Pre oblasť

  Elektromerová skriňa, ceny

  Článok si prečítalo viac ako 1915+ používateľov
  Elektromerová skriňa je neoddeliteľnou súčasťou elektrických inštalácií. Všetky meracie a ochranné zariadenia (poistky) hlavného spojenia a spínače, ktoré umožňujú kontrolu elektrických inštalácií a ochranu a bezpečnosť vášho domu, sú inštalované v elektromerových skriniach. Elektromerové skrine sú väčšinou vyrobené z nehrdzavejúcich kovov, ale aj z umelých materiálov. Bez ohľadu na to, z čoho je vyrobená, aký má tvar a veľkosť, pre každú elektromerovú skriňu je najdôležitejšie to, aby bola vysoko kvalitná, aby bola nehorľavá a odolná voči poveternostným podmienkam.
  Odborný článok 1915
  elektromerova skrina
  Máme 2530 realizátorov v oblasti Elektroinštalácie, elektrikár:

  1. Čo všetko je v elektromerovej skrini?

  Montáž elektromerovej skrine je nevyhnutná ešte pred začatím stavebných prác, pretože na prevádzku najväčšieho počtu strojov, nástrojov a zariadení je potrebná elektrina. Preto aj vo fáze hrubých stavebných prác je potrebné inštalovať káble a namontovať dočasné elektromerové skrine. Existujú rôzne, líšia sa predovšetkým spôsobom montáže. Čo potrebujete vedieť o tejto téme, sa dozviete v texte nižšie.

  1.1. Potrebný počet skríň

  Dôležitou súčasťou elektrického napájania je rozvodná doska, určená do interiéru domu. Počet takýchto skríň je prispôsobený individuálnym potrebám, takže väčšie objekty majú skrine na každom poschodí, ich počet a usporiadanie závisí od plánovanej elektrickej a telekomunikačnej siete. Čím viac je spotrebiteľov, tým viac musí byť poistiek, a teda aj skríň.

  Odporúčame vám nainštalovať niekoľko náhradných skríň z dôvodu potrieb, ktoré sa časom môžu rozšíriť alebo zmeniť; možno budete potrebovať kamerový systém (videodohľad), viac modemov alebo prípojok pre LED osvetlenie. V tomto zmysle na trhu môžete nájsť niekoľko modelov modulárnych riešení pre elektromerové skrine, plastové alebo kovové s krytom IP 40, ktoré je možné inovovať a kombinovať.

  1.2. Komponenty

  V skrini sú poistky, ktoré sa tiež nazývajú inštalačné ističe. Okrem toho je tu  relé, hlavný vypínač a prepäťová ochrana. Menší objekt, do 120 m2, v skrini musí mať:

  • 1 × spínacie zariadenie rozdielového prúdu (prúdový chránič) FI40/0,03A  
  • 12 × poistka (inštalačný istič) C/10A/1p
  • 14 × poistka (inštalačný istič) C/16A/1p
  • 3 × poistka (inštalačný istič) C/16A/1p
  • 1 × poistka (inštalačný istič) C/40A/1p
  • 8 × bistabilné relé na montáž na lištu – 1× spínač 1P, 20A
  • 1 × prepäťová ochrana I+II
  Montáž elektromerovej skrine
  Montáž elektromerovej skrine pre priemerný dom, montáž poistiek na DIN lištu

  2. Zabudované („podfasádové“) skrine

  „Podfasádové“ skrine sú zabudované do steny. Pri ich montáži treba brať do úvahy hrúbku izolácie fasády, pretože musia byť v jednej rovine izolácia a kryt skrine. Ak je fasáda už hotová, musí sa urobiť vhodný otvor tak, aby jeho šírka a výška boli o 15 mm – 20 mm väčšie ako rozmery skrine. Pred montážou samotnej skrine by sa mali inštalovať aj rúrky (potrubia) na odvodové a prívodové inštalácie.

  „Podfasádová“ skriňa sa upevňuje polyuretánovou (PU) penou. Keď pena zaschne, umiestni sa nad ňu rám, ktorý sa naskrutkuje z vnútornej stranu skrine. Rám by mal úplne zakryť vyrobený otvor, 25 mm z každej strany. Aby bolo možné namontovať rám, musí  skriňa vzhľadom na fasádu vyčnievať o 20 mm. V takom prípade sa na prívod káblov môžu využiť aj káblové kanály.

  3. Elektromerová skriňa – na fasáde

  Tento druh skrine sa vlastne montuje priamo na stenu. Táto skriňa musí byť pripevnená najmenej 4 skrutkami z vnútornej strany. Na zadnej časti skrine by mali byť vyvŕtané otvory a   vystužené podložkami. Nad samotnú skriňu na želanie zákazníka možno umiestniť malý prístrešok, aby voda lepšie odtekala a aby samotná skriňa bola bezpečnejšia. Káble by mali byť chránené káblovými kanálmi alebo káblovými hadicami.

