Niekedy môžu malé zmeny urobiť veľký rozdiel. Kompletná rekonštrukcia bytu alebo domu nie je vždy potrebná, ak neexistujú funkčné problémy, napríklad opotrebované vodoinštalácie a elektroinštalácie. Niekedy stačí urobiť jednoduché kroky, pri ktorých nebudete musieť míňať veľa peňazí.
Opýtali sme sa interiérových dizajnérov, ako môžeme jednoducho, rýchlo a lacno preusporiadať priestor. Nižšie sa dozviete, čo nám k tejto téme povedali.
1. Preusporiadajte nábytok
Nákup nových kusov nábytku nie je lacná záležitosť, však? Ak si nemôžete kúpiť nový nábytok, jednoducho preusporiadajte existujúci.
Prispejete tak nielen k estetike, ale aj k funkčnosti priestoru. Niekedy môže malá zmena v usporiadaní nábytku úplne zmeniť priestor. Presuňte sedačku alebo kreslá na iné miesto, presuňte kusy z jednej miestnosti do druhej.
Nábytok by mal byť umiestnený tak, aby umožňoval voľný pohyb. Dôležité je najmä usporiadanie nábytku v obývačke. Sedačka je najčastejšie centrálnym kusom nábytku, mala by byť otočená k ústrednému bodu, akým je televízia alebo okno s výhľadom.
Ak je obývačka väčšia, môžete sedačku umiestniť do stredu miestnosti a vytvoriť v nej viacero funkčných zón, zatiaľ čo v menších priestoroch je vhodnejšie umiestniť sedačku k stene, pretože tak uvoľní strednú časť miestnosti. Neumiestňujte ju však príliš blízko k stene, nechajte pár centimetrov miesta. Podľa zásad feng šuej by mal byť napríklad najväčší kus nábytku v obývačke umiestnený tak, aby mal za operadlom stenu.
Keď už hovoríme o nábytku, existuje ďalší cenovo dostupný spôsob, ako osviežiť priestor. Je to oprava a reštaurovanie nábytku. Reštaurovanie nábytku je obzvlášť dobré riešenie pre starý štýlový nábytok, na ktorý už dlho „sadá prach“. Vdýchnete tak nový život opotrebovanému, častokrát zdedenému nábytku, ktorý má sentimentálnu hodnotu.
Reštaurovaním nábytku získate jedinečný nábytok, presne podľa vašich predstáv.
A koľko stojí oprava nábytku alebo jeho reštaurovanie? Cena vždy závisí od veľkosti kusu, stavu materiálu, rozsahu prác a množstva potrebných postupov a, samozrejme, od remeselníka. Cena za hodinu reštaurovania starožitného nábytku, spolu s materiálom, sa pohybuje okolo 20 - 30 EUR/h, no sú čalúnnici a stolári, ktorí účtujú za kus, na ktorom pracujú.
Hľadáte niekoho, komu zveríte reštaurovanie nábytku? Pošlite dopyt vhodným a ohodnoteným remeselníkom vo vašom okolí – bezplatne a nezáväzne!
2. Obohaťte priestor rastlinami
Izbové rastliny prinášajú do domova kus prírody a zároveň prispievajú ku kvalite vzduchu v interiéri. V posledných rokoch sú trendom rastliny v kúpeľni, najmä druhy, ktoré preferujú vyššie percento vlhkosti, ako napríklad orchidey. Vhodný typ vyberajte podľa množstva svetla, aj starostlivosti, ktorú si vyžaduje (ak nemáte veľa voľného času, vyberte si rastliny, ktoré vyžadujú menej častú zálievku). Dobrou voľbou môže byť aloe vera, lopatkovec, fikus benjamín, sansevieria a podobne. Rastliny môžete dokonca dať aj do chodby, ale také, ktoré vyžadujú menej svetla.
Izbové rastliny sú skvelým spôsobom, ako osviežiť priestor bez akýchkoľvek dodatočných nákladov.
Ak máte podmienky, môžete si vytvoriť zelenú stenu, t. j. vnútornú vertikálnu záhradu. Ak chcete do svojho interiéru vniesť akcentové farby, vyberte si kvetináče v žiarivých odtieňoch. Ak uprednostňujete industriálny štýl, môžete sa poobzerať po betónových kvetináčoch.
3. Osviežte steny
Steny zaberajú najväčšiu plochu v dome a výrazne ovplyvňujú celkový vzhľad interiéru. Okrem rýchleho a jednoduchého osvieženia priestoru maľba prekryje škvrny a drobné poškodenia povrchov stien. Ak sa vám interiér zdá už nudný a chcete zmenu, osviežte steny novou farbou. Pre menšie miestnosti zvoľte svetlejšie tóny, pretože vďaka nim budú pôsobiť vzdušnejšie a väčšie, napríklad bielu, béžovú a svetlosivú farbu. Výrazná farba je lepšou voľbou pre jednu akcentovú stenu.
Pruhy na stenách dodajú priestoru dynamiku. Dodržiavajte toto pravidlo: vodorovné pruhy spôsobia, že úzka miestnosť bude vyzerať širšia (napríklad chodba), zatiaľ čo zvislé pruhy miestnosť vizuálne predĺžia. Existuje ďalšie pravidlo: širšie pruhy sú lepšou voľbou pre väčšie miestnosti, zatiaľ čo tenšie pruhy sú lepším riešením pre menšie priestory. Môžete dokonca kombinovať široké a úzke pásiky s tým, že širšie pásiky by mali byť v svetlejšom odtieni a tenké v tmavšom.
Jednu stenu môžete akcentovať aj technikou ombré, kde svetlejšia farba prechádza do tmavšej a naopak. Pre menej dramatický efekt zvoľte odtiene rovnakej farby.
