Pre oblasť

    Dvojitá sklenená fasáda

    V posledných rokoch sú v stavebníctve čoraz viac vyhľadávané energeticky efektívne riešenia, ktoré okrem obracania sa na obnoviteľné zdroje energie a znižovania spotreby energie majú za cieľ aj skvalitnenie bývania. Jedným z takýchto riešení je dvojitá sklenená fasáda.
    Odborný článok 54
    sklenena fasada
    Máme 110 realizátorov v oblasti Sklenená fasáda:

    Dvojitá sklenená fasáda alebo double skin fasáda je čoraz obľúbenejším architektonickým riešením. A viete, čo je dvojitá sklenená fasáda a aké sú jej výhody?

    Čo je dvojitá sklenená fasáda?

    Ako už názov napovedá, dvojitá sklenená fasáda je fasáda zložená z dvoch vrstiev, v tomto prípade zo skla, so vzduchovým priestorom medzi nimi, ktorý umožňuje cirkuláciu vzduchu. Inými slovami, ide o systém zložený z dvoch sklenených plôch, ktorý je umiestnený tak, aby medzi nimi prúdil vzduch. Medzipriestor môže mať rôznu šírku, od 20 centimetrov až po niekoľko metrov.

    Dvojitá sklenená fasáda pozostáva z vnútornej fasády, vzdušného priestoru a vonkajšej fasády.

    Dvojitá sklenená fasáda našla najväčšie uplatnenie na obchodných budovách v celej Európe. Na všetky strany budovy je umiestnený sklenený obal tak, aby vzdialenosť medzi základnou a vonkajšou časťou fasády bola od 0,6 metra do 1 metra. Na sklenenej vonkajšej fasáde sú otvory, ktoré umožňujú voľnú cirkuláciu vzduchu v medzipriestore.

    Aj keď získala popularitu v posledných rokoch, nie je novým vynálezom. Prvá zmienka o dvojitej fasáde pochádza z 19. storočia (1849), keď Jean-Baptiste Jobard, v tom čase riaditeľ múzea v hlavnom meste Belgicka, definoval koncept dvojitej, mechanicky vetranej fasády.

    Aké výhody má dvojitá sklenená fasáda?

    Dvojitá sklenená fasáda je predovšetkým energeticky efektívnym riešením. Poskytuje lepšiu izoláciu počas celého roka, a to ako pri vysokých teplotách, tak aj pri teplotách pod 0. Vzduchová vrstva medzi dvoma sklenenými plochami je účinnou izoláciou v prípade nadmerne vysokých teplôt, silného vetra a mestského hluku.

    Dvojitá sklenená fasáda má oproti obyčajnej fasáde najväčšiu výhodu vo využívaní slnka ako prirodzeného zdroja energie.
    Sklenené fasády
    Dvojitá sklenená fasáda je energeticky efektívnym riešením

    V zimnom období vzduchová medzera zvyšuje odpor prestupu tepla a poskytuje dobrú tepelnú izoláciu. Taktiež slnko ohrieva vzduchovú vrstvu medzi dvoma sklenenými plochami, čo znižuje tepelné straty z vnútra budovy. Preto dvojitá sklenená fasáda umožňuje počas zimy absorbovať tepelnú energiu slnka. Menšie tepelné straty znamenajú menej energie na vykurovanie, čím sa znížia mesačné účty. Veľkú úlohu tu zohráva výber skla. Na tento účel sa najčastejšie používajú nízkoemisné sklá alebo Low-E sklá. Ide o sklá, ktoré pozostávajú z dvoch alebo troch sklenených tabúľ, so špeciálnymi povlakmi na vnútornej strane skla (kov, napr. striebro, hliník, zinok), pričom medzi nimi je výplň z nejakého plynu. Táto vrstva pôsobí na prestup tepla cez okno a jeho zadržiavanie v priestore.

    V letnom období je možné teplý vzduch z medzipriestoru vetrať prirodzene alebo mechanicky. Ktorý typ vetrania sa zvolí, bude závisieť od miestnych klimatických podmienok a účelu budovy. Zaujíma vás, ako sa to dosiahne? Čím je teplejšie, tým je vzduch ľahší, stúpa smerom hore a nesie so sebou prebytočné teplo. Hovorí sa tomu komínový efekt – rozdiely v hustote vzduchu vytvárajú kruhový pohyb, ktorý spôsobuje únik teplejšieho vzduchu. Je dobre známe, že počas horúcich letných dní teplota v miestnosti veľmi rýchlo stúpa. Jediným riešením je klimatizácia, ktorá si vyžaduje spotrebu elektrickej energie. Potrebu klimatizácie však môžeme znížiť pomocou dvojitej sklenenej fasády najmä v ranných hodinách.