  4. Samostatne stojaca vonkajšia elektromerová skriňa

  Samostatne stojaca elektromerová skriňa je súčasťou prípojky NN a je povinná pre všetky elektrické inštalácie. Jej komponenty nie sú také isté ako tie v dome. Odborne sa nazýva meracia skriňa PS-PMO.

  4.1. Betónový základ pre elektromerovú skriňu

  Odporúčame dodávateľovi, aby urobil základ pre elektromerovú skriňu. Na trhu sú samozrejme typové betónové alebo kovové podstavce. Môžete ich tiež použiť, len musíte postupovať podľa pokynov o príslušnej výške a prístupnosti.

  4.2. Skrine PS-PMO

  Tieto skrine sa používajú na zníženie vysokého napätia vo verejnej elektrickej sieti na bezpečných 220 V používaných v domácnosti. Projektant, ktorý bude robiť výkres elektrických inštalácií, určí počet a typ skríň potrebných pre vašu domácnosť v súlade s rozličnými potrebami rôzneho počtu spotrebiteľov vo vašej NN prípojke. Existujú plastové a kovové skrine, plastové sú oveľa lacnejšie. Dodávateľ zvonku namontuje trojpólový vertikálny a horizontálny istič a bezpečnostné tavné poistky na ochranu siete.

  4.3. Trojfázový elektromer

  Kľúčovým prvkom v PS-PMO skrini je trojfázový elektromer. Elektronický priamy trojfázový elektromer určený je na meranie použitej energie, spotrebu sami môžete sledovať cez sklenené okienko. Existuje možnosť diaľkového merania spotreby elektrickej energie, ktoré uľahčuje kontrolu. 

  Elektromer
  Elektromer

  4.4. Montáž elektromerovej skrine

  Samostatne stojacu elektromerovú skriňu je možné umiestniť na podstavec, základ alebo stĺp. Ak si vyberiete podstavec alebo základ, skrine musia byť umiestnené vo výške a vzdialenosti najmenej 50 cm. Schopný montér sa postará aj o bezpečnosť, aby obvod prúdu vydržal všetky tepelné a dynamické šoky, ktoré môžu vo vonkajšom prostredí vzniknúť.

  Montáž na stĺp je trochu iný druh montáže samostatne stojacej elektromerovej skrine. K stĺpu je pripevnená pomocou dvoch RF pások. V zadnej časti skrine sa cez vyvŕtané otvory najskôr priskrutkujú dva držiaky (konzoly). Na držiaky sa potom pripevnia RF pásky. Elektromerová skriňa sa drží opretá o stĺp, takže pásy omotané okolo nej sa skrížene  pretiahnu cez držiaky do L profilov, do ktorých sa zaskrutkujú skrutkami, pribalenými k skrini.

  5. Stavebná, dočasná elektromerová skriňa

  Stavebná elektromerová skriňa umožňuje bezpečný prístup k elektrine počas výstavby, samým tým nehatený priebeh prác. Skriňa je pred pripojením k verejnej sieti testovaná. Pre menšie staveniská existujú štandardné skrine a pre väčšie sa vyrábajú podľa potreby. Štandardná stavebná elektromerová skriňa má niekoľko jednofázových a trojfázových prípojok, automatické spínače a poistky a poistku FID. Cena stavebnej elektromerovej skrine sa pohybuje okolo 200 EUR.

  6. Cena

  Ceny elektromerových skríň sa líšia v závislosti od sily a veľkosti, a pravdaže i výrobcu.

  6.1. Cena vonkajších elektromerových skríň

  Rámcová cena vonkajšej elektromerovej skrine spolu s trojfázovým dvojtarifným meračom, podstavcom, poistkami a MTKT je asi 500 EUR kus.

  6.2. Cena vnútornej rozvodnej dosky

  Ceny vnútornej rozvodnej dosky pre priemerný dom sa pohybujú medzi 500 a 1 000 EUR kus.

  Odborný článok 1915
  Autor: Daibau casopis

  Ako ste využili tieto informácie?


  Hľadáte dobrých realizátorov v oblasti Elektroinštalácie, elektrikár?

  Nápady na usporiadanie domu

  Časopis s čerstvými nápadmi a radami našich autorov na usporiadanie Vášho obytného priestoru.

  Máme 2530 realizátorov v oblasti Elektroinštalácie, elektrikár:

  Bezplatná služba
  Hľadáme v lokalite
  Bez provízií
  Podmienky používania I Politika súkromia I Informácie o cookies I Impressum
  © 2024 Daibau, všetky práva vyhradené