Nech už máte s elektrinou v domácnosti akýkoľvek problém, vždy je najlepšie zavolať kvalifikovaného elektrikára. Nikdy sa problémy tohto typu nepokúšajte vyriešiť sami v prvom rade pre vašu bezpečnosť a ochranu a tiež preto, aby ste nespôsobili ešte väčšie problémy. Elektrikári sú vyškolení na prácu s elektrinou, majú príslušné náradie a skúsenosti.
Koľko si bude elektrikár za svoje služby účtovať, závisí predovšetkým od druhu práce, ktorú vykoná, a od jej náročnosti. Poďme však postupne, nižšie popíšeme niektoré z prípadov, kedy potrebujete elektrikára a aké sú priemerné náklady na jednotlivé služby.
Projekt elektroinštalácie
Pred vykonaním prác je potrebné vypracovať podrobný plán, resp. projekt elektroinštalácie. Pri vypracovaní projektu treba rešpektovať pravidlá týkajúce sa tohto odboru.
Projekt elektroinštalácie bude závisieť od budovy. Úlohou elektroinžiniera je zohľadniť energetické potreby domácnosti (vykonať rozbor počtu elektrospotrebičov, svietidiel a ostatných spotrebiteľov elektriny); zabezpečiť funkčnosť, bezpečnosť elektroinštalácie a energetickú efektívnosť.
Projektová dokumentácia v tomto prípade obsahuje: predbežný projekt elektroinštalácie, hlavný projekt elektroinštalácie, realizačný projekt elektroinštalácie, projekt skutočného vyhotovenia elektroinštalácie, dozor projektanta.
Koľko stojí projekt elektroinštalácie? Cena realizačného projektu elektrickej inštalácie a elektrických zariadení, ktorý obsahuje súpis elektromateriálu, pôdorys osvetlenia a výkonu, pôdorys telekomunikácií, uzemnenia a schémy zapojenia elektrických inštalácií sa pohybuje od 350 do 1000 EUR.
Hľadáte niekoho, komu zveríte vypracovanie projektu elektroinštalácie? Pošlite dopyt vhodným a ohodnoteným elektroinžinierom vo vašom okolí – bezplatne a nezáväzne!
Najprv sa vykonávajú hrubé práce – zahŕňajú sekanie, drážkovanie, vŕtanie, ťahanie káblov..., po ktorých nasleduje jemná montáž – inštalácia vypínačov, zásuviek, svietidiel...
A ako treba usporiadať zásuvky v budove? Usporiadanie zásuviek závisí od dvoch faktorov: polohy pevných a vstavaných elektrických zariadení a od zmeny účelu miestnosti. Zásuvky môžu byť vyhradené, lokálne a servisné.
Ako už názov napovedá, vyhradené zásuvky sú určené pre konkrétne vstavané spotrebiče, napríklad vstavané spotrebiče v kuchyni; zásuvka pre televízor v obývacej izbe alebo spálni.
Pre malé domáce spotrebiče sa najčastejšie používajú lokálne zásuvky. Sú určené polohou nábytku. V kuchyni sa väčšinou umiestňujú v blízkosti voľnej časti kuchynskej pracovnej dosky, medzi horné a dolné kuchynské skrinky; v spálni sa najčastejšie používajú pri nočnom stolíku na nabíjačky telefónov a lampy na čítanie; v obývacej izbe pre podlahové svietidlá; v kúpeľni na fén a iné malé spotrebiče.
Servisné zásuvky sa inštalujú nakoniec. Používajú sa na obslužnú činnosť, napr. na zapnutie vysávača.
Koľko vás budú stáť elektroinštalácie? Na zavedenie elektriny do priemerného domu budete potrebovať 3 až 5 skriniek, skrinka stojí 200 až 300 EUR. Cena za hrubé a jemné elektroinštalácie v priemernom rodinnom dome sa pohybuje od 50 do 100 EUR/m2.
Servis elektrických zariadení
Ak niektorý z vašich malých alebo veľkých domácich spotrebičov nefunguje, budete potrebovať servis elektrických zariadení. Pri servise elektrických zariadení elektrikári zabezpečujú nielen opravy, ale aj kontrolu prevádzky zariadení, čím predlžujú ich životnosť.
Zariadenia, ktoré sú ešte v záruke, odneste do autorizovaného servisu, a po uplynutí záruky je najlepšie zavolať skúseného elektrikára.
Elektrospotrebiče niekedy nevykazujú jasné známky poruchy, ale to, že s nimi niečo nie je v poriadku, spoznáte podľa zvýšených účtov za elektrinu, najmä ak ide o veľkých spotrebiteľov, akými sú umývačky riadu alebo práčky, bojlery, chladničky...
Správna funkcia elektrických spotrebičov výrazne ovplyvňuje ich spotrebu elektrickej energie.