Dobrou voľbou môžu byť aj rozličné maliarske techniky, napríklad Travertín, Ottocento, Sahara, Arteco...
Aj keď si mnohí chcú steny vymaľovať sami, nie vždy je to dobré riešenie, najmä ak nemáte žiadne predchádzajúce skúsenosti. Pýtate sa prečo? Pretože môžu vzniknúť hrubé vrstvy farby a nerovnomerné nátery, lúpanie farby, zlý výber farby... Maľovanie si vyžaduje presnosť, skúsenosti a vhodné nástroje.
A koľko stojí maľovanie? Cena za maľovanie bielou farbou, v 2 vrstvách (materiál a práca) sa pohybuje od 1,5 do 3 EUR/m2. Tmelenie drobných poškodení, vyhladenie a brúsenie stien stojí orientačne od 2 do 3,5 EUR/m2.
Hľadáte niekoho, komu zveríte maľovanie? Nájdite rýchlo a jednoducho skúseného maliara vo vašom okolí. Ako? Úplne zadarmo a nezáväzne môžete zadať dopyt a potom si vybrať medzi viacerými dobre ohodnotenými maliarmi!
Zvážte aj tapety so zaujímavými vzormi. Tapety sú skvelou voľbou pre tých, ktorí radi robia časté zmeny vo svojom interiéri, pretože sa rýchlo a jednoducho inštalujú a sú cenovo dostupné. Lepenie tapiet stojí od 7 do 15 EUR/m2. Cena bežných tapiet sa pohybuje v rozmedzí od 5 do 23 EUR, drahšie tapety stoja 75 EUR a viac.
Určite nechybíte, ak zvolíte tapety imitujúce prírodné materiály (kameň, drevo) alebo tapety s kvetinovými motívmi.
Dekoratívne lišty môžu byť tiež dobrým spôsobom, ako ozdobiť steny. Do priestoru vnášajú dynamiku, dokážu zdôrazniť jeho šírku alebo výšku. Prázdnu stenu môžete vyplniť aj rámami s fotografiami, zrkadlami (ktoré aj vizuálne zväčšia miestnosť) a obrazmi.
4. Vymeňte bytový textil
Jedným z najrýchlejších spôsobov, ako osviežiť priestor, je vymeniť záclony a závesy, koberce, vankúše na sedačke...
Vankúše voľte v pestrých farbách, so zaujímavými vzormi, alebo okrúhle. Ak radi sledujete aktuálne trendy v interiérovom dizajne, aplikujte ich na bytový textil.
Dôležitým prvkom v interiéri sú aj záclony a závesy. Slúžia na reguláciu svetla, poskytujú súkromie. Máte na výber obrovské množstvo materiálov rôznych vzorov a farieb. V posledných rokoch je čoraz obľúbenejšie zebrové tienenie nazývané aj rolety deň a noc. Zebrové rolety pozostávajú z valca a špeciálnej textílie, ktorú tvoria striedajúce sa a svetlo prepúšťajúce pásiky. Textília je v dvoch vrstvách. Jedna vrstva je pripevnená ku konštrukcii a druhá je navinutá na hliníkovom valci. Počas prevádzky sa textília, ktorá je navinutá na valci, pohybuje, tienená plocha sa tak zatvára alebo otvára v závislosti od vzájomnej polohy pruhov. To možno robiť manuálne, pomocou reťaze alebo na diaľku.
Ak sa nastaví svetlo prepúšťajúci pásik na svetlo prepúšťajúci pásik, roleta prepustí svetlo a ak sa nastaví na svetloblokujúci pásik, svetlo sa bude filtrovať.
Šírka pásikov zebrového tienenia je najčastejšie od 9 do 13 cm. Zebrové tienenie dostať v rôznych dezénoch. Okrem toho, že sa hodí do každého interiéru, má ešte jednu dôležitú výhodu – ľahko sa čistí. Stačí ho utrieť vlhkou magickou utierkou. Cena za klasické vertikálne žalúzie s antistatickými bielymi pásmi šírky do 13 cm sa pohybuje orientačne od 20 do 45 EUR/m2.
Koberce tiež majú dôležitú úlohu v každom priestore - poskytujú teplo, pohodlie a zvukovú izoláciu. Pomocou kobercov môžete rozdeliť väčšiu miestnosť na viac funkčných častí. Pri výbere kobercov sa riaďte nábytkom a ostatným zariadením. V móde sú koberce z prírodných materiálov, napríklad juty a vlny, koberce zaujímavých tvarov, v béžových odtieňoch a pieskových farbách, ale aj koberce v zelenej farbe.
5. Nové osvetlenie
Osvetlenie vplýva na atmosféru v priestore a na jeho funkčnosť. Výber a usporiadanie osvetlenia bude závisieť od veľkosti miestnosti, množstva prirodzeného svetla, ktoré vstupuje, a od usporiadania ďalších prvkov v interiéri. Dobrou voľbou môže byť LED osvetlenie, ktoré dnes nájdeme v rôznych podobách, od LED pásikov až po reflektory a stropné svietidlá. Je mimoriadne úsporné a ponúka vyššiu energetickú účinnosť. Spotrebuje menej elektriny a má dlhšiu trvanlivosť. Zaujímavosťou je, že LED osvetlenie dokáže vydržať až neuveriteľných 50 000 hodín.
Koľko stoja svietidlá? Náklady na osvetlenie v dome a mimo neho závisia od počtu svietidiel a typu svetiel, ktoré budú nainštalované. Montáž svietidiel odporúčame prenechať skúsenému elektrikárovi. Cena montáže stredne náročného stropného svetla do výšky 300 cm, bez dodávky je približne 20 až 35 EUR/komplet.
Ďalšie tipy na interiérový dizajn nájdete v našom časopise.