Pre oblasť

  Čo je lepšie: prenosná klimatizácia, splitová klimatizácia alebo zariadenie bez vonkajšej jednotky

  Článok si prečítalo viac ako 1319+ používateľov
  Sme na začiatku letného obdobia, kedy sú klimatizácie nepostrádateľnými prvkami takmer každého priestoru. Klimatizácia vytvára príjemnú klímu v akomkoľvek priestore. V letných mesiacoch pracuje tak, že ochladzuje teplý vzduch. Pomocou klimatizácie sa dá miestnosť aj vykurovať. Na trhu existuje široká škála produktov tohto druhu, nanucuje sa otázka, ktorá klimatizácia je najlepšia? Prenosná klimatizácia alebo zariadenie bez vonkajšej jednotky? Rozhodli sme sa zaoberať modelmi, používaním a údržbou, ako aj cenou, aby sme vám uľahčili rozhodovanie.
  Odborný článok 1319
  nastenna klimatizacia
  Máme 629 realizátorov v oblasti Klimatizácia:

  1. Druhy klimatizačných zariadení podľa počtu jednotiek

  Klimatizácie sa všeobecne delia do troch skupín: splitové klimatizácie, klimatizácie bez vonkajšej jednotky a prenosné klimatizačné zariadenia.

  1.1. Splitové klimatizácie

  Splitová klimatizácia sa považuje za najbežnejšiu verziu klimatizačných zariadení. Splitová klimatizácia sa skladá z dvoch jednotiek – samostatnej vnútornej a vonkajšej kompresorovej jednotky. Tieto dve jednotky sú spojené dvoma izolovanými medenými rúrkami, cez ktoré preteká chladivo (chladiaci plyn). Existuje niekoľko typov delených klimatizačných systémov, ktoré sa líšia výkonom; bez ohľadu na výkon sa delená klimatizácia vyznačuje vysokou účinnosťou. Nástenná delená klimatizácia je najbežnejším typom. Ak však chcete vo svojom dome nainštalovať viac klimatizačných zariadení, existuje aj táto možnosť. Ide o klimatizáciu multisplit, kedy je k jednej vonkajšej jednotke pripojených niekoľko vnútorných jednotiek, čím sa šetrí priestor aj energia. 

  1.2. Klimatizácia bez vonkajšej jednotky

  Už samotný názov napovedá, že tento typ klimatizácie neobsahuje vonkajšiu jednotku. Tento druh klimatizácie bol vyrobený práve kvôli tomu, že nie všade je možné vonkajšiu jednotku inštalovať. Klimatizácia bez vonkajšej jednotky môže z hľadiska energetickej účinnosti dokonale konkurovať klasickej delenej klimatizácii s dvoma jednotkami. Klimatizáciu bez vonkajšej jednotky je možné inštalovať v ktorejkoľvek miestnosti. Jedinou podmienkou je, aby existovala vonkajšia stena, cez ktorú musia byť vyvŕtané dva otvory, aby všetko správne fungovalo (na filtrovanie vonkajšieho vzduchu a chladenie kondenzátora).   

  1.3. Prenosná klimatizácia

  Prenosná (mobilná) klimatizácia sa považuje za veľmi pohodlnú z hľadiska možnosti voľného pohybu po jednotlivých miestnostiach, čo je okrem ceny jedinou výhodou prenosnej klimatizácie.

  Prenosnú klimatizáciu určite nemožno z hľadiska účinnosti porovnávať s inými klimatizačnými zariadeniami a je tiež potrebné zabezpečiť občasné uvoľnenie horúceho vzduchu (otvor v stene, otvor v okne).

  Prenosná klimatizácia je šikovná a používa sa podľa potreby
  Prenosná klimatizácia je šikovná a používa sa podľa potreby

  2. Druhy klimatizačných zariadení podľa polohy a spôsobu montáže

  Klimatizácia podľa umiestnenia môže byť nástenná, podlahová, stropná, kazetová a kanálová klimatizácia.

