Pre oblasť

    Exteriérová dlažba - sprievodca výberom vhodnej dlažby - materiály, ceny a realizácia

    Dlažba je jedným z najbežnejších materiálov používaných v exteriéri na úpravu vonkajších plôch, dvorov, prístupových ciest, záhradných  chodníkov... Pokládkou dlažby vznikajú povrchy, ktoré sa ľahko udržiavajú, vyzerajú úhľadne a zlepšia estetiku celého domu. Na dláždenie dvora sa používajú rôzne materiály a každý z nich má určité výhody a nevýhody. Tento sprievodca poskytuje informácie o dlažbe.
    Odborný článok
    exterierova dlazba
    Máme 1765 realizátorov v oblasti Zámková dlažba:

    Dlažba má dlhú históriu, už v staroveku starí Rimania dláždili mestské ulice a iné povrchy. Práve tie svedčia o odolnosti a kvalite dláždených plôch.

    Rozhodli ste sa alebo uvažujete o vydláždení vášho dvora? Skôr než sa do toho pustíte, musíte vybrať vhodný materiál, ale aj vytvoriť hrubý odhad, aby ste si naplánovali orientačné výdavky. My vám s tým pomôžeme.

    Ako sa robí dlažba?

    Pokládka dlažby, bez ohľadu na materiál, zahŕňa dve fázy. V prvej fáze sa pripraví terén na dlažbu a v druhej fáze sa kladie vybraný materiál a robí sa škárovanie. Cieľom prvej fázy je vyrovnať povrch a zabezpečiť odvádzanie dažďovej vody.

    Prvá fáza zahŕňa výkop zeminy do hĺbky približne 30 až 40 centimetrov. Potom nasleduje vyhotovenie podkladovej vrstvy (nasypanie a zhutnenie kameniva rôznej veľkosti, od piesku po štrk) a vyspádovanie (sklon 2,5 %) za účelom odvádzania dažďovej vody. Ďalším krokom je inštalácia drenážnej fólie, ktorá zabráni prenikaniu vody do podkladovej vrstvy, potom sa položia obrubníky a žľaby a nakoniec drenážna vrstva z hrubšieho piesku.

    V druhej fáze nasleduje pokládka vybraných dlažobných prvkov, ktorá sa začína od jedného rohu. Zvyčajne sa pokládka začína v najnižšej časti povrchu. Dosky, kocky alebo bloky používané na tento účel nesmú byť umiestnené tesne vedľa seba. Medzi nimi musia byť ponechané rovnaké medzere, ktoré sa neskôr vyplnia, zvyčajne pieskom.

    Pokládka dlažby
    Pokládka dlažby, bez ohľadu na materiál, zahŕňa dve fázy 

    Kvalita spevneného povrchu priamo závisí od prípravy terénu. Podklad musí byť stabilný a vyrovnaný, aby vydláždený povrch vydržal roky, ba aj desaťročia. Preto by pokládka dlažby mala byť zverená skúseným majstrom.

    A koľko vás bude stáť dlažba? Bude to závisieť predovšetkým od použitého materiálu. Strojový a ručný výkop zeminy do hĺbky 60 cm, s naložením na kamión, Vás bude stáť  4,8 – 7,2 EUR/m3. Obstarávanie dovozu a zásypu terénu so štrko-pieskovým materiálom s vyrovnaním a zhutnením stojí 14 - 18 EUR/m3. Za výkop zeminy na vyhotovenie základov obrubníkov, kanálov a potrubí zaplatíte 2,8 – 4,2 EUR/m.

    Hľadáte majstrov, ktorým zveríte pokládku dlažby? Pošlite dopyt vhodným a ohodnoteným zhotoviteľom vo vašom okolí – bezplatne a nezáväzne!

    Výber materiálov na dlažbu

    Po skončení prvej fázy, resp. prípravy podkladu, prichádza na rad pokládka vybranej dlažby. Aký materiál na dlažbu si však vybrať? Všímajte si vzhľad domu a záhrady, ale aj fyzikálne vlastnosti každého z materiálov. Materiály sa tiež líšia cenou.

