Pre oblasť

    Sprievodca výberom správnej podlahovej krytiny

    Staviate nový dom alebo renovujete existujúce bývanie a rozmýšľate, ktorá podlahová krytina je tá najlepšia? Každá z podlahových krytín má svoje výhody aj nevýhody. V súlade s ostatnými prvkami domova, ako aj vašimi zvyklosťami, si vyberte tú vhodnú. Nižšie je uvedený podrobný návod na výber správnej podlahovej krytiny pre váš domov. V centre pozornosti budú u nás najobľúbenejšie podlahové krytiny – parkety, laminátová podlaha, dlaždice a vinylová podlaha.
    Odborný článok
    sprievodca vyberom spravnej podlahovej krytiny
    Máme 989 realizátorov v oblasti Podlahové krytiny:

    Podlahové krytiny sú jednou z najdôležitejších častí interiéru. Preto ich výberu treba venovať veľkú pozornosť. Podlahové krytiny by mali vyhovovať potrebám a životnému štýlu všetkých členov domácnosti. Do úvahy treba brať aj podlahové kúrenie, čas, ktorý ste ochotní venovať ich údržbe (každá podlahová krytina sa čistí inak), prihliadať treba na astmatikov a osoby s inými dýchacími problémami (podlahové krytiny zohrávajú významnú úlohu pri obmedzovaní šírenia alergénov) a mnoho ďalších faktorov.

    Pokládka alebo výmena podlahových krytín v domácnosti môže byť časovo aj finančne náročná, preto si treba dôkladne zvážiť výhody a nevýhody jednotlivých podlahových krytín.

    Parkety - výhody a nevýhody

    Je dobre známe, že parkety sú obľúbenou podlahovou krytinou. Každému priestoru dodávajú pocit tepla, útulnosti, privítania. Keďže však ide o drahšiu investíciu, výhody parkiet, ktoré ľudia oceňujú najviac, sú v skutočnosti trvanlivosť, kvalita a predovšetkým - možnosť opravy. Parkety sú jednou z mála podlahových krytín, ktoré po oprave (hobľovanie, lakovanie, olejovanie, voskovanie) vyzerajú ako nové.

    Parkety
    Parkety každému priestoru dodávajú pocit tepla, útulnosti, privítania

    A teraz trochu o zaujímavostiach. Parkety pochádzajú zo 17. storočia, prvýkrát boli prezentované vo Versailles v roku 1684 ako mozaika pravidelných drevených prvkov vysokej estetiky. Vtedy boli  vyhradené výlučne pre bohatých, v priebehu storočí sa však stali dostupnejšími pre širšie masy. Parkety sa postupom času zdokonaľovali a technológia výroby sa neustále vyvíjala. Dnes možno právom povedať, že ide o obľúbenú podlahovú krytinu. Pre mnohých sú parkety esteticky najprijateľnejšou voľbou na pokrytie podláh a navyše sú z dlhodobého hľadiska rentabilné.

    Pri správnej údržbe parkety vydržia desiatky rokov, dokonca časom ešte získajú na kráse. Môžu sa obnovovať rôznymi spôsobmi, čo z nich robí dlhodobú investíciu.

    Ak ste sa rozhodli, že parkety budú podlahovou krytinou vo vašom príbytku, je však dôležité vybrať si správne. Parkety môžu byť lamelové, klasické, kantové alebo priemyselné, masívne, dvojvrstvové, trojvrstvové...

    Tu spomenieme kombináciu parkiet a podlahového kúrenia. Nie všetky parkety sa dajú použiť na podlahové kúrenie! Prečo? Pretože drevo je hygroskopický materiál. To znamená, že absorbuje vodu a pri navĺhaní a vysychaní môže zmeniť tvar a rozmery. Dvojvrstvové a trojvrstvové parkety sú rozmerovo určite stabilnejšie vďaka špeciálnej krížovej konštrukcii. Najlepšou voľbou pre podlahové kúrenie sú dvojvrstvové parkety, práve vďaka svojej konštrukcii – majú najnižší tepelný odpor a najvyššiu tepelnú vodivosť.

