Pre oblasť

    Exotické rastliny, ktoré môžete pestovať v interiéri alebo na dvore

    Čo sa týka výberu izbových rastlín, väčšina si vyberá okrasné zelené rastliny, napr. lopatkovce (Spathiphyllum), zamiu (Zamiokulkas) a podobne. Bylinky, akými sú bazalka alebo šalvia, jedlé rastliny akými sú jahody, maliny alebo cherry paradajky, možno pestovať aj na terase alebo balkóne. A vedeli ste, že niektoré rastliny z exotických oblastí, ktoré bežne možno kúpiť na trhu alebo v supermarketoch, sa dajú pestovať v kvetináčoch rovnako ako iné okrasné rastliny?
    Odborný článok 92
    exoticka rastlina na terase
    Máme 729 realizátorov v oblasti Záhradníctvo:

    Čoraz viac ľudí sa obracia k pestovaniu ovocia a zeleniny vo svojich záhradách, na terasách a balkónoch, pretože chcú mať čerstvé plody na dosah ruky. Aj ceny ovocia a zeleniny sú dôvodom, prečo sa čoraz viac ľudí venuje záhradkárčeniu, a mnohí sa venujú mestskému záhradkárčeniu.

    V posledných rokoch nájdeme na trhoch a v supermarketoch rôzne druhy ovocia a zeleniny z tropických oblastí, o ktorých sme dovtedy nikdy nepočuli. Dnes sa čoraz viac používajú vo výžive, napríklad avokádo, hurmikaki, kivano (iný názov napr. uhorka rohatá), citrónovník obrovský (iné názvy pumelovník, pumelo, pomelo), mučenka jedlá (marakuja, maracuja).

    Okrem toho, že plody spomínaných rastlín sú osviežujúce, bohaté na vitamíny a minerály, majú príjemnú, exotickú chuť, sú aj veľmi dekoratívne a predstavujú akúsi dekoráciu na dvore, terase ci balkóne alebo v dome či byte.

    Exotické rastliny
    Čoraz viac ľudí sa obracia k pestovaniu ovocia a zeleniny vo svojich záhradách, na terasách a balkónoch, pretože chcú mať čerstvé plody na dosah ruky

    Vybrali sme päť exotických druhov ovocia, ktorým sa v našich klimatických podmienkach darí a ktoré môžete úspešne pestovať na svojom dvore alebo aj ako izbové rastliny. Môžete ich zasadiť do črepníka alebo priamo do zeme. Nižšie sa teda dozviete, ako si môžete vytvoriť svoju vlastnú tropickú oázu.

    Ananásovník

    Ananásovník je exotická rastlina, ktorej plody radi jeme najmä počas teplejšej časti roka. Jeho sladké plátky sú bohaté na vitamín C, antioxidanty, podporujú imunitu, posilňujú kosti a uľahčujú trávenie.

    Plody tejto rastliny nám pripomínajú exotické kraje, z ktorých pochádzajú, nielen chuťou, ale aj vzhľadom. Ananásovník je rastlina s tenkým kmeňom a pevnými veľkými listami.

    Ananásovník môžete úspešne pestovať vo vašej záhrade alebo ako izbovú rastlinu, ak mu poskytnete slnečné stanovište (heliofilná rastlina – miluje slnko). Vyhovujú mu letné teploty 25 až 30 stupňov, v zime okolo 15 stupňov. Keďže pochádza z juhoamerického kontinentu (pestuje sa predovšetkým v Paraguaji a Brazílii), je potrebné zabezpečiť mu podmienky čo najviac podobné oblasti, kde sa pôvodne pestuje, potrebuje slnečné stanovište a pravidelnú zálievku. Tí, ktorí si vyskúšali pestovanie ananásovníkov na záhrade, sa zhodujú, že pri dodržiavaní základných zásad to nie je nijak zvlášť náročné.

