V posledných rokoch sa zvyšuje povedomie o výhodách, ktoré zateplenie ponúka. Ak je dom zateplený, v zime teplo neunikne von, a v lete izolácia neprepustí teplo dovnútra. To znamená, že tepelná izolácia prináša výhody počas celého roka.
Tepelná izolácia bráni v zime prestupu tepla z interiéru do chladného exteriéru, resp. bráni prestupu tepla do interiéru.
Dostatočná tepelná izolácia zabraňuje vzniku vlhkosti a kondenzácie v priestoroch, a tým aj vzniku plesní. Izolácia navyše chráni stavbu pred nepriaznivými vonkajšími vplyvmi. Ďalším nezanedbateľným efektom zateplenia, ktorý úzko súvisí s menšou spotrebou tepla na vykurovanie, je podstatné zníženie emisií škodlivých látok do ovzdušia (ekologické hľadisko).
Ak fasáda nie je zateplená alebo je zateplenie urobené nesprávne, steny sú vystavené veľkým teplotným výkyvom. V dôsledku rozdielu teplôt medzi studeným povrchom steny a ohriatym vzduchom v miestnosti dochádza k vzniku kondenzácie a vlhkosti, čo má ďalej za následok vznik plesní a húb.
Čo sú kontaktné fasády?
Okrem toho, že dom musí byť správne zateplený s izolačným materiálom vo vyhovujúcej hrúbke (so zvyšovaním hrúbky izolácie úmerne stúpa úspora spotreby energie), je dôležitý výber izolačného materiálu.
Fasádny systém Demit (kontaktná fasáda), ktorý meno dostal podľa jedného z výrobcov fasádnych systémov – Demit zo Slovinska, je jedným z obľúbených spôsobov vonkajšieho zateplenia budov. Dôvody, prečo je kontaktná fasáda bežným spôsobom zatepľovania, sú mnohé: trvanlivosť, prijateľná cena a z dlhodobého hľadiska úspory nákladov na vykurovanie a klimatizáciu, čo umožňuje rýchlu návratnosť investície.
Fasáda Demit pri správnej údržbe môže vydržať 30 a viac rokov, ak ide o novostavbu a obvodové steny nie sú vystavené nepriaznivým mechanickým vplyvom.
Kontaktná fasáda je systém zložený z viacerých komponentov, jeden z nich je tepelnoizolačný panel. Toto je najdôležitejší komponent kontaktnej fasády. Na tento účel možno použiť minerálnu kamennú vlnu alebo polystyrén, tiež známy ako EPS (expandovaný polystyrén).
Keď ide o výber materiálu pre tepelnoizolačný panel, dôležité je pozornosť venovať niekoľkým fyzikálno-mechanickým vlastnostiam: je to tepelná vodivosť, zvuková izolácia, odolnosť voči difúzii vodnej pary, požiarna odolnosť, hmotnosť, pevnosť pod tlakom.
Dôležité je, aby steny po inštalácii izolačného materiálu „dýchali“, resp. aby umožnili difúziu, t. j. prechod vodnej pary z interiéru do exteriéru. Týmto spôsobom sa zabráni kondenzácii.
Zateplenie fasády polystyrénom je obľúbenejším riešením, a to predovšetkým z dôvodu nižšej ceny v porovnaní s minerálnou vlnou. Okrem toho si zhotovitelia často pýtajú viac peňazí za inštaláciu minerálnej vlny. Dôvod spočíva v tom, že polystyrén je ľahší materiál v porovnaní s minerálnou vlnou, a preto je postup montáže jednoduchší. Polystyrénové dosky sa k podkladu lepia vhodnými lepidlami na báze cementu tak, že sa lepidlo nanáša na okraje dosky bez prerušenia a na niekoľko miest v strednej časti. Po položení polystyrénových dosiek na fasádu sa tieto dodatočne pripevnia pomocou hmoždiniek.
Aj keď je zateplenie domu polystyrénom lacnejší variant, treba počítať s tým, že v zásade sa izolácia robí len raz a vydrží desiatky rokov.
