Pre oblasť

    Nové obkladačky na staré – je možné klásť obkladačky na obkladačky

    Pokiaľ ide o renováciu kúpeľne, jednou z najšpinavších a najnáročnejších prác je odstraňovanie starých opotrebovaných obkladačiek. Keď v kúpeľni nie je potrebná výmena inštalácie pod keramickými obkladačkami, sa často kladú obkladačky na obkladačky, resp. na staré obkladačky sa lepia nové. V tomto texte odpovedáme na otázku – sú obkladačky na obkladačky dobrým riešením alebo sa mu treba vyhnúť?
    Odborný článok 204
    nove obkladacky
    Máme 1836 realizátorov v oblasti Obklady, dlažby:

    Každý vie, že renovácia kúpeľne je ťažká a zložitá práca, ktorá si vyžaduje veľa času a peňazí, nehovoriac o oblaku prachu. Jednou z mnohých úloh pri renovácii je pokládka nových obkladačiek, ktorej predchádza odstránenie starých obkladačiek.

    Niekedy môže odstraňovanie starých obkladačiek trvať niekoľko dní. Mnohí sa preto pýtajú – dajú sa nové obkladačky úspešne položiť na existujúce? Môžu, ale chce to odbornosť a skúsenosti.

    Odstránenie obkladačiek
    Niekedy môže odstraňovanie starých obkladačiek trvať niekoľko dní

    Nové obkladačky je možné lepiť priamo na staré v prípade, ak sú splnené určité podmienky:

    Ako sa lepia nové obkladačky na staré?

    V prvom rade je dôležité vedieť, že nové obkladačky možno lepiť na staré, len ak sú existujúce obkladačky v dobrom stave. Je potrebné skontrolovať, či sa staré obkladačky dobre držia na povrchu  (dobre sú pripevnené k podkladu). To zistíte, ak opatrne preklepkáte kladivovou rúčkou. Ak je zvuk dutý, obkladačka uvoľnená, nedrží sa na podklade alebo je poškodená, treba ju odstrániť (aby sa získal stabilný podklad), nerovnosti treba vyplniť.

    Ak na nestabilné staré obkladačky položíte nové, všetka práca bude márna – čoskoro nová vrstva odpadne spolu so starou. Staré obkladačky je potrebné dobre očistiť a utrieť, pretože kladenie nových obkladačiek na mastný a špinavý povrch môže mať za následok ich slabú priľnavosť. Pozor si treba dať aj na škáry. Tiež by mali byť čisté a nepoškodené, s dôrazom na to, aby boli bez plesní. Ak väčšina škár chýba a samotné keramické obkladačky sú stabilné, treba priestor medzi obkladačkami vyplniť.

    Podklad musí byť pevný, čistý a predovšetkým vodotesný, ak ste sa rozhodli klásť obkladačky na obkladačky. Ak sú staré obkladačky popraskané, je jasné, že voda a vlhkosť budú prechádzať cez trhliny a v dlhodobom horizonte poškodia steny alebo podlahu, a spôsobia vznik plesní.
    Puknutá obkladačka
    Nové obkladačky je možné lepiť na staré, len ak sú existujúce obkladačky v dobrom stave

    Potom opäť nasleduje hydroizolácia. Hydroizolácia kúpeľne je potrebná, pretože chráni pred prenikaním vody cez steny a obkladačky, predchádza prípadným problémom, ktorých oprava je mimoriadne nákladná. Zvyčajne sa nanáša v dvoch vrstvách, štetcom alebo valcom, s dobou schnutia asi tri hodiny medzi vrstvami. Po nanesení dvoch vrstiev hydroizolácie je potrebné počkať jeden deň, kým všetko vyschne. Pokiaľ ide o hydroizoláciu kúpeľne, je dôležité zdôrazniť, že najkritickejším bodom je spojenie steny a podlahy, pretože práve v tomto bode môže voda preniknúť.

    Hydroizoláciu kúpeľne zverte odborníkovi, aby ste predišli vážnym problémom. Túto prácu môžete prenechať buď inštalatérovi alebo obkladačovi. Realizácia podlahovej hydroizolácie s dvojitou aplikáciou rýchloschnúcej hydroizolačnej hmoty je 4 EUR/m2, realizácia hydroizolácie stien s jednozložkovou rýchloschnúcou hmotou sa pohybuje okolo 5 EUR/m2.   

    Hľadáte niekoho, komu zveríte hydroizoláciu kúpeľne? Pošlite dopyt vhodným a ohodnoteným zhotoviteľom vo vašom okolí – bezplatne a nezáväzne!

    Hydroizolácia kúpeľne
    Hydroizolácia sa zvyčajne nanáša v dvoch vrstvách, štetcom alebo valcom

    Dôležitým krokom, ktorý pomôže lepšiemu lepeniu nových obkladačiek na staré, je prebrúsenie existujúcich pomocou brúsneho papiera. Toto je obzvlášť dôležité, ak je povrch starých obkladačiek lesklý a hladký, pretože nové obkladačky sa na takéto povrchy ťažšie lepia. Na staré obkladačky sa potom nanesie tenká vrstva základného náteru (najlepšie s prídavkom kremičitého piesku), ktorý pomôže priľnavosti nových obkladačiek na staré a spevní povrch podkladu.