    Na rozdiel od klasickej fasády má dvojitá sklenená fasáda nižší súčiniteľ prestupu tepla (U). V letných mesiacoch do interiéru preniká menej tepla (zníženie potreby klimatizácie a zaistenie príjemných teplôt v miestnostiach) a cez zimu sa cez fasádu stráca menej tepla.
    Fasáda sklo
    Na rozdiel od klasickej fasády má dvojitá sklenená fasáda nižší súčiniteľ prestupu tepla

    Ďalším vynikajúcim spôsobom chladenia v letnom období, ktorý umožňuje dvojitá sklenená fasáda, je nočné vetranie. Okná je možné nechať otvorené večer, keď sa vzduch ochladí. Takáto cirkulácia umožňuje prúdenie čerstvého vzduchu do interiéru budovy.

    Dá sa teda povedať, že dvojitá sklenená fasáda je vhodná pre všetky ročné obdobia. V oboch prípadoch, v lete aj v zime, sa využívajú prírodné zdroje na zvýšenie komfortu bývania.

    Aby sa zabezpečilo efektívne prúdenie vzduchu na budove s dvojitou sklenenou fasádou, je dôležité venovať pozornosť výške a šírke vzduchovej vrstvy, ako aj veľkosti otvoru. Dôležité je aj to, aké sklo sa zvolí ako vonkajšia vrstva fasády, t. j. do akej miery sklo prepúšťa slnečné teplo a či sú tam dodatočné prvky, ktoré slnečné lúče blokujú.

    Pomocou dvojitej sklenenej fasády je umožnené prirodzené vetranie. Otvory vo vnútornej vrstve fasády môžu zostať otvorené, čím sa zabezpečí prúdenie čerstvého vzduchu.

    Ďalšou dôležitou výhodou dvojitej fasády je zvuková izolácia. Aké množstvo hluku sa bude absorbovať, závisí od šírky medzipriestoru, t. j. vzduchovej vrstvy, ako aj typu skla, z ktorého sú vrstvy vyrobené. Zaujímavosťou je, že dvojitá sklenená fasáda s otvorenými oknami má rovnakú hlučnosť ako klasická jednovrstvová fasáda so zatvorenými oknami.

    Keďže poskytuje vynikajúcu ochranu proti hluku, dvojitá sklenená fasáda je obľúbená najmä pri obchodných budovách v mestských prostrediach s hustou premávkou.
    Budova so sklenenou fasádou
    Pomocou dvojitej sklenenej fasády je umožnené prirodzené vetranie

    Keďže je v prípade dvojitej sklenenej fasády tienenie, ktoré blokuje slnečné svetlo a teplo, napr. rolety a slnolamy, umiestnené vo vnútri medzipriestoru, bude lepšie chránené pred vonkajšími vplyvmi a bude mať dlhšiu trvanlivosť. Okrem toho, vonkajšia časť fasády chráni celý objekt pred atmosférickými vplyvmi, akými sú dážď, vietor, a umožnené je dlhšie prirodzené vetranie, resp. okná môžu byť bez problémov otvorené. Práve preto je umožnené lepšie prirodzené vetranie – je zabezpečený nepretržitý prísun čerstvého vzduchu do objektu.

    Dvojitá sklenená fasáda - nevýhody

    Dvojitá sklenená fasáda má však určité nevýhody. Počiatočné náklady sú výrazne vyššie ako pri konvenčnej fasáde. Okrem toho si vyžaduje viac odborných znalostí počas realizácie. Totiž výhody dvojitej sklenenej fasády do značnej miery závisia od klimatických podmienok prevládajúcich v danej oblasti. Dodávatelia by mali venovať pozornosť orientácii stavby a zohľadniť všetky vonkajšie faktory.

    Koľko stojí sklenená fasáda? Dvojvrstvová sklenená fasáda s hliníkovými viditeľnými profilmi s prerušením tepelného mosta a izolačným sklom s montážou stojí okolo 300 EUR/m2

    Hľadáte niekoho, komu zveríte realizáciu sklenenej fasády? Pošlite dopyt vhodným a ohodnoteným realizátorom sklenených fasád vo vašom okolí - bezplatne a nezáväzne!