    Sadenie ananásovníka
    Ananásovník môžete úspešne pestovať vo vašej záhrade alebo ako izbovú rastlinu

    Dôležitým krokom je výber ananásu. Treba si vybrať veľký a svieži plod ananásu zlatohnedej farby, ktorý má pekné zelené listy, nie je prezretý ani hnilý. Ananás je zrelý, ak má sladkú, omamnú vôňu, keď ho ovoniate.

    Na pestovanie v domácnostiach je potrebná len listová ružica (zelená korunka), ktorú získate tak, že pevne uchopíte plod aj korunku a točíte ich do protiľahlých strán. Ak vám na nej zostane dužina, je potrebné ju orezať. Z korunky následne treba odstrániť spodné listy zhruba do výšky 2 cm. Takto očistenú zelenú ružicu je potrebné nechať jeden týždeň preschnúť, zabráni sa tak prípadnému hnitiu. Niektorí tento krok vynechajú a idú priamo na ďalší krok.

    Spodnú časť stonky treba ponoriť do vody tak, aby voda nesiahala nad holý kmienok - tak aby neboli listy namočené vo vode. Môžete to urobiť pomocou špáradiel (drevené špáradlá zapichnite do správne pripravenej listovej ružice). Na ponorenie je vhodné zvoliť priesvitný pohár (nádobu), vďaka čomu bude mať stonka svetlo a vy budete vidieť či už začali rásť korienky. Nádobu umiestnite na suché miesto, v miestnosti s izbovou teplotou. Vodu v nádobe treba vymieňať každé 2 – 3 dni, predídete tak prípadnému vzniku baktérií a plesní. Korene by sa na stonke mali objaviť do 3 týždňov od začatia klíčenia. Po niekoľkých týždňoch sa na ružici vytvoria zárodky koreňov, rastlina je pripravená na pestovanie. 

    Keď sú korene dostatočne vyvinuté, dlhé niekoľko centimetrov, je čas zasadiť korunku do kvetináča. Ananásovník má rád vzdušnú pôdu s dobrou drenážou, preto ho treba vysadiť do priepustného substrátu. Pri výsadbe substrát je potrebné dobre utlačiť okolo koreňov. Dbajte na to, aby na listoch nezostala zemina a po vysadení rastlinu výdatne zalejte. Polievajte svoj ananásovník dvakrát týždenne v lete, raz týždenne v zime. 

    Ananásovník
    Nádobu s ružicou držte najskôr na suchom mieste, v miestnosti s izbovou teplotou

    Ak sa vám zdá takáto výroba sadeníc zložitá, v škôlkach si môžete kúpiť hotové sadenice ananásovníka. Kvetináč s ananásovníkom môže mať svoje miesto na dvore, a ak príde chladnejšia zima, môžete ho preniesť do interiéru.

    Banánovník

    Ďalšia rastlina, ktorá nám chuťou a vzhľadom pripomína teplejšie kraje. Banány sú bohaté na draslík, plné antioxidantov a obsahujú značné množstvo vlákniny. A ako sa pestuje banánovník?

    Banánovník sa pestuje väčšinou ako okrasná rastlina, pretože plodov sa dočkáte iba výnimočne. Hoci v prírode banánovník dorastá až do 7 metrov, v našich klimatických podmienkach má zvyčajne výšku do 3 metrov. Rovnako ako ananásovník vyžaduje veľa tepla, slnka (väčšina odrôd vyžaduje minimálne 12 hodín slnka denne), pravidelnú zálievku. Medzi polievaním nechajte pôdu úplne vyschnúť, inak budú korene hniť. Keď teplota v zime klesne na 0 stupňov, odporúča sa stonku banánovníka pestovaného vonku na začiatku zimy zrezať na približne 10 cm a zakryť ju vlastnými listami a kúskami stonky. Možno ho chrániť aj vrstvou slamy, lístia, čečiny alebo obaliť do viacerých vrstiev hrubej jutovej vrecoviny. Koreňový systém pred mrazmi možno chrániť mulčom. Banánovník možno pestovať v črepníku ako izbovú rastlinu alebo na vonku počas teplých dní, a počas chladných zím ho treba preniesť do interiéru.