    Betónová dlažba

    Betónová dlažba má široké uplatnenie: používa sa na dvorové alebo záhradné chodníky, príjazdové cesty, parkoviská, chodníky...

    Betónová dlažba
    Betónová dlažba má široké uplatnenie: používa sa na dvorové alebo záhradné chodníky, príjazdové cesty, parkoviská, chodníky...

    Betónová dlažba má množstvo výhod: ľahko sa čistí, je odolná voči mrazu, soli a vlhkosti. Nemusí byť výlučne v tvare štvorca, môže byť aj v tvare šesťuholníka alebo ​​trojuholníka. Rozlišujeme betónové dosky a platne, pieskované dosky, hladké dosky a zatrávňovacie tvárnice.

    Vymývaná betónová dlažba sú dvojvrstvové dosky, pri ktorých sa špeciálnym spôsobom vymývania finálneho povrchu pod tlakom odstráni vrstva cementového mlieka. Výsledkom je prirodzene vyzerajúci povrch – na povrchu dosiek sa objavia kamienky v rôznych veľkostiach a farbách. Preto povrchová vrstva vymývaných betónových dosiek závisí od použitého kameniva.

    Pieskované betónové platne sú prvky, z ktorých sa povrchová vrstva odstráni jemným pieskovaním, zvyčajne najjemnejším pieskom (suché drobné častice). Výsledkom je mierne drsný povrch, ktorý pôsobí prirodzene. Môže byť dodatočne impregnovaný, aby bol odolnejší voči nečistotám.

    Hladké betónové dosky sa vyznačujú jednoduchým, nenápadným vzhľadom. Zatrávňovacie tvárnice sú dobrou voľbou pre všetkých, ktorí chcú na svojom dvore zachovať zeleň, a zároveň zabezpečiť prístup pre vozidlá a ľudí. Sú výbornou voľbou, ak nechcete úplne uzavretý a monotónny priestor. Sú to dvojvrstvové prvky, vrchnú vrstvu tvorí kremenný piesok (zabezpečuje odolnosť voči soli a mrazu) a spodnú vrstvu tvorí betón.

    Zatrávňovacie tvárnice
    Zatrávňovacie tvárnice sú dobrou voľbou pre všetkých, ktorí chcú na svojom dvore zachovať zeleň 

    Špeciálnou kategóriou je zámková dlažba.

    Zámková dlažba sa dnes používa na rôzne povrchy: je vhodná na verejné priestranstvá, námestia, parkoviská, chodníky, promenády, pešie zóny, parkové pešie komunikácie, voľné plochy pred obchodnými centrami, nebytovými priestormi, na dláždenie plôch okolo bazénov; ale aj na spevnené plochy pred rodinnými domami a terénne úpravy dvorov. 

    Betónová zmes, z ktorej sa vyrába zámková dlažba, obsahuje jemný betonársky piesok, drvené kamenivo, cement a chemické prísady (plastifikátor, prevzdušňovač), ktoré zlepšujú jej mechanické vlastnosti (odolnosť voči opotrebovaniu a mechanickým vplyvom, poveternostným podmienkam, dodávajú jej väčšiu pevnosť). Do zmesi sa pridávajú špeciálne pigmentové farbivá, vďaka ktorým je zámková dlažba dostupná v rôznych farebných odtieňoch. 

    Podľa spôsobu výroby existuje vibrolisovaná zámková dlažba a vibroliata zámková dlažba. Prvá sa vyrába vo vibrolisoch, zo zmesi s výrazne nižším percentom vlhkosti, na priemyselných linkách, čím vzniká väčší počet kusov v krátkom čase. Vibroliata zámková dlažba sa vyrába odlievaním do foriem z kvalitného PVC na vibračných stoloch. Tento výrobný proces je oveľa pomalší, prvky zámkovej dlažby sa vyrábajú kus po kuse.

