Pre oblasť
  Dobré skutky vytvárajú hrdinov!

  Úprava dvora

  Článok už pomohol 523+ používateľom
  Úprava dvora musí byť zmysluplná a úplná, podľa presnej a podrobne rozpracovanej koncepcie, ak chcete, aby čas, ktorý vo dvore trávite, bol príjemný a pohodlný. Dvor je považovaný za priestor, ktorý sa neustále mení, vrátane životného prostredia, prírody a ľudí. Ak je dvor kompletne navrhnutý, má všetky kľúčové prvky, ktoré je možné presúvať, meniť a pridávať. Je dôležité, aby zmeny v prvkoch nezmenili funkčnosť a estetiku dvora.
  Odborný článok 523
  uprava-dvora-zahrady.jpg
  Máme 220 realizátorov v oblasti Záhradný architekt:

  1. Proces úpravy

  Obhliadka lokality

  Úprava okolia domu sa začína obhliadkou lokality a ideovým návrhom úpravy, preto vám odporúčame hneď od začiatku spolupracovať s krajinným architektom alebo odborníkom na dizajn, ktorý určite pomôže pri plánovaní a úprave. Je veľmi dôležité, aby ste počas obhliadky pochopili, čím disponujete, resp. aké sú výhody a nevýhody vašej lokality a v tom zmysle sa dohodli o ideovom projekte. Ideový projekt treba vypracovať berúc do úvahy všetky vaše požiadavky a priania spojené so životným štýlom rodiny, pretože iba tak bude pobyt na dvore príjemný pre všetkých. Pri realizácii ideí je potrebné zohľadniť všetky charakteristiky daného priestoru, napríklad slnečný svit (slnečné a tienisté miesta) alebo orientáciu v priestore. Ak je dom správne orientovaný a umiestnený, dvor sa bude nachádzať na juhu, kde je po celý deň najviac svetla.

  2. Téma a štýl

  Stanovenie témy a štýlu sa týka spomínaných prianí a životných návykov domácich. Odporúčame, aby ste si napísali všetky svoje priania a želania, účel, budúcich používateľov a iné. Pokiaľ ide o účel dvora, máme viac možností, pretože dvor je možné využiť na odpočinok a relaxáciu, ako aj na hry a rôzne športové aktivity. Je dobré zahrnúť do svojich plánov domáce zvieratá, ak ich máte alebo ich plánujete.

  3. Prvky

  Dvor tvoria rôzne prvkov – priestor na sedenie a oddych, vodné prvky, zelené plochy, ovocný sad... Pod pojmom dvor sa rozumie celý priestor okolo domu a všetky prvky dvora by mali byť funkčne a logicky prepojené.

  Priestor na sedenie a relaxáciu

  S najväčšou pravdepodobnosťou sa najviac využije priestor na sedenie a relaxáciu alebo terasa, najmä ak sa nachádzajú v blízkosti domu, obývacej izby alebo jedálne. Takto vyhotovená terasa umožňuje obyvateľom komunikovať priamo medzi interiérom a exteriérom. Terasa tak funguje ako rozšírenie interiéru domu. V prípade väčšieho dvora je možné terasu posunúť ďalej od domu.

  Aby bol váš pobyt na takom mieste čo najpohodlnejší, nemali by ste zanedbávať ochranu pred poveternostnými vplyvmi; preto odporúčame, aby priestor na sedenie a relaxáciu bol súčasťou menšieho pavilónu alebo letnej terasy s prístreškom v dome. Môžete si tiež urobiť nádvornú terasu pod pergolou porastenú rastlinami alebo popínavými rastlinami, ktoré chránia pred priamym slnečným žiarením. Nemenej dôležitá je poloha miesta na odpočinok – najlepšie je také miesto mať na juhu, kvôli množstvu svetla po celý rok.

  Rastliny, ovocný sad, záhrada

  Pre záhradu alebo ovocný sad je najdôležitejšie, aby boli na slnečnej strane, ďalej od domu. Záhradná časť dvora sa veľmi často nachádza v bezprostrednej blízkosti obytného priestoru. Vedľa by mal byť nainštalovaný vodovodný kohútik a umývadlo. Čo sa týka kvetináčov, najlepšie je umiestniť ich na viditeľné miesta, kde budú balzamom na oči a dušu.

  Chodníčky vo dvore a prístupová cesta k domu sú veľmi dôležité, pretože poskytujú spojenie medzi prvkami a všetkými časťami okolitého priestoru. Chodníčky a cesta musia byť umiestnené spôsobom, ktorý je funkčne a dizajnovo zmysluplný. Chodníčky sa zvyčajne plánujú pozdĺž okrajov dvora a predstavujú hranicu medzi upraveným a neupraveným priestorom. Ak ide o menší dvor, cesta by nemala ísť stredom, pretože tak vyzerá všetko menšie, ako je.