    Na lepenie obkladačiek na obkladačky sa odporúča použiť elastické lepidlo. Na tento účel sa používa lepidlo na nesavé povrchy. Lepidlo treba na podklad naniesť rovnomerne pomocou stierky. Potom je potrebné nové keramické obkladačky položiť do čerstvého lepidla ľahkými pohybmi a tlakom na obkladačku. Ak sú nové obkladačky väčšie ako 30 cm × 30 cm, je lepšie naniesť lepidlo nielen na podklad, ale aj na keramickú obkladačku. Približný čas, ktorý lepidlo potrebuje na úplné priľnutie k podkladu a keramickej obkladačke, je 30 minút.

    Na škárovanie je potrebné počkať aspoň jeden deň. Ak ste sa rozhodli pre obkladačky väčšieho formátu (nad 30 cm × 30 cm), škáry by mali byť minimálne 5 milimetrov, pri menších obkladačkách 3 milimetre. Na tento účel sa používa gumová stierka, diagonálne v smere škáry.

    Okrem toho treba nové keramické obkladačky umyť vlažnou vodou a mäkkou špongiou. Je potrebné ich chrániť pred mechanickými vplyvmi aspoň jeden deň.

    Lepenie obkladačiek na obkladačky sa od klasickej pokládky obkladačiek veľmi nelíši, rozdiel je iba v podklade a použitom lepidle.

    Lepenie obkladačiek na obkladačky je možné použiť na povrchy podláh aj stien.

    A koľko zaplatíte za obklady, resp. lepenie obkladačiek na obkladačky? Obkladač vám za túto službu bude účtovať rovnako ako za bežné lepenie obkladačiek. Cena pokládky obkladačiek so štandardnými rozmermi na pripravený povrch je okolo 16 EUR/m2. Cena keramických obkladačiek strednej kvality, s rozmermi 40 cm × 40 cm, bez pokládky, je 4 až 12 EUR/m2. Veľkoformátové obkladačky alebo mozaiky sú drahšie ako klasické obkladačky.   

    Hľadáte niekoho, komu zveríte obkladačské práce? Pošlite dopyt vhodným a ohodnoteným obkladačom vo vašom okolí - bezplatne a nezáväzne!

    Pokládka keramických obkladačiek
    Obkladač vám lepenie obkladačiek na obkladačky bude účtovať rovnako ako bežné lepenie obkladačiek

    Na čo všetko treba myslieť skôr ako sa rozhodnete položiť nové obkladačky na staré?

    Ďalšia vrstva obkladačiek, keďže predchádzajúce neboli odstránené, zvýši hrúbku steny a výšku pôvodnej podlahy, čo môže vyžadovať nastavenie dverí. Rozmery samotnej miestnosti sa jednoducho zmenšia, čo môže spôsobiť problémy, ak ste si, napríklad, už zaobstarali nábytok na mieru.

    Ako si vybrať obkladačky do kúpeľne?

    Ak ste sa rozhodli položiť obkladačky na obkladačky, je dôležité vybrať správne obkladačky do kúpeľne. V prvom rade je dôležité riadiť sa ich základným rozdelením: obkladačky na steny a obkladačky na podlahy, tiež na vnútorné a vonkajšie obkladačky. Obkladačky na steny nie sú vhodné na veľké zaťaženie a intenzívne používanie a nesmú sa klásť na podlahu. Na druhej strane nie je ekonomicky výhodné položiť na stenu kvalitné a drahšie obkladačky, ak nebudú niesť žiadnu záťaž.

    Okrem toho je dôležité venovať pozornosť protišmykovosti obkladačiek, ktorá sa označuje písmenom R, tiež typu finálnej glazúry. Čím vyššie číslo sa nachádza za R, tým vyššia je protišmykovosť, povrch je drsnejší.

    Pri výbere obkladačiek prihliadajte na rozmery. Ak je vaša kúpeľňa väčšia, väčšie môžu byť aj keramické obkladačky. Ak je vaša kúpeľňa malá, veľké obkladačky nie sú dobrou voľbou nielen z estetického hľadiska, ale aj kvôli rezaniu. V tomto prípade sa môžete rozhodnúť pre obkladačky štandardných rozmerov. Od rozmerov kúpeľne bude závisieť aj výber farby keramických obkladačiek. Svetlé obkladačky vizuálne zväčšia priestor a sú výbornou voľbou do menších kúpeľní. Ak máte väčšiu kúpeľňu, môžete si trúfnuť použiť aj tmavšie farby, napríklad elegantnú čiernu.

    Kúpeľňa svetlé obkladacky
    Svetlé obkladačky vizuálne zväčšia priestor a sú výbornou voľbou do menších kúpeľní

    Zlaté pravidlo pri kúpe obkladačiek do kúpeľne: vždy treba kúpiť o niečo viac keramických obkladačiek, ako je vypočítaný povrch, ktorý treba obložiť. Zhruba by ste mali vziať o 10 – 15 % viac obkladačiek. Prečo? Pretože časť sa môže poškodiť pri preprave a pokládke a časť pri orezávaní na okrajoch steny. Okrem toho budete ich potrebovať aj v budúcnosti, ak dôjde k poškodeniu, pretože poškodenú obkladačku možno odstrániť a jednoducho nahradiť novou.

    Autor: Daibau casopis

    Ako ste využili tieto informácie?


    Hľadáte dobrých realizátorov v oblasti Obklady, dlažby?

    Nápady na usporiadanie domu

    Časopis s čerstvými nápadmi a radami našich autorov na usporiadanie Vášho obytného priestoru.

    Máme 1836 realizátorov v oblasti Obklady, dlažby:

    Bezplatná služba
    Hľadáme v lokalite
    Bez provízií
    Podmienky používania I Politika súkromia I Informácie o cookies I Impressum
    © 2024 Daibau, všetky práva vyhradené