Lepenie obkladov je dlhodobá investícia. Pri správnej údržbe môžu povrchy obložené rôznymi obkladmi, aj škáry, vydržať desiatky rokov.
Lepenie obkladov nie je vôbec lacný špás – ak máte záujem o pokládku dlažby a obkladov štandardných rozmerov na pripravenú plochu, zaplatíte okolo 16 EUR/m2, a za obklady zaplatíte 4 – 12 EUR/m2 - rozhodujúcim faktorom by nemala byť cena obkladov, ale kvalita materiálu a práca obkladača. Jedno z najdôležitejších delení obkladov je podľa materiálu, z ktorého sú vyrobené – delia sa na keramické obklady a porcelánové obklady.
Keramické obklady verzus porcelánové obklady
Aj keď sú keramické obklady a porcelánové obklady veľmi podobné, líšia sa kvalitou. Najprv si povieme o vzhľade – oba druhy môžu mať lesklý alebo matný povrch, ktorý pokrýva základný materiál. Ich glazúra môže mať rôznu textúru, dokonca môže imitovať prírodné materiály napr. drevo alebo mramor. Preto sa hodia do rôznych štýlov zariaďovania, od moderných po tradičné, od rustikálnych po minimalistické.
Keramické aj porcelánové obklady sa dodávajú v rôznych farbách, veľkostiach, vzoroch a textúrach, zamerať sa treba predovšetkým na ich funkčnosť.
Rozdiely medzi nimi sú výsledkom samotnej výroby. Je dôležité zdôrazniť, že oba typy sú vyrobené z hliny a patria do kategórie keramických obkladov. Tradičné keramické obklady sa však vyrábajú z červenej, hnedej alebo bielej hliny, zatiaľ čo porcelánové obklady sa vyrábajú výlučne z vysoko kvalitnej hliny s prídavkom rôznych minerálov, kremeňa a živca. Navyše sa vypaľujú pri podstatne vyššej teplote ako keramické obklady, vyššej ako 1 200 stupňov.
Keramické obklady aj porcelánové obklady sú mimoriadne odolné voči teplu, nepoškodzujú ich chemické prostriedky a sú vodeodolné. Porcelánové obklady sú však vodotesnejšie ako keramické obklady, to znamená, že majú nižšiu nasiakavosť, resp. nižší koeficient absorpcie vody.
Pre porcelánové obklady musí byť koeficient absorpcie vody nižší ako 0,5 %.
Ďalšia vlastnosť, ktorou sa líšia, je hustota. Porcelánové obklady majú vyššiu hustotu - percento vzduchových pórov je znížené na minimum. Sú menej porézne.
Vďaka kompaktnosti, vyššej hustote a vodeodolnosti sú porcelánové obklady trvanlivejšie. Je však dôležité zdôrazniť, že keramické obklady majú extrémne dlhú trvanlivosť.
Čo sa týka použitia, keramické obklady aj porcelánové obklady sú vhodné do všetkých miestností, avšak vďaka väčšej vodeodolnosti sú porcelánové obklady lepšou voľbou do miestností s vysokým percentom vlhkosti. Z rovnakého dôvodu sú protišmykové porcelánové obklady lepšou voľbou pre vonkajšie povrchy. Vďaka vodeodolnosti sú odolnejšie voči poškodeniu mrazom, preto sú určite lepšou voľbou do podnebia s nízkymi teplotami. Je však dôležité zdôrazniť, že na tento účel možno použiť aj keramické obklady, dôležité je len zaobstarať obklady určené na vonkajšie použitie. V opačnom prípade vlhkosť, ktorú absorbovali obklady, zamrzne a keramický obklad popraská.
Porcelánové obklady sú pre svoju vyššiu pevnosť a odolnosť proti opotrebovaniu lepšou voľbou pre podlahy s vyššou frekvenciou a oterom. Vydržia intenzívne, každodenné používanie bez známok opotrebovania. Okrem toho je dôležité zdôrazniť, že dobre vedú aj teplo, a sú výbornou kombináciou s podlahovým vykurovaním.