    Parkety podlahová krytina
    Dvojvrstvové parkety sú najlepšou voľbou pre podlahové kúrenie
    Ak parkety budú položené na podlahové kúrenie, je dôležité myslieť na dve kľúčové vlastnosti dreva – rozmerovú stálosť a tepelnú vodivosť. Dvojvrstvové parkety tvoria najlepšiu kombináciu s podlahovým kúrením.

    Pri pokládke parkiet na podlahové kúrenie je dôležité, aby bol samotný podklad odborne pripravený, aby z neho drevo nenasávalo vlhkosť. Ak podklad v dome alebo byte nie je rovný, parkety nebude možné správne položiť. Preto je kľúčové, aby bola pokládka parkiet odborne vykonaná.

    Koľko stojí pokládka parkiet? Cena pokládky parkiet môže byť rozdielna. V závislosti od druhu sa cena za m2 parkiet pohybuje od 8 do 40 EUR a viac. Cena tiež závisí od lokality, rozsahu prác a vybraného parketára - priemerná hodinová sadzba parketára za pokládku je 17 EUR/h

    Ak hľadáte niekoho, komu zveríte pokládku parkiet, kontaktujte nás. Pošlite dopyt vhodným a ohodnoteným parketárom vo vašom okolí – zadarmo a nezáväzne! 

    Pokládka parkiet
    Ak podklad v dome alebo byte nie je rovný, parkety nebude možné správne položiť 

    Okrem prípravy podkladu je dôležité postarať sa o vlhkosť vzduchu v miestnosti. Relatívna vlhkosť vzduchu v miestnosti by nemala byť nižšia ako 40 % ani vyššia ako 65 %. Dôležitú úlohu tu zohráva výber druhu dreva. Buk a javor má najnižšiu rozmerovú stabilitu (prispôsobuje sa relatívnej vlhkosti vzduchu v miestnosti a vlhkosti stavebnej konštrukcie) a preto sa neodporúča na podlahové kúrenie pokladať parkety vyrobené z týchto druhov dreva.

    Ak máte malý priestor alebo priestor, kde je veľmi málo prirodzeného svetla, dobrou voľbou sú jaseňové parkety, ktoré miestnosť vizuálne otvoria a zväčšia. Najobľúbenejším typom parkiet sú určite dubové parkety, ktoré sú považované za mimoriadne kvalitné a pevné. Okrem toho dubové parkety majú dobré mechanické vlastnosti, sú trvanlivé a majú krásny vzhľad.

    Na meranie tvrdosti dreva sa používajú dve metódy: Brinellova a Janka. Dubové parkety majú tvrdosť podľa Brinella 3,7 až 3,8. Parkety z buku, orecha, javora a jaseňa sú strednej tvrdosti, jedľa, borovica a smrek sú podstatne mäkšie. Dubové parkety však nie sú najtvrdšie. Exotické druhy dreva, napr. teak, sa radia medzi tvrdé dreviny. U nás sa používajú v menšej miere, lebo majú vyššiu cenu, ale aj pre ich nedostupnosť.

    Dubové parkety
    Dubové parkety majú dobré mechanické vlastnosti, sú trvanlivé a majú krásny vzhľad
    Od frekvencie miestnosti bude závisieť potrebná tvrdosť parkiet. Ak ide o obchodný priestor, kde prechádza napríklad veľa ľudí súčasne, bude potrebný tvrdší povrch ako v obytnom priestore.

    Je už dobre známe, že parkety je možné obnoviť olejovaním, voskovaním alebo lakovaním. Pri parketách sú možné aj čiastočné opravy malých poškodení. Napríklad brúsenie, tmelenie a lakovanie  parkiet s polyuretánovým dvojzložkovým lakom na vodnej báze stojí od 13 do 16 EUR/m2.

