Pre oblasť
  Určite ste počuli príslovie „Voda a oheň - dobrí sluhovia, zlí páni“. Môžu to potvrdiť všetci, ktorí mali v domácnostiach problém s elektrinou alebo vodou. Ak sami doma niečo „robíte“ s vodou, môžete spôsobiť materiálne škody, rovnako tak zásahy do elektroinštalácie by ste nemali vykonávať sami, lebo neodborný zásah môže mať až smrteľné následky. Preto je dobré vedieť, kedy potrebujete elektrikára.
  Odborný článok 25
  kedy potrebujete elektrikara
  Máme 2530 realizátorov v oblasti Elektroinštalácie, elektrikár:

  Veľký počet ľudí je zástancami toho, že treba byť „sám svoj majster“, no nie vždy je to dobré rozhodnutie. Ak budete vodovodné potrubie opravovať svojpomocne, bez dostatočných skúseností a správneho náčinia, môžete spôsobiť povodeň alebo ešte väčšiu poruchu. Ešte horšie je, ak si myslíte, že problém s elektroinštaláciou vyriešite sami, zamyslite sa znova – existuje možnosť spôsobiť požiar menšieho alebo väčšieho rozsahu, ktorý okrem toho, že zničí hmotný majetok, môže ohroziť aj ľudské životy.

  Možno sa vám zdá, že práca elektrikára nie je náročná a nevyžaduje si príliš veľa úsilia. To však nie je pravda – je to život ohrozujúca práca v domácich podmienkach. Každoročne sa zrania stovky ľudí, pretože sa snažia opraviť elektrospotrebiče alebo rozvody bez potrebného vybavenia a znalostí. To je určite prvý a hlavný dôvod, prečo pri akýchkoľvek pochybnostiach o elektroinštalácii treba zavolať elektrikára.

  Akékoľvek práce súvisiace s elektroinštaláciami, elektrickými zariadeniami, spotrebičmi a elektrinou vôbec je najlepšie prenechať majstrom tohto remesla – elektrikárom.
  Elektrikár náčinie
  Akékoľvek práce súvisiace s elektroinštaláciou, elektrickými zariadeniami, spotrebičmi a elektrinou vôbec je najlepšie prenechať elektrikárom

  Aj v prípadoch, keď si myslíte, že problém s elektrinou je malý a ľahko riešiteľný, zvyčajne ide o zložitý a komplexný problém, ktorý si vyžaduje znalosti a profesionálny prístup. Jednoducho, ak je elektrikár skúsený, pozná všetky typy inštalácií a vie, ako riešiť konkrétny problém.

  Zlé elektroinštalácie môžu mať katastrofálne následky, napr. zásah elektrickým prúdom, požiar. Môžu spôsobiť veľké materiálne škody, alebo mať aj smrteľné následky. Vždy, keď ide o elektrinu, treba byť opatrní!

  Kedy je potrebné zavolať elektrikára?

  Nižšie uvedieme situácie, kedy netreba čakať, ale okamžite kontaktovať elektrikára. Ochránite tak seba aj ostatných, a predídete veľkým nehodám alebo ničivým požiarom.

  Najnaliehavejšie zásahy sú pochopiteľne vtedy, keď dôjde k požiaru elektroinštalácie alebo zacítite zápach horenia v byte alebo dome. V tomto prípade je potrebná rýchla reakcia, aby sa zachránili životy a predišlo veľkým materiálnym škodám.

  Ďalšou situáciou, kedy je potrebné kontaktovať elektrikára, je výpadok elektriny v domácnosti alebo firme. Niektoré z dôvodov výpadku prúdu sú chybné poistky a skrat. Taktiež, ak dochádza k prehrievaniu alebo častým poruchám elektrických zariadení, problém je zvyčajne v elektroinštalácii. Okrem toho správnosť elektrických zariadení priamo ovplyvní spotrebu energie. Ak vám príde „nereálny“ účet za elektrinu, je najlepšie zavolať elektrikára, ktorý skontroluje správnosť a spotrebu zariadení, primárne spotrebičov, akými sú bojlery, práčky, umývačky riadu alebo sporáky.

  Spotreba elektriny
  Pokazené spotrebiče spotrebujú viac elektriny
  V uvedených situáciách je najlepšie konať okamžite, pretože problém s elektrinou sám od seba nezmizne, môže sa len zhoršiť.