    Banánovník
    Banánovník možno pestovať v črepníku ako izbovú rastlinu alebo vonku počas teplých dní, a počas chladných zím ho treba preniesť do interiéru 

    Banánovník preferuje dobre odvodnenú pôdu bohatú na minerály. Nesmie byť priamo vystavený vetru. Rozmnožuje sa vegetatívne, výhonkami. Pri teplotách pod 14 stupňov banánovník drasticky prestáva rásť.

    Hruškovec americký 

    Je zaujímavé, že hruškovec americký (iný názov: avokádo) patrí do čeľade vavrínovitých. Existuje viac ako 80 odrôd tejto rastliny, ktorá pochádza z Južnej Ameriky. Plody avokáda sú vďaka svojmu nutričnému zloženiu považované za superpotravinu. Obsahujú antioxidanty a vlákniny, ktoré priaznivo pôsobia na tráviaci trakt a poskytujú pocit sýtosti. Ak sa snažíte zaradiť avokádo do svojho jedálnička čo najviac, môžete si vypestovať vlastnú rastlinu v črepníku a držať ju vo vnútri na slnečnom okne.

    Avokádo
    Ak sa snažíte zaradiť avokádo do svojho jedálnička čo najviac, môžete si vypestovať vlastnú rastlinu v črepníku a držať ju vo vnútri na slnečnom okne 

    V prostriedku má avokádo veľkú kôstku. Dôležité upozornenie: pri vyberaní kôstky si dobre zapamätajte, ako bola umiestnené v plode, ktorá časť bola otočená smerom k hornej časti plodu a ktorá bola na spodnej strane (horná časť kôstky je vždy mierne špicatá, zatiaľ čo spodná časť je plochá). Prečo je to dôležité, sa dozviete nižšie.

    Proces klíčenia semien je podobný klíčeniu ananásu. Pri takomto spôsobe pestovania môžete použiť buď praktický podnos na klíčenie (klíčiacu misku) alebo konštrukciu zhotovenú svojpomocne. Pri metóde so špáradlami do semienka avokáda zapichnite špáradlá, ktoré budú slúžiť ako držiak. Naplňte nádobu vodou takmer po vrch (na tento účel môžete použiť sklenenú nádobu). Takto pripravená kôstka má byť svojou širšou časťou v kontakte s vodou (ponorená do vody asi 2 centimetre) a užšia časť „na vzduchu“. Nádobu s vodou a kôstkou avokáda treba premiestniť na svetlé a teplé stanovište. Vodu treba kontrolovať, vymieňať približne každé dva-tri dni. Avokádové semeno vyklíči približne po mesiaci.

    Po určitom čase začne horná časť semena, ktorá nie je v kontakte s vodou, pomaly schnúť a hnedá vonkajšia membrána sa oddelí. Potom semienko praskne a objaví sa klíček, ktorý bude rásť. Keď rastlinka avokáda dosiahne veľkosť asi 15 centimetrov, skráťte ju na 8 centimetrov (podporíte tým jej rast) a keď bude mať opäť 15 centimetrov, presaďte ju do črepníka.

    Avokádo sadenie
    Avokádové semeno vyklíči približne po mesiaci
    Keďže semená avokáda potrebujú na klíčenie nepretržité slnečné svetlo a semeno vyklíči približne po mesiaci, je najlepšie tento proces vykonať koncom jari.