    Ako sa kladie zámková dlažba? Na pripravený (dobre vyrovnaný a zhutnený) podklad sa nasype vrstva štrku, v hrúbke 15 až 30 centimetrov. Ak je povrch určený len pre chodcov, postačí 15 centimetrov, a ak ide o povrch, po ktorom sa budú pohybovať vozidlá, táto vrstva by mala byť dvojnásobne hrubá, aspoň 30 centimetrov. Na túto vrstvu sa nasype vrstva piesku, asi 5 centimetrov. Po jej vyrovnaní sa kladie zámková dlažba. Pri pokládke sa nechajú určité medzere, ktoré sa vyplnia pieskom. Na tento účel sa piesok používa z dvoch dôvodov: aby sa zámková dlažba mohla prispôsobiť menším zmenám a aby sa umožnilo odvádzanie dažďovej vody.

    Zámková dlažba
    Zámková dlažba má množstvo výhod: ľahko sa čistí, je odolná voči mrazu, soli a vlhkosti

    Zámková dlažba môže byť jednovrstvová alebo dvojvrstvová, to je jej základné delenie podľa finálnej vrstvy, resp. nášľapnej plochy. Jednovrstvová zámková dlažba nemá finálnu vrstvu, v celom priereze má rovnakú štruktúru. Je citlivejšia na mráz a soľ používanú v zime na posyp. Vyrába sa len v cementovo sivej farbe a má drsnejší povrch ako dvojvrstvová zámková dlažba.

    Dvojvrstvová zámková dlažba sa vyrába v rôznych odtieňoch. Môžeme ju rozdeliť na: kremennú jednofarebnú zámkovú dlažbu (na povrchovú úpravu sa používa kremenný piesok, v asi 15 rôznych farbách, veľmi odolná voči mrazu a soli); zámkovú dlažbu typu color-mix (finálna úprava je z kremenného piesku, ale vhodnou technikou sa finálna vrstva nanáša miešaním viacerých odtieňov, ktoré môžu byť v imitácii prírodných materiálov) a vymývanú zámkovú dlažbu (pre finálnu vrstvu sa používa žula, vymývanie povrchovej vrstvy dáva štruktúre atraktívny vzhľad). 

    Existuje zámková dlažba so skosenými hranami, bez skosených hrán alebo s reliéfnymi stranami. Pre monolitický vzhľad povrchu je najlepšou voľbou zámková dlažba s rovnými hranami, prvky so skosenými hranami umožňujú lepšie odvádzanie povrchovej vody a tie s reliéfnymi stranami vytvárajú rustikálny vzhľad dláždeného povrchu.  

    Žulové kocky 

    Žulové kocky sú mimoriadne odolné a pevné. Na dláždenie prístupových ciest, chodníkov a iných povrchov sa používali už od pradávna. Sú vhodné aj do nerovného terénu, resp. na dláždenie povrchov nepravidelného tvaru. Sú vyrobené z prírodného žulového kameňa. Objavujú sa v rôznych odtieňoch sivej farby. Žulové kocky možno skladať do riadku - v tomto prípade sa používajú iba žulové kocky v tvare štvorca alebo do oblúku, kedy musí byť určitý počet žulových kociek v tvare nepravidelného lichobežníka.

    Pokládka žulových kociek
    Žulové kocky sú mimoriadne odolné a pevné

    Žulové kocky vás budú stáť okolo 32 EUR/m2, betónové dlaždice od 10 do 30 EUR/m2 a zámková dlažba stojí 10 EUR/m2 a viac

    Vonkajšie dlaždice

    Pre mnohých sú dlaždice nenahraditeľným riešením. Dlažba používaná na vonkajšie povrchy je však veľmi odlišná od dlažby, ktorá sa používa v interiéri. Dlažbu, ktorá sa používa v interiéri, nie je možné použiť do exteriéru.

    Dlaždice určené do exteriéru musia mať drsnejší povrch, aby boli protišmykové. Dôležitá je trieda protišmykovosti, označená písmenom R. Vonkajšie dlaždice, ktoré majú drsnejší povrch, majú označenie R10, R11 a R12. Čím vyššie je číslo vedľa písmena R, tým sú dlaždice viac protišmykové.

