Pre oblasť

  Rekonštrukcia (renovácia) kúpeľne – ceny, nápady a rýchlosť prác

  Článok si prečítalo viac ako 931+ používateľov
  Kúpeľňa je priestor, ktorý musí mať predovšetkým úžitkovú hodnotu, ale určite by mal vyzerať dobre. Je to čoraz ťažšie dosiahnuť, pretože sa zvyšuje počet kúpeľňových (sanitárnych) prvkov a zariadení, ako aj inštalácií.  Musíte si tiež uvedomiť, že nejde iba o výmenu viditeľných častí; je oveľa dôležitejšie vymeniť všetky neviditeľné inštalácie. Kompletná rýchla rekonštrukcia kúpeľne zahŕňa výmenu kúpeľňovej (sanitárnej) keramiky, podlahových a stenových krytín, elektroinštalácií a osvetlenia, prívodov a odtokov vody a kanalizácie. Počas rekonštrukcie (renovácie) vymeníte nielen staré opotrebované vedenie a potrubia za funkčné a nové, ale kúpeľni dodáte aj moderný vzhľad, a bude vám slúžiť dlhé roky.
  Odborný článok 931
  drevena podlaha kupelna
  Máme 1614 realizátorov v oblasti Rekonštrukcia kúpeľne:

  1. Odborné posúdenie rekonštrukcie kúpeľne

  Rekonštrukcia kúpeľne je spravidla náročná, komplexná a vôbec nie lacná záležitosť. Pred začatím práce je potrebné určiť, čo všetko treba vymeniť. To prakticky znamená nahliadnutie do stavu všetkých vedení, potrubí, pripojení, ako aj posúdenie možnosti inštalácie nových prvkov a systémov, ako je napríklad podlahové kúrenie. Dobre a profesionálne naplánovaná rekonštrukcia kúpeľne vám dokáže ušetriť nielen veľa peňazí, ale aj kopec času a zbytočných  nervov.

  2. Akí majstri sú potrební pre takéto práce?

  Rýchle vynovenie kúpeľne si vyžaduje zladenosť, kontinuitu a dokonalú organizáciu práce, a teda aj všetkých zhotoviteľov angažovaných pri vykonávaní prác. Spravidla sú to zhotovitelia mechanických, vodovodných a elektrických inštalácií, obkladači. Pre rýchlejšiu prácu a možné úspory je možno jedným z najlepších riešení výkon práce na kľúč, pretože  v takom prípade nesie všetku zodpovednosť jeden zhotoviteľ, ktorý vykonáva prácu  so subdodávateľmi.

  Keď zbierate cenové ponuky od zhotoviteľov, venujte pozornosť tomu, či obsahujú všetky nasledujúce elementy: demontáž zariadení a odstraňovanie dlaždíc (starých obkladačiek), odvoz stavebného odpadu, hrubé vodoinštalatérske práce, murárske práce, príprava podlahových a stenových podkladov pre dlaždice a ich inštalácia, škárovanie a jemné inštalačné práce. Ak sa rozhodnete materiál obstarať prostredníctvom zhotoviteľa, bude  o niečo lacnejší, pretože väčšinou nakupujú vo veľkoobchodoch za nižšiu cenu. Materiál v tomto prípade zahŕňa keramické dlaždice, stavebný a vodovodný materiál (rúry, kolená, prípojky, lepidlo, piesok, betón, škárovacie hmoty a podobne), kúpeľňovú keramiku, sprchu a/alebo vaňu, umývadlo (umývadlá) a iné.

  Aby vám pod bosými nohami bolo príjemne, môžete si nainštalovať elektrické alebo teplovodné podlahové vykurovanie
  Aby vám pod bosými nohami bolo príjemne, môžete si nainštalovať elektrické alebo teplovodné podlahové vykurovanie

  3. Moderná kúpeľňa – nápady a vybavenie      

  Najprv sa musíte rozhodnúť, ako bude kúpeľňa vyzerať ako celok. Neviete si predstaviť,  ako vyzerá moderná kúpeľňa? S nápadmi by vám mohol pomôcť architekt alebo interiérový dizajnér, odborník na interiérový dizajn. Prvky do kúpeľne si môžete vybrať prostredníctvom špecializovaných portálov, webových stránok a katalógov, ale tiež navštívením obchodov  pre kúpeľňové vybavenie a uistiť sa, že to, čo ste videli, je naozaj to, čo chcete. Plánovanie kúpeľne môže uľahčiť aj predajný konzultant, pretože spravidla majú program na kreslenie   a výpočet technických pôdorysov, ktorý presne ukazuje, ako bude kompletná kúpeľňa vyzerať, keď bude hotová. Podľa veľkosti miestnosti by ste si mali zvoliť vybavenie  a rozmery keramických dlaždíc. Veľké formáty sú určené pre veľké kúpeľne a naopak, pretože zanechávajú úplne iný dojem.