    Opäť je dôležité si zapamätať, čo je vrchná a čo spodná časť semena. Spodná časť, ktorá bola vo vode, sa umiestňuje do zemi. Na dno črepníka treba položiť drenážnu vrstvu, napr. kamienky, a potom pôdu bohatú na živiny. Horná polovica semena, ktorá nebola v kontakte s vodou, by nemala byť ani v kontakte so zeminou, preto ju nezakrývajte substrátom. Semeno bude stále viac schnúť, ako sa bude mladá rastlinka vyvíjať, a keď semeno úplne vyschne, rastlinku avokáda „premiestnite“ do väčšieho a širšieho kvetináča. Črepník môžete vyniesť von (iba ak teplota neklesne pod 10 stupňov) alebo ho nechať vo vnútri na slnečnom okne. Rastlinu avokáda pravidelne zalievajte, aby bola pôda neustále vlhká. Predsa však nepreháňajte, ak uvidíte žlté listy, vedzte, že rastlina dostala nadmerné množstvo vody.

    Keď rastlina dosiahne výšku 30 centimetrov, odstráňte vrchné listy, aby rástla kríkovite, rozrástla sa do šírky (ide o strom, ktorého výška je do neuveriteľných 20 metrov).

    Rastlinu avokáda môžete zasadiť aj vonku, na dvore. Najlepší čas na to je od apríla do júna, pretože na správny rast a vývoj potrebuje vonkajšie teploty 15 až 25 stupňov. Zaujíma vás, kedy váš avokádový strom začne rodiť? Avokádo, ktoré si vypestujete zo semien, neprinesie ovocie, kým nebude minimálne desať rokov staré, môže to však trvať ešte dlhšie. Stromy vysadené zo škôlky začnú rodiť rýchlejšie, po asi troch alebo štyroch rokoch.  

    Citrónovník 

    Citrónovník nám pripomína Stredomorie, v gréckej mytológii bol symbolom plodnosti a nesmrteľnosti. Plody citrónovníka sú výborným zdrojom draslíka, vápnika, vitamínu C a horčíka. Chránia pred infekciami a vírusmi, majú antibakteriálne vlastnosti, preto sa ich používanie odporúča najmä v zimnom období.

    Túto tropickú rastlinu môžete úspešne pestovať na svojej terase, balkóne alebo v záhrade. So svojimi svetlozelenými listami, bielymi kvetmi a voňavými žltými plodmi bude skutočnou tropickou dekoráciou.

    Citrón
    So svojimi svetlozelenými listami, bielymi kvetmi a voňavými žltými plodmi bude citrón skutočnou tropickou dekoráciou

    Dôležité je len zabezpečiť dostatok svetla a kyslú pôdu. Ak pestujete citrónovník ako izbovú rastlinu, umiestnite ho na miesto orientované na juh alebo juhovýchod. Zalievajte ho vodou pri izbovej teplote (najlepšie dažďovou alebo mäkkou vodou, nikdy nie studenou, pretože spôsobí opadávanie listov), ​​v zime raz za 10 dní, v lete každé dva-tri dni. Citrónovník neznáša suchý vzduch a potrebuje rosenie listov, raz týždenne.

    Počas teplejšej časti roka nechajte citrónovník vonku a v zime ho preneste dovnútra, pretože neznáša nízke teploty (optimálne teploty počas zimy sú od 7 do 13 stupňov).

    Citrónovník
    Počas teplejšej časti roka nechajte citrónovník vonku a v zime ho preneste dovnútra

    Môžete si vypestovať vlastný citrónovník zo semena. Semená, ktoré ste z citróna odstránili, treba dobre umyť pod tečúcou vodou. Umiestňujú sa do črepníka s kyprou pôdou vytvorením malej jamky, ktorá sa po položení semena vyplní zeminou. Pri výsadbe citróna je potrebné pripraviť drenážnu vrstvu na dno hrnca, môže byť štrková. Po zasadení citrónovníka pôdu je potrebné dobre zaliať a kvetináč postaviť na slnečné miesto. Citrónovník sa odporúča vysádzať na jar. Na klíčenie semena je potrebná teplota okolo 20 stupňov. Semená citróna vyklíčia asi za mesiac. Mladé rastliny s aspoň troma listami potom presaďte do väčšieho kvetináča, oddelene (v každom kvetináči by mala byť jedna rastlina).

