Pre oblasť
  Zelená strecha je čoraz viac známa ako moderná (súčasná) verzia plochej (rovnej) strechy. Zelená strecha má mnoho výhod, a to nielen kvôli svojej estetike, ale aj vďaka ďalším pozitívnym faktorom. Dalo by sa povedať, že sa zelená strecha považuje za riešenie, ktoré významnou mierou prispieva k trvalo udržateľnému rozvoju. V tomto článku sme zhrnuli základné výhody zelenej strechy a jej správnu realizáciu.
  Odborný článok 375
  zelena-strecha.png
  Máme 130 realizátorov v oblasti Zelená strecha:

  1. Prečo sa rozhodnúť pre zelenú strechu

  Prvou výhodou zelenej strechy je skutočnosť, že týmto spôsobom vraciame do prírody časť zelene a ďalších porastov, ktoré sme kvôli stavbe objektu boli nútení odstrániť. Ako vieme, rastliny sú veľmi dôležitou súčasťou prírody, pretože produkujú kyslík, ktorý potrebujeme na  život. Nevyhnutná je, samozrejme, správna a kvalitná realizácia zelenej strechy a všetkých detailov. V prípade, že bude zelená strecha vyrobená profesionálne a bezchybne, existuje možnosť jej ekologizácie a teda využívania všetkých výhod, ktoré nám tento typ strechy ponúkne.

  Zelená strecha umožňuje ušetriť peniaze, pretože v zime, ale najmä v lete, ponúka za zvláštnych okolností potrebnú izoláciu. Úspora bude teda v prevádzkových nákladoch, resp. nákladoch na vykurovanie. Výrazne sa zníži aj použitie klimatizácie v priestoroch pod zelenou strechou. Okrem primeranej tepelnej izolácie k tomu prispievajú aj rastliny, pretože sa strecha pod nimi nikdy neprehrieva, v skutočnosti ju rastliny ochladzujú. Rastliny vlastne zastavujú teplo, ktoré by unikalo do spodných vrstiev plochej strešnej konštrukcie.

  Rastliny prispievajú k dlhšej životnosti strechy, pretože vrstvy vegetácie chránia ďalšie, spodné vrstvy strechy. Hydroizolácia je tak chránená pred vonkajšími poveternostnými vplyvmi a inými možnými mechanickými poškodeniami. Zelená strecha nám ponúka aj ďalší obytný priestor, ako je napr. relaxačná terasa, zeleninová záhrada a podobne. Takáto strecha prispieva nielen k vzhľadu samotnej budovy, ale aj k zníženiu hluku. Zlepšuje  kvalitu vzduchu, pretože filtruje prach a smog, a tým znižuje množstvo CO2 vo vzduchu.  Keď ide o výhody zelenej strechy je potrebné poznamenať, že ponúka úplnú ochranu všetkých vrstiev pred poškodením krupobitím.

  2. Typy zelených striech

  Keď ide o strechu porastenú zeleňou, často sa objavujú pojmy extenzívna a intenzívna zelená strecha. Medzi týmito typmi zelených striech sú určité rozdiely. Treba ich poznať, aby ste sa vedeli rozhodnúť pre ten správny typ.

  2.1. Extenzívna zelená strecha

  Extenzívne zelené strechy patria medzi najčastejšie realizované zelené strechy. Využívajú sa na stavbách s nízkou nosnosťou strešnej konštrukcie. Vysádzané sú vegetáciou, ktorá dokáže fungovať v extrémnych podmienkach. Sú to rastliny s vysokou regeneračnou schopnosťou, takže najčastejšie zastúpené rastliny na tomto type striech sú rôzne sukulentné druhy, machy, trávy a byliny.  Tento typ zelenej strechy sa vyznačuje nízkou hrúbkou strešného substrátu (max. 10 cm). Extenzívnu zelenú strechu možno realizovať s relatívne nízkymi nákladmi, a aj údržba je minimálna. Nevýhodou však je, že nie je určená na pohyb osôb.

  2.2. Intenzívna zelená strecha

  Je vhodná pre tých, ktorí plánujú strechu využívať a tráviť na nej voľný čas. Tento typ zelenej strechy sa odporúča pre strechy, ktoré znesú vyššie zaťaženie, vrstva substrátu je totiž vyššia, zvyčajne od 30 do 100 cm.  Najčastejšie sa pre pokrývanie intenzívnych zelených striech používa klasický trávnik. S týmto typom zelenej strechy súvisí výsadba trávy, kvetov, kríkov, stromov... Je náročnejšia na údržbu (kosenie trávy a pod.), samozrejme v závislosti od typu zelene. Tento systém dokáže veľmi účinne zadržiavať dažďovú vodu.

  Odborná rada zo spoločnosti GAMAT, s.r.o.