Spomenieme ešte jednu výhodu, ktorú majú porcelánové obklady oproti keramickým obkladom. Pri poškodení povrchovej vrstvy keramických obkladov je viditeľná vnútorná, červenkastá farba, najmä ak sú dlaždice svetlejšej farby. Porcelánové obklady kvôli nízkej poréznosti a vysokej pevnosti nemusia mať nevyhnutne glazúru. Preto majú rovnakú farbu v celej štruktúre – vrch a spodok sú v rovnakej farbe. Preto, ak dôjde k povrchovému poškodeniu porcelánového obkladu, nebude to také nápadné ako v prípade keramického obkladu. Je dôležité zdôrazniť, že porcelánové obklady sú vďaka výrobnému procesu nielen tvrdšie a hustejšie, ale aj menej náchylné na škrabance, preliačiny a praskliny.
A teraz sa vrátime k ich vzhľadu. Rovnako ako keramické obklady, aj porcelánové obklady nájdete na trhu v mnohých farbách, vzoroch a veľkostiach, pričom najobľúbenejšie sú jednoznačne tie, ktoré imitujú prírodný kameň. Dajú sa tieto obklady porovnať s prírodným kameňom? Porcelánové obklady sú priemyselným výrobkom, ktorý je vyrobený za prísne kontrolovaných podmienok, a majú jasne definované vlastnosti. Na druhej strane prírodný kameň má jedinečný vzhľad. Dnes však technológia výroby pokročila natoľko, že je niekedy takmer nemožné na prvý pohľad rozlíšiť porcelánové obklady imitujúce prírodný kameň od podlahových krytín z prírodného kameňa. Rovnako je to aj s drevom.
Porcelánové obklady sú tiež tolerantné voči vplyvom chemických prostriedkov a neostávajú na nich škvrny ako na prírodnom kameni.
Porcelánové obklady však majú určité nevýhody v porovnaní s keramickými obkladmi. Porcelán je pevnejší, resp. trvanlivejší, a kvôli tomu sa oveľa ťažšie reže a opracováva ako keramika. Pokládku obkladov by ste preto mali nechať na mimoriadne zručného a skúseného majstra.
Hľadáte majstra, ktorému zveríte pokládku obkladov a dlažieb? Nájdite rýchlo a jednoducho skúseného obkladača vo svojom okolí. Ako? Pošlite dopyt, úplne zadarmo a nezáväzne!
Pokládka porcelánových obkladov si vzhľadom na väčšiu pevnosť vyžaduje väčšiu odbornosť.
Okrem toho je tu cena. Porcelánové obklady môžu byť až o 70 % drahšie ako keramické. Náklady na nákup a pokládku týchto obkladov sú oveľa vyššie ako náklady na keramické obklady. Vďaka svojej hustej neporéznej štruktúre majú výrazne vyššiu objemovú hmotnosť a preprava porcelánových obkladov je náročnejšia. Porcelánové obklady sú však vzhľadom na ich trvanlivosť a odolnosť investíciou, ktorá sa mnohonásobne vráti.
Keď sa treba rozhodnúť medzi týmito dvoma materiálmi, treba konštatovať, že keramické obklady sú cenovo dostupnejšie, vhodné na všetky interiérové povrchy. Porcelánové obklady sú drahšie, ale odolnejšie a oveľa vhodnejšie na zariaďovanie exteriéru vďaka väčšej vodeodolnosti. Pokiaľ ide o trvanlivosť, oba materiály sú mimoriadne trvanlivé a budú vám bez problémov slúžiť roky, pričom porcelánové obklady sú o niečo odolnejšie. Oba materiály sa objavujú v mnohých dizajnových prevedeniach, ľahko sa čistia a udržiavajú.
A teraz si povieme niečo o ďalšom delení obkladov, na ktoré treba prihliadať:
Obkladačky a podlahové dlaždice
Ďalšie dôležité delenie je na obkladačky a podlahové dlaždice. Ako už názov napovedá, vzťahuje sa na miesto, kde sa budú obklady lepiť.
Je však dôležité zdôrazniť, že podlahové dlaždice sa môžu položiť na podlahy aj steny. To sa však zriedkavo robí, pretože sa to ekonomicky neoplatí - vysokokvalitné podlahové dlaždice v tomto prípade nebudú niesť žiadnu záťaž. Podlahové dlaždice sú pevnejšie, pretože musia odolať hmotnosti nábytku a vysokej frekvencii ľudí. Preto sú hrubšie ako obkladačky.
