articles_articles
  Parkety a laminát patria medzi najbežnejšie podlahové krytiny obytných priestorov. Večná dilema, ktorú z týchto dvoch možností si vybrať. Aké sú výhody a nevýhody parkiet aj laminátu, z hľadiska materiálu (zloženie), použitia, údržby a ceny, dozviete sa v nasledujúcom článku.
  Odborný článok 65
  laminat.jpg
  Máme 340 realizátorov v oblasti Podlahové krytiny:

  1. Materiál a zloženie

  Keď ide o samotný materiál a jeho zloženie, treba zdôrazniť, že parkety sú  absolútne prírodná drevená podlahová krytina. Z toho dôvodu sa parkety považujú za teplejšiu podlahovú krytinu a zároveň, pretože lepšie absorbujú a uvoľňujú vlhkosť, vytvárajú v priestore vyváženejšiu a príjemnejšiu mikroklímu.

  Parkety sa skladajú zo spodnej časti, strednej vrstvy a z nášľapnej vrstvy z kvalitného dreva. Spodná vrstva parkiet poskytuje podlahovej krytine priestorovú a rozmerovú stabilitu a umožňuje dobrú priľnavosť lepidla k podkladu. Strednú vrstvu parkiet tvoria priečne ukladané smrekové lamely. Horná vrstva je drevo, ktoré si vyberieme na základe jeho vzhľadu. Na toto drevo možno dodatočne naniesť vrstvu laku alebo oleja, aby sa dosiahol sofistikovaný vzhľad, lesk, zlepšila ochrana a životnosť. Na základe toho rozlišujeme surové masívne a „hotové parkety“, ktoré sa po položení nebrúsia ani inak neopracúvajú, všetko je už zhotovené vo výrobe, a podlaha sa môže okamžite používať.

  Laminát sa skladá z vrchného priehľadného povlaku, dekoratívnej vrstvy (vzorovaného povrchu), HDF dosky a spodnej rovnovážnej vrstvy. Horná priehľadná vrstva chráni dekoratívnu vrstvu laminátu pred opotrebením, nárazmi a rôznymi škrabancami. Dekoratívna  (vzorovaná) vrstva predstavuje skutočný vzhľad podlahovej krytiny, imitáciu dreva s mimoriadne vysokým rozlíšením, potlačenú a nakoniec dobre potiahnutú melamínovou živicou. HDF doska je vláknitá doska s vysokou hustotou vyrobená z vopred spracovaných drevených vlákien a melamínovej živice, a preto sa považuje za mimoriadne trvanlivú, vodotesnú a stabilnú. Rovnovážna vrstva je vodotesná nosná vrstva, ktorá zaisťuje dokonalé vyváženie podlahovej krytiny za predpokladu správneho položenia laminátu.

  Zloženie trojvrstvových parkiet
  Zloženie trojvrstvových parkiet

  2. Používanie a údržba

  Za predpokladu, že parkety sú primerane kvalitné a správne položené, budú slúžiť mnohým generáciám. V porovnaní s laminátom majú parkety podstatne dlhšiu životnosť, ale na druhej strane si vyžadujú viac údržby. Údržba parkiet závisí od typu povrchovej úpravy - či je lakovaná alebo olejovaná. Po položení sa lakované parkety očistia špeciálnym čistiacim prostriedkom na lakované povrchy, predtým sa však musí povrch riadne povysávať, aby sa odstránili všetky pevné častice.

  Olejované parkety si vyžadujú iný postup údržby. Po pokládke sa olejované parkety ihneď očistia špeciálnym čistiacim prostriedkom určeným výhradne na olejované povrchy. Predtým musí byť podlaha poriadne povysávaná a očistená od pevných častíc. Čistiaci prostriedok musí byť zriedený vodou v príslušnom pomere. Na čistenie treba použiť mäkkú handričku, ktorá však nie je príliš vlhká. Po nanesení tekutina musí niekoľko minút odstáť a nakoniec drevenú podlahu treba dobre utrieť suchou handričkou, najlepšie trením v smere drevených vlákien.

  Laminátovú podlahu naopak nie je potrebné brúsiť a lakovať, vyžaduje si podstatne menšiu údržbu. Na trhu si možno vybrať z mnohých napodobenín prírodných materiálov (drevo, kameň, keramika) a umelých materiálov. Medzi parketami a laminátom sú tiež rozdiely, ktoré cítiť pri použití, presnejšie pri chôdzi. Laminát nepatrí medzi materiály s vysokou zvukovou a tepelnou izoláciou. Oveľa lepšia tepelná a zvuková izolácia sa dosiahne vložením vhodného podkladu (zvuková izolácia) pod laminát. Veľmi dobrým zvukovým izolátorom pod laminátom alebo plávajúcimi parketami je korok (3 mm), ktorý si v porovnaní s penovou fóliou zachováva svoju hrúbku a časom sa nezmršťuje.