  2.1. Nástenné klimatizačné zariadenia

  Nástenná klimatizácia sa považuje za najklasickejší typ klimatizácie a inštaluje sa priamo na stenu. Nástenná klimatizácia sa môže skladať z dvoch jednotiek (splitová klimatizácia), môže sa však skladať iba z jednej vnútornej jednotky. Montáž nástennej klimatizácie preto vyžaduje vonkajšiu stenu a odtok vody, ktorý sa vytvára pri procese ochladzovania vnútorného, ​​teplého vzduchu.

  2.2. Podlahové klimatizačné zariadenie

  Podlahová klimatizácia je umiestnená na podlahe, ale pri stene, rovnako ako nástenná klimatizácia, a vyznačuje sa tiež vysokou účinnosťou. Podlahové klimatizácie rýchlo dosiahnu požadovanú teplotu v miestnosti.

  2.3. Stropné klimatizačné zariadenia

  Stropná klimatizácia je najčastejšie skrytá v zavesenom (zníženom) strope. Tento typ zariadenia je ideálny do miestnosti, kde nechceme, aby bola klimatizácia viditeľná. Niektorí ľudia sa rozhodnú pre stropnú klimatizáciu v obytných priestoroch, ale je veľmi vhodná aj vo verejných budovách (múzeá, galérie), kde by viditeľná klimatizácia kazila vzhľad celého interiéru.

  Vstavaná stropná klimatizácia sa primárne používa pre veľké priestory, ako sú kancelárie, nákupné centrá a podobné verejné priestory
  Vstavaná stropná klimatizácia sa primárne používa pre veľké priestory, ako sú kancelárie, nákupné centrá a podobné verejné priestory

  2.4. Kazetové klimatizačné zariadenie

  Na montáž kazetovej klimatizácie je potrebná primeraná výška miestnosti, pretože je tento druh klimatizácie inštalovaný v zavesenom (zníženom) strope. Kazetová klimatizácia ako taká poskytuje viac možností použitia, navyše sa vyznačuje jedinečným dizajnom, takže môže pôsobiť ako dekoratívny doplnok pre každý interiér.

  2.5. Kanálové klimatizačné zariadenie

  Kanálová klimatizácia je vhodná predovšetkým do budov, kde je potreba viacpodlažných alebo individuálnych spôsobov chladenia alebo vykurovania. Patria sem napríklad haly, reštaurácie, hotely a podobné väčšie zariadenia.

  Odborná rada zo spoločnosti KLIMASTYLE

  1. Dnes je takmer nemožné si predstaviť dom bez klimatizácie. Čo odporúčate svojim klientom, keď sa rozhodnú pre inštaláciu klimatizácie?

  Zvažujete klimatizáciu, ale neviete, ktorá je pre Vás najvhodnejšia? Pripravili sme pre Vás základné rozdelenie s informáciami, ktoré Vám umožnia zoznámiť sa so zariadením, ktorým je klimatizácia, a uľahčiť jeho výber. O type zariadenia sa môžete rozhodnúť sami na základe našich tipov. Aby bola klimatizácia čo najpohodlnejšia a aby dokonale plnila svoju funkciu, stojí za to starostlivo analyzovať podmienky vyplývajúce z tvaru budovy, vnútorného usporiadania atď. Meniaca sa klíma, ktorá nám počas leta vysiela extrémne horúce obdobia, ako aj rastúca snaha o zlepšovanie kvality života, robia z klimatizácie už tabuizovanú tému. Pokročila aj technológia. Na trhu nájdeme jednoduché a lacné zariadenia, ktoré nám rýchlo pomôžu ochladiť alebo vyhriať miestnosť, ako aj veľmi pokročilé klimatizácie, ktoré spotrebúvajú minimálne množstvo elektriny riadené smartfónom s funkciami na zlepšenie kvality vnútorného vzduchu. Niektoré z nich vyzerajú skôr ako prvky interiéru ako klimatizácia.

