Určite ste si pri upratovaní domácnosti vytvorili určité návyky – dvakrát týždenne vysávate, trikrát do týždňa zapnete práčku, raz za týždeň dôkladne utriete byt. Ako však čistiť zložitejšie prvky v interiéri, akými sú interiérové žalúzie a vonkajšie žalúzie, ako prať záclony?
Väčšina ľudí pri upratovaní domácnosti zanedbáva tienenie alebo jednoducho odkladá jeho čistenie, pretože táto práca vôbec nie je jednoduchá a naivná. Tejto činnosti sa však musíme venovať aspoň raz za pár mesiacov (alebo častejšie, ak majú členovia domácnosti problémy s alergiami a inými dýchacími problémami), nech je to pre nás akokoľvek náročné.
Predsa však pranie záclon alebo čistenie vonkajších alebo interiérových žalúzií nemusí byť náročné.
Čistenie interiérových žalúzií
Najprv sa budeme zaoberať čistením interiérových žalúzií. Dá sa povedať, že sú interiérové žalúzie špecifické typy roliet, na rozdiel od klasických roliet sa ľahšie montujú, nájdete ich v širokej škále farieb a dajú sa dobre začleniť do existujúceho interiéru.
Interiérové žalúzie sú obľúbený typ tienenia.
Pomocou interiérových žalúzií vieme regulovať množstvo svetla, ktoré do priestoru vpúšťame – ich lamely prispôsobíme podľa toho, či potrebujeme viac svetla alebo tieňa. V letných mesiacoch, rovnako ako pri ostatných typoch tienenia, aj pri interiérových žalúziách bude mať klimatizácia oveľa „menej práce“, ušetríte tak za elektrinu.
Na výrobu interiérových žalúzií sa používajú rôzne materiály, napr. plast, kov (hliník) alebo drevo. Hoci majú množstvo výhod, interiérové žalúzie sú skutočným magnetom na prach.
Špinavé, často zamastené interiérové žalúzie nielenže kazia estetiku celého priestoru, ale môžu sťažiť aj ich bežnú prevádzku.
Bez ohľadu na materiál, z ktorého sú interiérové žalúzie vyrobené, ľudia ich len málokedy čistia, lebo ide o zložitejšiu údržbu. Neexistuje žiadny čarovný prútik, vďaka ktorému budú interiérové žalúzie čisté, ale existuje niekoľko zlatých tipov, ako tento typ tienenia vyčistiť:
Pri vysávaní domu alebo bytu nevynechajte ani interiérové žalúzie. Nepoužijete však rovnaký nástavec na podlahy a tienenie - na tento účel použite nástavec s mäkkou kefou. Dôkladne povysávajte interiérové žalúzie, zvýšenú pozornosť venujte rohom okenných rámov. Keď povysávate lamely interiérových žalúzií, spustite interiérové žalúzie a povysávajte celú plochu. Ak nemáte podlhovastý nástavec s mäkkou kefou, môžete prach z interiérových žalúzií pozbierať iným spôsobom. Interiérové žalúzie spustite celkom dolu a potom každý rad, resp. lamelu utrite zloženou antistatickou utierkou. Tieto typy utierok sú ideálne, pretože zabraňujú usadzovaniu prachu na povrchu interiérových žalúzií.
Potom nasleduje umývanie interiérových žalúzií. Budete potrebovať jemný čistiaci prostriedok (nepoužívajte abrazívne alebo príliš agresívne prostriedky), handru z mikrovlákna, špongiu (tiež neabrazívnu) a vedro s vlažnou vodou. Do vedra s vlažnou vodou nalejte niekoľko kvapiek čistiaceho prostriedku, špongiu dobre namočte a vyžmýkajte, potom špongiou dôkladne utrite obe strany interiérových žalúzií. Potom interiérové žalúzie opláchnite a utrite suchou handrou z mikrovlákna, aby nezostali žiadne stopy vody.
Na rýchle čistenie interiérových žalúzií môžete použiť aj vlhčené utierky na interiér. Aj keď sa neodporúča často ich odstraňovať kvôli poškodeniu mechanizmu (hliníkové interiérové žalúzie sa môžu ľahko ohnúť a potom môžu vyzerať zdeformovane), pre detailné vyčistenie ich môžete dať dole, namočiť do vane alebo veľkého lavóra s teplou vodou a čistiacim prostriedkom, dobre umyť a utrieť handrou. Namiesto čistiaceho prostriedku je možné pridať trochu sódy bikarbóny pre efektívne čistenie.