  Relaxačný kútik

  Podľa vášho želania môže byť na dvore navrhnutých niekoľko tematických celkov, ktoré osviežia celý priestor. Môže to byť krb, jazierko, malý bazén, pavilón jogy, letná kuchyňa alebo podobne. Môžete si vyčleniť relaxačný kútik s jednoduchým stolom, stoličkou, lavičkou a rôznymi rastlinami. Tak vznikne kútik na čítanie a meditáciu. Možnosti tematických celkov sú rôzne a je ich nespočetné množstvo a všetko závisí od veľkosti dvora a financií.

  Osvetlenie dvora

  Osvetlenie je rovnako dôležitým faktorom úpravy. Je bežné osvetľovať chodníky a prístupovú cestu k domu, terasu ako aj vstup do domu. Pri plánovaní osvetlenia nie je potrebné nič komplikovať, pretože jedno svetlo v blízkosti terasy stačí na to, aby ste tam sedeli do neskorých nočných hodín. Odporúčame, aby osvetlenie nebolo ani príliš silné, ani príliš veľké, pretože by to mohlo narušiť pokojný spánok pre vás aj pre vašich susedov.

  Odborná rada zo spoločnosti INŠPIRATÍVNE ZÁHRADY

  1. Prečo by sme mali spolupracovať s krajinným architektom alebo odborníkom na dizajn, keď ide o úpravu dvora a záhrady?

  Jednoznačne doporučujem spoluprácu so záhradným/krajinným architektom. Je to ako pri plánovaní a projektovaní domu. Mnoho ľudí po výstavbe domu hlavne z finančných diferencií sa rozhodne založiť si záhradu svojpomocne a s konečným výsledkom je sklamaný, pretože niečo "ku kúzlu" chýba... I keď možno máte cit pre design, ale chýbajú odborné vedomosti, zručnosť, skúsenosť a širokospektrálny náhľad na riešený pozemok. Práve týmito znalosťami disponuje architekt. Pri projektovaní záhrady treba zohľadniť polohu záhrady, svetelné pomery a k tomu vyhovujúce vhodné rastliny. Záhradný architekt presne vie ktoré rastliny sa spolu znášajú a ladia, do akého substrátu ich sadiť, aké budú mať rozmery po rokoch - koľko priestoru časom zaberú. Toto pri individuálnom nákupe neodborník nevie posúdiť, v záhradníctve sa predávajú rastliny v kvetináčoch, ale ich vzrast neviete odhadnúť. Poznáme zakrpatené tvary drevín, ktoré za 10 rokov narastú 10 cm a druhy ktoré za rok pustia 50 - 100 cm výhonky. Okrem toho súčasťou záhrady sú aj spevnené plochy, vodné prvky, altánky, ohniská aj detské ihriská ktoré vám vie zakomponovať do jednotného celku vyučený a skúsený záhradný architekt. Taktiež vie navrhnúť vhodný záhradný nábytok a designové prvky, ktoré pridajú práve ten pravý šmrnc Vašej záhrade. Záhradný architekt je vlastne dizajnér, grafik, obchodník, rozpočtár, manažér aj realizátor v jednej osobe a dokonca aj trochu psychológ, nakoľko "šije" záhradu na mieru. Veď koľko ľudí, toľko chutí... a to som určite ešte aj niečo vynechala. Skúsený, kreatívny záhradný architekt Vám pomôže stvoriť záhradu od A po Z, teda od prvotnej myšlienky, cez vizualizačný projekt a rozpočty až k realizácii na klúč. Som názoru, že Architekt dokáže zákazníka do určitej aj značnej miery usmerniť. Ak má niekto moderný dom, nie je vhodné sadiť okolo neho romantickú anglickú záhradu. Nie je účel navrhnúť záhradu. Účel je navrhnúť záhradu, ktorá sa hodí na miesto, kde sa nachádza! Ktorá vystihuje zákazníka a zároveň zapadá aj do širšieho okolia. Je to ale skvelý pocit, ako sa prázdna záhrada zrazu zazelená, keď do nej prinesieme farby a život.

  2. Ako si vybrať záhradného architekta?

  Záhradného architekta vyberajte ako projektanta, či designera pri stavbe domu. Potrebujete k tomu isté referencie, vidieť kreativitu podľa galérie čo doteraz stvoril, ale rozhodujúca bude sympatia. Pri prvej osobnej obhliadke zistíte, či je Vám daný architekt spriaznený, ako dokážete spolu uvoľnene komunikovať, či Vás počúva a taktiež prezentuje svoje názory, či sa vaše predstavy zhodujú a aký máte pocit z neho. Dobrý výber je vtedy, keď ste našli človeka na rovnakej vlne, keď ide z neho úprimnosť, priazeň a Vy cítite, že ste našli toho správneho, ktorému dôverujete.

  3. Podľa Vaších skúseností, aka je dlhá doba od prvého kontaktu s klientom a dohody o tom čo chce, do samého začiatku realizácie?

  Pri mojich skúsenostiach dohoda - objednávka projektu sa uskutoční pri prvom osobnom kontakte alebo obhliadke terénu resp. 1-2 dni po ňom. Pri priaznivých podmienkach (ak nemám rozpracované iné projekty alebo práve prebiehajúce realizácie) príprava 3D projektu potrvá 2-3 týždne, po schválení vizualizácie urobím rozpočty, po odsúhlasení sa pustíme do realizácie. Teda od objednávky k samotnej realizácii uplynú 3-5 týždne pri úplne priaznivých podmienkach, keď nemáme rozpracované a zabookované termíny. Najideálnejšie je venovať sa projektovaniu cez zimu a na jar naplánovať začiatok realizácie, avšak životné skúsenosti zrkadľujú skôr opak, keď všetko prebieha priebežne a spontánne a od jari do neskorej jesene pracujeme nezastaviteľne.

