľových plotov, na začiatku si treba ujasniť, o akú oceľ ide. Ako sme už povedali, nehrdzavejúca oceľ je oveľa drahšia ako obyčajná oceľ. Cena kvalitného oceľového plota, vysokého 1 m, s dodávkou a montážou sa pohybuje od 60 do 120 EUR/m.

    1960
    Autor: Daibau casopis

    Ako ste využili tieto informácie?


    Hľadáte dobrých realizátorov v oblasti Kovové ploty?

    Nápady na usporiadanie domu

    Časopis s čerstvými nápadmi a radami našich autorov na usporiadanie Vášho obytného priestoru.

    Máme 494 realizátorov v oblasti Kovové ploty:

    Bezplatná služba
    Hľadáme v lokalite
    Bez provízií
    Podmienky používania I Politika súkromia I Informácie o cookies I Impressum
    © 2024 Daibau, všetky práva vyhradené