Na terase môžete vysadiť jedlé rastliny, napr. cherry paradajky, bylinky v kvetináčoch alebo dekoratívne rastliny s pestrými a bujnými kvetmi. Výber rastlín bude závisieť predovšetkým od množstva svetla, ktoré vaša terasa dostáva. Terasy na severnej strane majú prirodzene najmenej priameho slnečného žiarenia, kým terasy na južnej strane sú zaliate slnkom.
Záhrada na terase alebo balkóne vám poskytne pocit spojenia s prírodou.
Najprv si však musíte urobiť dobrý plán pre vašu budúcu záhradu. Skúste odpovedať na nižšie uvedené otázky:
Koľko miesta máte na terase?
Je dôležité zvážiť veľkosť, ktorú rastliny časom dosiahnu. Ak máte k dispozícii meter štvorcový podlahovej plochy, je jasné, že možnosti budú obmedzené. Avšak aj to sa dá vyriešiť dobrým usporiadaním a výberom rastlín. Bazalku, rozmarín, petržlen alebo iné bylinky môžete zasadiť do malých kvetináčov, ktoré zaberú málo miesta.
Ak máte malú terasu, vyberte si rastliny, ktoré nepotrebujú veľa miesta.
Môžete využiť aj vertikálny priestor. Ak vaša terasa nie je príliš priestranná, vertikálna záhrada je skvelým riešením. Vertikálne police si môžete vytvoriť z malých drevených paliet alebo debničiek. V tomto prípade budú rastliny umiestnené na výšku, nie na šírku. Do vertikálnej záhrady sa zvyčajne umiestňujú menšie kvetiny alebo bylinky. Môžete dokonca použiť unikátne makramé závesné držiaky na malé kvetináče.
Nezabudnite si nechať dostatok priestoru na pohyb po terase. Sme si istí, že chcete vyťažiť maximum z každého centimetra priestoru, ale vaša terasa musí byť aj funkčná. Uistite sa, že sa môžete voľne pohybovať po terase a okolo rastlín, aby ste ich mohli zalievať.
Je terasa slnečná?
Ďalšia vec, ktorú musíte vziať do úvahy, je množstvo slnečného svetla, ktoré vaša terasa dostáva. Zelenina vždy vyžaduje viac hodín slnečného svitu ako okrasné rastliny.
Na terasy na južnej alebo západnej strane si vyberte rastliny, ktoré majú rady veľa svetla a tepla. Môžu to byť voňavé levandule, ktoré nielenže upútajú intenzívnou fialovou farbou a prenesú nás do Stredomoria svojou vôňou, ale aj počas leta odpudzujú komáre a iný hmyz. Alebo jedlé rastliny, napríklad cherry paradajky a chilli papričky, tiež rôzne bylinky. Ak plánujete na terase pestovať výlučne kvety, tak tie, ktoré milujú slnko, napríklad petúnie, begónie, muškáty...
Pri terasách s menším množstvom slnečného svetla je výber výrazne zúžený.
Na terasy na severnej alebo východnej strane by ste si mali vybrať rastliny, ktoré znesú čiastočný alebo úplný tieň.
Môžu to byť napríklad netýkavky, ktoré kvitnú celé leto v pestrých farbách; hortenzie; fuksie (Fuchsia, nazývaná aj „cigánske náušnice“ kvôli neobvyklému tvaru kvetu). Petržlenovej vňati najlepšie vyhovuje čiastočne zatienené miesto a na menej presvetlenú terasu je dobrou voľbou aj rukola.
Koľko voľného času máte k dispozícii?
Ďalšia otázka, na ktorú by ste si mali odpovedať, je, koľko pozornosti a starostlivosti ste ochotní venovať rastlinám a koľko voľného času máte k dispozícii?
Odpoveď na túto otázku je dôležitá, pretože mnohí ľudia sú pracovne vyťažení a nie sú schopní postarať sa o všetky rastliny na svojej terase.
Ak ste často preč alebo máte málo voľného času, vyberte si rastliny, ktoré vyžadujú menej časté zalievanie a menšiu starostlivosť. Jednou z nich je aj spomínaná levanduľa, ktorá nepotrebuje veľa vody ani výraznú starostlivosť, dôležité je len poskytnúť jej dostatok slnka. Aksamietnice (aksamitníky, známe aj ako smradky, smraďošky, afrikánky alebo garafie) sú obľúbené, nenáročné a vďačné letničky. Sú mimoriadne medonosné a do vašej malej terasovej záhrady prilákajú opeľovače. Odpudzujú aj nematódy, ktoré napádajú rastliny, preto je dobré sadiť ich k jahodám, paradajkám a iným rastlinám. Na pestovanie sú vďačné aj muškáty, známe svojou odolnosťou, petúnie...
Čo chcete pestovať na terase?
Chcete na terase pestovať zeleninu alebo bylinky, aby ste ich mali vždy čerstvé na dosah ruky, alebo chcete, aby bola vaša terasa dekoratívna, s farebnými kvetmi, alebo ste si naplánovali zo všetkého po troche?
Pestujte zeleninu na terase iba vtedy, ak máte dostatok času sa jej venovať. Zelenina bude najlepšie rásť na terasách, ktoré sú slnečné, s aspoň 6 hodinami denného svetla a dobrou cirkuláciou vzduchu. Pri nákupe sadeníc si vždy vyberajte odrody, ktoré sú vhodné na pestovanie na terase alebo balkóne. Na terase si môžete vysadiť cherry paradajky, menšie odrody paprík, rukolu, uhorky, reďkovky...
Keď ide o bylinky, môžete pestovať rozmarín, bazalku a oregano. Sú obzvlášť dobrou voľbou, ak často zabúdate zalievať svoje rastliny, pretože si pri týchto bylinkách môžete dať od polievania prestávku. Mäta a petržlen si vyžadujú častejšiu zálievku, pretože im vyhovuje vlhšia pôda.
Niektoré rastliny odpudzujú komáre, muchy a iný nežiaduci hmyz z vašej terasy. Sú to medovka (pestovaná aj pre príjemnú vôňu pripomínajúcu citrón), levanduľa, bazalka, rozmarín, mäta.
Viac rád na tému záhradníctva, úpravy terás, záhrad a dvorov nájdete v našom Časopise.