Nižšie:
Rovnako ako v móde, aj v interiérovom dizajne môže byť nejaký trend, ktorý sme milovali alebo trend, ktorý bol menej obľúbený – v priebehu rokov sa to výrazne mení. Niečo, čo bolo aktuálne minulé roky a nachádzalo sa vo všetkých predajniach nábytku, nemusí byť populárne v ďalších rokoch. Interiéroví dizajnéri prehodnotili určité trendy, a vybrali také, ktorým sa treba vyhýbať – vždy a všade.
1. Vnútorná dekoratívna omietka štruktúrovaná
Všetci tí, ktorým sa páčia vnútorné dekoratívne omietky štruktúrované (reliéfne) s týmto tvrdením nemusia súhlasiť. Vnútorná dekoratívna omietka štruktúrovaná si získala obľubu v 80. rokoch 20. storočia vďaka svojej nevšednej estetike a tým, že na jej aplikáciu nebolo potrebné pripravovať stenu rovnako ako na maľovanie. Dekoratívna omietka štruktúrovaná sa najčastejšie kombinovala s marhuľovou farbou. Hoci sa ľahko vyhotovuje, jej odstránenie, či skôr zoškrabanie zo stien, je skutočnou nočnou morou.
Odstránenie dekoratívnej omietky je náročné a pomalé, pretože si vyžaduje starostlivé zoškrabovanie.
Na zoškrabovanie vnútornej dekoratívnej omietky sú potrebné kvalitné špachtle, ktoré je potrebné pred použitím dodatočne nabrúsiť. Stenu je potrebné navlhčiť pomocou špongie a až keď vsiakne vodu, môže sa začať pracovať. Nie je potrebné navlhčiť celú stenu naraz, ale čiastočne, kúsok po kúsku, toľko, koľko sa dá urobiť naraz. Špachtľa sa položí paralelne s podkladom, na ktorý bola nanesená dekoratívna stierka. Na odstránenie väčších kusov treba špachtľu zatiahnuť čo najhlbšie pod povrch.
Odstránenie dekoratívnej omietky zaberie veľa času – za deň sa dá odstrániť len niekoľko metrov štvorcových, pretože odstránenie jedného štvorcového metra dekoratívnej omietky trvá v priemere hodinu. Preto radíme, ak pracujete sami, vyzbrojte sa trpezlivosťou!
Ak potrebujete pomoc majstrov, ktorí dekoratívnu omietku zoškrabú odborne a oveľa rýchlejšie, môžete sa obrátiť aj na nás. Pošlite dopyt vhodným a ohodnoteným maliarom vo vašom okolí - bezplatne a nezáväzne!
Dekoratívnu omietku môžete odstrániť aj iným spôsobom, ktorý je oveľa drahší, a preto sa zvyčajne používa zoškrabovanie. Ide o vyrovnanie dekoratívnej omietky vhodnou zmesou, a potom sa stena opracuje bežným spôsobom. Majte však na pamäti, že na úplné vyplnenie všetkých nerovností a vyrovnanie steny je potrebné veľké množstvo materiálu.
Rovnaká situácia je aj so stropom. Hoci v minulosti boli stropy s dekoratívnou štruktúrovanou omietkou veľmi obľúbené, teraz je čas ich vyhladiť a vymaľovať neutrálnou farbou. Malý tip: ak vymaľujete strop na bielo, miestnosť bude vizuálne pôsobiť vyššie a ak strop bude mať rovnakú farbu ako steny, miestnosť bude na prvý pohľad pôsobiť širšie.
2. Nálepky na stenu (stickers)
Nemáme na mysli nálepky na stenu s obrázkami kreslených hrdinov, ktoré zdobia detské izby. Sporné sú nálepky na stenu s veršami, citátmi, prísloviami. Popularitu získali v prvom desaťročí 21. storočia, pretože umožňujú personalizáciu priestoru. Samolepky na stenu sa ľahko inštalujú. Vyžadujú podstatne menej úsilia, zručnosti a času v porovnaní s ručným zdobením. Okrem toho je tu ďalšia výhoda: dajú sa ľahko odstrániť, takže nálepky na stenu boli dobrou voľbou na dočasné zdobenie steny. To však platilo už pred viac ako desiatimi rokmi!