  Nástenná klimatizácia

  Najčastejším riešením pre bytové priestory a domácnosti je nástenná splitová klimatizácia. Jedná sa o najobľúbenejší typ klimatizácií, ktoré sa montujú priamo na stenu. Na trhu je veľký výber nástenných klimatizácií s veľmi štýlovým a elegantným dizajnom, vďaka ktorým sa klimatizácie hodia do tradičných aj moderných interiérov. Najčastejšie sú dostupné v bielej farbe, ale nájdeme tiež širokú škálu klimatizácií v čiernej, grafitovej farbe alebo s chrómovými doplnkami a povrchovou úpravou podobnou drevu. Výrobcovia vynakladajú maximálne úsilie na to, aby klimatizácie mali nielen atraktívny dizajn, ale aby tiež fungovali potichu a efektívne.

  Podstropné podparapetné klimatizácie

  Stáva sa tiež, že kvôli architektonickým riešeniam a z dôvodu nedostatku priestoru, najčastejšie v podkrovných miestnostiach nie je možné klimatizáciu namontovať na hornú časť steny. Riešením môže byť parapetná klimatizácia, ktorá je nainštalovaná napríklad pod okennou parapetou. Z hornej časti prístroja prúdi ochladený vzduch, čo vám v miestnosti zaručuje úplné pohodlie. Klimatizácia je veľmi vhodná a účinná aj v režime vykurovania. Konštrukčne podobne riešené sú aj podstropné klimatizácie, ktoré nájdu uplatnenie v menších, či väčších komerčných alebo v prípade potreby aj v priemyselných priestoroch. Je ich možné nainštalovať do rohov miestností alebo do úzkych priestorov pod strop, kde ponúkajú ideálnu distribúciu vzduchu. Problémom nie je ani vykúrenie priestorov s vyššou výškou stropu.

  Kazetové klimatizácie

  Ak máte alebo plánujete vo svojej domácnosti namontovať zavesený strop, môžete sa rozhodnúť pre kazetovú klimatizáciu namontovanú v strope. Prúd vzduchu z kazety sa šíri na 4 strany, vďaka čomu takáto klimatizácia poskytuje plný komfort vzduchu pri rovnomernej distribúcii, čo umožňuje použitie tohto typu klimatizácie vo veľkých miestnostiach ako sú napríklad obchody s potravinami alebo kancelárie.Toto je veľmi výhodné riešenie z dôvodu rovnomernosti vychladenia priestoru.

  Kanálové klimatizácie

  Ďalším riešením pre klimatizáciu bytu alebo domu je kanálová klimatizácia. Takéto zariadenie sa používa, ak pre tradičné nástenné klimatizačné zariadenie nie je miesto a v prostredí, v ktorom sú kladené vysoké nároky na diskrétnosť technológií. Viditeľná časť klimatizácie pozostáva iba z estetických mriežok, cez ktorú je distribuovaný a zároveň odsávaný vzduch do miestnosti, ktorú si sami vyberiete v našom katalógu alebo si ju objednáte. Celá klimatizačná jednotka a potrubné rozvody sú ukryté v podhľade alebo v podkroví. Ďalšou výhodou je možnosť distribúcie vzduchu z jednej klimatizácie do mnohých miestností. O niečo problematickejšie je všetko vyregulovať tak, aby boli teploty v každej miestnosti optimálne.

  Klimatizácia Multi Split

  Naši klienti často požadujú inštaláciu v niekoľkých miestnostiach vo svojom priestore súčasne. Tu sa používajú Multi Split klimatizácie. Tento typ systému znamená, že jedna vonkajšia jednotka klimatizačného zariadenia slúži niekoľkým vnútorným jednotkám, ktoré sú umiestnené v rôznych miestnostiach. Môžete si vybrať z nástenných, kazetových, kanálových a parapetných klimatizácií. V závislosti od značky klimatizačných jednotiek a dostupnej série typov vyberáme pre našich klientov najlepšie riešenia pre ich komfort.