    Obklady určené na vonkajšie povrchy majú väčšiu odolnosť voči nízkym teplotám a vlhkosti. Keďže majú nižšie percento absorpcie vlhkosti, vplyvom mrazu a nízkych teplôt nepraskajú. Vonkajšie obklady majú absorpciu vody nižšiu ako 0,5 %.

    Vonkajšie dlaždice
    Dlaždice používané na vonkajšie povrchy sa značne líšia od tých, ktoré sa používajú v interiéri

    Musia byť odolné voči oderu, nepriaznivým poveternostným vplyvom (dážď, sneh, mráz, výkyvy teplôt...). Vonkajšie obklady sú viac vystavené nepriaznivým vplyvom ako tie v interiéri.

    Pokiaľ ide o estetiku vonkajších obkladov, odporúča sa, aby mali určitý vzor, ​​aby bol prach menej viditeľný. Dobrou voľbou sú obklady so sivastými odtieňmi a obľúbenou voľbou sú tie s textúrou prírodného kameňa. Tiež, ak je to možné, zvoľte väčšie dlaždice. Dôvod je jednoduchý – budete mať menej škár na čistenie.

    Za pokládku dlažby v exteriéri zaplatíte od 15 do 33 EUR/m2 v závislosti od ich rozmerov a veľkosti plochy.

    Hľadáte niekoho, komu zveríte pokládku dlažby? Pošlite dopyt vhodným a ohodnoteným obkladačom vo vašom okolí - bezplatne a nezáväzne!

    Materiál dlažby: Vlastnosti: Cena (EUR/m2):
    Betónová dlažba
    • Rôzne tvary a textúry (vymývaná, pieskovaná, hladká, zatrávňovacie tvárnice)
    • Odolná voči mrazu, soli a vlhkosti
    • Jednoduché čistenie
    • Vhodná na cesty, príjazdové cesty, parkoviská a chodníky
    od 10 do 30 EUR/m2
    Zámková dlažba
    • Vysoká odolnosť proti opotrebovaniu a zlým poveternostným podmienkam
    • Rôzne tvary a farby
    • Môže byť dvojvrstvová alebo jednovrstvová
    • Môže byť so skosenými hranami, bez skosených hrán alebo s reliéfnymi stranami
    10 EUR/m2 a viac
    Žulové kocky
    • Prírodný kameň, výnimočná odolnosť voči opotrebovaniu a poveternostným vplyvom
    • Dlhotrvajúci a pevný materiál
    • Vhodné aj do nerovného terénu, na dláždenie povrchov nepravidelného tvaru
    • Rôzne odtiene sivej farby
    • Vhodné na dláždenie príjazdových ciest a ciest
    okolo 32 EUR/m2
    Vonkajšie dlaždice
    • Odolné voči vlhkosti, mrazu a oderu
    • Protišmykové (R10, R11 a R12)
    • absorpcia vody nižšia ako 0,5 %
    • Odporúčajú sa sivasté odtiene a väčšie dlaždice
    • Vhodné na terasy, dvory a balkóny
    20 EUR m2 a viac

    Dlažba alebo asfaltovanie?

    Ďalším populárnym spôsobom úpravy vonkajších priestorov je asfaltovanie. Asfalt je elastická podlahová krytina, odolná a trvanlivá. Často sa používa na parkoviská a príjazdové cesty.

    Výhodou asfaltovania je predovšetkým rýchlosť práce. Keď je podklad pripravený, asfaltéri môžu veľmi rýchlo vyasfaltovať veľké plochy, na 300 metrov štvorcových budú potrebovať len niekoľko hodín. Asfalt má lepšiu odolnosť voči posypovej soli ako mnohé dlažobné materiály. Cena asfaltovania je prijateľná. Cena asfaltu závisí od prípravy podkladu a počtu vrstiev. Za prípravu a spevnenie podložia zaplatíte okolo 6 EUR/m2. Cena za položenie jednej vrstvy asfaltu je okolo 15 EUR/m2. Dvojvrstvový asfalt je pevnejší, hladší, rovný a stojí okolo 18 EUR/m2

    Asfaltovaný dvor
    Medzi výhody asfaltovania patrí rýchla realizácia

    Hľadáte niekoho, komu zveríte asfaltovanie? Pošlite dopyt vhodným a ohodnoteným asfaltérom vo vašom okolí - bezplatne a nezáväzne!

