Hoci mnohí vnímajú Bauhaus len ako štýl, je to oveľa viac. Dá sa povedať, že Bauhaus je spôsob myslenia, ktorý ovplyvnil architektúru, grafický a priemyselný dizajn, maľbu, fotografiu. Široké uplatnenie našiel aj v oblasti interiérového dizajnu.
Kde sú korene štýlu Bauhaus a čo predstavuje?
Bauhaus vznikol pred viac ako storočím. Korene Bauhausu sú v umeleckopriemyselnej škole, ktorú v roku 1906 založil Henry Van de Velde v nemeckom meste Weimar. Jeho nástupcom bol od roku 1919 Walter Gropius, popredný mladý architekt medzinárodného štýlu. Cieľom bolo integrovať architektúru, dizajn a umenie do jedinečného celku s modernou priemyselnou výrobou.
Škola Bauhaus sa snažila zjednotiť individuálnu umeleckú víziu s princípmi hromadnej výroby s dôrazom na funkčnosť. Kľúčovými vlastnosťami štýlu Bauhaus, pokiaľ ide o interiérový dizajn, sú praktickosť a jednoduchosť.
V polovici 20. rokov minulého storočia nastal obrat k novej jednote umenia a techniky, vlastne odklon od úžitkového umenia k priemyselnému dizajnu.
Pod Gropiovým vedením v Bauhause ako učitelia pôsobili najvýznamnejší predstavitelia európskeho moderného umenia, maliari a sochári. Okrem mnohých iných vynikali dvaja maliari - Švajčiar Paul Klee a Rus Vasilij Vasiljevič Kandinskij (Wassily Kandinsky), priekopník abstraktnej maľby. Umelci, ktorí patrili do tejto školy, verili, že prichádza nová éra priemyslu a pozerali sa na priemyselné prvky – skrutky, ložiská, koľajnice a podobné prvky očami umelcov. Príslušníci štýlu Bauhaus sa snažili dať všetkým predmetom, ktoré ľudia používajú, pomocou tvarovania, moderný umelecký nádych tak, aby sa stali funkčnými a prístupnými širším masám. Bauhaus totiž priniesol aj do domovov ľudí, ktorí žili skromne, nádych štýlu a rafinovanosti s čistou estetickou formou. Ich cieľom bolo spojenie umenia a priemyslu.
Škola Bauhaus, ktorá presadzovala minimálne dekorácie, čisté línie, funkčnosť a používanie priemyselných techník, bola neskôr z Weimaru vysťahovaná do Dessau, a v roku 1932 do Berlína. Tu pôsobila do roku 1933, kedy ju nacistická strana zakázala. Väčšina členov tejto školy neskôr emigrovala na severoamerický kontinent a štýl Bauhaus mal silný vplyv na jeho modernú architektúru a dizajn.
Dizajn bielej techniky a nábytku z 50. rokov 20. storočia sa vyznačuje veľmi rozpoznateľnou estetikou štýlu Bauhaus.
Postupom času sa štýl Bauhaus vyvinul smerom k minimalizmu, ktorý je populárny, pokiaľ ide o súčasný dizajn. Najväčšie dedičstvo však zanechal architektúre a dizajnu nábytku.
Ako možno opísať štýl Bauhaus?
Okrem spomínanej funkčnosti, praktickosti, redukovanosti možno povedať, že pre štýl Bauhaus je príznačná aj racionalita. Niektorí ho opisujú ako minimalizmus, ktorému dominujú jasné a čisté farby.
Bauhaus možno definovať ako funkčnú estetiku interiéru, v ktorej forma nasleduje funkciu. Vyznačuje sa geometrickými tvarmi, napr. štvorcami a kruhmi, bez zložitých ozdôb.
Dôraz je kladený na rovné/zaoblené hrany, minimálne ozdobovanie, ako aj na to, aby boli výrobky v štýle Bauhaus praktické a dostupné ľuďom, či už ide o stavebné objekty (veľké budovy) alebo niektoré minimálne predmety, ktoré sa používajú každý deň. Dobre sa rozhliadnite okolo seba, štýl Bauhaus je votkaný do mnohých predmetov, ktoré sa nachádzajú v našom okolí.
„V dizajne forma nasleduje funkciu.“ Je to výrok amerického architekta Louisa Henriho Sullivana, z konca 19. storočia. Upozorňuje, že dizajn by mal byť v súlade s účelom alebo funkciou, ktorej bude slúžiť. Štýl Bauhaus má aj ďalší výrok – ktorý je kľúčom k minimalizmu – „menej je viac“.
Štýl Bauhaus nám približuje umenie (o ktorom si často myslíme, že mu nerozumieme) a robí ho nielen prístupným, ale aj funkčným.
Hoci vznikol pred viac ako storočím, Bauhaus stále sleduje tempo každodenného života ľudí. Ako? V ohnisku jeho záujmu sú potreby moderného človeka.
Štýl Bauhaus a interiérový dizajn
Možno konštatovať, že štýl Bauhaus v interiéri charakterizujú zredukované línie, zjednodušená forma nábytku, funkčnosť predmetov, kusy nábytku, ktoré sú užitočné a lahodia oku.