  2. Ako často by sme mali vykonávať údržbu a čistenie klimatizačných zariadení a prečo je pravidelná údržba dôležitá?

  Čistenie a dezinfekcia klimatizačných a chladiacich zariadení by mali byť štandardným a povinným prvkom pred začiatkom sezóny aspoň raz ročne. Samozrejme, keď sa klimatizácia využíva aj v režime vykurovania alebo pracuje nepretržite. Napr. v serverovni, komerčných alebo obchodných priestoroch, servis je potrebné vykonávať minimálne dva krát do roka. Toto je zvlášť vhodné, nie všetci na to však myslia, aspoň dovtedy, kým nenastanú problémy. Preto by sme nemali zabúdať na jej pravidelné kontroly, aby sme sa mohli tešiť z jej používania po mnoho rokov a užívať si predĺženú záruku a vyhnúť sa problémom, ako napríklad slabé chladenie, vyššia spotreba a hlučnosť, nepríjemný zápach vychádzajúci z výparníkov alebo dokonca výskyt zdravotných problémov.

  ÚKONY PRI SERVISE

  Vnútorná jednotka:

  Skladá sa z niekoľkých častí na ktorých sa zanedbaným servisom usádzajú prachové nečistoty a vytvárajú baktérie, huby, plesne a iné mikroorganizmy. Majú za následok
  zdroj nepríjemného zápachu, riziko alergií alebo život ohrozujúcej baktérií legionelózy a iných menej závažných ochorení, ako sú bolesti hlavy, únava, mdloby atď. V naposlednom rade hrozí upchatie odtoku kondenzátu a následne vytečenie do interiéru. Je mimoriadne dôležité dôkladne vyčistiť a vydenzifikovať výparník cez ktorý prúdi vzduch, ktorý sa ochladzuje, taktiež nádobu a potrubie na odvod kondenzátu špeciálnym fungicídnym prostriedkom, určeným na čistenie a dezinfekciu klimatizačných a chladiacich zariadení, ktoré majú potrebné povolenia a schválenia - čo zaručuje, že ich použitie bude podľa platných právnych predpisov bezpečné a prijateľné. Dôležitým prvkom v prístroji je filter, ktorý sa u väčšiny výrobcov po jeho vyčistení môže znova používať. Niektoré zariadenia majú jednorazové filtre, ktoré je potrebné vymeniť podľa odporúčaní výrobcu. Ďalším miestom, kde sa baktériám a prachovým nečistotám často darí, sú lopatky ventilátora vnútornej jednotky, ktoré sa používaním zanesú tak, že už viac nie sú schopné distribuovať dostatočné množstvo vzduchu, vplyvom čoho sa zníži výkon klimatizácie a je nutné ventilátor odborne demontovať a vyčistiť tlakom vody a vydenzifikovať vhodným prostriedkom.

  Vonkajšia jednotka:

  Osobitná pozornosť by sa mala venovať kondenzátoru vonkajšej jednotky, ktorý tiež podlieha pravidelným kontrolám a čisteniu, pretože spolu so vzduchom sa doňho môže dostať prach, lístie, piesok a peľ vplyvom čoho sa znižuje výkon a zvyšuje spotreba zariadenia. V tomto prípade je potrebné kondenzátor odborne vyčistiť najideálnejšie, ak je to možné vodným vysokotlakovým čističom - vapkou alebo tlakom vzduchu. Za zmienku stoji aj kontrola a čistenie ventilátora vonkajšej jednotky a kondenzného potrubia. Po dôkladnom vyčistení zariadenia môžeme pristúpiť ku kontrole parametrov chladenia a elektroinštalácie. Potrebné je zmerať spotrebu energie, pracovné teploty a skontrolovať prevádzkový tlak. Pravidelné čistenie domácej klimatizácie ovplyvňuje efektívnu prevádzku zariadenia.