Ak ste zástancom prírodných čistiacich prostriedkov, ktoré si pripravíte vo verzii „urob si sám“, čistiaci prostriedok na interiérové žalúzie si pripravíte z 2 dcl vody a 2 dcl alkoholového octu. Výsledný roztok nalejte do rozprašovacej fľaše. Vezmite antistatickú utierku alebo handru z mikrovlákna, nastriekajte na ňu pripravený roztok a utrite ňou lamely interiérových žalúzií. Opakujte proces čistenia s handrou, kým neodstránite všetky nečistoty a mastnotu. Verte alebo nie, mnohí na tento účel používajú čisté ponožky, ktoré si navlečú na ruky a pomocou nich odstránia nečistoty a mastnotu z interiérových žalúzií. Keď sa ponožka zašpiní, vyperte ju v čistej vode a pokračujte v procese.
Po vyčistení interiérových žalúzií utrite aj okná, najmä rohy, aby ste odstránili zvyšné nečistoty.
Čo ak sú interiérové žalúzie natoľko opotrebované, že im nepomôže ani dôkladné čistenie? Možno je čas ich vymeniť. Cena interiérových žalúzií závisí od veľkosti a tvaru okna, materiálu, a, samozrejme, od dodávateľa. Cena klasických interiérových hliníkových žalúzií sa pohybuje v rozmedzí od 30 do 50 EUR/m2.
Komu zveriť výrobu alebo obstaranie interiérových žalúzií? Pošlite dopyt vhodným a ohodnoteným výrobcom a dodávateľom interiérových žalúzií vo vašom okolí – zadarmo a nezáväzne!
Čistenie vonkajších žalúzií
Vonkajšie žalúzie sú ďalším typom tienenia vyrobené z horizontálne usporiadaných lamiel. Pomocou vonkajších žalúzií je interiér domu chránený pred nadmerným slnečným žiarením, okno pred dažďom, vetrom a inými vonkajšími vplyvmi (kvôli tomu, že ich lamely sú pevné a odolné)... Rovnako ako pri interiérových žalúziách, aj tu je možné regulovať množstvo tepla a svetla v miestnostiach pomocou ovládacieho mechanizmu (spúšťanie, zdvíhanie, nakláňanie). Na rozdiel od interiérových žalúzií však oveľa účinnejšie zabraňujú prehrievaniu miestností. Vonkajšie žalúzie totiž dokážu zabrániť prestupu 85 % slnečného tepla. Napríklad, pri interiérových žalúziách je to asi 15 – 20 %.
Mnohí považujú vonkajšie žalúzie za najlepšie tienenie kvôli možnosti nastavenia uhla lamiel.
Vonkajšie žalúzie môžu byť podomietkové, keď ich na fasáde nie je vidieť. Systém je možné ovládať manuálne alebo automaticky, pomocou elektromotora a diaľkového ovládania. Môžu byť integrované do systému inteligentnej domácnosti.
A ako sa čistia vonkajšie žalúzie? Vystavené sú rôznym nečistotám, ktoré nanesie vietor, a z vnútornej strany sú to výpary z varenia a pod. Rovnako ako pri interiérových žalúziách, aj vonkajšie žalúzie sa najjednoduchšie čistia pomocou handry z mikrovlákna na utieranie prachu alebo vysávačom s jemnou kefou. Ak sú vonkajšie žalúzie veľmi znečistené, nebolo by zle použiť roztok teplej vody a jemného saponátu. Vyhnite sa používaniu abrazívnych chemikálií a špongií, ktoré môžu poškodiť povrch vonkajších žalúzií.
Nahromadený prach v kontakte s dažďom vytvára na vonkajších žalúziách lepkavé škvrny.
Ak si všimnete, že sú vaše vonkajšie žalúzie opotrebované alebo poškodené, resp. stratili svoju základnú funkciu, bolo by dobré ich vymeniť. Cena žalúzií sa líši podľa typu (klasické, podomietkové, v kastlíku), materiálu (plast alebo hliník) a, samozrejme, od dodávateľa. Cena za podomietkové žalúzie, spolu s izolovanými hliníkovými kastlíkmi a klasickými hliníkovými lamelami, so šírkou do 40 mm, je 110 až 150 EUR/m2.
Komu zveriť obstaranie a montáž vonkajších žalúzií? Pošlite dopyt vhodným a ohodnoteným výrobcom a dodávateľom žalúzií vo vašom okolí – zadarmo a nezáväzne!