Čo sa týka použitia materiálov, uprednostňuje sa sklo, betón, oceľ a pre vytvorenie pocitu tepla, pohodlia a uvítania je možné tieto materiály kombinovať s drevom, ktoré nikdy nevyjde z módy. Sú tu aj ďalšie suroviny: kameň, koža, guma. Je možná, napríklad, kombinácia kovu a kože, kovu a dreva a v jednom priestore možno nájsť niekoľko rôznych materiálov bez narušenia harmónie, pokiaľ spĺňajú dané zásady. Štýl Bauhaus má rád redukovanú farbu a rôzne materiály dostávajú dynamiku.
Interiérový dizajn Bauhaus je častou voľbou tých, ktorí majú radi priestor bez detailov, ktorý je odľahčený a v ktorom sú zastúpené čisté formy. Priestor je možné personalizovať detailmi, napr. lustrami, vázami, lampami a podobne.
Aj pri farebnej palete platí výrok „menej je viac“. Preto je zastúpená minimálna paleta farieb - najlepšie je držať sa niekoľkých vybraných hlavných farieb a mierne používať akcenty v svetlejších primárnych farbách.
Najčastejšie používané farby sú biela, všetky odtiene sivej a čierna farba, s pridaním živých, základných farieb na detailoch - červenej, žltej alebo modrej. Interiérový dizajn Bauhaus nekladie farby do popredia, pretože cieľom nie je upútať pozornosť, ale vytvoriť pocit pohodlia. Preto by farby – pokiaľ je to možné – mali mať jednotnú intenzitu. Samotné steny by mali byť neutrálne povrchy, ktoré zdôraznia nábytok a neodvádzajú od neho pozornosť.
Štýl Bauhaus preferuje kombináciu dvoch, troch farieb alebo viacerých odtieňov nejakej farby, čo vytvára kontrast.
Štýl, ktorý vznikol v minulom storočí, dáva veľkú dôležitosť svetlu, najmä prirodzenému, pretože v kombinácii s redukovanými detailmi poskytuje pocit otvorenosti, priestrannosti objektu. Vo všeobecnosti platí, že priestor, ktorý nie je preplnený dekoráciami a ozdobami, môže „dýchať“, bude pôsobiť odľahčene.
Pre Bauhaus sú najpríznačnejšie geometrické tvary, čo je jasne viditeľné v architektúre, dizajne nábytku a dekoráciách – kusy so zaoblenými rohmi, zaoblené steny. Objavuje sa aj tvar pravouholníka – kreslá navrhnuté tak, aby okraje tvorili tento geometrický tvar a podobne. Čisté línie sú kľúčovým prvkom štýlu Bauhaus.
Geometrické tvary môžete v interiéri použiť niekoľkými spôsobmi - pohovky a stoly neobvyklých tvarov; umelecké diela (obraz, skulptúra); geometrické vzory na záclonách, tapetách, kobercoch...
Predmety v interiéri podľa štýlu Bauhaus nepotrebujú ďalšie ozdoby – sú dekoratívne samy osebe, len ich treba správne vytvarovať. Dekorácie a kusy nábytku by mali byť jednoduché, ale elegantné.
Nábytok v štýle Bauhaus možno označiť ako funkčný, praktický, účelný, zjednodušený; nezaberá veľa miesta, pretože interiérový dizajn inšpirovaný týmto štýlom sa vyznačuje absenciou zbytočností. Netreba zanedbávať ani jeho estetickú hodnotu.
Najznámejším kusom nábytku v štýle Bauhaus je ikonická stolička Wassily (Vasilij), známa aj ako „stolička B3“, ktorú v rokoch 1925 - 1926 prvýkrát navrhol Marcel Lajos Breuer, nemecko-americký architekt a dizajnér nábytku maďarského pôvodu. Tento názov stolička dostala preto, lebo jedným z prvých jej obdivovateľov bol maliar Wassily Kandinsky, člen školy Bauhaus. Inšpiráciu pre túto stoličku dostal Breuer celkom náhodou – vytvoril ju ohýbaním oceľových rúrok podľa prototypu riadidiel bicykla, na ktorom jazdieval. Tento umelec zredukoval tradičnú formu stoličky na jej kostru, rám, látkové sedadlo, operadlo a podrúčky.
O niekoľko rokov skôr, v roku 1923, Peter Keler, nemecký architekt a dizajnér nábytku, predstaviteľ známej školy Bauhaus, navrhol kolísku pre prvú výstavu umenia Bauhaus. Kolíska pozostávala z jednoduchých tvarov - štvoruholníkov a trojuholníkov a bola v základných farbách. Aj tu sa spomína ruský maliar Wassily Kandinsky. Bol totiž Kelerovou inšpiráciou, t. j. jeho kniha o teórii farieb, v ktorej sa zaoberal psychologickým vplyvom farieb na človeka.
Ak by ste chceli tento štýl uplatniť aj vo vašej domácnosti, môže vám s tým pomôcť interiérový dizajnér. Podrobnejšie vám vysvetlí princípy štýlu Bauhaus a pomôže, aby váš domov vyzeral presne podľa vašich predstáv.
A koľko stojí interiérový dizajn? Za základný interiérový dizajn zaplatíte 250 EUR a viac, ale takýto návrh je veľmi jednoduchý. Za kvalitný projekt interiérového dizajnu, s dobrými návrhmi, 3D vizualizáciou výsledného dizajnu interiéru a poradenstvom, zaplatíte 500 EUR a viac.
Komu zveriť zariaďovanie interiéru? Pošlite dopyt vhodným a ohodnoteným interiérovým dizajnérom vo vašom okolí – bezplatne a nezáväzne!