Potom sa na steny obložené polystyrénovými doskami umiestni sieťka, ktorá slúži na vystuženie a spevnenie povrchu fasády. Pri výpočte, koľko sieťky je potrebné na plochu objektu, je potrebné k získanému údaju pripočítať aspoň 10 % sieťky viac. Prečo? Pretože sa spoje dvoch sieťok robia s 10 % prekrytím. Po položení sieťky nasleduje gletovanie podkladom pre finálnu vrstvu (primer), po ktorej nasleduje finálna vrstva, ktorá môže byť v požadovanej farbe a textúre.
Vonkajšia, finálna vrstva spolu so stavebným lepidlom a sieťkou chráni izolačný materiál pred poveternostnými vplyvmi, najmä pred mrazom a prenikaním vlhkosti.
Spomenuli sme, že zateplenie domu polystyrénom je výhodnejšia možnosť ako zateplenie domu kamennou vlnou. Aká je cena zateplenia v oboch prípadoch? Cena zateplenia väčšinou závisí od hrúbky izolácie. Za fasádny systém z 12 cm polystyrénu zaplatíte okolo 30 EUR/m2. Cena za 15-centimetrový polystyrén je cca 36 EUR/m2. Za fasádny systém z hrubšieho 20-centimetrového polystyrénu zaplatíte okolo 40 EUR/m2. Kontaktná fasáda z kamennej vlny je o 30 – 40 % drahšia ako fasádny systém z polystyrénu.
Hľadáte majstrov, ktorým zveríte realizáciu alebo obnovu fasády? Ľahko a rýchlo nájdite skúseného majstra vo vašom okolí. Ako? Pošlite dopyt na našej platforme, bezplatne a nezáväzne!
Zateplenie domu - kamenná vlna alebo EPS?
Porovnajme tieto dva materiály prostredníctvom vyššie uvedených fyzikálnych vlastností:
Tepelná vodivosť - to je najdôležitejšia vlastnosť, ktorú treba brať do úvahy. Súčiniteľ tepelnej vodivosti je označený symbolom λ (lambda). Čím menšie je číslo pri tomto symbole, tým lepšie, pretože to znamená, že izolačný panel v zimných mesiacoch prepustí z budovy menej tepla a v lete do budovy prenikne menej tepla. Kamenná vlna má o niečo lepšiu tepelnú vodivosť v porovnaní s polystyrénom, t. j. má nižší koeficient tepelnej vodivosti. Súčiniteľ tepelnej vodivosti kamennej vlny je ʎ = 0,035 – 0,040 W/mK.
Keď porovnáme tepelnú vodivosť oboch materiálov, zistíme, že ich koeficienty sú v približných medziach.
Je však dôležité upozorniť, že na tento účel možno použiť grafitový sivý polystyrén (napr. Neopor), ktorý má asi o 20 % lepšie tepelnoizolačné vlastnosti ako obyčajný polystyrén. Grafit zabraňuje dodatočným stratám energie, pretože, rovnako ako zrkadlo, má vlastnosť odrážať časť tepla, čím sa znižuje tepelná vodivosť. Sivý polystyrén (je sivej farby, pretože sa doň pridáva určité percento grafitu) je však aj drahší.
Tepelná vodivosť bude závisieť aj od toho, či ide o 12-gramový, 17-gramový, 20-gramový polystyrén... Tepelná vodivosť 12-gramového polystyrénu je ʎ = 0,039 W/mK a 17-gramového polystyrénu ʎ = 0,036 W/mK.
Zvuková izolácia – zvukovo-izolačná schopnosť priamo ovplyvňuje komfort bývania. Kamenná vlna má lepšiu zvukovú izoláciu ako polystyrén, lebo vďaka svojej hustej štruktúre účinne pohlcuje zvuk, zatiaľ čo polystyrén ho odpudzuje.
Kamenná vlna oveľa lepšie izoluje budovu od vonkajšieho hluku.
Paropriepustnosť – paropriepustnosť je najvýznamnejšou výhodou kamennej vlny v porovnaní s polystyrénom. Zatiaľ čo izolácia fasády z polystyrénu vytvára akúsi hermetickú bariéru, ktorá bráni vlhkosti odchádzať zo stien, kamenná vlna umožňuje stenám „dýchať“. Tento izolačný materiál umožňuje lepšiu difúziu vodnej pary, čím sa znižuje vlhkosť v budove. Uvidíme, čo povedia čísla. Paropriepustnosť je vyjadrená koeficientom difúzie vodnej pary µ. Pre kamennú vlnu je μ = 1,2 a napríklad pre vzduch je μ -1. Pre polystyrén je koeficient podstatne vyšší, μ = 30 - 40.