  1. Prečo budovať vegetačnú strechu, aké sú jej výhody?

  Zelená strecha je nielen krásna ale aj užitočná. Výrazne reguluje teplotu vo vnútri objektu a v jeho okolí. Podľa správy, ktorú publikoval Národný výskumný ústav v Kanade, potreba používania klimatizácie je až o 75 % nižšia, keď má dom zelenú strechu. Vrstvy zelenej strechy chránia hydroizoláciu pred veľkými teplotnými výkyvmi, ale aj pred mechanickým poškodením. Rastliny na streche zachytávajú prach a škodlivé látky v ovzduší. Sú vynikajúce v tlmení hluku. V lete zelená strecha zadrží 70-90 % všetkých zrážok. V zime je to približne 40%. Rozsiahle plochy pokryté širokou škálou vegetácie poskytujú domov mikroorganizmom, bezstavovcom, drobnému hmyzu a vtákom. Zelená strecha môže byť veľkým plusom pri predaji domu, bytov v bytovom dome, pri prenájme bytov, alebo obchodných priestorov. Zelené strechy kompenzujú prírode to, čo jej ľudia berú svojou činnosťou. Zelenú strechu je potrebné vnímať ako investíciu, nie ako náklad. Vegetačné strechy majú mnoho benefitov a vložené prostriedky sa vám vrátia. Navyše sa môžete kochať pohľadom na zelenú strechu alebo si vytvoríte ďalší priestor na trávenie voľného času.

  2. Vyžaduje si zelená strecha závlahu?

  Niektoré typy zelených striech závlahu vyžadujú, existujú však aj také, ktoré sú bezúdržbové a závlaha a ani závlahový systém nie je potrebný. Zelené strechy sa rozdeľujú extenzívne a intenzívne. Extenzívna zelená strecha od firmy GAMAT = bezúdržbová zelená strecha so zárukou až 20 rokov. Veľkým pozitívom extenzívnej zelenej strechy je bezúdržbovosť. Po vysadení rastlín nie je potrebné pravidelné zavlažovanie, kosenie, strihanie ani hnojenie. Na povrch strechy sa vysádzajú rastliny, ktoré sú odolné voči extrémnym podmienkam ako napríklad: striedanie tepla, sucha a mrazu. Najčastejšie sa na vysádzanie používajú rastliny zvané rozchodníky. Tieto rastliny postupne porastú celú plochu a vytvoria hustý koberec. Najviac používanou variantov pri extenzívnych zelených strechách spoločnosťou GAMAT sú však už vopred predsadené zásobníky napríklad ECOSEDUM, svojou flexibilnosťou a váhou sú bezkonkurenčné. Výška substrátu sa pohybuje od 5 do 7 cm. Pri plnom nasiaknutí vodou zaťaží strechu na 60 až 95 kg/m2. Intenzívna zelená strecha = menej flexibilné riešenie vhodné pre milovníkov záhrady. Je najvhodnejšou voľbou ak plánujete stráviť čas práve v nej. Vyznačuje sa rozmanitosťou druhov. Podľa toho akú hrúbku substrátu si zvolíte, také typy rastlín môžete na streche pestovať. Najčastejšie sa na pokrytie strechy používa trávnik. Pri tejto variante výška substrátu nemôže byť menšia ako 20 cm. Na substrát sa vysadia predpestované koberce. Po dokončení si môžete začať užívať záhradu. Pre tento typ strechy je dôležitá pravidelná údržba – kosenie, hnojenie, zavlažovací systém. Pri intenzívnej zelenej streche je potrebné rátať s hmotnosťou celej skladby cca 300kg/m2.

  3. Aký je postup pri budovaní zelenej strechy?

  Najjednoduchší postup pri budovaní zelenej strechy je použitie už vopred predsadených zásobníkov zelenej strechy, napríklad ECOSEDUM. Vďaka svojej flexibilite, váhe a jednoduchou manipuláciou dokáže už jedna osoba za deň pokryť strechu predsadenými modulmi o rozlohe cca 300m2. Zatiaľ čo pri klasickej zelenej streche je postup zdĺhavý a vytvoríte si na streche niekoľko celistvých vrstiev drenážnych vrstiev, fólií, štrku či samotného substrátu, kde postup trvá aj niekoľko dní a nakoniec sa samotná zeleň musí na povrchu strechy stať celistvá. Pri defekte hydroizolácie je nutné klasickú zelenú strechu demontovať aby sa hydroizolácia mohla technologicky správne opraviť/vymeniť. Pri našej zelenej streche tvorenej s vopred predsadených modulov/zásobníkov máte už v prvý deň realizácie zelenú strechu celistvú a homogénnu, povrch je na 90% pokrytý zeleňou a pri akomkoľvek defekte hydroizolácie plochej strechy postačuje jednotlivé moduly presunúť a hydroizoláciu správne technologicky opraviť. Potom moduly jednoducho uložíme naspäť na svoje miesto.

  Pán Matúš Garb, spoločnosť GAMAT, s.r.o.

  3.  Realizácia zelenej strechy

  Pre kvalitnú realizáciu zelenej strechy je samozrejme nevyhnutný profesionálny prístup majstrov a použitie kvalitných materiálov, najmä hydroizolácie, ktorá je najdôležitejším prvkom zelenej strechy.