    Parkety však majú aj určité nevýhody. Okrem toho, že nie všetky parkety sa dajú použiť na podlahové kúrenie, parkety sú citlivé na vlhkosť. Preto sa neodporúča ich použitie v miestnostiach s vysokým stupňom vlhkosti. Po vyliatí kvapaliny na parkety treba ich ihneď utrieť, aby sa parkety nezdeformovali, aby nevznikli praskliny. Práve preto treba byť opatrní aj pri čistení parkiet, handra resp. utierka musí byť veľmi dobre vyžmýkaná, nie mokrá. Handra nasiaknutá vodou môže spôsobiť zdvihnutie parkiet.

    Utieranie parkiet
    Parkety sú citlivé na vlhkosť

    Povrch parkiet sa môže zničiť aj inak, preto po parketách netreba chodiť na vysokých tenkých opätkoch, topánky treba pred vstupom do domácnosti poriadne očistiť (na podrážkach často vnášame piesok, štrk a iné abrazívne častice, ktoré na povrch parkiet fungujú ako šmirgľový papier), pri premiestňovaní nábytok netreba presúvať, a pod pracovné stoličky s kolieskami treba dať podložku alebo stoličku vybaviť gumovými kolieskami.

    Laminátová podlaha - výhody a nevýhody

    Laminát je moderná podlahová krytina, resp. druh kompozitného materiálu, ktorý zvyčajne pozostáva z 80 - 90 % dreva. Vyrába sa lisovaním pri vysokých teplotách a vysokom tlaku s pridaním syntetických živíc, ktoré viažu a dodatočne spevňujú drevený materiál. Laminát je na trhu už takmer 50 rokov a prvýkrát sa objavil vo Švédsku.

    Laminát
    Laminát je moderná podlahová krytina, resp. druh kompozitného materiálu, ktorý zvyčajne pozostáva z 80 – 90 % dreva

    Laminát sa skladá zo štyroch rôznych vrstiev, ktoré sa spoja pod vysokým tlakom a výsledný produkt je kompaktný a odolný. Prvá vrstva je vrchná, poskytuje laminátu trvanlivosť (má ochrannú úlohu) a odolnosť proti opotrebovaniu a škvrnám. Chráni spodné vrstvy pred UV žiarením, prachom, poškriabaním. Ide o priehľadnú povrchovú vrstvu zloženú zo špeciálneho papiera, ktorý je impregnovaný syntetickou živicou.

    Druhá vrstva je dezénová (dizajnová, dekoratívna), ktorá určuje skutočný vzhľad laminátu. Ide o dekoračný papier, na ktorom je zobrazený určitý vzor. Najčastejšie ide o vernú imitáciu dreva, ale dokáže napodobniť aj iné prírodné materiály, akými sú mramor, žula... Možností je neúrekom.

    Laminát vzorky
    Laminát je na trhu už takmer 50 rokov a prvýkrát sa objavil vo Švédsku

    Tretia vrstva je nosná, je jadrom laminátovej podlahy. Nosná doska je vyrobená z drevenej vlákniny (HDF). Poskytuje laminátu pevnosť, stabilitu a odolnosť voči tlaku. A nakoniec vyrovnávacia vrstva, nachádzajúca sa na spodnej strane nosnej vrstvy, ktorá je odolná proti vlhkosti.

    Pýtate sa, ako si vybrať ten správny laminát? Skontrolujte jeho hrúbku a triedu. Najčastejšie sa vyrába v hrúbkach 7, 8, 10 a 12 mm. Pri kúpe sa rozhodnite pre hrubší laminát. Je trvanlivejší a poskytuje príjemnejší pocit pri chôdzi. Taktiež je odolnejší voči opotrebovaniu, tlaku, deformácii, vlhkosti,  jednoducho povedané, pevnejší. Navyše hrubší laminát bude produkovať podstatne menej hluku ako tenké dosky. Hrubší laminát je akusticky podobný parketám.

    A teraz viac o výhodách laminátu. Laminát je podlahová krytina, ktorá má výnimočné vlastnosti, akými sú odolnosť voči mechanickým a chemickým vplyvom – opotrebovaniu, chemickým čistiacim prostriedkom, má lepšiu vodeodolnosť ako parkety.