Texty piesní, ktoré súvisia s významnými udalosťami vo vašom živote, citáty vášho obľúbeného filozofa, motivačné citáty a podobne, podľa svetových interiérových dizajnérov jednoducho nemajú miesto na vašej stene.
Aj keď je výber samolepiek na stenu rôznorodý, obľubu si získalo aj tlačenie unikátov. Na steny interiérov mnohí nalepovali okrídlené slová, vety, ktoré povedali milí ľudia, dôležité dátumy.
Nesmieme zabudnúť spomenúť najobľúbenejšiu nálepku na stenu – Vitajte u nás doma (ang. Welcome to Our Home). Ak takéto nálepky ešte máte doma na stene, interiéroví dizajnéri po celom svete odporúčajú čo najskôr ich odstrániť. Jednoduché odstránenie – je to jedna z najväčších výhod nálepiek na stenu. Pri odstraňovaní nálepky je dôležité vyhnúť sa prudkým a rýchlym ťahom, aby ste nepoškodili stenu alebo s nálepkou neodtrhli časť omietky. Ak to urobíte opatrne a pomaly, nemáte sa čoho obávať.
3. Animal Print a preháňanie
Pri zvieracej potlači (ang. Animal Print) platí to povestné – buď ju milujete, alebo nie – neexistuje stredná cesta! Animal Print, resp. vzory, ktoré sa podobajú kožušine, pokožke alebo periu rôznych zvierat, nie sú žiadnou novinkou. Najstaršie civilizácie zdobili svoje domovy pravou kožušinou. Našťastie sa dnes používajú umelé verzie inšpirované zvieracími motívmi (ang. cruelty-free). Najčastejšie sú to leopardie alebo žirafie škvrny, zebrie pruhy, hadie vzory.
Je v poriadku mať vo svojom interiéri nejaké dekorácie so zvieracou potlačou, ale príliš veľa takýchto vzorov môže vytvoriť gýčový vzhľad, bez vkusu a štýlu. Najčastejšou chybou pri použití zvieracej potlače je príliš veľa vecí s rovnakým vzorom (napríklad leopardie škvrny), alebo ešte horšie – príliš veľa rôznych zvieracích vzorov v tej istej miestnosti.
Najlepšie je zvoliť len jeden kus nábytku alebo menšie prvky so zvieracou potlačou, napr. vankúše, vázy, lampy.
Je pravda, že zvieracia potlač vnáša do domácnosti dávku výstrednosti, exotiky a dobrodružstva. Ak jej je priveľa, môže spôsobiť opačný efekt a váš domov nebude vkusne zariadený. Zdá sa, že Animal Print neustále balansuje medzi luxusom a gýčom.
Ak by ste chceli vo svojej domácnosti použiť zvieraciu potlač a dosiahnuť elegantný efekt bez gýča, interiérový dizajnér vám s tým môže pomôcť. Podrobne vám opíše a vysvetlí pravidlá a pomôže vám, aby vaše bývanie vyzeralo presne podľa vašich predstáv.
Koľko stojí interiérový dizajn? Za základný interiérový dizajn zaplatíte 250 EUR a viac, ale takýto návrh je veľmi jednoduchý. Za kvalitný projekt interiérového dizajnu, s dobrými návrhmi, 3D vizualizáciou výsledného dizajnu interiéru a poradenstvom, zaplatíte 500 EUR a viac.
Komu zveriť návrh interiéru? Pošlite dopyt vhodným a ohodnoteným interiérovým dizajnérom vo vašom okolí – zadarmo a nezáväzne!
