Bez ohľadu na to, či bývate v malom byte alebo v priestrannom dome, jedáleň si zaslúži, aby ste jej venovali dostatok pozornosti a správne ju zariadili. Rovnako ako pri zariaďovaní ostatných miestností, aj tu musia byť splnené funkčné aj estetické požiadavky. Je potrebné správne vybrať jedálenský stôl, stoličky, osvetlenie, dobre kombinovať farby a materiály, dekoratívne detaily.
Úlohou interiérových dizajnérov je navrhovať funkčné, praktické a esteticky príťažlivé miestnosti. Interiérový dizajnér by mal naplánovať a zorganizovať interiér tak, aby miestnosť vizuálne pôsobila väčšie, prihliadať na vaše priania, nároky a potreby a realizovať ich v súlade s profesiou. Preto sme ich požiadali, aby nám prezradili pravidlá vzťahujúce sa na zariaďovanie jedálne. Riaďte sa týmito 5 zlatými pravidlami a zariaďte si jedáleň tak, aby sa stala obľúbeným miestom pre všetkých členov rodiny, ako aj pre hostí, ktorí prídu k vám domov.
Interiéroví dizajnéri odporúčajú:
1. Dostatok miesta na sedenie
Stôl je ústrednou súčasťou každej jedálne, preto je potrebné venovať jeho výberu veľkú pozornosť.
Jeho rozmery budú závisieť najmä od dostupného priestoru a počtu osôb, ktoré ho budú denne využívať. Počet jedálenských stoličiek treba vyberať podľa počtu členov rodiny. Ak máte 6 stoličiek, je jasné, že takýto jedálenský stôl bude väčší ako ten s 2 jedálenskými stoličkami. Odporúča sa rozmery jedálenského stola vyberať aj s prihliadnutím na to, ako často hostíte návštevy. Dobrou voľbou môže byť stôl, ktorý sa dá rozložiť a zložiť späť na štandardnú veľkosť.
Rozmery jedálenského stola budú závisieť aj od veľkosti jedálne. Medzi stolom a stenami alebo inými kusmi nábytku je potrebné nechať aspoň 90 centimetrov, aby ste mohli voľne fungovať a pohybovať sa okolo stola, ale aj pohodlne sedieť. Ďalší praktický tip na dizajn: stôl má poskytovať dostatok miesta na pohodlné stolovanie, pre jedného stolujúceho je potrebná plocha najmenej 60 cm na šírku.
Samotný výber materiálu stola bude závisieť od štýlu zariaďovania, ktorý chcete dosiahnuť. Drevený stôl je dobrou voľbou do tradičného alebo škandinávskeho štýlu (najmä v svetlejšom odtieni dreva), sklenený stolík je dobrou voľbou do moderne zariadených priestorov, drevený stôl v kombinácii s kovom môže byť výborným riešením pre zariaďovanie priestoru v industriálnom štýle.
Samotný tvar stola bude závisieť od dostupného priestoru. Okrúhle stoly sú lepším riešením do menších priestorov, pretože umožňujú ľahší pohyb a lepšiu interakciu všetkých ľudí pri stole. Pravouhlé stoly poskytujú formálnejší vzhľad, sú výbornou voľbou do väčších priestorov, keď máte väčšiu rodinu alebo máte často návštevy.
Mnohí sa rozhodnú dať si vyrobiť jedálenský stôl na mieru. Aj keď je nábytok na mieru asi o 30 % drahší ako priemyselný nábytok, jeho kvalita odôvodňuje vyššiu cenu. Kvalitný jedálenský stôl je navyše investícia, ktorá sa oplatí, napríklad stôl z masívu môže vydržať niekoľko desaťročí.
Hľadáte niekoho, komu zveríte výrobu jedálenského stola na mieru? Pošlite dopyt vhodným a ohodnoteným stolárom vo vašom okolí - bezplatne a nezáväzne!