  Výhodou laminátu je počet farieb a odtieňov, ako aj textúra
  Výhodou laminátu je počet farieb a odtieňov, ako aj textúra

  3. Cena

  3.1 Parkety – cena parkiet a pokládky

  Cena parkiet závisí od ich typu (masívne, trojvrstvové ...), plochy, ochrany (olejované alebo lakované), a samozrejme zhotoviteľa. V závislosti od druhu parkiet sa cena za m2 parkiet pohybuje od 8 – 40 EUR a viac. Cena hotových parkiet, 14 mm hrubých, je približne 30 – 40 EUR/m2.  

  Ceny parketovania (pokládky parkiet) môžu byť veľmi rozdielne. Cena závisí od lokality, rozsahu prác a vybraného parketára – priemerná hodinová sadzba parketára za pokládku je 17 EUR/h.

  Náklady si overte pomocou našej cenovej kalkulačky alebo pošlite dopyt našim overeným parketárom, a tak dostanete viacero ponúk.

  3.2 Laminát – cena laminátu a pokládky

  Cena pokládky laminátu je 4,8 – 7,2 EUR/m2. Cena pokládky plávajúceho laminátu s prípravou podkladu je  5,6 – 8,4 EUR/m2. Cena za dodávku a pokládku laminátu so systémom klik („click“), spolu s materiálom, sa pohybuje  okolo 15 – 20 EUR/m2.

  Cena laminátovej podlahy závisí od kvality laminátu, textúry, prípravy podkladu a samozrejme od zhotoviteľa. Aby ste sa dozvedeli presnú cenu, môžete poslať dopyt našim overeným pokladačom laminátových podláh a dostanete viac ponúk.

  4. Čo si vybrať: laminát alebo parkety?

  Z dlhodobého hľadiska sú parkety určite lepšou voľbou. Hlavným dôvodom je prírodný materiál – drevo, ktoré obytnému priestoru poskytuje pocit pohodlia, tepla, pokoja, prirodzenosti a priaznivo ovplyvňuje obytnú klímu. Parkety sú odolnejšie ako laminát a majú dlhšiu životnosť. Laminát sa odporúča predovšetkým do miestností, ktoré nie sú príliš využívané, ako dočasné riešenie, alebo ak chcete, aby miestnosť pôsobila úhľadne.

  Odborná rada zo spoločnosti TIMA LIGNUM, s.r.o.

  1. Prečo je parketová podlaha lepšia voľba ako laminátova podlaha? Ktoré sú výhody parkiet?

  DOMINANTOU V INTERIÉRI BUDÚ DREVENÉ PARKETY

  Každý strom je unikátny kus prírody, každá doska má svoju osobitú kresbu a prezentuje tak svoj charakter. Drevo je priedušný, živý a teplý materiál, symbolizuje život, tradíciu i spojenie človeka s prírodou. Je výrazný a dodáva každému bytovému priestoru prirodzený a nezameniteľný estetický výraz. Farebné rozdiely medzi jednotlivými drevenými prvkami patria tak, ako štruktúra, k drevu. Podlaha prispieva k pocitu celkovej pohody predovšetkým tam, kde je priznaná prirodzená farebnosť a štruktúra dreva. V závislosti od vzhľadu a úpravy môže drevo pôsobiť útulne a rustikálne či moderne a elegantne. Drevo prechádza vonkajšími vplyvmi prirodzeným starnutím. Svetlo, slnko, drobné odreniny a užívanie dodá vašej podlahe čaro, ktoré pôsobí sympatickým dojmom. Navzdory tomu, rok čo rok, dozrieva na drevenej podlahe elegantná patina. Z hľadiska vytvárania príjemného a zdravého životného prostredia patria drevené parkety medzi najvhodnejšie podlahy v domácnostiach. Biologicky ideálne komponenty pre život sa skladajú z prírodných materiálov, steny vyrobené z dreva alebo keramických tehál a drevené podlahy, najlepšie s otvorenými pórmi (nie lakované, ale olejované). Takto si vytvoríte tie najlepšie podmienky pre zdravú blahodarnú klímu a celkom iste si po celé roky užijete drevenú podlahu príjemnú na dotyk s nezameniteľným estetickým výrazom. Nezáleží na tom, či máte veľký rodinný dom, alebo malý byt, drevené parkety sa prispôsobia veľkosti a druhu použitia.