Pranie záclon
Záclony zohrávajú dôležitú úlohu pri zariaďovaní interiéru, preto ich výberu treba venovať veľkú pozornosť. Rovnakú pozornosť treba venovať aj ich údržbe.
Dnes na trhu nájdete záclony v rôznych farbách, textúrach a materiáloch. Vyberte si tie, ktoré najlepšie zodpovedajú existujúcemu interiéru.
Záclony nemajú len estetickú úlohu, rovnako ako spomínané typy tienení zabraňujú prenikaniu slnečných lúčov a ochránia vás pred neželanými pohľadmi.
Čo sa týka prania záclon, mnohí sa rozhodnú prať ich v práčke. Hoci sa zdá, že pranie záclon v práčke sa príliš nelíši od prania akejkoľvek inej jemnej látky, môžu sa veľmi ľahko zraziť. Záclony je možné prať v práčke, iba ak je to uvedené na štítku. Zvyčajne sa perú na programe „vlna“ a je dôležité, aby hladina vody bola vysoká, pretože chráni látku.
Ak si nie ste istí, či je možné záclony prať v práčke, v tom prípade sa rozhodnite pre ručné pranie záclon. Používajte bežný prací prostriedok alebo mydlo na umývanie rúk.
Pokiaľ ide o sušenie záclon, je dôležité si uvedomiť, že ich nikdy nedávame do sušičky. Nesušíme ich ani na priamom slnku, ale rozprestrieme v tieni, aby nezožltli. Alebo ich zavesíme vlhké, tak sa vlastnou váhou pri schnutí narovnajú.
Čoraz populárnejšie je zebrové tienenie nazývané aj rolety deň a noc. Prvé pomenovanie dostali podľa charakteristického pásového systému tienenia a druhé, deň a noc kvôli svetelnému efektu, ktorý vytvárajú. Zebrové rolety sú v podstate typom vnútorného rolovacieho tienenia, pozostávajú z valca a špeciálnej textílie, ktorú tvoria striedajúce sa svetloblokujúce a svetlo prepúšťajúce pásiky. Textília je v dvoch vrstvách. Jedna vrstva je pripevnená ku konštrukcii a druhá je navinutá na hliníkovom valci. Počas prevádzky sa textília, ktorá je navinutá na valci, pohybuje, tienená plocha sa tak zatvára alebo otvára v závislosti od vzájomnej polohy pruhov. Okrem estetiky a funkčnosti sú zebrové rolety čoraz častejšou voľbou aj vďaka jednoduchej údržbe.
Zebrové rolety sa nedajú sňať z mechanizmu, nedajú sa prať pod tečúcou vodou ani v práčke, to nie je ani potrebné. Stačí ich len utrieť vlhkou handrou. Nepoužívajú sa žiadne chemické prostriedky, netreba ich oplachovať – stačí navlhčiť handru z mikrovlákna vodou, vyžmýkať a utrieť zebrové tienenie.
Zebrové tienenie má v porovnaní s inými typmi tienení najjednoduchší spôsob údržby.
Vonkajšie časti mechanizmu a retiazky na posúvanie plátna sú väčšinou z hliníka, ktorý tiež stačí utrieť. Po utretí kovových častí utrite textíliu vlhkou handrou. Pri utieraní textílie by malo byť zebrové tienenie spustené do najnižšieho bodu. Antistatická textília, z ktorej sú vyrobené zebrové rolety, odpudzuje prach, nepohlcuje nepríjemné pachy, akými sú tabakový dym a výpary z varenia. Za zebrové závesy so šírkou 40 cm a výškou 100 cm zaplatíte 60 EUR a viac.
Ak hľadáte spoľahlivého a skúseného majstra alebo dodávateľa, ktorý vyrobí a nainštaluje zebrové závesy, pomoc môžete vyhľadať na stránke daibau.sk. Stačí vyplniť dopyt na našej webovej stránke a dodávatelia vás budú čoskoro kontaktovať s vhodnou ponukou.
Ak nemáte čas venovať sa údržbe tienení, niektoré upratovacie firmy ponúkajú službu hĺbkového čistenia, ktorá okrem iného zahŕňa aj čistenie interiérových žalúzií, vonkajších žalúzií a záclon. Koľko zaplatíte za upratovanie, závisí od kraja, v ktorom bývate, vzdialenosti vášho domova od centra mesta a od toho, aký druh upratovania potrebujete – či ide o ručné alebo strojové čistenie.
Ak potrebujete túto službu, pošlite dopyt vhodným a ohodnoteným poskytovateľom upratovacích služieb vo vašom okolí – bezplatne a nezáväzne!