Pri zariaďovaní terasy náležitú pozornosť treba venovať aj výberu a pokládke podlahovej krytiny. Na tento účel môžete použiť drevené alebo WPC dosky (decking), čoraz obľúbenejšie sú aj koberce na terasu, najobľúbenejšie sú však žulové alebo keramické dlaždice, najmä tie s textúrou prírodného kameňa alebo dreva.
Na domácom trhu je naozaj široký výber terasových dlaždíc. Dostupné sú v rôznych vzoroch, farbách, tvaroch a veľkostiach. Určite si vyberiete tie, ktoré najviac vyhovujú vašim predstavám a požiadavkám. Mali by ste si vybrať kvalitné terasové dlaždice, ktorých materiál a vlastnosti budú zodpovedať priestoru a účelu, aby ste dosiahli požadovaný vzhľad terasy.
Dlaždice majú veľký vplyv na celkový vzhľad terasy. Okrem vhodnej farby a textúry pri výbere treba venovať pozornosť aj technickým vlastnostiam dlaždíc.
Tejto téme sa podrobnejšie venujeme nižšie a odpovedáme na otázku – ako si vybrať terasové dlaždice? Postupujte podľa týchto pokynov:
Terasové dlaždice musia byť protišmykové
Terasové dlaždice musia mať dostatočné drsný povrch. Práve drsná textúra zabezpečuje protišmykové vlastnosti dlažby. Z tohto dôvodu sa na dlažbu terás najčastejšie používajú žulové dlaždice s drsnejším povrchom.
Protišmykovosť je dôležitá najmä vtedy, ak ide o terasu, ktorá nie je zastrešená, ktorá je v zime pod nánosom snehu a ľadu alebo je často umývaná vodou. Najčastejšiu chybu robíme pri výbere terasových dlaždíc: uprednostňujeme vzhľad pred bezpečnosťou.
Terasové dlaždice s drsným povrchom majú označenie R10, R11, R12. Čím vyššie je číslo pri písmene R, tým je povrch drsnejší, vyššia je trieda protišmykovosti. Na vydláždenie okolo bazéna sa používa dlažba s R12 (pretože je najväčšia možnosť pošmyknutia). Čím sú povrchy drsnejšie, tým sú náročnejšie na údržbu, dlaždice s protišmykom R10 a R11 postačujú na terasu. Ak vidíte, že majú uvedené označenie, znamená to, že sú vhodné do exteriéru. Do vnútorných priestorov sa používajú napríklad obklady s označením R9.
Mali by mať nízku schopnosť absorpcie vody
Terasové dlaždice, okrem toho, že sú protišmykové, by mali mať absorpciu vody nižšiu ako 0,5 %.
Dlaždice do exteriéru sa musia vyznačovať zníženou nasiakavosťou, aby boli v zime odolné voči mrazu.
Pri výbere terasových dlaždíc si všímajte údaj, aká je ich nasiakavosť. Pamätajte: čím nižšia je táto hodnota, tým lepšia je odolnosť proti vplyvu mrazu.
Terasové dlaždice musia byť odolné voči poveternostným vplyvom
Vonkajšie dlaždice sú vystavené surovejším podmienkam ako dlaždice inštalované v interiéri. Terasové dlaždice preto musia byť odolné voči teplotným výkyvom, dažďu, mrazu a snehu.
Terasové dlaždice musia byť okrem odolnosti voči poveternostným vplyvom odolné aj proti abrázii, resp. mechanickému opotrebovaniu. Od toho bude závisieť samotné čistenie a údržba.
Keďže sú terasové dlaždice viac vystavené rôznym nepriaznivým vplyvom, ktoré vedú k ich opotrebovaniu, je dôležité, aby sa vyznačovali najväčšou odolnosťou proti opotrebovaniu. Čím vyššia je odolnosť proti abrázii, tým menšie je ich opotrebovanie.
Vyberte si sivkasté terasové dlaždice s menšími škárami
Okrem uvedených technických vlastností je dôležitý aj vzhľad exteriérových dlaždíc a ich údržba.
Terasové dlaždice by nemali byť biele, béžové alebo v podobných svetlých tónoch. Zamerajte sa na sivkasté odtiene, pretože prach bude menej viditeľný. Odporúčanie: rozhodnite sa pre exteriérové dlaždice, ktoré majú určité vzory, resp. variácie v tónoch. To je ďalší spôsob, ako „skryť“ nečistoty. Na druhej strane, príliš tmavé terasové dlaždice, napríklad čierne, nie sú dobrou voľbou – priťahujú a zároveň udržiavajú teplotu zo slnečného žiarenia.
To je dôvod, prečo sú dlaždice s textúrou prírodného kameňa obľúbenou voľbou väčšiny ľudí. Navyše prach a nečistoty budú menej viditeľné na textúre, ktorá nie je monochromatická, ale má na povrchu žilky a rôzne odtiene. Mramorové dlaždice sú extrémne drahé. Elegantný vzhľad dosiahnete inštaláciou žulových dlaždíc s textúrou mramoru, ktoré sú cenovo dostupnejšie. Verne napodobňujú vzhľad luxusného kameňa. Na tento účel voľte dlaždice na terasu čo najväčších rozmerov, aby na povrchu bolo čo najmenej škár.
Bežnou voľbou sú aj terasové dlaždice s textúrou dreva. Pocit tepla, rustikálny a efektný vzhľad možno dosiahnuť žulovými dlaždicami, ktoré napodobňujú textúru dreva v širokej škále odtieňov a vzorov.