    Laminát sa ľahko montuje - zvyčajne sa inštaluje ako plávajúca podlaha, bez lepenia na podklad. Má klikový systém na spájanie dosiek. Keďže dokáže esteticky napodobniť rôzne materiály (hoci najčastejšie ho nájdeme v dezéne dreva), ľahko sa kombinuje a integruje do rôznych štýlov interiéru. Laminát je možné inštalovať v rôznych miestnostiach: chodbe, spálni, obývačke, predizbe.

    Pokládka laminátu
    Laminát sa najčastejšie inštaluje ako plávajúca podlaha, bez lepenia na podklad

    Laminátová podlaha je nenáročná na údržbu – vysáva sa (aspoň raz týždenne) a utiera sa dobre vyžmýkanou handrou, aby voda nevnikla medzi spoje. Vyhnite sa používaniu vosku alebo leštiacich prostriedkov.

    A vedeli ste, že laminát má väčšiu rozmerovú stabilitu ako parkety a že je menšie riziko rozpínania a sťahovania v dôsledku vysokej vlhkosti a teplotných zmien? Keď ide o podlahové kúrenie, laminátová podlaha je lepším riešením ako parkety. Pri kúpe laminátu stačí potvrdiť, že ten-ktorý typ je určený na podlahové kúrenie.

    Na podlahové kúrenie je potrebné laminát inštalovať klikovým systémom, resp. podlahu položiť  plávajúcim spôsobom.

    A nakoniec cena. Laminátová podlaha je veľmi ekonomická podlahová krytina, výrazne lacnejšia ako parkety. Cena za obstaranie a pokládku laminátu s klikovým systémom, spolu s materiálom, sa pohybuje v rozmedzí od 15 do 20 EUR/m2.

    Ak hľadáte majstra, ktorému zveríte vyhotovenie laminátovej podlahy, kontaktujte nás. Pošlite dopyt vhodným a ohodnoteným pokladačom laminátu vo vašom okolí – bezplatne a nezáväzne!

    Pokládka laminátovej podlahy
    Laminát je možné inštalovať v rôznych miestnostiach: chodbe, spálni, obývačke, predizbe

    Ak existujú výhody, existujú aj nevýhody. Kým parketová podlaha vydrží po celé generácie, laminátová podlaha vydrží v priemere 15 – 20 rokov, ak je dobre nainštalovaná. Väčšina problémov s laminátovou podlahou je spôsobená zlou pokládkou. Príkladom toho je hluk – pri nesprávnej pokládke môže laminát položený ako plávajúca podlaha spôsobovať hluk pri chôdzi.

    Dôležité je, aby podklad, na ktorý sa laminát položí, bol rovný, čistý, suchý, s dobrou konštrukčnou nosnosťou, aby bola podlaha stabilná, bez priehybov a miest, na ktorých sú uvoľnené dosky.

    Ak zvolíte nekvalitný laminát, môže pôsobiť plasticky. A v neposlednom rade, laminát sa nedá opraviť ako parkety. Poškodenie zostane viditeľné a jediným riešením je výmena laminátu.

    Dlaždice - výhody a nevýhody

    Keramické dlaždice sa používajú ako podlahové krytiny a obklady stien (na obkladanie stien sú ľahšie a tenšie). Základná surovina, ktorá sa používa na ich výrobu, je hlina s rôznymi prísadami. Keramická zmes sa mieša, tvaruje, resp. lisuje v oceľových formách pod vysokým tlakom a následne sa pečie pri teplote až 1250 stupňov. Keramické obklady sa najviac používajú v kúpeľniach a kuchyniach, t. j. vo vlhkých miestnostiach, pretože sú odolné voči vlhkosti.