Bojler patrí medzi najväčších spotrebiteľov elektrickej energie v domácnosti. Jedným z najčastejších problémov bojlera, ktorý môže spôsobiť vyššiu spotrebu energie, znížený ohrev vody a kratšiu životnosť zariadenia, je vodný kameň na ohrievači. Elektrikár vodný kameň vyčistí, a ak to nie je možné, vymení ohrievač alebo iné chybné diely.
To, že s vašou umývačkou niečo nie je v poriadku, spoznáte podľa toho, že po umytí na riade stále zostávajú zvyšky jedla; umývačka vydáva počas umývacieho programu nezvyčajné zvuky...
Keď ide o sporáky, elektrikár vymení platňu, ohrievač rúry, vypínač na sporáku...
Ďalším domácim spotrebičom, kvôli ktorému ľudia často volajú elektrikárov, je práčka. Časté problémy práčok sú: bubon práčky sa neotáča; bubon práčky je uvoľnený a búcha; bielizeň nie je správne vypraná alebo po vypraní nevonia...
Elektrikári opravujú aj elektrické vykurovacie zariadenia, napríklad akumulačné pece a klimatizácie. Rovnako ako každé iné elektrické zariadenie aj klimatizácia podlieha poruche. Elektrikári ponúkajú servis tohto chladiaceho a čoraz častejšie aj vykurovacieho zariadenia.
Cena servisu elektrických zariadení sa bude líšiť v závislosti od zariadenia a poruchy, ceny náhradných dielov... Cena za stredne náročnú prácu, t. j. za opravu a servis elektrických spotrebičov pre domácnosť sa pohybuje od 30 do 40 EUR/h.
Kamerový systém, zabezpečovacie systémy
Elektrikári inštalujú aj zabezpečovacie systémy a kamerový systém. Kamery vytvárajú pocit bezpečia v domácnosti, zvyšujú bezpečnosť ľudí a osobného majetku a zabraňujú krádežiam a inej trestnej činnosti. Kamerový systém je inštalovaný v objekte alebo na jeho vonkajších častiach. Môže byť analógový alebo digitálny (IP) systém.
Zabezpečovacie systémy majú za cieľ zlepšiť bezpečnosť ľudí a ochranu hmotného majetku. Môžu byť káblové alebo bezdrôtové. Hlavný rozdiel medzi nimi je v čase inštalácie. Káblový zabezpečovací systém musí byť navrhnutý ako súčasť elektroinštalácie pred výstavbou budovy, zatiaľ čo bezdrôtový zabezpečovací systém môže byť inštalovaný aj neskôr. Konkrétne, bezdrôtový zabezpečovací systém má ovládací panel, ktorý je s ostatnými časťami spojený cez špecifickú frekvenciu, nie cez káble ako káblový zabezpečovací alarm. Preto nie sú potrebné žiadne následné práce, napríklad vysekávanie stien alebo vŕtanie.
Pri káblových systémoch sú jednotlivé komponenty spojené s ústredňou pomocou káblov. Preto ich treba naplánovať ešte pred stavbou domu, resp. zahrnúť už pri projektovaní elektroinštalácie, o čom sme písali vyššie.
Koľko stoja zabezpečovacie systémy? Ceny zabezpečovacích systémov sa môžu líšiť v závislosti od ich zložitosti a typu (bezdrôtové a káblové), kvality, počtu bezpečnostných zariadení, spôsobu riadenia a poskytovateľa služieb. Inštalácia bežného zabezpečovacieho systému s hlavnou jednotkou, senzormi a kamerami stojí od 500 do 1000 EUR.
Cena za video monitorovací systém so záznamníkom, kamerami a dosahom IR 20 m sa pohybuje od 100 do 500 EUR/kus.
Hľadáte niekoho, komu zveríte plánovanie a montáž zabezpečovacieho systému? Pošlite dopyt vhodným a ohodnoteným výrobcom a dodávateľom zabezpečovacích systémov vo vašom okolí – bezplatne a nezáväzne!
Svietidlá, osvetlenie
Elektrikári vám pomôžu aj s osvetlením priestoru, resp. plánovaním a inštaláciou osvetlenia.
Osvetlenie je mimoriadne dôležité z funkčného hľadiska, svetlo potrebujeme na vykonávanie každodenných činností; ale aj z estetického hľadiska, pretože výrazne ovplyvňuje dojem, ktorý priestor v návštevníkoch zanechá. Najmä ak ide o dekoratívne svietidlá, napríklad nástenné a stolové lampy, zaujímavé lustre...
Už pri plánovaní objektu je dôležité myslieť na osvetlenie, počet a výkon svietidiel a ich usporiadanie. Usporiadanie a intenzita osvetlenia bude závisieť od účelu miestnosti, napríklad varenie si vyžaduje iné osvetlenie ako spálňa využívaná na oddych. Osvetlenie bude závisieť aj od veľkosti miestnosti, množstva prirodzeného svetla, ktoré do nej prenikne... Podľa účelu existuje niekoľko typov interiérového osvetlenia: pracovné, stropné, akcentové a ambientné.
