Pre oblasť

  Kúpeľňa: návrh a počítačový program na navrhovanie kúpeľne

  Článok si prečítalo viac ako 1772+ používateľov
  Predtým, ako sa pustíte do renovácie kúpeľne, je potrebné navrhnúť plán, ktorý obsahuje výkresy. Pravdepodobne vás zaujíma, či je to skutočne nevyhnutné, nezabúdajte však, že vykonávatelia prác bez podrobných pokynov ani toho, koľko to všetko bude stáť, nemôžu presne vedieť, čo chcete robiť. Dobrý plán kúpeľne vopred rieši veľa problémov a pochybností a systematicky predpovedá priebeh práce. Ak chcete zistiť, ktorý program navrhujeme a ako by sa to dalo urobiť, prečítajte si nasledujúci článok.
  Odborný článok 1772
  pocitacovy program navrhovanie kupelne
  Máme 435 realizátorov v oblasti Interiérový dizajn:

  1. Plán kúpeľne a existujúce inštalácie

  Plán kúpeľne je vždy založený na predbežnej analýze existujúcej situácie. Je potrebné zistiť stav inštalácií, prívodu vody, odtokov, elektrických inštalácií a sanitárnych zariadení a aké zmeny budú potrebné. Tiež je potrebné vedieť, či je pri navrhovaní novej kúpeľne možná úplná sloboda, alebo niektoré veci budú musieť zostať rovnaké. Premiestnenie inštalácií nie je v zásade problémom a nie je to ani najväčší výdavok pri renovácii kúpeľne. Ak ste spokojní s rozložením prvkov a inštalácie sú v dobrom stave, potom zmeny nemusia byť komplexné a môžete niečo ušetriť. V opačnom prípade bude podrobný plán kúpeľne ešte dôležitejší, a to jednak kvôli prácam, jednak kvôli času a peniazom.

  2. Plánovanie kúpeľne vo vlastnej réžii

  Ak máte na mysli menšie úpravy, resp. osvieženie kúpeľne, a máte skúsenosti s technickým kreslením, môžete si výkresy urobiť sami. Je dôležité, aby ste ovládali základné princípy, pretože každý technický výkres je nakreslení v  určitej mierke, zvyčajne 1 : 50 alebo 1 : 20. Ak chcete nakresliť kúpeľňu v počítačovom programe alebo ručne, budete potrebovať: bežný alebo laserový merač, ceruzku, papier, pravítko a počítač, ak chcete profesionálny výkres. Počítačový program na technické kreslenie je vždy lepší, pretože automaticky vypočíta povrchy, iba ak viete, ako ho používať. Krok za krokom vysvetlíme ako môžete výkres  vypracovať.

  2.1. Meranie kúpeľne

  Potom, čo ste preskúmali a vyhodnotili existujúcu situáciu a určili, ako má nová kúpeľňa vyzerať, nasleduje meranie. Tu je potrebná špeciálna presnosť, pretože všetko, čo urobíte ďalej, bude závisieť od správneho alebo nesprávneho merania. Musíte zmerať všetky steny, všetky výklenky a výčnelky, nosníky, stĺpy, výšku priestoru, polohu okenných a dverných otvorov a ich veľkosť, vzdialenosti medzi pevnými prvkami (napr. radiátormi) a pohyblivými prvkami – teda doslova všetko. Rozmery môžete zapisovať manuálne alebo v počítačovom programe. Pre ďalšie vypracovanie kúpeľne bude potrebný pôdorys a prierez, resp. existujúci stav priestoru. Stručne povedané, pokúste sa urobiť meranie čo najpresnejšie, aby ste získali  skutočný stav priestoru. Pokiaľ nebudete presúvať inštalácie, musíte presne označiť ich umiestnenie a polohu potrubí, prípojky pre bojler, umývadlo, toaletu, sprchu alebo vaňu, ako aj umiestnenie zásuviek a vypínačov.

  2.2. Výkres kúpeľne – pôdorys

  Po dokončení merania môžete začať kresliť novú kúpeľňu. To znamená, že kúpeľňové vybavenie vkladáte do plánov, ktoré ste nakreslili ručne alebo počítačom v danej mierke, aby ste definovali pôdorys kúpeľne. Majte na zreteli, že pri kreslení kúpeľne musíte byť oboznámení so skutočnými rozmermi každého prvku v nej! Pretože sa existujúci stav kreslí v určitej mierke, samozrejme, všetko ostatné musí byť nakreslené v rovnakej mierke, a to si vyžaduje znalosť skutočných rozmerov. Určité rozmery prvkov nájdete aj v ich technických listoch, ak ich máte. To samozrejme znamená, že skôr ako začnete kresliť, musíte vedieť, aké sanitárne zariadenie chcete. Na druhej strane, predtým, ako si vyberiete sanitárne zariadenie, musíte vykonať meranie kúpeľne, pretože rozmery určujú typ a druh zariadenia a spôsoby inštalácie. Nemôžete si napríklad kúpiť vaňu dlhú 250 cm, ktorá sa vám páči, ak sa vám do kúpeľne vôbec nezmestí.