  Tieto opísané vlastností drevených parkiet chýbajú laminátovým alebo dnes často používaným vinylovým podlahám, ktoré sú len akousi lacnejšou náhradou podlahy. V skutočnosti tieto umelo vytvorené podlahy sú povrchovou úpravou betónového, prípadne anhydritového podkladu. Na dotyk pôsobia chladne a ich monotónna povrchová úprava pôsobí neživým mĺkvym dojmom. V súčasnosti, keď otázky dopadu najmä plastových výrobkov na životné prostredie sú čoraz naliehavejšie, umelé podlahy čo do množstva i času predstavujú pomerne výraznú stopu environmentálnej záťaže pre budúcnosť našej planéty. Ohľaduplní zákazníci hľadajú možnosti použitia prírodných materiálov pre svoje bývanie, aby sa im bývalo zdravšie a zanechali aj svojim deťom a vnukom priaznivé životné prostredie.

  drevene-parkety.png
  Drevené parkety

   

  2. Aký je postup pokládky trojvrstvovej parketovej podlahy?

  Podklad pre parketovú podlahu

  Tu je potrebné zdôrazniť, aby záujemci o drevenú parketovú podlahu oslovili odborníkov už pri jej výbere, ako aj pri posúdení podkladu pre takúto podlahu. Zástupca odbornej firmy im zabezpečí kvalitné drevené parkety a osobne posúdi vhodnosť pripraveného podkladu, skontroluje rovinnosť a vlhkosť podkladu. Podklad pred položením parketovej podlahy musí byť čistý, suchý, rovný bez trhlín, pevný na tlak. Dovolená nerovnosť podkladu môže byť v rozmedzí ±2 mm.

  Pre dosiahnutie estetického napojenia soklovej lišty na obvodové steny je potrebné pri klasických miestnostiach dodržať pravouhlosť obvodových stien a vyžadovať nerovnosť stien od zvislej roviny v rozmedzí ±1 mm.

  Podlahové vykurovanie

  Pri podlahách s podlahovým vykurovaním je nevyhnutné urobiť odbornú tlakovú skúšku, ktorá odhalí prípadné netesnosti spojov a odbornú vykurovaciu skúšku, ktorá odstráni z podlahy vlhkosť. Vykurovacia skúška sa môže uskutočniť podľa konštrukcie podlahy po 21 až 28 dňoch po betónovaní, resp. po 7 dňoch pri liatych anhydritových podlahách. Vykurovacia skúška nesmie prebehnúť prudkým nárastom teploty vykurovacej vody. Odporúčame teplotný nárast vody o 5 °C / deň, čomu zodpovedá nárast teploty podlahy o cca. 2 °C / deň. Pri príliš rýchlom náraste teploty dochádza k nerovnomernému schnutiu podlahy a pnutiu, ktoré môže spôsobiť trhliny a určité nerovnosti podlahy. V prípade lepenia drevenej parketovej podlahy odporúčame po minimálne 7 dňoch stabilizácie (vyrovnávanie vlhkosti v celom objeme) podlahy vykurovaciu skúšku zopakovať, čím dosiahneme odstránenie zbytkovej vlhkosti z podlahy. Rovnakú minimálnu dobu po opakovanej vykurovacej skúške je potrebné dodržať pred montážou drevenej podlahy. Po doprave parkiet túto dobu zároveň využijeme pre ich aklimatizáciu v interiérových priestoroch.

  Vlhkosť a teplota

  Relatívna vlhkosť podkladu musí byť menej ako 2% v prípade betónových podkladov a menej ako 0,5% v prípade anhydritových podkladov. Relatívna vlhkosť vzduchu počas skladovania drevených produktov i počas montáže a trvale po položení parketovej podlahy má byť 40%-50% a teplota 18°C-24°C. Povrchová teplota drevenej parketovej podlahy nesmie prekročiť 27 °C. Sledovanie maximálnej povrchovej teploty je dôležité najmä v prípade montáže parketovej podlahy na podklad s podlahovým vykurovaním, ale aj v prípadoch položenia v miestnostiach, kde dochádza k priamemu dopadu slnečných lúčov na parketovú podlahu, napr. podkrovná miestnosť so strešným oknom bez slnečnej clony. Pred lepením, resp. položením parketovej podlahy odporúčame ukončiť všetky mokré a prašné procesy v bytovom interiéri. Priestor pred vchodom do miestnosti s drevenou parketovou podlahou odporúčame vybaviť efektívnymi zberačmi nečistôt (rošty, hrubé rohože, textilné rohožky), aby sa voda, nečistoty, piesok a kamienky nedostali na parketovú podlahu, prípadne ich okamžite z podlahy odstrániť!