V posledných rokoch sa LED osvetlenie stalo obzvlášť populárnym v rôznych formách: svetelné pásy, bodové svetlá a stropné LED svietidlá. Dôvodov pre jeho obľúbenosť je niekoľko: je energeticky efektívnejšie, prináša úspory, je trvanlivejšie, ponúka moderný dizajn. LED žiarovky majú nižšiu spotrebu energie pri vysokej kvalite svetla. Premieňajú až 80 % elektrickej energie na svetlo a len 20 % na teplo. Napríklad klasické žiarovky iba 10 % spotrebovanej energie premieňajú na svetlo a až 90 % premieňajú na teplo.
Životnosť LED žiaroviek je od 15 000 do 50 000 prevádzkových hodín. V porovnaní s klasickými žiarovkami môže LED osvetlenie svietiť až 20-krát dlhšie. LED osvetlenie dnes nájdete na trhu v rôznych tvaroch a prevedeniach, takže ľahko zapadne takmer do každého štýlu zariaďovania interiéru.
A koľko zaplatíte za svietidlá, osvetlenie? Náklady na osvetlenie v dome a mimo neho závisia od počtu svietidiel a typu svetiel, ktorý si vyberiete. Cena LED pásikov s vysokým jasom, bez montáže, sa orientačne pohybuje od 12 do 25 EUR/bm a cena LED pásikov s nízkou svietivosťou, bez montáže, od 7 do 12 EUR/bm.
Cena montáže svietidiel záleží od ich vlastností, či sú podomietkové, nadomietkové alebo závesné. Cena montáže stredne náročného stropného svetla do výšky 300 cm, bez dodávky je približne 20 až 35 EUR/komplet.
Hľadáte niekoho, komu zveríte projektovanie a montáž osvetlenia? Pošlite dopyt vhodným a ohodnoteným odborníkom na osvetlenie vo vašom okolí – bezplatne a nezáväzne!
Inteligentná elektroinštalácia
Elektrikári vám môžu pomôcť aj s inteligentnou elektroinštaláciou.
Inteligentná elektroinštalácia v domácnosti je u nás v posledných rokoch čoraz obľúbenejšia. Pojem označuje najnovšie technológie, ktoré poskytujú celý rad ovládania a riadenia rôznych funkcií v domácnosti, napríklad spustenie alebo vytiahnutie roliet, reguláciu teploty, automatické zavlažovanie záhrady a podobne. Inými slovami, ide o automatizáciu domácnosti prostredníctvom počítačových programov a aplikácií (Internet of Things: IoT). Vďaka inteligentnej elektroinštalácii môžete ovládať všetky mechanické a elektronické funkcie vo vašej domácnosti aj na diaľku, napríklad keď ste na dovolenke.
Niekoľko príkladov inteligentnej elektroinštalácie v domácnosti: zapnutie kúrenia alebo klimatizácie pol hodiny pred príchodom z práce; ovládanie osvetlenia, spustenie a vytiahnutie vonkajších roliet jedným kliknutím, automatické zavlažovanie rastlín aj keď ste pri mori.
Inteligentná elektroinštalácia má okrem zvyšovania komfortu bývania aj dôležitú funkčnú úlohu – racionalizuje spotrebu energie riadením vykurovania a chladenia.
Inteligentná elektroinštalácia zvýši aj hodnotu vašej nehnuteľnosti.
Koľko vás bude inteligentná elektroinštalácia stáť? Cena za zavedenie inštalácií pre úplné ovládanie osvetlenia, tienenia, klimatizácie, kúrenia, alarmu je 4000 až 7000 EUR.
Hľadáte niekoho, komu zveríte projektovanie a inštaláciu inteligentnej elektroinštalácie? Pošlite dopyt vhodným a ohodnoteným odborníkom na inteligentné elektroinštalácie vo vašom okolí – bezplatne a nezáväzne!
Typ služby | Orientačná cena |
Projekt elektroinštalácie | 350 – 1000 EUR |
Hrubé a jemné elektroinštalačné práce | 50 – 100 EUR/m2 |
Servis elektrických zariadení | 30 - 40 EUR/h |
Inštalácia zabezpečovacieho systému | 500 - 1000 EUR |
Montáž stropného svetla do výšky 300 cm | 20 - 35 EUR/komplet |
LED pásy bez montáže | 7 – 25 EUR/bm |
Inteligentná elektroinštalácia | 4000 - 7000 EUR |
Hľadáte elektrikára, ktorému zveríte plánovanie a vyhotovenie elektroinštalácie, opravu alebo výmenu pokazených dielov alebo elektrických zariadení? Pošlite dopyt vhodným a ohodnoteným elektrikárom vo vašom okolí – bezplatne a nezáväzne!