Pre oblasť
  Dobré skutky vytvárajú hrdinov!

  Domový alarm – drôtový, bezdrôtový alebo videodohľad?

  Článok si prečítalo viac ako 1694+ používateľov
  Alarmové (zabezpečovacie) systémy sú v dnešnej dobe úplne bežné. Medzi základné a najbežnejšie typy ochrany patrí domový alarm proti vlámaniu do domov. Ľudia si vyberajú ochranný systém hlavne kvôli miestu, na ktorom sa nachádzajú, alebo aby sa cítili bezpečnejšie. Takéto systémy je možné inštalovať na všetky typy objektov, či už ide o viacposchodovú budovu, nebytový priestor alebo rodinný dom.
  Odborný článok 1694
  domovy alarm
  Máme 855 realizátorov v oblasti Zabezpečovacie systémy:

  1. Domové alarmové systémy

  Existujú dva typy ochrany domu – vonkajší a vnútorný – každý z nich má špeciálne systémové prvky súvisiace s riadiacou – hlavnou jednotkou.

  1.1 Vonkajšia ochrana domu

  Z dôvodu vystavenia vonkajším faktorom a poveternostným podmienkam musí byť vonkajšia ochrana zložená z vysokokvalitných komponentov, ktorých inštalácia je veľmi náročná. Vonkajšia ochrana je určená pre zložitejšie inštalácie a používa sa hlavne v prípadoch, keď je dom oplotený a zakázaný je vstup do dvora.

  1.2 Vnútorná ochrana domu

  Vnútorná ochrana je najbežnejším typom technického zabezpečenia. Ako už názov napovedá, vnútorná ochrana je určená na zabezpečenie interiéru budovy zabránením pohybu vlamačov. Okrem toho chráni obyvateľov bytu počas noci, keď sú v dome, pred akýmkoľvek nežiaducim vstupom.

  2. Bezdrôtový alebo drôtový alarm?

  Alarmové (zabezpečovacie) systémy proti vlámaniu sa delia podľa toho, či sú drôtové alebo bezdrôtové, aj keď všetky fungujú takmer rovnako. Líšia sa iba spôsobom inštalácie. Najdôležitejšie je, že inštalácie pre drôtový alarmový systém musia byť navrhnuté ako súčasť elektrickej inštalácie pred výstavbou objektu, zatiaľ čo sa pre bezdrôtový systém môžete rozhodnúť neskôr.

  2.1. Domový alarm – bezdrôtový

  Bezdrôtové domové alarmy sú čoraz modernejšie a vyhľadávanejšie. Ide o prvky systému s hlavnou jednotkou nazývanou ovládací panel (ústredňa), ktorý je pripojený k iným častiam s určitou frekvenciou, nie drôtmi (káblami). Bezdrôtové systémy sa preto inštalujú rýchlejšie a ľahšie a nie sú potrebné žiadne stavebné práce, ako je vŕtanie alebo vysekávanie stien. Vzhľad domu nič nenaruší. Bezdrôtové alarmové systémy sú skvelou voľbou pre existujúce objekty, ktoré nemajú položené inštalácie pre alarm.

  2.2. Domový alarm – drôtový

  V drôtovom alarmovom systéme sú na rozdiel od bezdrôtového systému jednotlivé komponenty spojené s ústredňou káblami. Pred výstavbou musí byť zaplánovaný drôtový alarm a obsiahnutý plánom elektrickej inštalácie. Ak sa pre inštaláciu alarmu nerozhodnete  pred stavbou domu, zvážte aspoň inštaláciu ochranných rúrok, do ktorých by sa neskôr inštalácie mohli položiť. Ak to neurobíte, potom ako možnosť zostane bezdrôtový domový alarm.

  Odborná rada zo spoločnosti ALLORA, s.r.o.

  1. Keď ide o zabezpečovacie systémy, skôr odporúčate vonkajšiu alebo vnútornú ochranu domu?

  Ideálne je mať v interiéri alarmový systém, ktorý hlási vniknutie páchateľa, či už magnetickými detektormi na okne alebo pohybovými detektormi, ktoré zaznamenávajú pohyb či už páchateľa alebo v prípade magnetov pohyb otváravej časti okna. V neposlednom rade, vie už takýto systém riešiť aj požiarnu ochranu a taktiež poloautomatickú domácnosť (ovládanie svetiel cez pohyb, ovládanie garážovej brány atď.). Čo sa týka exteriéru, odporúčame kamerový systém, ktorý je so záznamom a tým pádom vie určiť, odkiaľ vnikol páchateľ, alebo zaznamenať jeho tvár, prípadne iné poznávacie znaky páchateľa a taktiež má pokročilé funkcie ako je prekročenie línie. Tým pádom vie majiteľa už dopredu upozorniť, že sa na pozemku pohybuje niekto, kto tam nemá čo robiť.