    Hurmikaki 

    Kaki, ebenovník rajčiakový, churma, tomel japonský, sharon, persimmon, japonský hurmikaki (latinský názov Diospyros kaki)a iné názvy sa spájajú s týmto ovocím a stromom.

    Táto rastlina sa na Ďalekom východe pestuje už viac ako dve tisícročia. U nás sa čoraz viac pestuje v záhradách, predovšetkým pre zaujímavý vzhľad plodov podobných rajčine, ktoré majú v plnom dozretí oranžovú až červenkastú farbu a lesklú šupku. Na konároch zostávajú aj po opadaní listov. Koruna stromu je rozvetvená.

    Pre výsadbu tejto rastliny by ste si mali zvoliť slnečné stanovište, na južnej strane, chránené pred priamym vetrom. Sadí sa v marci, kvitne v máji a júni a dozrieva na jeseň. Vytvára hustý tieň, preto pod túto rastlinu nesaďte kvety a iné rastliny.

    Na pestovanie hurmikaki by ste si mali zvoliť vodopriepustnú a hlbokú pôdu, bohatú na humus, s neutrálnou hodnotou pH (od 6,5 do 7,5). Ak je pôda kyslá, priamo to ovplyvňuje kvalitu plodov. Tejto kultúre sa najlepšie darí na priepustnej pôde, ktorá zabezpečuje odtok prebytočnej vody. Môže rásť aj na chudobnejšej pôde, ale to nezabezpečí uspokojivú úrodu a kvalitu plodov.

    Hurmikaki
    Pre výsadbu hurmikaki by ste si mali zvoliť slnečné stanovište, na južnej strane, chránené pred priamym vetrom

    Zálievkou sa zabezpečuje šťavnatosť a veľkosť plodov. Hurmikaki si vyžaduje veľké množstvo vody, preto túto rastlinu treba zalievať čo najčastejšie, najmä ak ide o mladý stromček. Táto rastlina potrebuje rez, najmä ak ide o mladý strom, pretože plody, ktoré sú na koncoch konárov, môžu kvôli svojej veľkej hmotnosti spôsobiť ich lámanie.

    Ak tieto exotické rastliny nechcete pestovať zo semien, ale priamo zo sadeníc, nájdete ich v škôlkach. Napríklad, za ananásovník, v závislosti od výšky sadenice zaplatíte 10 EUR a viac, banánovník má podobnú cenu. 

    Ak nemáte čas venovať sa záhradníctvu, a chcete mať krásnu záhradu, v ktorej svoje miesto budú mať aj exotické rastliny, môžete si najať odborníkov na záhradnícke práce. Cena za výsadbu stromov a kríkov vrátane kopania jám, pridávania humusu, výsadby a spevnenia sadeníc a pridávania minerálnych hnojív je 15 - 20 EUR za sadenicu. Za prerezávanie stromov vysokých 200 – 400 cm zaplatíte 65 – 75 EUR a prerezávanie kríkov vysokých 100 – 200 stojí 20 - 25 EUR.

    Hľadáte niekoho, komu zveríte úpravu okolia vášho domu alebo záhradnícke práce? Pošlite dopyt vhodným a ohodnoteným realizátorom týchto prác vo vašom okolí – bezplatne a nezáväzne!

    Autor: Daibau casopis

    Ako ste využili tieto informácie?


    Hľadáte dobrých realizátorov v oblasti Záhradníctvo?

    Nápady na usporiadanie domu

    Časopis s čerstvými nápadmi a radami našich autorov na usporiadanie Vášho obytného priestoru.

    Máme 729 realizátorov v oblasti Záhradníctvo:

    Bezplatná služba
    Hľadáme v lokalite
    Bez provízií
    Podmienky používania I Politika súkromia I Informácie o cookies I Impressum
    © 2024 Daibau, všetky práva vyhradené