    Asfaltovanie má však oproti dlažbe určité nevýhody. Mnohí asfaltu vyčítajú jeho monolitický vzhľad a dlažbu vyzdvihujú ako esteticky prijateľnejšie riešenie. Rôzne materiály na dlažbu ľahšie splynú s exteriérom. Taktiež opravy asfaltu sú dosť drahé. Kým pri vydláždených plochách poškodené prvky jednoducho odstránite a nahradíte novými, pri asfalte to nie je možné. Akákoľvek oprava asfaltového povrchu bude viditeľná (záplaty), ak sa nová vrstva asfaltu nenanesie znova na celý povrch.

    Dlažba alebo razený betón?

    Razený betón, tiež nazývaný tlačený betón je vlastne betón, ktorého povrch je zdobený vzorom a/alebo textúrou či reliéfom. Do betónu sa pridáva aj farba a razený betón dnes dokáže imitovať aj iné, oveľa drahšie materiály. Hoci razený betón nájdeme aj v interiéri, využíva sa predovšetkým v exteriéri. 

    Výhodou tlačeného betónu v porovnaní s dlažbou je rovnako ako pri asfaltovaní rýchlosť vyhotovenia. Razený betón možno definovať ako liaty betónový povrch, do ktorého sa pomocou špeciálnych foriem vtlačí vzor alebo textúra pripomínajúca dlažobné kocky, žulu, tehlu a iné materiály. Nekladie sa teda kus po kuse ako dlažba. Ponúka široké možnosti, pokiaľ ide o dizajn exteriéru, oveľa viac ako dlažba.

    Razený betón
    Razený betón je vlastne betón, ktorého povrch je zdobený vzorom a/alebo textúrou či reliéfom 

    Koľko stojí razený betón? Samotná cena sa bude odvíjať od metrov štvorcových, zloženia betónu, zložitosti vzoru, hrúbky betónu, rôznych náterov a prísad a samotného zhotoviteľa. Cena za dvojfarebný razený betón je 45 - 50 EUR/m2. 

    Hľadáte niekoho, komu zveríte výrobu razeného betónu? Pošlite dopyt vhodným a ohodnoteným zhotoviteľom razeného betónu vo vašej oblasti – bezplatne a nezáväzne!

    Tlačený betón má však v porovnaní s dlažbou určité nevýhody. Vydláždené plochy majú lepšie odvodnenie, ktoré je zabezpečené medzerami medzi jednotlivými prvkami. Taktiež dlažobné materiály, napr. zámková dlažba, môžu lepšie sledovať konfiguráciu terénu. Rovnako ako pri asfaltovaní, kvôli poškodeniu je často potrebné meniť celý povrch. Taktiež zámková dlažba je odolnejšia voči soli a mrazu.

    Autor: Daibau casopis

    Ako ste využili tieto informácie?


    Máme 1765 realizátorov v oblasti Zámková dlažba:

    Hľadáte dobrých realizátorov v oblasti Zámková dlažba?

    Nápady na usporiadanie domu

    Časopis s čerstvými nápadmi a radami našich autorov na usporiadanie Vášho obytného priestoru.

    Máme 1765 realizátorov v oblasti Zámková dlažba:

    Bezplatná služba
    Hľadáme v lokalite
    Bez provízií
    Pomoc

    Sme vám k dispozícii každý pracovný deň od 8:00 do 16:00. Ako vám môžeme pomôcť?

    Dopyty: 00421 233 215 940
    Firmy: 00421 233 329 745
    Podmienky používania I Politika súkromia I Informácie o cookies I Impressum
    © 2025 Daibau, všetky práva vyhradené