  3. Montáž drevenej parketovej podlahy

  Montáž vykonáva odborný pracovník s náležitými skúsenosťami. Skontrolovaný podklad zbaví nečistôt a prachu a nanesie penetračný náter, ktorého úlohou je spevniť vrchné vrstvy podkladu a vytvoriť dobrý základ pre nalepenie parkiet. Každá parketová doska je pevne pripojená k podkladu, napriek tomu špeciálne pružné lepidlo dovolí určitý obmedzený pohyb jednotlivých drevených prvkov, ktoré sa môžu zmenou podmienok najmä zmenou vlhkosti a teploty v bytovom priestore nepatrne zväčšovať alebo zmenšovať v rámci svojej polohy. Táto konštrukcia uloženia je vhodná pre uvedené typy pevných podkladov a predurčená aj pre podlahy s podlahovým vykurovaním. Pri kladení jednotlivých parketových dosiek dbáme, aby priečne spoje parkiet boli od seba vzdialené najmenej 500 mm. Po ukončení lepenia drevenú podlahu starostlivo skontrolujeme, zbavíme prípadných nečistôt a prachu po montážnych prácach a vykonáme prvotné ošetrenie podlahy údržbovým olejom v príslušnom odtieni pôvodnej povrchovej úpravy. Toto ošetrenie zabezpečuje ochranu parketovej podlahy v oblasti spojov parketových dosiek pred vniknutím nečistôt, prachu, najmä vlhkosti. Jeho účelom je tiež vytvoriť rovnomerný hodvábny mat na celej ploche parketovej podlahy a zvýšiť odolnosť povrchovej úpravy. Predpokladáme, že parketová podlaha bude po montáži čistá a suchá a čistenie podlahy čistiacim prípravkom na drevo nie je potrebné. Údržbový olej, miestnosti a teplota podlahy by mala byť medzi 15-25 °C. Po aplikácii údržbového oleja cca. 24 hodinách je možné podlahu opatrne používať. Počas vytvrdzovania oleja v priebehu cca. 14 dní odporúčame nepoužívať vlhké utieranie podlahy, nezaťažovať podlahu nábytkom a nezakrývať ju kobercom.

  parketova-podlaha.png
  Parketová podlaha

  4. Je možné na vykurovanej podlahe klásť parkety?

  V predchádzajúcej otázke o postupe pri pokládke drevenej podlahy boli opísané aj podmienky kontroly podkladu a montáže parketovej podlahy na podlahové vykurovanie. Pri výbere správnych materiálov (konštrukcia parkety, penetračný náter a lepidlo) sa dnes bežne realizujú drevené parketové podlahy na podlahové vykurovanie. Pri veľkoplošných trojvrstvových parketách uprednostňujeme symetrickú konštrukciu s väčšou stabilitou a lepším koeficientom prestupu tepla. Rozdiel medzi symetrickou a asymetrickou konštrukciou parkety je zrejmý s priložených nákresov.

  rez-parkety-symetricka-konstrukcia.png
  Rez parkety - symetrická konštrukcia

   

   

  rez-parkety-asymetricka-konstrukcia.png
  Rez parkety - asymetrická konštrukcia

   

  Drevo je prírodný materiál s vynikajúcimi vlastnosťami a nenapodobiteľnou atmosférou, ale nenechá si nič vnucovať a počas svojej životnosti reaguje na okolité vplyvy. Preto musíme dodržiavať niektoré pravidlá, aby sme predišli neželaným problémom. Drevená podlaha miluje vyváženú klímu. Príjemná teplota miestnosti 20-22 °C a relatívna vlhkosť 40-50% sú ideálne. Povrchová teplota parketovej podlahy s podlahovým vykurovaním nesmie presiahnuť 27 °C. Sledovanie tejto teploty je dôležité nielen pre drevenú podlahu, ale aj zo zdravotného hľadiska pre ľudský organizmus. Dodatočným príspevkom pre vaše zdravie a zachovanie hodnoty vašej podlahy je zabrániť vysychaniu dreva prostredníctvom zvlhčovača vzduchu počas vykurovacej sezóny.

  Pán Ján Katreniak, spoločnosť TIMA LIGNUM, s.r.o.

   

  Odborný článok 65
  Autor: Daibau casopis
  Máme 340 realizátorov v oblasti Podlahové krytiny:

  Ako ste využili tieto informácie?


  Nápady na usporiadanie domu

  Časopis s čerstvými nápadmi a radami našich autorov na usporiadanie Vášho obytného priestoru.