Aby sa však využila táto výhoda kamennej vlny, aj ostatné použité materiály, napr. finálne vrstvy fasády a lepidlá, musia byť paropriepustné. V opačnom prípade sa táto výhoda zníži.
Požiarna odolnosť - to je ďalšia charakteristika príznačná pre kamennú vlnu. Kamenná vlna sa získava z prírodného kameňa a začína sa topiť až pri teplotách nad 1000 stupňov. Tento izolačný materiál je nehorľavý. Avšak rovnako ako v prípade paropriepustnosti, aby sa táto výhoda využila správnym spôsobom, ostatné použité materiály (lepidlá, dokončovacie vrstvy) musia byť v rovnakej triede horľavosti. Tiež je dôležité zdôrazniť, že na rozdiel od kamennej vlny, ktorá znáša vysoké teploty, si polystyrén zachováva svoje vlastnosti len do 80 stupňov.
Inštaluje sa tam, kde nemožno inštalovať polystyrén – v určitých situáciách, napríklad keď je potrebné zatepliť oblé steny, nie sú vhodné polystyrénové dosky, a práve v takých prípadoch je jedinou možnosťou kamenná vlna.
Prirodzenosť materiálu - kamenná vlna je prírodný materiál minerálneho pôvodu. Vzniká tavením sopečnej horniny pri vysokých teplotách. Na druhej strane polystyrén vzniká ako vedľajší produkt pri spracovaní ropy. Ďalšia dôležitá výhoda - kamennú vlnu je možné viacnásobne recyklovať bez straty kvality.
Záver
Prečo sa potom na zateplenie stavieb polystyrén viac používa? Kvôli citeľnému rozdielu v cene, najmä ak ide o väčšie plochy. Ďalším dôvodom je, že zateplenie fasády polystyrénom je oveľa rýchlejšie a jednoduchšie.
Kamenná vlna, aj keď je drahšia, je kvalitnejším riešením ako polystyrén. Je však dôležité upozorniť, že žiadny tepelnoizolačný materiál nie je zlý, ak je správne nainštalovaný a ak je zvolená správna hrúbka.
Čo ešte potrebujete vedieť?
Pokiaľ ide o nižšiu spotrebu energie a fasádu, pouvažujte nad odvetranou fasádou pre váš domu. Na rozdiel od kontaktných fasád odvetraná fasáda neprilieha priamo ku konštrukcii. Jej montáž umožňuje vytvorenie vzduchovej medzere, ktorá zabezpečuje výbornú izoláciu objektu.
Odvetraná fasáda je fasáda oddelená od steny. Je to fasádny systém, pri ktorom je fasádny obklad od tepelnej izolácie (muriva) vzdialený niekoľko centimetrov. Tým sa vytvorí vzduchová medzera (2 až 5 cm) medzi stenou a fasádnym obkladom, ktorá poskytuje dobré tepelnoizolačné vlastnosti. Vďaka vzduchovej medzere steny „dýchajú“, zaistená je difúzia vodnej pary, znemožnené prenikanie vonkajšieho hluku (dobrá zvuková izolácia), prenikanie tepla počas leta, čím sa znižuje potreba klimatizácie.
Odvetraná fasáda má lepšiu zvukovú izoláciu ako klasické fasády.
Prevetrávané fasády sú však drahšie ako kontaktné. Cena odvetranej fasády z kompozitných vláknocementových dosiek, izolácie z kamennej vlny, so zhotovením podkonštrukcie a montážou, sa pohybuje v rozmedzí 120 až 180 EUR/m2.
Treba upozorniť ešte na jednu vec. Správne zateplený dom zabezpečí nižšiu spotrebu energie, a tým aj veľkú úsporu, a zároveň väčší komfort bývania, len ak sú na dome namontované vhodné okná a dvere. Cez okná, vchodové a balkónové dvere sa stráca až 40 % energie na vykurovanie priestoru. Preto je dôležité vymeniť opotrebované, nefunkčné okná a dvere.