    Dlaždice v kúpeľni
    Keramické obklady sa najviac používajú v kúpeľniach a kuchyniach

    Povrch dlaždíc môže byť mierne drsný alebo reliéfny, čo im dodáva protišmykové vlastnosti, môže byť matný alebo vysoko lesklý. Vysoký lesk sa získa pri výrobe naliatím glazúry pred vypálením. Budeme sa zaoberať dlaždicami, ktoré majú výraznú štruktúru a sú protišmykové. Pre dlaždice sú stanovené triedy protišmykovosti, od R9 po R13. Trieda protišmykovosti sa označuje písmenom R a číslom, ktoré vyjadruje veľkosť uhla sklzu (čím vyššie číslo, tým vyššia protišmykovosť). Dlaždice z kategórie R9 patria do najnižšej protišmykovej triedy a dlaždice z kategórie R13 sú najmenej šmykľavé (väčšinou sa používajú na povrchy okolo bazéna).

    Budeme sa zaoberať výhodami a nevýhodami keramických dlaždíc. Výhody dominujú, a preto sú dlaždice jednou z obľúbených podlahových krytín. Prvou výhodou dlaždíc, ktorú spomenieme, je množstvo farieb, tvarov a vzorov. Keramické dlaždice dnes predstavujú skutočné umenie a dokážu interiér veľmi zmeniť. Čo sa týka tvarov, dominuje štvorcový a obdĺžnikový tvar, ale môže byť aj šesťuholníkový tvar (voštiny) a podobne.

    Pokládka dlaždíc
    Čo sa týka tvarov dlaždíc, dominuje štvorcový a obdĺžnikový tvar, ale môže byť aj šesťuholníkový tvar (voštiny) a podobne

    Dlaždice majú rôzne rozmery. Môžu byť v podobe mozaiky alebo veľkoformátovej dlažby 200 cm × 100 cm. Dodávajú sa v širokej škále povrchových úprav, ako dlaždice imitujúce drevo, betón, mramor, travertín, tehlu...

    Veľké množstvo vzorov keramických dlaždíc a široké spektrum použitia z nich robí jeden z najvyhľadávanejších materiálov, pokiaľ ide o interiérový dizajn.

    Ich výhody vyplývajú zo spôsobu výroby – keďže sa vypaľujú pri vysokých teplotách, keramické dlaždice sú odolné voči mechanickým vplyvom, úspešne obstoja v skúške času. Pri správnej pokládke a údržbe keramická dlažba vydrží desiatky rokov bez akéhokoľvek poškodenia. Okrem toho, že sú trvanlivé, je dôležité si všimnúť jednu z najdôležitejších výhod keramických dlaždíc - odolnosť voči vode, chemikáliám, vsakovaniu kvapalín (oleje, rozpúšťadlá...), odolné sú voči opotrebovaniu.

    Utieranie keramických dlaždíc
    Čistenie keramických dlaždíc

    Keramické dlaždice sú odolné voči vysokej teplote a teplotným výkyvom všeobecne. Preto sú, po prírodnom kameni, najlepšou voľbou pre podlahové kúrenie. V týchto situáciách sa najčastejšie používajú keramické dlaždice v imitácii dreva.

    Keramické dlaždice sú dobrými vodičmi tepla.

    Podlahy z keramických dlaždíc sa ľahko čistia a udržiavajú. Minimálne raz týždenne ich treba pretrieť handrou a čo sa týka použitia čistiacich prostriedkov, najlepšou voľbou sú tie špeciálne, ktoré neobsahujú oleje.

    A čo sa týka ceny? Dá sa povedať, že rovnako ako parkety, aj keramické dlažby sú trvalou investíciou, ktorá vám bude slúžiť desiatky rokov. Navyše, na rozdiel od parkiet, nebude potrebná oprava. Cena keramických dlaždíc strednej kvality, s rozmermi 40 cm × 40 cm, bez pokládky, je 4 až 12 EUR/m2. Je potrebné si uvedomiť, že k cene dlaždíc treba pripočítať aj cenu pokládky dlaždíc. Cena pokládky dlaždíc so štandardnými rozmermi je okolo 16 EUR/m2

    Hľadáte niekoho, komu zveríte obstaranie a pokládku keramických dlaždíc? Pošlite dopyt vhodným a ohodnoteným pokladačom keramických obkladov vo vašom okolí – zadarmo a nezáväzne! 

