1. Elektrické inštalácie
Dnes si nevieme predstaviť život bez použitia elektriny. Elektrické inštalácie v budovách sú rozdelené na nízkonapäťové (slaboprúdové) inštalácie, ktoré dodávajú elektrinu a informačné zariadenia, ktoré prenášajú informácie, napríklad internetový kábel, telefónny kábel, požiarna signalizácia a podobne. Elektrická energia je nebezpečná, preto práce na elektrických inštaláciách nevykonávajte sami, bez predchádzajúcich vedomostí a skúseností. Vždy je lepšie kontaktovať skúseného elektrikára, ktorý sa okrem vykonávania kvalitnej práce postará aj o dodržiavanie všetkých predpisov. Elektrina sa dá inštalovať rôznymi spôsobmi. Káble môžu byť vedené na omietke, v káblových žľaboch alebo kanáloch alebo pod omietkou. Počas betonáže musia byť zabezpečené prieniky betónom, pretože následná realizácia je mimoriadne náročná a nákladná.
Odborná rada zo spoločnosti Electro Team s.r.o. 1. Na čo by sme mali dať pozor pri rekonštrukcii elektroinštalácii v dome alebo v byte? -Rekonštrukcia elektroinštalácie bez následnej revízie a projektovej dokumentácie a zabúdanie na foto dokumentáciu -Ponechanie časti elektroinštalácie v pôvodnom stave -Zabúdanie na slaboprúdové rozvody pre WIFI routery a TV prípojky Na rekonštrukcii elektroinštalácie v byte je jednou z najdrahších položiek sekanie drážok do stien (najmä pri paneloch). Majitelia bytov preto pri rekonštrukcii nechávajú časť elektroinštalácie v pôvodnom stave - hlavne osvetlenie, čo je veľmi nebezpečné a neprehliadné. 2. Ktoré sú najčastejšie chyby pri tvorbe elektroinštalácie? Najčastejšia chyba je keď človek povie "JA SI to spravím sám". Dajte si poradiť od niekoho, kto má skúsenosti alebo už robil niečo podobné, do čoho sa práve ideš pustiť. Youtube a Google sú inak fajn, ale rady skúseného človeka nenahradia. 3. Prečo nás "trasie" elektrospotrebič alebo nejaký iný predmet? Je to veľmi nebezpečné? Pri poruche spotrebiča sa môže dostať na kovovú časť el. prúd a uzavrieť okruh obvodu cez osobu a nie cez spotrebič. Táto osoba bude tým pádom použitá ako spotrebič a to je nebezpečné, preto sú aj nevyhnutné kontroly a revízie spotrebičov a zariadení. V súčastnosti sa na ochranu používa aj doplnková ochrana prúdovým chráničom, ktorý sleduje vstup a výstup v danom obvode a pri zistení nepomeru, táto ochrana ihneď zareaguje. Pán Tomáš Šimák, spoločnosť Electro Team s.r.o. |
2. Oprava a výmena elektroinštalácií
Jednou z hlavných a najčastejších príčin vzniku požiaru v domácnosti sú väčšinou zastarané elektroinštalácie. Priemerná elektrická inštalácia má životnosť okolo 30 rokov, čo neplatí pre inštalácie, ktoré sú vystavené vlhkosti, priamemu slnečnému žiareniu, veľkým teplotným rozdielom alebo živočíšnym škodcom. Všetko uvedené spôsobuje poškodenie elektroinštalácií, čo drasticky zvyšuje riziko skratu. Neopravujte sami elektrické vedenie. Skúsený elektrikár môže pomocou špeciálnych meracích prístrojov skontrolovať vaše elektrické inštalácie a zistiť slabé miesta. V prípade potreby vymeňte opotrebované diely, káble, vložte nové zásuvky alebo spínače alebo vymeňte poistky. Pri pravidelných kontrolách elektroinštalácie vždy budete bez obáv spať.