  ODPORUČENÍ POSKYTOVATELIA V OBLASTI PODLAHOVÉ KRYTINY
  9.4
  0

  STAVEK SK s. r. o

  Partizánska 381/27, 90701 Myjava
  9.4
  0

  ELEKTRO KLIMA - MP s.r.o.

  V.B.Nedožerského 93/42, 97212 Nedožery
  8.9
  0

  TI - INVEST s. r. o.

  Letná 29, 05801 Poprad
  9.6
  0

  EVALS, s.r.o.

  Záhradnícka 1382/34A, 92041 Leopoldov
  8.7
  0

  Mikust - Marcel Michel

  Javornícka 8, 97411 Banská Bystrica
  9.4
  0

  KIKOMAL

  Vl.Clementisa 46, 91701 Trnava
  Máme 340 realizátorov v oblasti Podlahové krytiny:

  BEZPLATNÁ SLUŽBA
  HĽADÁME V LOKALITE
  BEZ PROVÍZIÍ
  HĽADÁTE DOBRÝCH REALIZÁTOROV V OBLASTI PODLAHOVÉ KRYTINY?

 • Podlahové krytiny Bánovce nad Bebravou
 • Podlahové krytiny Banská Bystrica
 • Podlahové krytiny Bardejov
 • Podlahové krytiny Bratislava
 • Podlahové krytiny Brezno
 • Podlahové krytiny Bytča
 • Podlahové krytiny Čadca
 • Podlahové krytiny Detva
 • Podlahové krytiny Dolný Kubín
 • Podlahové krytiny Dunajská Streda
 • Podlahové krytiny Galanta
 • Podlahové krytiny Gelnica
 • Podlahové krytiny Hlohovec
 • Podlahové krytiny Humenné
 • Podlahové krytiny Ilava
 • Podlahové krytiny Kežmarok
 • Podlahové krytiny Komárno
 • Podlahové krytiny Košice
 • Podlahové krytiny Krupina
 • Podlahové krytiny Kysucké Nové Mesto
 • Podlahové krytiny Levice
 • Podlahové krytiny Levoča
 • Podlahové krytiny Liptovský Mikuláš
 • Podlahové krytiny Lučenec
 • Podlahové krytiny Malacky
 • Podlahové krytiny Martin
 • Podlahové krytiny Medzilaborce
 • Podlahové krytiny Michalovce
 • Podlahové krytiny Myjava
 • Podlahové krytiny Námestovo
 • Podlahové krytiny Nitra
 • Podlahové krytiny Nové Mesto nad Váhom
 • Podlahové krytiny Nové Zámky
 • Podlahové krytiny Partizánske
 • Podlahové krytiny Pezinok
 • Podlahové krytiny Piešťany
 • Podlahové krytiny Poltár
 • Podlahové krytiny Poprad
 • Podlahové krytiny Považská Bystrica
 • Podlahové krytiny Prešov
 • Podlahové krytiny Prievidza
 • Podlahové krytiny Púchov
 • Podlahové krytiny Revúca
 • Podlahové krytiny Rimavská Sobota
 • Podlahové krytiny Rožňava
 • Podlahové krytiny Ružomberok
 • Podlahové krytiny Sabinov
 • Podlahové krytiny Šaľa
 • Podlahové krytiny Senec
 • Podlahové krytiny Senica
 • Podlahové krytiny Skalica
 • Podlahové krytiny Snina
 • Podlahové krytiny Sobrance
 • Podlahové krytiny Spišská Nová Ves
 • Podlahové krytiny Stará Ľubovňa
 • Podlahové krytiny Stropkov
 • Podlahové krytiny Svidník
 • Podlahové krytiny Topoľčany
 • Podlahové krytiny Trebišov
 • Podlahové krytiny Trenčín
 • Podlahové krytiny Trnava
 • Podlahové krytiny Turčianske Teplice
 • Podlahové krytiny Tvrdošín
 • Podlahové krytiny Veľký Krtíš
 • Podlahové krytiny Vranov nad Topľou
 • Podlahové krytiny Žarnovica
 • Podlahové krytiny Žiar nad Hronom
 • Podlahové krytiny Žilina
 • Podlahové krytiny Zlaté Moravce
 • Podlahové krytiny Zvolen
 • Slovakia
  DAIBAU.SK

  00421 233 329 745

  KONTAKTY

  Dopyty: 00421 233 329 745
  Firmy: 00421 233 329 745

  REGIONÁLNE STRÁNKY

  www.daibau.com
  www.daibau.at
  www.mojmojster.net
  www.emajstor.hr
  www.daibau.rs
  www.daibau.sk
  www.daibau.ro
  © 2021 DaiBau, všetky práva vyhradené