  4. Výmena inštalácií

  Poloha a smer inštalačných rúrok do veľkej miery určuje umiestnenie sanitárneho zariadenia. Najčastejšie je najväčšou prekážkou miesto prechodu zvislého kanalizačného potrubia, ktoré odvádza všetku odpadovú vodu. Záchodová misa musí byť čo najbližšie k tomuto otvoru, aby bola prípojka čo najkratšia a aby šanca na upchatie bola čo najmenšia. Dlhá prípojka môže narušiť pevnosť a statiku dosky, v ktorej je nainštalovaná. Inštalácie sú často skryté pomocou sadrokartónových dosiek (suchá výstavba). V takom prípade sú zásahy aj údržba oveľa jednoduchšie, pretože si nevyžadujú zásahy do konštrukcie objektu. Pri inštaláciách je najdôležitejšie správne prevedenie spádu a odtoku.

  Podlahové kúrenie v kúpeľni je dnes takmer štandardom. Môžete si zvoliť elektrické alebo teplovodné podlahové kúrenie, ale pri rekonštrukciách sa odporúča inštalovať elektrické podlahové kúrenie. Pri inštalácii teplovodného podlahového kúrenia sa musí zdvihnúť úroveň podlahy, na čo nie vždy existujú podmienky.

  Odborná rada zo spoločnosti Renovujeme interiér s.r.o.

  1. Na čo všetko treba dbať pri rekonštrukcii kúpelne?

  Najskôr je dobré vedieť prečo chcete rekonštrukciu kúpeľne vôbec urobiť a aký osoh z toho budete vy a vaša rodina mať. Keď toto budete vedieť tak môžete prejsť celou rekonštrukciou o niečo ľahšie. Treba si vytvoriť predstavu o tom, ako by mala vaša nová kúpeľňa vyzerať. Je dobré pozrieť si nejaké inšpirácie na internete a aj reálne kúpeľne v predajniach či u známych. Následne sa rozhodnite či si dáte urobiť odbornejšiu vizualizáciu (tu najľahšie realizačná firma porozumie vašim predstavám) alebo si zobiere papier a pero a proste si urobíte náčrtok a prejdete si detaily na mieste s konkrétnymi pracovníkmi. Kľúčové je vybrať si schopného dodávateľa prác a materiálov, ideálne merítko je, že skutočne už realizoval mnohé kúpeľne. Keď sa nevie preukázať zoznamom realizačných fotiek a referencií hľadajte ďalej, pretože kritérium najnižšia cena nemusí byť správna voľba. Ďalej sa treba obrniť vytrvalosťou a byť schopný zvládnuť nedorozumenia a problémy, ktoré môžu vzniknúť a dotiahnuť veci do úspešného konca. 

  2. Je náročné prerobiť kúpelňu v paneláku?

  Ak niekto realizuje už viacero prerábok tak veci idú ľahšie a má väčšie porozumenie celej tejto téme. Keď sa idete pustiť prvý krát do prerábky tak odporúčam radšej si tento zámer prebrať s niekým, kto rekonštrukcie realizuje aby ste sa vyhli možným nedorozumeniam a zastaveniam. 

  3. Sprchový kút alebo vaňa, ako sa rozhodnúť? 

  Väčšina ľudí z praktického hľadiska volí sprchový kút, ak je však v rodine malé dieťa alebo si chcete každý týždeň poležať vo vani tak si dajte namontovať radšej vaňu. Pokiaľ sú možnosti v priestore, tak je praktické dať si urobiť sprchu aj vaňu. Sprchu môžete využiť denne ale horúci kúpeľ najmä v chladnejšom počasí môže padnúť veľmi vhod.

  Pán Richard Tinka, spoločnosť Renovujeme interiér s.r.o.

  5. Odstránenie dlaždíc (obkladačiek)

  Odstránenie keramických dlaždíc v kúpeľni v skutočnosti znamená ich rozbitie a zoškrabanie zvyškov zo stien. Ak sa obklad vydul, jedna alebo viac kachličiek sa odlepili od steny, je ich odstránenie najlepším riešením. Keď sú všetky odstránené, povrch musí byť vyrovnaný vyrovnávacou hmotou, aby sa podklad pripravil na nové obkladačky. Pri odstraňovaní podlahových dlaždíc umiestnených nad podlahovým vykurovaním treba postupovať veľmi opatrne, aby nedošlo k poškodeniu vykurovacích potrubí.

  Najlepšie je odstránenie dlaždíc a odvoz odpadu zveriť do rúk profesionálov, aj keď v týchto prvých fázach hrubých prác môžete ušetriť nejaké peniaze, ak si to urobíte sami.