Výber exteriérových dlaždíc bude závisieť aj od terasového zábradlia. Ak terasa má sklenené zábradlie, najlepšou voľbou sú dlaždice s imitáciou mramoru, ktoré svojimi nepravidelnými textúrami dodajú dodatočný moderný vzhľad. Ak ide o drevené alebo kovové zábradlie, rozhodnite sa pre žulové dlaždice v imitácii dreva.
Ani škáry by nemali byť svetlé, pretože sa ľahko zašpinia a sčernejú. Nechajte svoju voľbu padnúť na sivú alebo hnedú škárovaciu hmotu.
Dlaždice malých rozmerov budú mať podstatne viac škár, čo môže sťažiť ich údržbu.
Zvoľte si vhodné rozmery terasových dlaždíc
Dôležité je vybrať dlaždice s vhodnými rozmermi pre exteriér. Ak je terasa väčšia, najlepšou voľbou sú veľkoformátové dlaždice. Povrch podlahy tak bude mať monolitický vzhľad a bude sa javiť vizuálne trochu väčší. Veľkoformátové dlaždice navyše znižujú počet škár medzi nimi a ich údržba bude jednoduchšia.
Veľké dlaždice na malých terasách vytvoria úplne opačný efekt, priestor ešte viac zmenšia a orezanie na okrajoch bude viditeľnejšie. Dobrou voľbou na terasy alebo balkóny menších rozmerov sú stredne veľké dlaždice, ktoré sú úzke a dlhé, resp. majú zvýraznený obdĺžnikový formát namiesto štvorcového. Priestor sa tak vizuálne predĺži a zväčší. Ak sa nechcete vzdať veľkých dlaždíc, môžete zvoliť dlaždice so vzorom napodobňujúcim menšie dlaždice alebo mozaiky.
Najlepšou voľbou sú žulové terasové dlaždice
Dlaždice sa veľmi často používajú na vydláždenie terasy z viacerých dôvodov. Vhodné sú na použitie nielen v interiéri, ale aj v exteriéri. Dostupné sú v rôznych tvaroch, farbách, veľkostiach, vzoroch. Natíska sa však otázka, či sú lepšou voľbou žulové alebo keramické dlaždice, resp. gres porcellanato alebo glazované dlaždice?
Navzájom sa líšia postupmi výroby a surovinovým zložením. Keramické dlaždice sa vyrábajú z hliny, ktorá sa musí vypáliť, a potom sa vrchná vrstva dlaždíc pokrýva glazúrou, ktorá ich chráni pred vodou a inými faktormi. Žulové dlaždice sa vyrábajú z mletého, následne lisovaného kameňa, ktorý sa vypáli pri výrazne vyššej teplote ako keramické dlaždice (keramické dlaždice sa vypaľujú pri teplote 900 °C a žulové pri viac ako 1250 °C), čo vedie k fúzii a spojeniu prášku do jedného kompaktného celku.
Vnútorná štruktúra keramických dlaždíc je poréznejšia, takže je menej pevná a má tendenciu absorbovať vodu. Žulové dlaždice majú naopak väčšiu odolnosť proti vlhkosti a mechanickému poškodeniu. Odlišné zloženie a vysoké teploty vypaľovania dodávajú žulovým dlaždiciam väčšiu pevnosť. Okrem toho sa žulové dlaždice vyznačujú menšou absorpciou vlhkosti, vďaka čomu sú ideálne do exteriéru.
Základným znakom žulových dlaždíc je, že sú vyrobené z rovnakého materiálu v celom svojom priereze, resp. majú rovnakú štruktúru v celom objeme. Ak nejakým spôsobom dôjde k ich poškodeniu, bude to menej nápadné.
Líce aj rub žulových dlaždíc je v rovnakej farbe. Žulové dlaždice totiž vďaka svojej vysokej pevnosti a nízkej pórovitosti nemusia mať glazúru.
Hoci majú rovnakú mechanickú pevnosť ako žula, pri žulových dlaždiciach nezostávajú žiadne fľaky, t. j. dajú sa ľahko odstrániť štandardným čistením.
Žulové dlaždice však majú určitú nevýhodu - sú drahšie ako keramické dlaždice. Dôležitú úlohu v celkovej cene zohráva aj veľkosť dlaždíc. Ceny žulových dlaždíc sa pohybujú od 10 EUR/m2 do 50 EUR/m2. V prípade, že ide o výmenu starých dlaždíc za nové, odstránenie existujúcich dlaždíc je osobitná položka. Za keramické dlaždice strednej kvality, s rozmermi 40 cm × 40 cm, bez pokládky, zaplatíte 4 až 12 EUR/m2. A koľko vám bude účtovať obkladač? Pokládka dlaždíc štandardných rozmerov, určených na vonkajšie použitie, so škárovaním, vás bude stáť, v závislosti od veľkosti povrchu, 15 až 35 EUR/m2.
Komu zveriť pokládku terasových dlaždíc? Pošlite dopyt vhodným a ohodnoteným obkladačom vo vašom okolí - bezplatne a nezáväzne!
Keď už hovoríme o cenách, je dôležité dodať – nie vždy sa oplatí šetriť. Zatiaľ čo opotrebovaný lacný koberec na terasu budete môcť ľahko vymeniť za nový, s dlaždicami je to oveľa ťažšie. Mali by vám vydržať dlhé roky, dokonca desaťročia.
Nakoniec sa ešte dotkneme otázky, ktorú mnohí kladú. Môžu sa dlaždice určené na vnútorné použitie klásť na terasu, resp. v exteriéri? Môžu, ale iba ak majú vyššie uvedené protišmykové vlastnosti (R 10, R 11, R 12) a odolnosť voči mrazu a nízkym teplotám.