Pre oblasť

    Interiérový dizajn: Aké je pravidlo 60-30-10?

    Či už plánujete kompletné zariadenie alebo len chcete osviežiť svoj priestor, a nie ste si istí, aké farby použiť a ako ich zladiť, vyskúšajte pravidlo 60-30-10, ktoré v kruhu svetových interiérových dizajnérov patrí medzi najstaršie spôsoby ladenia farieb. Zároveň je veľmi obľúbené. Určite nechybíte!
    Odborný článok 122
    interierovy dizajn
    Máme 466 realizátorov v oblasti Interiérový dizajn:

    Chcete zrekonštruovať svoj príbytok alebo zariadiť nové bývanie, ale nie ste si celkom istí, ako ho farebne zladiť? Pýtate sa, aké farby sa budú hodiť do obývačky alebo ako budú ladiť tie, ktoré ste si predstavovali, či vytvoriť kontrast v kúpeľni, ako pomocou vhodnej kombinácie farieb dosiahnuť harmóniu a pokojnú atmosféru v spálni?

    Aj keď je interiérový dizajn pomerne zložitý, interiéroví dizajnéri používajú jednoduché pravidlo, ktoré možno použiť v každej domácnosti. Ba čo viac, platí pre všetky farby a štýly a uplatnením tohto pravidla bude váš domov pôsobiť harmonicky jednotne a pôsobivo. Ide o pravidlo 60-30-10. Ak sme  pošteklili vašu fantáziu, prečítajte si text nižšie a dozviete sa viac. Pravidlo budete môcť jednoducho využiť vo svojej domácnosti.

    Čo je pravidlo dizajnu 60-30-10?

    Vysvetlené najjednoduchším spôsobom: pravidlo 60-30-10 používajú dizajnéri na vytvorenie dokonalej palety farieb v interiéri. Treba si vybrať tri rôzne farby a použiť ich v pomere 60 %, 30 % a 10 %, aby sa vytvorilo harmonické prostredie. Výber správnych farieb pri zariaďovaní interiéru nebude viac taký náročný, pretože farby jednoducho skombinujete pomocou tohto pravidla.

    Ak máte pochybnosti pri výbere a kombinovaní farieb pre váš domov, aplikujte pravidlo 60-30-10, ktoré používajú interiéroví dizajnéri. Týmto spôsobom vytvárajú vyvážené prostredie.
    Farby v interieri
    Pravidlo 60-30-10 používajú dizajnéri na vytvorenie dokonalej palety farieb v interiéri 

    Farby v interiéri sa použijú v určitom pomere. Prvá, primárna, dominantná farba bude zastúpená 60 %, druhá farba, sekundárny odtieň 30 % a posledných 10 % by mali tvoriť iné akcentujúce prvky.

    Pravidlo 60-30-10 možno považovať za vodidlo pri výbere farieb do miestnosti, aby sa dosiahla dokonalá farebná proporcionalita. Aj preto je obľúbené u interiérových dizajnérov.

    Interiérový dizajn a výber farieb

    V prvom rade je dôležité zvoliť vhodné farby do interiéru. Pri tom je potrebné riadiť sa princípom harmónie alebo kontrastu, rozhodnúť sa pre teplé alebo studené odtiene, svetlé alebo tmavé farby.

    Viete, čo znamenajú pojmy: farebné koliesko, analogické farby a komplementárne farby? Je dôležité porozumieť týmto pojmom skôr, ako začnete vyberať ​​farby do vášho interiéru. Pre kombináciu farieb sa používa farebné koliesko alebo farebný kruh, kde sú znázornené všetky viditeľné farby. Sú to primárne farby (červená, žltá a modrá), sekundárne farby, ktoré vznikajú miešaním primárnych farieb (oranžová = červená + žltá, fialová = červená + modrá, zelená = modrá + žltá) a terciárne farby. Terciárne farby vznikajú zmiešaním jednej primárnej a jednej sekundárnej farby. Sú to: oranžovočervená, žltooranžová, žltozelená, modrozelená, modrofialová a červenofialová. Neutrálne farby sú biela, čierna a sivá.

    Farebný kruh je rozdelený na polovicu, vznikajú dve kategórie farieb - teplé farby a studené farby. Studené farby sú modrá, fialová a zelená, zatiaľ čo teplé farby sú červená, oranžová a žltá.
    Farebné koliesko
    Farebné koliesko

    Analogické (príbuzné) farby sú tie, ktoré sú vo farebnom kruhu umiestnené hneď vedľa seba. Väčšinou je jedna farba dominantná, druhá by ju mala podporovať a tretia zdôrazňovať. Jasne to vidieť s pravidlom 60-30-10.

    Analogické farby spolu dobre ladia, vytvárajú pokojnú, harmonickú atmosféru vo vašom dome.