2. Priame osvetlenie
Osvetlenie je mimoriadne dôležitým prvkom každého priestoru, najmä jedálne. Keďže sa často na jedálenskom stole jedlá aj pripravujú, musí mať dobré osvetlenie a svetlo musí vytvárať aj vhodnú atmosféru. Stolovanie bude príjemnejšie pri správnom osvetlení.
Interiéroví dizajnéri odporúčajú centrálne osvetlenie v podobe lustra alebo závesného svietidla umiestneného priamo nad stolom. Týmto spôsobom sa získa nielen primerané osvetlenie, ale aj estetická hodnota jedálne.
Osvetlenie vždy umiestnite nad samotný stôl. Svietidlo však nesmie byť zavesené príliš nízko, musí byť minimálne 75 až 90 centimetrov od povrchu stola.
Koľko vás budú stáť svietidlá, prípadne ich montáž? Montáž svietidiel a spotrebičov odporúčame prenechať skúsenému elektrikárovi. Cena montáže stredne náročného stropného svetla do výšky 300 cm, bez dodávky je približne 20 až 35 EUR/komplet.
Hľadáte niekoho, komu zveríte projektovanie osvetlenia a jeho montáž? Pošlite dopyt vhodným a ohodnoteným odborníkom na osvetlenie vo vašom okolí – bezplatne a nezáväzne!
3. Všetky nohy stoličky na koberci
Ak chcete v jedálni koberec, mali by na ňom byť všetky nohy stoličky, aj keď je jedálenská stolička vytiahnutá. Pridanie koberca pod jedálenský stôl môže navodiť pocit tepla, ale je to aj dobrý spôsob, ako vizuálne oddeliť jedáleň, o čom sa viac dozviete v ďalšom bode. Skúste si do jedálne nevyberať huňatý koberec, ale taký, ktorý sa oveľa ľahšie udržiava a vysáva. Koberec je dobrým riešením aj do bytov, pretože pohltí zvuk posúvaných stoličiek.
Stoličky by mali, aj keď sú vytiahnuté, stáť úplne na koberci. Ak nie, koberec by mal byť aspoň pod prednými nohami, keď je jedálenská stolička vytiahnutá.
Koberec by mal byť z oboch strán väčší ako jedálenský stôl aspoň o 60 centimetrov. Pre okrúhly jedálenský stôl zvoľte okrúhly koberec. Pre jedálenský stôl so 6 stoličkami bude ideálnou voľbou koberec s priemerom cca 2,4 metra. K pravouhlému stolu sa bude najlepšie hodiť pravouhlý koberec.
4. Vizuálne oddeľte jedáleň
Ako sme už spomenuli, jedáleň je často súčasťou otvoreného priestoru spolu s kuchyňou a obývačkou. Jedáleň však nemusí úplne ladiť s týmito dvoma miestnosťami, navyše je lepšie, keď ju vizuálne oddelíte. Odporúčanie preto znie: jedálenskú časť zreteľne oddeľte od zvyšku domu alebo bytu.
Môžete to urobiť pomocou kobercov, zaujímavých svietidiel, dokonca aj obkladov stien, ktoré sa líšia od zvyšnej časti otvoreného priestoru. Môže to byť buď iná farba náteru, tapety alebo stenové panely. Jedáleň tak vynikne ako funkčný a esteticky príjemný priestor v domácnosti.
5. Vytvorte centrálny bod
Centrálnym bodom je centrálna časť stola. Uprostred stola majte veľkú misu s ovocím, vázu s čerstvými kvetmi alebo dekoratívny predmet.
Viac praktických tipov a nápadov získate od interiérových dizajnérov. Pomôžu vám tiež implementovať určitý štýl. A koľko stojí interiérový dizajn? Za základný interiérový dizajn zaplatíte 250 EUR; za kvalitný projekt interiérového dizajnu, s dobrými návrhmi, 3D vizualizáciou výsledného dizajnu interiéru a poradenstvom, zaplatíte 500 EUR a viac.
Hľadáte niekoho, komu zveríte interiérový dizajn? Pošlite dopyt vhodným a ohodnoteným interiérovým dizajnérom vo vašom okolí – bezplatne a nezáväzne!