Pre oblasť

  Prečo je vavrínová čerešňa skvelou voľbou pre živý plot?

  Článok si prečítalo viac ako 1094+ používateľov
  Možno uvažujete o tom, čo by ste mohli posadiť okolo domu a čo by bolo jasnou hranicou medzi súkromným a verejným priestorom? Múr by bol určite nepochybnou hranicou, ale svojím spôsobom vytvára nepríjemný dojem. Takáto zjavná fyzická hranica vysiela správu o neželateľnosti a odmietavom postoji. Okrem toho nie je stena vždy dostupným riešením na označenie súkromného majetku. Vavrínová čerešňa je však určite ideálnym riešením.
  Odborný článok 1094
  kvety vavrinova ceresna
  Máme 656 realizátorov v oblasti Záhradníctvo:

  1. Prečo je vavrínová čerešňa vhodná na živý plot?

  Vavrínová čerešňa (Prunus laurocerasus) je hustý vždyzelený ker pochádzajúci z hraníc východnej Európy a západnej Ázie. Má kožovité a lesklé listy, horná časť listu je tmavozelená a spodná bledozelená. V druhej polovici jari je táto rastlina zdobená malými bielymi kvetmi, ktoré tvoria súkvetia. Vavrínová čerešňa dosahuje výšku 2 m až 6 m a je ideálna na živé ploty, pretože rastie veľmi rýchlo (30 cm až 60 cm za rok) na slnku aj v tieni; veľmi dobre znáša rez, je odolná voči chorobám a znečisteniu mestského ovzdušia. Okrem toho cena je celkom prijateľná a nepochybne získate krásny, prírodný a atraktívny živý plot.

  Vavrínová čerešňa je ideálna na vytváranie parkov
  Vavrínová čerešňa je ideálna na vytváranie parkov

  2. Výsadba vavrínových čerešní

  Vavrínová čerešňa je okrasná a praktická rastlina, ktorá dobre rastie na kyprej, vlhkej a kyslej pôde. Pôda by mala byť dobre odvodnená, aby sa voda nezhromažďovala okolo koreňov; vápenec jej nevyhovuje. Vavrínovú čerešňu môžeme vysadiť na slnečné, polotienisté alebo tienisté miesta. Najlepšie obdobie na výsadbu je jar a jeseň. Výhonky by mali byť vysadené vo vzdialenosti 30 cm až  40 cm a v hĺbke metra; keď vyrastú, bude to fantastický živý plot ideálnej hustoty. Tento vavrín dobre toleruje nízke teploty, nie však suchý mráz. Odoláva silnému vetru a mestskému smogu. Každých päť rokov treba stred kríka preriediť, aby vypučali nové výhonky.

  Plody vavrínovej čerešne
  Plody vavrínovej čerešne

  3. Orezávanie živého plotu

  Veľkým plusom pre vavrínovú čerešňu ako živý plot je ľahká údržba. Orezáva sa na výšku a na šírku, aby boli kríky čo najviac bujné s množstvom výhonkov na každej vetve, ale nikdy nie v lete, keď je teplo a sucho. Posledný rez je možné vykonať koncom septembra.

  4. Ceny sadeníc vavrínovej čerešne

  Koľko stojí vavrínová čerešňa? Cena vavrínových čerešní závisí predovšetkým od veku, t. j. od výšky sadeníc. Väčšie a staršie sadenice sú silnejšie a majú väčšiu šancu na prežitie a prijatie – inými slovami, na vytvorenie živého plotu, ktorý by ste chceli ako ochranu pred nežiaducimi pohľadmi.

  Sadenice vysoké 20 cm – 50 cm sú 3 – 5 EUR, zatiaľ čo tie 50 cm – 100 cm sú 9 až 12 EUR. Dospelé rastliny viac ako 100 cm, v skutočnosti až 160 cm, sú 12 až 16 EUR.

  Odborný článok 1094
  Autor: Daibau casopis
  Máme 656 realizátorov v oblasti Záhradníctvo:

  Ako ste využili tieto informácie?


  Nápady na usporiadanie domu

  Časopis s čerstvými nápadmi a radami našich autorov na usporiadanie Vášho obytného priestoru.

  Hľadáte dobrých realizátorov v oblasti Záhradníctvo?

  Máme 656 realizátorov v oblasti Záhradníctvo:

  BEZPLATNÁ SLUŽBA
  HĽADÁME V LOKALITE
  BEZ PROVÍZIÍ
  Máme 656 realizátorov v oblasti Záhradníctvo
  9.3
  1

  Maroš Makula


  9.5
  0

  atelier HAPLUS, s.r.o.


  10
  0

  Green for Life


  9.9
  0

  Záhrady Plaštiak


  Podmienky používania I Politika súkromia I Informácie o cookies I Impressum
  © 2023 Daibau, všetky práva vyhradené