    Pokládka keramických dlaždíc
    Pri správnej pokládke a údržbe keramické dlaždice vydržia desiatky rokov bez akéhokoľvek poškodenia

    Predsa však aj keramické dlaždice majú určité nevýhody. Ak sa neskombinujú s vykurovaním, sú na dotyk studené. Hoci sú veľmi odolné, nie sú také odolné voči poškriabaniu alebo nárazom ako napríklad žulové dlaždice. V prípade poškodenia povrchu uvidíte vnútornú červenkastú farbu dlaždice, ktorá sa líši od farby na povrchu.

    Nedostatok sa vyskytuje aj vo forme abrázie (odreniny). Piesok, štrk a iné abrazívne častice (najčastejšie prinesené v lete z pláže) môžu poškodiť konečný náter dlaždice. Okrem toho, kvôli vysokej vlhkosti sa na škárach ​​často objavuje pleseň.

    Vinylová podlaha - výhody a nevýhody

    Vinylová podlaha je kompozitná a skladá sa minimálne z 5 vrstiev – spodná kompaktná vrstva, ktorá zaisťuje dodatočnú pevnosť, penový podklad zaisťujúci tepelnú a zvukovú izoláciu, stredová kompaktná vrstva, ktorá zabraňuje zmenám rozmerov a vzhľadu podlahy, vrchná penová vrstva, ktorá poskytuje elasticitu a ochranu vinylovej podlahy a nakoniec priehľadná vrstva, ktorá poskytuje dodatočnú ochranu proti opotrebovaniu a zvyšuje odolnosť podkladu až 7-krát. Uvedené vrstvy zaisťujú trvanlivosť vinylovej podlahy.

    Pokládka vinylovej podlahy
    Vinylová podlaha je kompozitná a pozostáva z minimálne 5 vrstiev

    Na trhu je možné vinylovú podlahu dostať v doskách a stočenú v kotúčoch. Ak ste sa rozhodli pre druhú možnosť, šírka rolky je rôzna - 2, 3 alebo 4 metre, a dĺžka sa berie podľa potreby. Toto je tiež lacnejšia možnosť, ale je náročnejšia na inštaláciu. To je dôvod, prečo sú dosky LVT bežnejšou voľbou.

    Vinylová podlaha nie je novinkou, používa sa už dlhé desaťročia. S rozvojom nových výrobných technológií a postupov znova získava obľubu.

    Vinylová podlaha ako druh podlahovej krytiny má množstvo výhod. Dnes ju možno nájsť vo veľkom množstve farieb a prevedení. Často napodobňuje prírodné materiály, napr. drevo a prírodný kameň. Preto sa dá prispôsobiť takmer každému interiéru. Vinylová podlaha je navyše pohodlná na chôdzu a nie je studená pod nohami ako keramické dlaždice. Udržuje teplo a v zimných mesiacoch nie je studená. Vinylovú podlahu je možné kombinovať s podlahovým kúrením. Okrem dobrej tepelnej vodivosti, keďže ide o tenkú podlahovú krytinu, môže teplo ľahko prechádzať do miestnosti bez strát.

    Vinylová podlaha
    Na trhu vinylovú podlahu dostať v doskách a stočenú v kotúčoch
    Pred kúpou si overte u výrobcu kompatibilitu zvoleného typu vinylovej podlahy s podlahovým kúrením.

    Vinylová podlaha sa ľahko inštaluje. Pred pokládkou je dôležité riadiť sa nasledujúcim pravidlom: vinylová podlaha musí byť ponechaná minimálne 24 hodín v miestnosti, kde bude inštalovaná, aby sa aklimatizovala na izbovú teplotu.