    Je tu ešte jedna nevýhoda – potrebuje viac priestoru.

    Sklo fasáda
    Ďalšou dôležitou výhodou dvojitej fasády je zvuková izolácia

    Dvojitá sklenená fasáda - typy

    Dá sa povedať, že dvojité sklenené fasády sa navzájom líšia konštrukciou, zložením a ďalšími faktormi, a delia sa do dvoch skupín: neprerušované (kontinuálne) a prerušované.

    Neprerušované alebo kontinuálne fasády sa robia bez prerušenia a vzduch nepretržite cirkuluje zo spodnej časti do hornej, kde opúšťa priestor. Neprerušovaná fasáda poskytuje lepšiu zvukovú a tepelnú izoláciu a samotná konštrukcia je ľahšia. Tento typ dvojitej fasády má však určitú nevýhodu, ktorá vystupuje do popredia v letnom období. Vzduch prichádzajúci zo spodnej časti fasády do vyšších poschodí sa príliš ohrieva a už nepôsobí ako prirodzené vetranie.

    Pri prerušovanej fasáde vzduch nejde zdola nahor, pretože prerušenia vo fasáde mu umožňujú uniknúť von, z vnútra budovy. Cez tie isté prerušenia preniká čerstvý vzduch, ktorý cirkuluje do nového prerušenia. Na fasáde je tak zabezpečených niekoľko vetracích cyklov, čím sa dosiahne optimálne vetranie, resp. výmena vzduchu medzi medzipriestorom a vonkajším prostredím prebieha na viacerých miestach. Má však aj určité nevýhody: vyššiu cenu a náročnejšiu montáž.

    Aké ďalšie sklenené fasády existujú?

    Uvedieme, aké ďalšie typy sklenených fasád existujú. Keď hovoríme o sklenenej fasáde, máme na mysli predovšetkým sklenené „obaly“ okolo budovy, ktoré majú funkciu fasádneho obkladu, nie sú však nosným prvkom. Sú takpovediac pripevnené ku konštrukcii budovy a tvoria sklenený fasádny obklad, ktorý chráni budovu pred vonkajšími faktormi. V zimnom období dochádza k pasívnemu vykurovaniu interiéru budovy vďaka využívaniu slnečnej energie – veľké presklené plochy umožňujú prenikanie svetla a tepla do budovy. Preto treba myslieť na dobrú izoláciu, aby sa v lete znemožnilo prehrievanie interiéru.

    Sklenené fasády sú výborným estetickým riešením.

    Sklenené fasády tiež delíme na štrukturálne a pološtrukturálne. Pri štrukturálnej fasáde nie sú viditeľné hliníkové profily, takže povrch skla pôsobí jednotne. Pri týchto fasádach sa sklo lepí na hliníkový rám silikónovými lepidlami, čím vzniká súvislá sklenená clona. Okná na budovách so štrukturálnymi fasádami sa otvárajú len vertikálne smerom von, okolo hornej horizontálnej osi. Nie sú nápadné, resp. nelíšia sa od zvyšku fasády. Okrem vysokej estetiky sú štrukturálne fasády výbornými tepelnými a zvukovými izolantmi.

    Pološtrukturálne sklenené fasády sú rovnako ako štrukturálne fasády vyrobené z hliníkovej konštrukcie, ktorá nesie sklenené panely, avšak v tomto prípade sú hliníkové profily viditeľné s minimálnou šírkou, pozdĺž okrajov prvkov tvoriacich fasádu. Presnejšie, vidieť okraje prvkov, z ktorých pološtrukturálna sklenená fasáda pozostáva.

    Autor: Daibau casopis

    Ako ste využili tieto informácie?


    Hľadáte dobrých realizátorov v oblasti Sklenená fasáda?

    Nápady na usporiadanie domu

    Časopis s čerstvými nápadmi a radami našich autorov na usporiadanie Vášho obytného priestoru.

    Máme 110 realizátorov v oblasti Sklenená fasáda:

    Bezplatná služba
    Hľadáme v lokalite
    Bez provízií
    Podmienky používania I Politika súkromia I Informácie o cookies I Impressum
    © 2024 Daibau, všetky práva vyhradené