  Klasická zelená strecha má tieto vrstvy: doska zo železobetónu,  základný bitúmenový náter,  bodovo zváraná parozábrana,  dve vrstvy tepelnej izolácie EPS,  prvá vrstva hydroizolácie (samolepiaca páska), druhá vrstva hydroizolácie (pásy, ktoré zabraňujú prenikaniu koreňov), membrána, ktorá zabraňuje prenikaniu koreňov, drenážna vrstva, substrát s minerálnymi vláknami, pôda a vegetácia.

  Na bokoch sa používa okrajový L profil a štrk.

  Grafický detail realizácie zelenej strechy je uvedený na obrázku nižšie
  Grafický detail realizácie zelenej strechy je uvedený na obrázku nižšie
  Odborný článok 375
  Autor: Daibau casopis
  Máme 130 realizátorov v oblasti Zelená strecha:

  Ako ste využili tieto informácie?


  Nápady na usporiadanie domu

  Časopis s čerstvými nápadmi a radami našich autorov na usporiadanie Vášho obytného priestoru.

  ODPORUČENÍ POSKYTOVATELIA V OBLASTI ZELENÁ STRECHA
  9.6
  0

  Záhrady a závlahy, s.r.o.

  Krajinská 22, 82106 Bratislava
  8.6
  0

  Púčik Rastislav

  Tichá 5, , 91927 Brestovany
  9.2
  0

  Global Systém, spol. s r.o.

  Ivánska cesta 25, 82104 Bratislava
  10
  2

  Mikorako záhrady s.r.o.

  Hájske 439 , 95133 Hájske
  9.4
  0

  Albizia s. r. o.

  Úžiny 7467/1, 83106 Bratislava
  9.6
  0

  HARA s.r.o.

  M. R. Štefánika 3355, 96001 Zvolen
  Máme 130 realizátorov v oblasti Zelená strecha:

  BEZPLATNÁ SLUŽBA
  HĽADÁME V LOKALITE
  BEZ PROVÍZIÍ
  HĽADÁTE DOBRÝCH REALIZÁTOROV V OBLASTI ZELENÁ STRECHA?

 • Zelená strecha Bánovce nad Bebravou
 • Zelená strecha Banská Bystrica
 • Zelená strecha Bardejov
 • Zelená strecha Bratislava
 • Zelená strecha Brezno
 • Zelená strecha Bytča
 • Zelená strecha Čadca
 • Zelená strecha Detva
 • Zelená strecha Dolný Kubín
 • Zelená strecha Dunajská Streda
 • Zelená strecha Galanta
 • Zelená strecha Gelnica
 • Zelená strecha Hlohovec
 • Zelená strecha Humenné
 • Zelená strecha Ilava
 • Zelená strecha Kežmarok
 • Zelená strecha Komárno
 • Zelená strecha Košice
 • Zelená strecha Krupina
 • Zelená strecha Kysucké Nové Mesto
 • Zelená strecha Levice
 • Zelená strecha Levoča
 • Zelená strecha Liptovský Mikuláš
 • Zelená strecha Lučenec
 • Zelená strecha Malacky
 • Zelená strecha Martin
 • Zelená strecha Medzilaborce
 • Zelená strecha Michalovce
 • Zelená strecha Myjava
 • Zelená strecha Námestovo
 • Zelená strecha Nitra
 • Zelená strecha Nové Mesto nad Váhom
 • Zelená strecha Nové Zámky
 • Zelená strecha Partizánske
 • Zelená strecha Pezinok
 • Zelená strecha Piešťany
 • Zelená strecha Poltár
 • Zelená strecha Poprad
 • Zelená strecha Považská Bystrica
 • Zelená strecha Prešov
 • Zelená strecha Prievidza
 • Zelená strecha Púchov
 • Zelená strecha Revúca
 • Zelená strecha Rimavská Sobota
 • Zelená strecha Rožňava
 • Zelená strecha Ružomberok
 • Zelená strecha Sabinov
 • Zelená strecha Šaľa
 • Zelená strecha Senec
 • Zelená strecha Senica
 • Zelená strecha Skalica
 • Zelená strecha Snina
 • Zelená strecha Sobrance
 • Zelená strecha Spišská Nová Ves
 • Zelená strecha Stará Ľubovňa
 • Zelená strecha Stropkov
 • Zelená strecha Svidník
 • Zelená strecha Topoľčany
 • Zelená strecha Trebišov
 • Zelená strecha Trenčín
 • Zelená strecha Trnava
 • Zelená strecha Turčianske Teplice
 • Zelená strecha Tvrdošín
 • Zelená strecha Veľký Krtíš
 • Zelená strecha Vranov nad Topľou
 • Zelená strecha Žarnovica
 • Zelená strecha Žiar nad Hronom
 • Zelená strecha Žilina
 • Zelená strecha Zlaté Moravce
 • Zelená strecha Zvolen
 • Slovakia
  DAIBAU.SK

  00421 233 329 745

  KONTAKTY

  Dopyty: 00421 233 329 745
  Firmy: 00421 233 329 745

  REGIONÁLNE STRÁNKY

  www.daibau.com
  www.daibau.at
  www.mojmojster.net
  www.emajstor.hr
  www.daibau.rs
  www.daibau.sk
  www.daibau.ro
  © 2021 DaiBau, všetky práva vyhradené