  3. Splitová klimatizácia alebo klimatizácia bez vonkajšej jednotky? Čo je lepší výber?

  Mobilná klimatizácia je samostatne stojáce monoblokové zariadenie, v ktorých sú obe jednotky klimatizácie uzavreté v jednom kryte. Väčšinou sú umiestnené vo vnútri miestnosti z ktorej je horúci vzduch, ktorý vytvára chod kompresora nutné odvádzať von pomocou ohybnej rúry, ktorá má obvykle priemer asi 12-15 cm a môže byť vyvedená cez naklonené okno, niektorý výrobcovia dodávajú potrubie so sploštením koncom, vďaka čomu stačí na vyklonenie okna 8-9 cm alebo vyvedený von otvorom v stene. Na trhu už však existujú aj mobilné klimatizácie, ktoré je možné inštalovať aj do exteriéru, npr. na balkón a do interiéru je distribuovaný vychladený vzduch cez potrubie cez otvor v obvodovej stene. Kompaktné rozmery a schopnosť pohybu sú jej veľké výhody. Na rozdiel od splitovej klimatizácie nie je natrvalo nainštalovaná, vďaka čomu si ju môžete ľahko premiestniť zo spálne do obývacej izby.

  Inštalácia tradičných klimatizačných systémov je však vždy oveľa výhodnejším riešením. Ak máte takúto príležitosť - vyberte si splitovú klimatizáciu. Či už kvôli vyššej hlučnosti mobilných klimatizácií a v nepodstatnom rade menšou účinnosťou.

  Pán Tomáš Drgoňa, spoločnosť KLIMASTYLE

  3. Klimatizačné zariadenia - cena

  Na trhu dostať rôzne klimatizačné zariadenia, nie každá klimatizácia je svojimi parametrami vhodná do každej domácnosti. Je pri výbere prioritná cena? Cena klimatizačného zariadenia je primárne závislá od druhu klimatizačného zariadenia, jeho výkonu, ktorý musí byť upravený na konkrétnu veľkosť priestoru a v neposlednom rade aj od dodávateľa klimatizácie.

  3.1. Cena nástenného splitového klimatizačného zariadenia

  Orientačná cena splitovej klimatizácie s jednou vonkajšou a jednou vnútornou jednotkou, s výkonom chladenia a výkonom vykurovania do 4 kW, je 650 EUR. K tomu treba pripočítať ešte 250 EUR za montáž.

  3.2. Cena kazetového klimatizačného zariadenia

  Za stropnú klimatizáciu zaplatíte 1500 EUR a viac. Cena za vstavanú kazetovú klimatizáciu so 4 smermi fúkania, s výkonom chladenia a výkonom vykurovania do 2,5 kW, spolu s montážou je 1350 – 2000 EUR.

  3.3. Cena podlahového klimatizačného zariadenia

  Cena za podlahové klimatizačné jednotky s vonkajšou a vnútornou jednotkou, s výkonom chladenia a výkonom vykurovania do 2,5 kW, spolu s montážou je 1300 – 1750 EUR.

  Keď ide o všetky druhy klimatizačných zariadení, odporúča sa aspoň raz počas sezóny odstrániť zo zariadenia filtre a vyčistiť ich, pokiaľ sú zničené, musia sa vymeniť. Tiež sa odporúča raz do roka vykonať servis klimatizácie v autorizovanom servise. Ceny servisu sa pohybujú od 60 EUR a viac. Pošlite dopyt našim overeným dodávateľom klimatizačných zariadení a dostanete presný odhad nákladov.

  Odborný článok 1319
  Autor: Daibau casopis
  Máme 629 realizátorov v oblasti Klimatizácia:

  Ako ste využili tieto informácie?


  Nápady na usporiadanie domu

  Časopis s čerstvými nápadmi a radami našich autorov na usporiadanie Vášho obytného priestoru.

  Hľadáte dobrých realizátorov v oblasti Klimatizácia?

  Máme 629 realizátorov v oblasti Klimatizácia:

  BEZPLATNÁ SLUŽBA
  HĽADÁME V LOKALITE
  BEZ PROVÍZIÍ
  Máme 629 realizátorov v oblasti Klimatizácia
  8.8
  0

  ASSA KLIMA s.r.o.


  9.3
  0

  SEGO s. r. o.


  9.7
  0

  vychladene.sk s. r. o.


  10
  2

  Kovo-DESIGN SK s. r. o.


  Podmienky používania I Politika súkromia I Informácie o cookies I Impressum
  © 2023 Daibau, všetky práva vyhradené