    Pokládku vinylovej podlahy možno vykonať troma spôsobmi: lepením, systémom loose-lay alebo bez lepenia, keď je pokládka podlahy plávajúcim spôsobom, klikovým systémom. Ak je miestnosť menšia, vinylovú podlahu je možné položiť bez lepenia, kým frekventované a väčšie plochy vyžadujú lepenie. Pokládka systémom loose-lay je pokládka bez klikového systému a bez lepenia, vhodná je pre rýchle renovácie. Montáž je preto mimoriadne rýchla a jednoduchá, trvá len pár hodín. Ďalšou výhodou oproti laminátu je napríklad to, že sa podlahové krytiny LVT oveľa ľahšie režú a kladú.

    Kladenie vinylovej podlahy
    Vinylová podlaha sa ľahko inštaluje

    A koľko stojí vinylová podlaha? Cena vinylovej podlahy závisí od druhu (v kotúči alebo ako doska), farby, ochranného náteru a, samozrejme, od dodávateľa. Cena vinylových podláh sa zvyčajne pohybuje v rozmedzí od 12 do 20 EUR/m2. Cena za pokládku vinylových podláh sa začína od 7 EUR/m2.

    Jednoduchá je nielen inštalácia vinylovej podlahy, ale aj jej údržba. Stačí, keď ju raz až dvakrát týždenne utriete mopom alebo mierne navlhčenou handrou. Škvrny je možné odstrániť jemným čistiacim prostriedkom a následne opláchnuť.

    Čistenie vinylovej podlahy
    Vinylovú podlahu stačí raz až dvakrát týždenne utrieť mopom alebo mierne navlhčenou handrou

    Vinylová podlaha je vysoko odolná voči opotrebovaniu a vlhkosti, preto môže byť inštalovaná vo vlhkých miestnostiach. Keďže je vyrobená na báze PVC (neobsahuje vo svojom zložení drevo ako parkety a laminát), je výrazne odolnejšia voči pôsobeniu vlhkosti. Vinylová podlaha v priemere vydrží tak dlho ako laminátová, mnohí výrobcovia ponúkajú záruku 10 rokov alebo viac. Pri správnej inštalácii a údržbe môže vinylová podlaha vydržať ešte dlhšie. Ďalšia výhoda vinylovej podlahy - dokonale absorbuje hluk, ktorý vzniká pri chôdzi.

    Štruktúra vinylovej podlahy je taká, že absorbuje zvuky oveľa lepšie ako iné podlahové krytiny. V tomto zmysle ju možno prirovnať ku kobercom alebo korkovým podlahám.

    Vinylová podlaha má aj určité nevýhody. V porovnaní s inými podlahovými krytinami je vinylová podlaha oveľa náročnejšia na podklad, na ktorý sa kladie. Povrch musí byť úplne rovný, čistý a suchý. V opačnom prípade sa všetko bude vidieť na povrchu podlahy. Vinylová podlaha jednoducho nedokáže zakryť nedokonalosti podkladu, na ktorý je položená. Ak je povrch nerovný, je potrebné použiť vyrovnávaciu hmotu.

    Ďalšia nevýhoda vinylovej podlahy - je citlivejšia ako iné podlahové krytiny na nárazy ostrých predmetov, kolieska na nábytku, aj keď je odolná voči vysokým frekvenciám.

    Autor: Daibau casopis

    Ako ste využili tieto informácie?


    Máme 989 realizátorov v oblasti Podlahové krytiny:

    Hľadáte dobrých realizátorov v oblasti Podlahové krytiny?

    Nápady na usporiadanie domu

    Časopis s čerstvými nápadmi a radami našich autorov na usporiadanie Vášho obytného priestoru.

    Máme 989 realizátorov v oblasti Podlahové krytiny:

    Bezplatná služba
    Hľadáme v lokalite
    Bez provízií
    Pomoc

    Sme vám k dispozícii každý pracovný deň od 8:00 do 16:00. Ako vám môžeme pomôcť?

    Dopyty: 00421 233 329 745
    Firmy: 00421 233 329 745
    Podmienky používania I Politika súkromia I Informácie o cookies I Impressum
    © 2025 Daibau, všetky práva vyhradené