  6. Obkladačky (dlaždice) a mozaiky do kúpeľne

  Dá sa povedať, že keramické dlaždice sa vždy väčšinou používali v kúpeľni, a preto sú k dispozícii v mnohých formátoch a farebných prevedeniach. Z hľadiska kvality sú povrchy obložené keramickými obkladačkami veľmi podobné mozaikám, ktoré svojimi drobnejšími dezénmi môžu urobiť kúpeľňu dynamickejšou a farebne pestrejšou. Predsa treba dbať na to, že vo veľkých kúpeľniach môže veľa mozaík spôsobiť opačný efekt a pôsobiť rušivo  a nezladene. Mozaika sa robí v malých kúpeľniach alebo vo veľkých, ale iba na zvýraznenie klasických obkladačiek (dlaždíc).

  7. Kameň a drevo v kúpeľni

  Okrem dlaždíc (obkladačiek) a mozaiky, ktoré sa považujú za klasické, v kúpeľniach sa čoraz viac používajú aj iné materiály. Čoraz populárnejšie sú dlaždice a dosky z kameňa. Kameň v kúpeľni pôsobí klasicky a elegantne, aj keď trochu chladne. Kameň si vyberajú tí, ktorí chcú originalitu a klasiku. Kamenné dosky však nie sú také trvanlivé a odolné ako keramické dlaždice a ich údržba je náročnejšia.

  Trocha iným, ale určite oveľa zaujímavejším riešením v kúpeľni je drevo. Drevo v kúpeľni sa nepoužíva výlučne na kusy nábytku a rôzne doplnky, ale aj na obklad stien a podláh. Drevené podlahové krytiny vyzerajú pod bosými nohami veľmi pohodlne. Musíte si samozrejme zvoliť taký druh dreva, ktorý odolá zmenám teploty, vode a vlhkosti. Na to sú najlepšie niektoré druhy tropických stromov, napríklad tíkové drevo, ktoré sa používa aj v lodiarstve (pri stavbe lodí), so špeciálnymi druhmi ochranných náterov. Okrem toho drevo si vyžaduje osobitnú starostlivosť. Odporúča sa umiestniť drevené obloženie tak, aby bolo zdvihnuté z podlahy a aby bola vonkajšia strana vetraná.

  Moderné kúpeľne majú drevenú podlahu
  Moderné kúpeľne majú drevenú podlahu

  8. Kúpeľňa bez obkladačiek

  Nemáte príliš veľa času na rekonštrukciu (renováciu) svojej kúpeľne? Pýtate sa, ako by mala vyzerať moderná kúpeľňa? Môžeme vám povedať, že kúpeľňa bez dlaždíc má oproti tej  s nimi veľa výhod. Okrem toho, že kúpeľňa vyzerá neobvykle a moderne, jej rekonštrukcia je  oveľa rýchlejšia, pretože po odstránení starých dlaždíc už netreba zbytočne strácať čas s prípravou podkladu, lepením a sušením nových dlaždíc a škárovaním. Celý proces potom trvá len pár dní. Staré dlaždice môžete natrieť hladkým náterom, ktorý nemá žiadne škáry, aby sa nezadržiavali nečistoty. Údržba a čistenie celej kúpeľne je oveľa jednoduchšie. Opravy  v budúcnosti budú tiež jednoduchšie, pretože sa dlaždice nebudú musieť odstraňovať  a inštalovať nové a nebudete ich musieť mať v rezerve.

  9. Koľko stojí rekonštrukcia kúpeľne?

  Koľko by stála kompletná rekonštrukcia kúpeľne? Cena kúpeľne závisí od rozsahu prác,  kvality materiálov, ktoré chceme použiť a jej veľkosti. Cena môže byť od 2 000 EUR do  6 000 EUR. Majte pritom na zreteli, že so štvorcovými metrami sa náklady nezvyšujú,  to znamená, že menšia kúpeľňa môže byť nákladnejšia ako veľká.

  Ďalšie informácie o cenách nájdete v kalkulačke cien.

  Ak potrebujete pomoc so stavbou, obráťte sa na Daibau, pošlite nám dopyt alebo položte otázku.

  Odborný článok 931
  Autor: Daibau casopis
  Máme 1614 realizátorov v oblasti Rekonštrukcia kúpeľne:

  Ako ste využili tieto informácie?


  Nápady na usporiadanie domu

  Časopis s čerstvými nápadmi a radami našich autorov na usporiadanie Vášho obytného priestoru.

  Máme 1614 realizátorov v oblasti Rekonštrukcia kúpeľne:

  BEZPLATNÁ SLUŽBA
  HĽADÁME V LOKALITE
  BEZ PROVÍZIÍ
  Máme 1614 realizátorov v oblasti Rekonštrukcia kúpeľne
  8.7
  0

  Nela Giňová - Peter Kaleja


  9.2
  0

  MaM BAU, s.r.o.