    Ak uprednostňujete dramatickú atmosféru a kontrast, použite komplementárne farby, čiže doplnkové. Sú to farby, ktoré sú na farebnom koliesku na vzájomne protichodných pozíciách, oproti sebe.

    A ako sa analogické a komplementárne farby využívajú pre pravidlo 60-30-10? Ak sa rozhodnete pre analogické farby a ako hlavnú farbu zvolíte zelenú, v takom prípade bude takýto pomer: zelená farba 60 %, žltozelená 30 % a žltá 10 %. Ak chcete, aby dominantná farba bola modrozelená, na farebnom koliesku môžete vidieť, že vedľa nej sú modrá a modrofialová. Pomer teda bude: 60 % modrozelená farba, 30 % modrá a 10 % modrofialová.

    Na druhej strane, ak predsa len preferujete kontrastné farby, teda komplementárnu paletu, zvoľte modrú a oranžovú farbu a akcentujúcou farbou (10 %) môže byť biela.

    Zariaďovanie interiéru
    Pri zariaďovaní interiéru je potrebné riadiť sa princípom harmónie alebo kontrastu, rozhodnúť sa pre teplé alebo studené odtiene, svetlé alebo tmavé farby

    Interiérový dizajn a pravidlo 60-30-10

    Dominantná, hlavná farba zaberá 60 % interiéru. Je najvýraznejšia a väčšinou sa aplikuje na steny a steny sa často spárujú s podlahovými krytinami. Hlavná farba môže byť na stenách aj na väčších kusoch nábytku, napr. na rohovej sedacej súprave, posteli, kým nie je na pohľad jasné, že zaberá viac ako polovicu plochy miestnosti.

    Odporúča sa, aby farba, ktorá bude hlavná v interiéri, bola neutrálna. Ak ste zástancom pestrých farieb, zvyšok interiéru, 40 %, zariaďte vo svetlejších a neutrálnejších tónoch.

    60 % možno dosiahnuť, ak sú steny rovnakej farby s väčšími akcentmi, akými sú koberec alebo kusy nábytku, napr. pohovka.
    Interiér neutrálne farby
    Odporúča sa, aby farba, ktorá bude hlavná v interiéri, bola neutrálna

    Sekundárna farba zaberá 30 % priestoru. Ak je primárna alebo hlavná farba neutrálna, sekundárna farba priestor oživuje. Sekundárnou farbou môžu byť svetlejšie odtiene rovnakej farby alebo pastelové farby, ak máte radi pokojnejšie prostredie. Používa sa hlavne na nábytok, závesy alebo koberce. Môžu to byť aj dekoratívne tapety na jednej stene.

    Sekundárna farba dopĺňa primárnu farbu, ale je od nej dostatočne odlišná, aby zdôraznila požadované časti interiéru.

    Keďže slúži na oživenie priestoru, komplementárnu farbu môžete použiť ako sekundárnu. Kusy nábytku, závesy a koberce môžu byť vo farbe nachádzajúcej sa na protichodnej pozícii s hlavnou, primárnou farbou. Vždy však majte na pamäti, že táto farba by mala byť kombinovaná nielen so základnou farbou, ale aj s akcentujúcou farbou, ktorá zaberá 10 % priestoru.

    Akcentujúca farba je tá, ktorej je v interiéri najmenej. Keďže v priestore zaberá len 10 %, je jasné, že sa používa na doplnky, dekorácie a detaily, akými sú dekoračné vankúše, lampy, obrazy na stenách, vázy a kvetináče. V spálni to môžu byť vankúše na posteli, lampy na nočných stolíkoch... Úlohou akcentujúcej farby je urobiť priestor jedinečným. V prípade akcentujúcej farby často ide aj o iné zhmotnenie, napríklad kovové detaily v čiernej, sivej, a dokonca aj v zlatej farbe.

    Interier zlaté detaily
    V prípade akcentujúcej farby často ide aj o iné zhmotnenie, napríklad kovové detaily v čiernej, sivej, a dokonca aj v zlatej farbe
    Akcentujúca farba by mala byť najživšou farbou v interiéri. Dokonca ju môžete „vytiahnuť“ z prvkov, ktoré už v priestore máte, napr. farba vzoru na vašej pohovke. Je potrebné posilniť ju ďalšími detailmi v rovnakej farbe.

    Dobré na tom je, že ak vám ten intenzívny odtieň zunuje, ľahko ho vymeníte, pretože zaberá len 10 % interiéru, bez veľkých finančných nákladov.

    Ponúkame tip, ako môžete uplatniť pravidlo 60-30-10 v interiérovom dizajne. Vezmime si ako príklad obývačku – 60 % môže zaberať neutrálna béžová farba, 30 % výrazná tmavomodrá, zatiaľ čo 10 % by bol žiarivý koralový odtieň na vankúšoch.