  2.3. Kótovaný výkres kúpeľne

  Pri definovaní pôdorysu a prierezu kúpeľne s rozvrhom sanitárneho zariadenia nasleduje tzv. kótovanie pozícií. To znamená, že na výkrese by mali byť pre vykonávateľov prác označené presné rozmery a pozície, t. j kóty, aby vedeli, kam ktorú časť zariadenia treba umiestniť. Pri tom venujte pozornosť štandardným odchýlkam pre jednotlivé prvky – napríklad koľko vľavo, vpravo alebo nad toaletou musí zostať prázdneho priestoru, aby bolo možné normálne sedieť a stáť, a neudierať si hlavu; v akej výške by malo byť umiestnené umývadlo tak, aby nebolo ani príliš nízko, ani príliš vysoko atď. Informácie o tomto nájdete v stavebných a architektonických príručkách a na internete.

  2.4. Plán dizajnu a dlaždice

  Ak ste naozaj odvážni, môžete jednotlivo nakresliť každú stenu, rozloženie dlaždíc a ďalšie dekoratívne prvky. Kreslenie kúpeľne obloženej dlaždicami, ak chcete, aby vytvorili špeciálny vzor alebo tvar, vyžaduje nakreslenie každej dlaždice osobitne. Iba tak bude keramikár vedieť, kam má každú dlaždicu položiť a aký výsledný obrázok chcete. Takýto profesionálny dizajn kúpeľne si vyžaduje veľa práce a trpezlivosti, je však nevyhnutný pre dobrý výsledok. Pre takúto prácu je počítačový program pre kreslenie kúpeľne takmer nenahraditeľný. Ak je to všetko pre vás príliš náročné, rozhodnite sa pre niečo jednoduchšie alebo jednofarebné.

  Počítačový program na kreslenie umožňuje presnejšie výkresy
  Počítačový program na kreslenie umožňuje presnejšie výkresy

  3. Program pre plánovanie kúpeľne

  Môžete si navrhnúť vlastnú kúpeľňu pomocou bezplatných programov na plánovanie, ako napríklad:

  • plánovač kúpeľní IKEA,
  • program Roomsketcher alebo
  • softvérový nástroj Google SketchUp.

  Nevýhodou týchto programov je, že ste obmedzovaní úzkym výberom prvkov, ktoré sú už v plánovači a že strávite veľa času na učenie príkazov a kreslenie. Takýto výkres však môže byť dobrým východiskovým bodom, orientáciou pre profesionálnych poradcov v špecializovaných salónoch, architektov alebo majstrov. Počítačový program vám koniec koncov poskytne lepšiu predstavu o tom, čo máte v úmysle urobiť, ako keby ste to mali urobiť ručne.

  4. Ponúkajú salóny plánovanie kúpeľne?

  Krátka odpoveď je: áno, špecializované kúpeľňové salóny ponúkajú počítačové plánovanie. Plánovanie a kreslenie kúpeľne v salóne sa zvyčajne robí zadarmo alebo za určitý poplatok, ktorý sa považuje za zálohu, ak sa rozhodnete pre kúpu. Vezmite si výkres s rozmermi do salónu. Prezrite si riešenia kúpeľní online alebo to urobte v salóne. Konzultant vám poradí a nakreslí kúpeľňu so zariadením a dlaždicami, ktoré v salóne ponúkajú. Kúpeľňové a kuchynské salóny väčšinou používajú kresliaci program 3D Visoft, takže ich môžete ľahko porovnať. Nevýhodou takýchto plánov je, že ich väčšinou vyrábajú predajcovia v salónoch; sú to predovšetkým obchodníci a spravidla nie sú špeciálne vyškolení na navrhovanie a projektovanie priestoru a rovnako ako vy sú obmedzovaní ponukou hotových prvkov, ktoré salón v súčasnosti ponúka a má.

  5. Plán kúpeľne architekta

  Ak chcete zo svojej kúpeľne urobiť niečo viac, odporúčame vám navštíviť architekta alebo interiérového dizajnéra, ktorý sa postará o kvalitný a funkčný dizajn kúpeľne a skutočne vie poradiť a vie ako priestor čo najlepšie využiť. Nie je v ich záujme predať čo najdrahšie dlaždice alebo čo najviac vybavenia. Salón vám s najväčšou pravdepodobnosťou poradí, aby ste všetko, od podlahy až po strop, obložili dlaždicami, hoci moderné kúpeľne tak vôbec nevyzerajú. Architekt bude schopný vyvážiť povrchy pokryté dlaždicami a steny natreté živými farbami, čím vytvorí oveľa teplejší a príjemnejší priestor. Vďaka riešeniam na mieru bude možné využívať každú časť kúpeľne a s prakticky navrhnutým osvetlením získate kúpeľňu, ktorá sa dá porovnať s wellness. Všetci architekti používajú program 2D ​​a 3D, takže plány budú profesionálne a presné. A pamätajte, že detaily sú vždy rozhodujúce!

  Dobre urobená kúpeľňa si vyžaduje starostlivé a presné plánovanie
  Dobre urobená kúpeľňa si vyžaduje starostlivé a presné plánovanie
  Odborný článok 1772
  Autor: Daibau casopis

  Ako ste využili tieto informácie?


  Hľadáte dobrých realizátorov v oblasti Interiérový dizajn?

  Nápady na usporiadanie domu

  Časopis s čerstvými nápadmi a radami našich autorov na usporiadanie Vášho obytného priestoru.

  Máme 435 realizátorov v oblasti Interiérový dizajn:

  Bezplatná služba
  Hľadáme v lokalite
  Bez provízií
  Podmienky používania I Politika súkromia I Informácie o cookies I Impressum
  © 2024 Daibau, všetky práva vyhradené