  9.6
  6

  MYROSTAV s.r.o


  9.1
  0

  FORGSTAV, s.r.o.


  HĽADÁTE DOBRÝCH REALIZÁTOROV V OBLASTI REKONŠTRUKCIA KÚPEĽNE?

 • Rekonštrukcia kúpeľne Bratislava
 • Rekonštrukcia kúpeľne Banská Bystrica
 • Rekonštrukcia kúpeľne Košice
 • Rekonštrukcia kúpeľne Nitra
 • Rekonštrukcia kúpeľne Prešov
 • Rekonštrukcia kúpeľne Žilina
 • Rekonštrukcia kúpeľne Bardejov
 • Rekonštrukcia kúpeľne Humenné
 • Rekonštrukcia kúpeľne Komárno
 • Rekonštrukcia kúpeľne Levice
 • Rekonštrukcia kúpeľne Liptovský Mikuláš
 • Rekonštrukcia kúpeľne Lučenec
 • Rekonštrukcia kúpeľne Martin
 • Rekonštrukcia kúpeľne Michalovce
 • Rekonštrukcia kúpeľne Nové Zámky
 • Rekonštrukcia kúpeľne Piešťany
 • Rekonštrukcia kúpeľne Poprad
 • Rekonštrukcia kúpeľne Považská Bystrica
 • Rekonštrukcia kúpeľne Prievidza
 • Rekonštrukcia kúpeľne Ružomberok
 • Rekonštrukcia kúpeľne Spišská Nová Ves
 • Rekonštrukcia kúpeľne Topoľčany
 • Rekonštrukcia kúpeľne Trenčín
 • Rekonštrukcia kúpeľne Trnava
 • Rekonštrukcia kúpeľne Zvolen
 • Rekonštrukcia kúpeľne Bánovce nad Bebravou
 • Rekonštrukcia kúpeľne Brezno
 • Rekonštrukcia kúpeľne Bytča
 • Rekonštrukcia kúpeľne Čadca
 • Rekonštrukcia kúpeľne Detva
 • Rekonštrukcia kúpeľne Dolný Kubín
 • Rekonštrukcia kúpeľne Dunajská Streda
 • Rekonštrukcia kúpeľne Galanta
 • Rekonštrukcia kúpeľne Gelnica
 • Rekonštrukcia kúpeľne Hlohovec
 • Rekonštrukcia kúpeľne Ilava
 • Rekonštrukcia kúpeľne Kežmarok
 • Rekonštrukcia kúpeľne Krupina
 • Rekonštrukcia kúpeľne Kysucké Nové Mesto
 • Rekonštrukcia kúpeľne Levoča
 • Rekonštrukcia kúpeľne Malacky
 • Rekonštrukcia kúpeľne Medzilaborce
 • Rekonštrukcia kúpeľne Myjava
 • Rekonštrukcia kúpeľne Námestovo
 • Rekonštrukcia kúpeľne Nové Mesto nad Váhom
 • Rekonštrukcia kúpeľne Partizánske
 • Rekonštrukcia kúpeľne Pezinok
 • Rekonštrukcia kúpeľne Poltár
 • Rekonštrukcia kúpeľne Púchov
 • Rekonštrukcia kúpeľne Revúca
 • Rekonštrukcia kúpeľne Rimavská Sobota
 • Rekonštrukcia kúpeľne Rožňava
 • Rekonštrukcia kúpeľne Sabinov
 • Rekonštrukcia kúpeľne Šaľa
 • Rekonštrukcia kúpeľne Senec
 • Rekonštrukcia kúpeľne Senica
 • Rekonštrukcia kúpeľne Skalica
 • Rekonštrukcia kúpeľne Snina
 • Rekonštrukcia kúpeľne Sobrance
 • Rekonštrukcia kúpeľne Stará Ľubovňa
 • Rekonštrukcia kúpeľne Stropkov
 • Rekonštrukcia kúpeľne Svidník
 • Rekonštrukcia kúpeľne Trebišov
 • Rekonštrukcia kúpeľne Turčianske Teplice
 • Rekonštrukcia kúpeľne Tvrdošín
 • Rekonštrukcia kúpeľne Veľký Krtíš
 • Rekonštrukcia kúpeľne Vranov nad Topľou
 • Rekonštrukcia kúpeľne Žarnovica
 • Rekonštrukcia kúpeľne Žiar nad Hronom
 • Rekonštrukcia kúpeľne Zlaté Moravce
 • Slovakia
  DAIBAU.SK

  00421 233 329 745

  © 2022 Daibau, všetky práva vyhradené