    Je dôležité zdôrazniť, že pravidlo 60-30-10 sa neuplatňuje len pre komplementárne farby a silné kontrasty, môže sa použiť aj na vytvorenie neutrálneho prostredia. Ak nepreferujete veľký kontrast, môžete si vybrať tri rozličné odtiene nejakej neutrálnej farby, napr. béžovej, krémovej, taupe...

    Ak máte radi pestrofarebnosť a nedokážete redukovať farebnosť miestnosti len na tri farby, môžete  použiť ich svetlejšie a tmavšie odtiene.
    Spálňa neutrálne farby
    Ak nepreferujete veľký kontrast, môžete si vybrať tri rozličné odtiene nejakej neutrálnej farby, napr. béžovej, krémovej, taupe...

    Pravidlo čísla 3 a interiérový dizajn

    Pravidlo čísla 3 alebo pravidlo trojky je okrem farieb použiteľné aj v iných oblastiach interiérového dizajnu.

    Určite vás zaujíma, prečo 3? Väčšina interiérových dizajnérov vám povie, že nepárny počet položiek vyzerá prirodzenejšie ako párne zoskupenie. Pravidlo čísla 3 platí pre interiérový dizajn akejkoľvek miestnosti.

    Pokiaľ ide o interiérový dizajn, možno toto pravidlo najlepšie vysvetľuje tradičná čínska filozofia feng šuej. Podľa feng šuej nepárne čísla generujú viac energie, zatiaľ čo párne čísla ju zbierajú.

    A prečo nie číslo 1 alebo 5? Jeden prvok je nedostatočný, zatiaľ čo päť je príliš veľa. Predstavte si napríklad poloprázdnu izbu iba s jednou stojacou lampou v rohu, nech je akokoľvek dekoratívna. Ten priestor bude trochu nudný, však? Na druhej strane si predstavte izbu s piatimi alebo viacerými podobnými prvkami. Bez ohľadu na to, aká veľká je miestnosť a akokoľvek ďaleko prvky od seba umiestnime, bude sa zdať preplnená.

    Ľudský mozog rád skladá veci ako puzzle. Pomocou troch prvkov môžete nájsť stredový bod a rovnováhu, ako aj symetriu.

    Okrem troch farieb by sa v priestore mali nachádzať aj tri textúry, najmä keď dominujú neutrálne odtiene. Ak máte radi bielu, béžovú, krémovú farbu, skúste mať rôzne textúry, ktoré dosiahnete kombináciou rôznych materiálov, napr. ľanu, ratanu, dreva. Priestor tak nebude pôsobiť „sterilne“, ale skôr teplo, prívetivo.

    Obývačka
    Okrem troch farieb by sa v priestore mali nachádzať aj tri textúry, najmä keď dominujú neutrálne odtiene

    Tiež dobrý dizajn interiéru dosiahnete, ak použijete jeden druh látky na tri prvky. Rovnaký vzor látky môžete použiť napríklad na vankúše, závesy, obrusy.

    Pravidlo čísla 3 možno aplikovať aj na osvetlenie. Neznamená to, že by miestnosť mala mať len tri svietidlá, ale že by sa mali kombinovať tri rôzne druhy osvetlenia. Napríklad luster, stolová lampa a skryté LED svetlá.

    Ak potrebujete pomoc profesionála, ktorý zariadi váš domov čo najlepšie, obráťte sa na interiérového dizajnéra. A koľko stojí interiérový dizajn? Cena interiérového dizajnu závisí od veľkosti priestoru, rozsahu potrebnej práce, počtu pripravených vizualizácií priestoru a počtu rôznych návrhov interiéru. Za základný interiérový dizajn zaplatíte 250 EUR a viac. Za kvalitný projekt interiérového dizajnu, s dobrými návrhmi, 3D vizualizáciou výsledného dizajnu interiéru a poradenstvom, zaplatíte 500 EUR a viac

    Komu zveriť vypracovanie návrhu interiéru? Pošlite dopyt vhodným a ohodnoteným interiérovým dizajnérom vo vašom okolí – bezplatne a nezáväzne!

    Autor: Daibau casopis

    Ako ste využili tieto informácie?


    Hľadáte dobrých realizátorov v oblasti Interiérový dizajn?

    Nápady na usporiadanie domu

    Časopis s čerstvými nápadmi a radami našich autorov na usporiadanie Vášho obytného priestoru.

    Máme 466 realizátorov v oblasti Interiérový dizajn:

    Bezplatná služba
    Hľadáme v lokalite
    Bez provízií
    Podmienky používania I Politika súkromia I Informácie o cookies I Impressum
    © 2024 Daibau, všetky práva vyhradené