4. Nitkové závesy
Nitkové závesy sa objavili v rôznych farbách a štýloch - od klasického až po korálkový, hippie štýl. Boli zavesené na oknách, boli náhradou za interiérové dvere, resp. slúžili ako priečky medzi miestnosťami. Nitkové závesy, rovnako ako Animal Print, dodávajú nádych exotiky a zvuk pri ich pohybe nám pripomína nejaký bar na pláži. Ako však hovoria svetoví dizajnéri, ich čas sa minul a sú jedným z najhorších trendov v zariaďovaní interiéru za posledné dve desaťročia.
Spomenieme ich výhody. Vzhľadom na to, že nitkové závesy blokujú svetlo len do určitej miery, pričom väčšinu z neho prepúšťajú do interiéru, a v podstate len vizuálne oddeľujú priestor, možno uzavrieť, že ich hlavnou výhodou je výlučne estetika. Nepredstavujú ani vhodnú bariéru pre hmyz, takže nemajú žiadnu úžitkovú hodnotu.
Lepšou voľbou sú určite plisované rolety alebo zebrové tienenie. Koľko však stoja závesy? Ich cena v značnej miere závisí od rozmerov, typu, hrúbky, štruktúry a textúry materiálu, dekorácie, vodiacich prvkov, resp. garniží a, samozrejme, od dodávateľa. Cena za klasické vertikálne žalúzie s antistatickými pásmi šírky do 13 cm, spolu s montážou, sa pohybuje od 20 do 45 EUR/m2.
Ak hľadáte zhotoviteľov, ktorým zveríte vyhotovenie závesov alebo iného typu tienenia, môžete nás kontaktovať. Pošlite dopyt vhodným a ohodnoteným výrobcom a dodávateľom vo vašom okolí – bezplatne a nezáväzne!
5. Vodná posteľ
Na konci zoznamu je vodná posteľ, ktorá je pre mnohých najhorším trendom pri zariaďovaní interiéru. Aj keď má vodná posteľ určité výhody (poskytuje pocit vznášania sa, resp. pôsobí upokojujúco, čo pomáha najmä ľuďom trpiacim nespavosťou, poskytuje ideálnu podporu, pretože sa prispôsobuje tvaru tela a polohe chrbtice), podľa názoru svetových interiérových dizajnérov je jeden z najhorších trendov.
Vodná posteľ si získala obľubu v 80. rokoch 20. storočia, no už v ďalšom desaťročí stratila svoju dobrú povesť.
Vodná posteľ stratila obľubu najmä kvôli tomu, že vyžaduje pravidelnú údržbu - dopĺňanie vody, kondicionovanie vinylu... Je tu ešte jedna nevýhoda – sťažené premiestňovanie. Vodné postele sú ťažké a ich prenášanie a premiestňovanie vôbec nie je jednoduché. Kupujúci sa zvyčajne boja, že vodný matrac praskne, to ich odrádza od kúpy vodných postelí.
Keď už hovoríme o posteliach, spomenieme ešte jeden zlý trend, na ktorý upozornili svetoví interiéroví dizajnéri. Ide o okrúhle postele.
Aké sú teda najlepšie trendy v interiérovom dizajne?
Nedávny prieskum medzi 2 000 majiteľmi domov v Spojenom kráľovstve ukázal, že 21 % z nich verí, že minimalizmus je najlepším trendom v interiérovom dizajne za posledných 20 rokov.
Okrem minimalizmu na zozname sú aj žulové kuchynské pracovné dosky, parkety ako podlahová krytina, nástenné police, odkryté tehly (najčastejšie v industriálnom štýle), ktoré dodajú osobitý šarm každému domovu...
A aké sú najobľúbenejšie trendy za posledných 25 rokov? V prvom rade je to zimná záhrada, potom je to prestavba podkrovia na obytný priestor, montáž solárnych panelov...
Ktorý trend v interiérovom dizajne je podľa vás ten najhorší?