  Pani Erika Demeterová, DiS - spoločnosť INŠPIRATÍVNE ZÁHRADY

  3. Cena

  Cena plánu úpravy dvora (záhrady) sa pohybuje okolo 600 EUR. Návrh zvyčajne obsahuje rozloženie výsadby, rôzne prvky podľa želania, záhradné chodníčky a cestu v mierke 1 : 100.

  Záhrady, kvetináče a zeleninové záhrady zušľachťujú váš dvor
  Záhrady, kvetináče a zeleninové záhrady zušľachťujú váš dvor

   

  Odborný článok 523
  Autor: Daibau casopis
  Máme 220 realizátorov v oblasti Záhradný architekt:

  Ako ste využili tieto informácie?


  Nápady na usporiadanie domu

  Časopis s čerstvými nápadmi a radami našich autorov na usporiadanie Vášho obytného priestoru.

  Máme 220 realizátorov v oblasti Záhradný architekt:

  BEZPLATNÁ SLUŽBA
  HĽADÁME V LOKALITE
  BEZ PROVÍZIÍ
  Máme 220 realizátorov v oblasti Záhradný architekt
  9.8
  0

  WISTERIA, spol. s r.o.

  Ivanka pri Dunaji
  9.5
  0

  Venda, s.r.o.

  Bratislava
  9.9
  0

  Isola Bella, s.r.o.

  Žitavce
  9.6
  0

  INŠPIRATÍVNE ZÁHRADY

  Moldava nad Bodvou
  HĽADÁTE DOBRÝCH REALIZÁTOROV V OBLASTI ZÁHRADNÝ ARCHITEKT?

 • Záhradný architekt Bánovce nad Bebravou
 • Záhradný architekt Banská Bystrica
 • Záhradný architekt Bardejov
 • Záhradný architekt Bratislava
 • Záhradný architekt Brezno
 • Záhradný architekt Bytča
 • Záhradný architekt Čadca
 • Záhradný architekt Detva
 • Záhradný architekt Dolný Kubín
 • Záhradný architekt Dunajská Streda
 • Záhradný architekt Galanta
 • Záhradný architekt Gelnica
 • Záhradný architekt Hlohovec
 • Záhradný architekt Humenné
 • Záhradný architekt Ilava
 • Záhradný architekt Kežmarok
 • Záhradný architekt Komárno
 • Záhradný architekt Košice
 • Záhradný architekt Krupina
 • Záhradný architekt Kysucké Nové Mesto
 • Záhradný architekt Levice
 • Záhradný architekt Levoča
 • Záhradný architekt Liptovský Mikuláš
 • Záhradný architekt Lučenec
 • Záhradný architekt Malacky
 • Záhradný architekt Martin
 • Záhradný architekt Medzilaborce
 • Záhradný architekt Michalovce
 • Záhradný architekt Myjava
 • Záhradný architekt Námestovo
 • Záhradný architekt Nitra
 • Záhradný architekt Nové Mesto nad Váhom
 • Záhradný architekt Nové Zámky
 • Záhradný architekt Partizánske
 • Záhradný architekt Pezinok
 • Záhradný architekt Piešťany
 • Záhradný architekt Poltár
 • Záhradný architekt Poprad
 • Záhradný architekt Považská Bystrica
 • Záhradný architekt Prešov
 • Záhradný architekt Prievidza
 • Záhradný architekt Púchov
 • Záhradný architekt Revúca
 • Záhradný architekt Rimavská Sobota
 • Záhradný architekt Rožňava
 • Záhradný architekt Ružomberok
 • Záhradný architekt Sabinov
 • Záhradný architekt Šaľa
 • Záhradný architekt Senec
 • Záhradný architekt Senica
 • Záhradný architekt Skalica
 • Záhradný architekt Snina
 • Záhradný architekt Sobrance
 • Záhradný architekt Spišská Nová Ves
 • Záhradný architekt Stará Ľubovňa
 • Záhradný architekt Stropkov
 • Záhradný architekt Svidník
 • Záhradný architekt Topoľčany
 • Záhradný architekt Trebišov
 • Záhradný architekt Trenčín
 • Záhradný architekt Trnava
 • Záhradný architekt Turčianske Teplice
 • Záhradný architekt Tvrdošín
 • Záhradný architekt Veľký Krtíš
 • Záhradný architekt Vranov nad Topľou
 • Záhradný architekt Žarnovica
 • Záhradný architekt Žiar nad Hronom
 • Záhradný architekt Žilina
 • Záhradný architekt Zlaté Moravce
 • Záhradný architekt Zvolen
 • Slovakia
  DAIBAU.SK

  00421 233 329 745

  © 2022 DaiBau, všetky práva vyhradené