  Spomenuli sme bojler, na ktorý pripadá najväčší odber elektrickej energie v každej domácnosti. Bojler s výkonom 1500 – 2500 W spotrebuje 1 kWh elektriny za pol hodiny. Zjednodušene povedané, 15 % z celkovej spotreby elektriny v domácnosti pripadá na ohrievač vody. Oprava, montáž alebo výmena bojlera je jedným z najčastejších zásahov, kvôli ktorým ľudia počas celého roka volajú elektrikárov. Vodný kameň, ktorý sa usadzuje na ohrievači bojlera, výrazne zvyšuje jeho spotrebu, preto je potrebné pravidelne ho kontrolovať. Ak bežná údržba nie je možná, potrebná je výmena ohrievača, elektrikári ponúkajú aj služby výmeny chybného termostatu, tiež výmenu elektroinštalácie. Koľko vám bude elektrikár účtovať za elektro servis? Cena za elektro servis pre stredne náročnú prácu sa pohybuje okolo 30 – 40 EUR/hodina.

  Vodný kameň v bojleri
  Vodný kameň, ktorý sa usadzuje na ohrievacom telese v bojleri, výrazne zvyšuje jeho spotrebu, preto je potrebné pravidelne ho kontrolovať 

  Ďalším „energetickým žrútom“ je sporák. Elektrický sporák má podobnú spotrebu elektriny ako bojler: sporák s výkonom 1000 až 3000 W spotrebuje 1 kWh za 20 až 60 minút. Okrem kontroly správnosti zariadenia ponúka elektrikár služby výmeny varných platní, ohrievačov v rúre, opravy vstavaných rúr, výmeny poškodených elektrických inštalácií v sporáku...

  Bez práčky si náš každodenný život nevieme predstaviť. Práčka je zariadenie, kvôli ktorému je často potrebné kontaktovať elektrikára. Aké problémy sa vyskytujú pri práčke? Ak počas prania neodteká voda z práčky, resp. voda zostáva v bubne, môže byť viacero problémov: upchatý filter práčky, zaseknuté čerpadlo, upchatá odpadová hadica... Ak práčka počas pracieho cyklu nezohrieva vodu alebo neustále vyhadzuje poistku na elektroinštalácii, ku ktorej je pripojená, je potrebné vymeniť ohrievač. Bubon práčky sa neotáča? Elektrikár musí skontrolovať remeň a motor práčky. Často sa stáva, že práčka počas prania skáče alebo je hlučnejšia hlavne pri odstreďovaní – začne búchať alebo klepať. V tomto prípade oprava práčky zahŕňa kontrolu tlmičov a samotného ložiska bubna práčky. Pravdepodobne potrebuje výmenu.

  Elektrikár opravuje práčku
  Práčka je zariadenie, kvôli ktorému je často potrebné kontaktovať elektrikára

  Pokiaľ ide o servis malých domácich spotrebičov, vo väčšine prípadov ide o bežné zásahy skúseného elektrikára.

  Vždy je dôležité, aby elektroinštalácia bola správna a bezpečná, ale predovšetkým pred vykurovacou sezónou. Oprava vykurovacích telies, akými sú radiátory a TA pece, je nevyhnutná, pretože ich porucha je najčastejšou príčinou požiaru. Na druhej strane je dôležité pred letnou sezónou opraviť klimatizácie. Pravidelný servis a čistenie klimatizácie zabezpečuje jej efektívnu prevádzku, a tým aj nižšiu spotrebu elektrickej energie.

  Klimatizácia je elektrické zariadenie a je dobre známe, že práca s elektrinou sa neodporúča ľuďom, ktorí nemajú predchádzajúce skúsenosti. Elektrikári sú oboznámení so všetkými bezpečnostnými požiadavkami a nariadeniami. Ak je klimatizácia nevhodne nainštalovaná, môže predstavovať riziko pre elektroinštaláciu v celom byte alebo dome.

  Elektrikár opravuje klimatizáciu
  Pred letnou sezónou je dôležitá oprava klimatizácií

  Elektrikári sú potrební aj pri rekonštrukciách bytov. Potrebujú vykonať čiastočnú alebo úplnú výmenu elektroinštalácie, montáž nových vypínačov, zásuviek, výmenu kompletnej dosky s poistkami. Cena jednoduchých elektrických inštalácií sa pohybuje okolo 15 EUR/m2.

  Odpoveď na otázku, kedy volať elektrikára, znie: keď spozorujete akékoľvek zmeny alebo problémy s elektrinou v dome, byte alebo podnikateľskom priestore, zvýšenie mesačného účtu za elektrinu, poruchu elektrických zariadení.

  Problémy, o ktorých si myslíte, že ich môžete vyriešiť sami, ale potrebujete elektrikára...

  Toto sú najčastejšie situácie, keď si ľudia myslia, že problém s elektrikou dokážu vyriešiť sami, no potrebujú elektrikára.