  2. Ktorý typ alarmového systému najčastejšie odporúčate pre obytné budovy a ktorý pre rodinné domy?

  Naša firma je priamým montážnym partnerom firmy Jablotron a ten sa ako modulárny systém dá využiť bez problémov či už do rodinných domov, alebo obytných budov. Jeho veľkou výhodou je slovenská podpora (jazyk, ovládanie, hotline) a za ďalšie, je to 7-ročná záruka.

  3. Potrebná je aj nejaká pravidelná špeciálna údržba zabezpečovacieho systému po inštalácii?

  Každý systém to má určené inak a tiež v akom prostredí sa ten systém nachádza (priemysel, koncový užívateľ). Jablotron odporúča raz ročne odbornú prehliadku servisným technikom a raz za 3 mesiace odporúča sa, aby samotný užívateľ vykonal skúšku systému.

  Pán Vladimír Gmitro, spoločnosť ALLORA s.r.o 

  3. Prvky alarmového systému

  Alarmový domový systém
  Alarmový domový systém

  3.1. Hlavná jednotka – ústredňa

  Ústredňa je hlavná riadiaca jednotka, ktorá riadi celý alarmový systém. Jej základnou funkciou je spracovávať všetky signály prichádzajúce zo senzorov alebo spínačov a podľa potreby zapínať svetelné a zvukové výstražné signály. Najdôležitejšie je, že sú úplne nezávislé na sieťovom napájaní. V prípade výpadku prúdu alarm neprestane fungovať, pretože má vlastný akumulátor.

  Alarmová  ústredňa má tiež zabudovaný komunikátor, ktorý poskytuje pripojenie k telefónnej linke. Kto prijme a bude reagovať na alarm, závisí od nastavenia systému. Môže to byť riadiace stredisko alebo konkrétne telefónne číslo. S príchodom inteligentných systémov a inštalácií sa objavili aj alarmové ústredne, ktoré majú aj videosignál pre tablet alebo telefón používateľa.

  3.2. Kódovanie (klávesnica)

  Kódovanie sa používa na zapnutie a vypnutie celého domového bezpečnostného systému, na prezeranie udalostí a na programovanie centrálnej jednotky systému. Kódovanie je hlavne prostredníctvom LED, LCD alebo dotykovej obrazovky. Cez klávesnicu sa zapína a vypína celý systém, nočný bezpečnostný režim, panický alarm a podobne.

  3.3. Hlasové a GSM moduly

  Hlasový modul je možné zabudovať do centrálnej jednotky, aby sa zabezpečila ľahšia obsluha alarmového systému a ľahšie sa identifikovali alarmy. Hlasový modul na požiadanie hlási presnú polohu alarmu a je možné ho rovnakým spôsobom zapnúť alebo vypnúť na diaľku. Pokiaľ v dome nie je analógová telefónna linka, používa sa na komunikáciu model GSM, ktorý okrem komunikácie umožňuje aj zasielanie SMS.

  3.4. Vnútorná a vonkajšia siréna

  Siréna slúži na zvukové upozorňovanie okolia a na vystrašenie zlodeja. Vonkajšia siréna má interné napájanie, takže môže fungovať, aj keď nie je elektrina. Siréna má zvyčajne aj bezpečnostný spínač, ktorý zabraňuje otvoreniu jednotky.

  3.5. Dodatočné prvky alarmového systému

  Medzi prvky alarmového systému patria určité bezdrôtové riešenia, pretože ústredňu je možné vždy rozšíriť o špeciálny modul na bezdrôtový príjem signálu. Ide o detektory oxidu uhoľnatého a ďalších plynov, detektory anestetík, infračervené snímače pohybu, vnútorné a vonkajšie snímače pohybu, snímače zvýšenej teploty, požiaru, rozbitia skla a videokamery.

  4. Balík alarmového domového systému

  Orientačná cena alarmového systému vrátane obstarania a inštalácie hlavnej jednotky a vedľajších jednotiek, senzorov, kamier začína od cca 200 EUR. Všetko samozrejme závisí od samotného alarmového systému, druhu, veľkosti domu a počtu jednotiek, detektorov, senzorov a ďalších prvkov, ako aj od dodávateľa. Existujú však aj systémy drahšie ako 1 000 EUR.

  Odborný článok 1694
  Autor: Daibau casopis

  Ako ste využili tieto informácie?


  Nápady na usporiadanie domu

  Časopis s čerstvými nápadmi a radami našich autorov na usporiadanie Vášho obytného priestoru.

  Hľadáte dobrých realizátorov v oblasti Zabezpečovacie systémy?

  Máme 855 realizátorov v oblasti Zabezpečovacie systémy:

  BEZPLATNÁ SLUŽBA
  HĽADÁME V LOKALITE
  BEZ PROVÍZIÍ
  Máme 855 realizátorov v oblasti Zabezpečovacie systémy
  8.8
  0

  Martin Spusta - MS Elektro


  8.8
  0

  EU-TECH SLOVAKIA, s.r.o.


  9.1
  0

  ZBS MONT s. r. o.


  9.1
  0

  ELMO Energo s.r.o.


  Podmienky používania I Politika súkromia I Informácie o cookies I Impressum
  © 2023 Daibau, všetky práva vyhradené