Pre oblasť

  Čalúnnictvo, čalúnenie stoličiek, sedačiek a iného nábytku

  Článok si prečítalo viac ako 3816+ používateľov
  Máte ošúchanú stoličku, vyblednutú sedačku (sedaciu súpravu), roztrhané vankúše? V žiadnom prípade ich nevyhadzujte. Pokiaľ ide o starý nábytok, z hľadiska kvality a ceny je dnes možné všeobecne porovnať len nábytok vyššej cenovej kategórie. Radšej kontaktujte najbližšieho čalúnnika, ktorý zabezpečí, aby starý nábytok dostal nový šat.
  Odborný článok 3816
  calunenie stolicky
  Máme 249 realizátorov v oblasti Čalúnnictvo:

  1. Čalúnnictvo  (čalúnenie) – čo to je a ako sa robí?

  Každý kus nábytku sa časom opotrebuje. Životnosť poťahov (povlak z látky, kože a pod.) je možné predĺžiť pravidelným vysávaním, jemným čistením, zaplátaním dier a ochrannými poťahmi, z dlhodobého hľadiska sa však nedá vyhnúť opotrebovaniu nábytku alebo jeho poškodeniu. Opýtali sme sa preto čalúnnikov, čo robiť v takých prípadoch.  

  Pred začatím práce čalúnnik posúdi stav nábytku a urobí odhad nákladov. V prípade potreby sa opraví konštrukcia (rámy) nábytku, vymení sa výplň, opravia sa voľné drevené časti a vyhotoví sa nové čalúnenie. Pri reštaurovaní starých kusov nábytku je potrebné venovať osobitnú pozornosť autentickosti. Staré  kusy nábytku sú väčšinou vyrobené z prírodných materiálov (drevo, juta, morské riasy, bavlna, vlna...).

  Čalúnnik opraví konštrukciu stoličky, vymení pružiny, doplní výplň a urobí nový poťah
  Čalúnnik opraví konštrukciu stoličky, vymení pružiny, doplní výplň a urobí nový poťah

  2. Čalúnenie stoličiek a sedačiek

  Niekedy je ťažké vzdať sa starej sedacej súpravy. Viažu nás k nej spomienky, ide o kvalitný alebo vzácny kus. Obnova starého nábytku a čalúnenie preto nevychádza z módy. Ak máte starú sedačku, ktorá stratila svoj bývalý lesk, obráťte sa na skúseného čalúnnika. Skontroluje stav nábytku, pružín, výplní a poťahov a urobí odhad nákladov. Aj keď sa vám takéto opravy môžu zdať drahé, v žiadnom prípade nevyhadzujte staré pohovky alebo stoličky, pretože sú oveľa kvalitnejšie ako moderný nábytok alebo sa dajú porovnať iba s kúskami vyššej cenovej kategórie.

  Odborná rada zo spoločnosti Čalúnnictvo Tomáška

  1. Ktoré všetky komponenty vymieňate okrem poťahovej látky na jednej sedačke?

  Okrem poťahovej látky vymieňame ešte molitán, resp. na nekvalitnych nových sedačkách vymieňame pružiny. Dávame tam kvalitný molitán, aby sedačka dlho vydržala. Zväčša sa na novodobých sedačkách pružiny rýchlo vysedia, preto že sú z nekvalitného a lacného materiálu. Toto je "kazítko" , ktore potom treba vymeniť.

  2. Kedy čalúniť a kedy kúpiť nové?

  Zákazníci najčastejšie donesú prečalúniť nejaký nábytok, keď im to priestorovo vyhovuje, keď sú ekologickí a keď nechcú nejaký nábytok vyhodiť, alebo keď sú to nejaké starožitné, kvalitné veci, z minulého roka. Ľudia nie sú vedomí, že keď si donesú prečalúniť nejaký starožitný nábytok, majú aspoň 20 rokov pokoj. Nové sedačky sa často rýchlo pokazia.

  3. Keďže je očalúnenie nábytku relatívne náročnou úlohou, koľko asi trvá dodanie jednej sedačky?

  Je to veľmi individuálne. Závisí to od toho odkiaľ je zákazník – kvôli transportu, taktiež aj od toho, aký je počet pracovníkov, koľko ľudí čalúni. Reálne nemôže jeden človek čalúniť jednu sedačku, potrebné je, aby niekoľko ľudí robilo na jednej zákazke. Môžem povedať, že dodanie jednej sedačky zhruba trvá 10 dní a viac.

  Pán Maroš Tomáška, spoločnosť Čalúnnictvo Tomáška

  3. Aký poťah zvoliť?

  Najťažším rozhodnutím je určite výber správneho materiálu (poťahu).  Vybrať si textilný poťah, prírodnú kožu alebo koženku? Koža sa považuje za drahý, ale kvalitný materiál. Sortiment textilných poťahov nie je o nič menší, práve naopak. Môžete si vybrať hodváb, ľan, bavlnu, polyester alebo nejakú zmes rôznych materiálov. K dispozícii je tiež veľa farieb, odtieňov a vzorov: pruhované, bodkované, kockované, kvetinové a iné. Materiály môžu mať tiež veľmi odlišnú kvalitu, čo je zrejmé tak z ceny, ako aj zo životnosti materiálu. Pri výbere farby a vzoru zvážte, ako sa vynovená sedačka hodí do priestoru.

  Poťahy sú na výber v širokej škále farieb, vzorov a motívov, rôznych kvalít a cien
  Poťahy sú na výber v širokej škále farieb, vzorov a motívov, rôznych kvalít a cien

  4. Čalúnenie – cena

  Hlavnou otázkou, na ktorú si treba odpovedať pred čalúnením, je to, či remeselné prevedenie, starožitná alebo emocionálna hodnota prevyšuje nad cenou na renováciu nábytku. Vo všeobecnosti sa oplatí čalúniť starý nábytok vo výbornej kvalite alebo starožitnej hodnoty. Cena čalúnenia závisí od zvolenej čalúnnickej textílie, druhu textílie a výplne, samotnej konštrukcie nábytku. Do ceny musíte zahrnúť aj materiál a čas čalúnnika. Cena za čalúnenie sedacej súpravy je od 1 000 EUR. Cena čalúnenia kresla sa pohybuje okolo 100 EUR/m2, cena zahŕňa výmenu výplne sedadla a krycieho materiálu. Aj keď je cena za renováciu vysoká, starý nábytok stojí za reštaurovanie, pretože často prevyšuje kvalitu nového nábytku. Čalúnenie vám v každom prípade poskytne kvalitný kus nábytku, ktorý sa môže stať jedinečným kusom v miestnosti a poslúži vám ešte mnoho ďalších rokov.

  Aby ste sa dozvedeli presnú cenu, môžete poslať dopyt našim osvedčeným čalúnnikom a tak dostanete viacero ponúk.

  Informácie o cenách nájdete v našej kalkulačke.

  Odborný článok 3816
  Autor: Daibau casopis

  Ako ste využili tieto informácie?


  Hľadáte dobrých realizátorov v oblasti Čalúnnictvo?

  Nápady na usporiadanie domu

  Časopis s čerstvými nápadmi a radami našich autorov na usporiadanie Vášho obytného priestoru.

  Máme 249 realizátorov v oblasti Čalúnnictvo:

  Bezplatná služba
  Hľadáme v lokalite
  Bez provízií
  Podmienky používania I Politika súkromia I Informácie o cookies I Impressum
  © 2024 Daibau, všetky práva vyhradené