Obkladačky však nie sú vhodné na ukladanie na podlahy, môžu byť položené iba na steny. Dôvod spočíva v tom, že obkladačky nie sú odolné voči intenzívnemu opotrebovaniu a nie sú určené na vyššiu záťaž. Ďalším dôvodom, prečo sa obkladačky nekladú na podlahu, je, že sú za mokra šmykľavé, čo nie je vhodné vo vlhkých miestnostiach.
Podlahové dlaždice majú zvyčajne reliéfnu textúru alebo drsnejší povrch, aby sa zabránilo pošmyknutiu, najmä v miestnostiach s vysokým percentom vlhkosti, napr. v kuchyniach a kúpeľniach. Obkladačky sú hladké, čo umožňuje ľahšiu údržbu. Zvyčajne sú aj ľahšie a menšie, takže ich možno ľahšie umiestniť na zvislý povrch.
Ďalšou dôležitou vlastnosťou, ktorá odlišuje podlahové dlaždice od obkladačiek, je odolnosť voči opotrebovaniu. Podlahové dlaždice sú totiž odolnejšie voči oderu a opotrebovaniu a obkladačky, keďže sú tomu menej vystavené, majú nižšiu toleranciu.
Keď hovoríme o mieste pokládky obkladov, rozlišujeme tiež:
Vonkajšie obklady a vnútorné obklady
Obklady určené na vonkajšie povrchy majú väčšiu odolnosť voči nízkym teplotám a vlhkosti. Keďže majú nižšie percento absorpcie vlhkosti, vplyvom mrazu a nízkych teplôt nepraskajú. Vonkajšie obklady majú absorpciu vody nižšiu ako 0,5 % (rovnako ako porcelánové obklady). Obklady určené do exteriéru môžete použiť aj v interiéri, no rovnako ako v prípade lepenia podlahových dlaždíc na steny, to sa jednoducho ekonomicky neoplatí.
Obklady určené do exteriéru musia mať drsnejší povrch, aby boli protišmykové. Dôležitá je trieda protišmykovosti (označuje sa písmenom R), podlahové dlaždice s drsným povrchom majú označenie R10, R11 a R12.
Čím vyššie je číslo pri písmene R, tým sú dlaždice drsnejšie, resp. majú vyššiu triedu protišmykovosti. Obklady s protišmykom R12 sa používajú najmä na vydláždenie okolia bazéna. Extrémne drsné povrchy sú však náročnejšie na údržbu a na ostatné vonkajšie povrchy sa zvyčajne používajú dlaždice s protišmykom R10 a R11.
Vonkajšie obklady musia byť odolnejšie voči oderu a nepriaznivým poveternostným vplyvom ako obklady do interiéru.
Pri vonkajších obkladoch je potrebné vyhnúť sa škáram vo svetlých farbách, pretože ľahko sčernejú. Lepšou voľbou je hnedá alebo sivá škárovacia hmota.
Obklady - tvar a rozmery
Ďalšie delenie obkladov sa týka ich estetického vzhľadu. Ide o delenie podľa tvaru a rozmerov. Obklady sa zvyčajne vyrábajú vo forme štvorcov a obdĺžnikov, v poslednej dobe sú však obľúbené aj neštandardné tvary, napr. obklady v tvare šesťuholníkov, resp. „včelích plástov“, trojuholníkov atď. Majte však na pamäti, že obklady s neobvyklými tvarmi sú zvyčajne drahšie.
Čo sa týka rozmerov obkladov, štandardné rozmery sú 30 cm × 30 cm, 30 cm × 60 cm a 60 cm × 60 cm. V posledných rokoch je však badateľný trend veľkoformátových obkladov s rozmermi až 120 cm × 240 cm. Takéto obklady majú menší počet škár, čo uľahčuje ich údržbu, a zároveň vytvára priestorovú kontinuitu. Tieto obklady však nie sú dobrou voľbou do malých miestností z dvoch dôvodov – vyvolávajú dojem preplnenosti a ťažšie sa orezávajú. Do malých priestorov zvoľte obklady štandardných rozmerov alebo tie vo forme mozaiky.