  Žiarovky praskajú

  Ak sa vám stáva, že žiarovky v určitých miestnostiach v byte častejšie praskajú, potrebujete elektrikára. Dôvodom môže byť zvýšené napätie, oscilujúce napätie alebo občasné straty napätia. Väčšina LED žiaroviek netoleruje časté zmeny napätia. Zmeny môžu nastať v dôsledku poruchy vypínača, objímky žiarovky alebo napájania. Okrem toho môže problém nastať aj v rozvodnej skrini, ktorá dodáva prúd do samotnej objímky žiarovky. Elektrikár musí najskôr zistiť, čo je problém a potom vykonať opravu alebo výmenu.

  Žiarovky blikajú

  Ľudia často ignorujú problém blikania žiaroviek, ale v mnohých prípadoch ide o komplexný dôvod. Nemusí to hneď znamenať, že je chybná žiarovka, luster alebo stropné svietidlo, možno je problém v vypínači alebo samotnej elektroinštalácii. Elektrikár musí najprv vyjsť do terénu, aby zistil, o čo ide.

  Elektrikár mení žiarovku
  Ľudia často ignorujú problém blikania žiaroviek, ale v mnohých prípadoch ide o komplexný dôvod

  Napájací kábel elektrického ohrievača sa zahrieva

  Znamená to, že došlo k poruche. Zariadenie, ktorého napájací kábel sa zahrieva, sa nesmie používať, aby sa predišlo väčším problémom, a skôr než skontaktujete elektrikára, nepoužívajte ani zásuvku, do ktorej bolo zariadenie zapojené. 

  Istič stále vyskakuje

  Vo väčšine prípadov je istič „oslabený“, vypína citlivejšie, a je potrebné vymeniť ho za nový. To je určite práca pre elektrikára.

  Ako si vybrať dobrého elektrikára?

  Ako sme už povedali, elektrikár musí mať znalosti, skúsenosti a adekvátne náradie, aby vyriešil problém vo vašom dome, byte alebo podnikateľskej budove.

  Najlepšie je mať blízko elektrikára

  Vyberte si elektrikára, ktorý je blízko vás alebo pôsobí vo vašej časti mesta. Blízkosť elektrikára šetrí čas, prospech je obojstranný, a samotná služba bude určite stáť menej, pretože si elektrikár bude účtovať menej za príchod do terénu.

  Pri havarijných zásahoch je rozhodujúci čas príchodu elektrikára a rýchlosť riešenia problémov s elektroinštaláciou.

  Hľadáte elektrikára, ktorému môžete zveriť plánovanie, resp. vyhotovenie elektrických inštalácií, opravu alebo výmenu pokazených dielov alebo elektrických zariadení? Daibau vám s tým môže pomôcť. Pošlite dopyt vhodným a ohodnoteným elektrikárom vo vašom okolí – zadarmo a nezáväzne!

  Elektrikár opravuje poruchu
  Elektrikár musí mať znalosti, skúsenosti a adekvátne náradie, aby vyriešil problém vo vašom dome, byte alebo podnikateľskom priestore

  Elektrikár musí mať dobré odporúčania

  Ako môžete vedieť, že elektrikár je oddaný svojej práci a spoľahlivý? Najlepším možným spôsobom – z prvej ruky. Pri výbere akéhokoľvek majstra sa zvyčajne riadite odporúčaniami ľudí, ktorým dôverujete. Príbuzní, susedia, priatelia vám môžu poskytnúť kontakt na základe svojich skúseností, nie je to však vždy zárukou. Možno elektrikár u vášho známeho odviedol skvelú prácu, no iní klienti s jeho prácou neboli spokojní. Navyše, ak to nie je povolanie vášho známeho, je otázne, nakoľko dokáže odborne alebo objektívne posúdiť jeho výkon.

  V rámci platformy Daibau existuje možnosť ohodnotiť zhotoviteľa a zanechať komentár s opisom vašej spokojnosti s jeho prácou. Získa sa tak pohľad na kvalitu služieb elektrikára. Skontrolujte, aké recenzie zanechali predchádzajúci zákazníci a na základe ich osobných skúseností a spokojnosti sa môžete rozhodnúť.

  Elektrikár by mal poskytnúť záruku

  Pri najatí elektrikára je dôležité vybrať si profesionála, ktorý vám poskytne záruku na jeho službu, a diely, ktoré namontuje. Týmto spôsobom budete v bezpečí, pretože diely, ktoré elektrikári používajú pri opravách, sú kvalitné a spoľahlivé. Keď máte záruku na prácu a diely, môžete sa spoľahnúť na elektrikára aj v prípade dodatočných ťažkostí alebo nových porúch.

  Hľadajte skúseného elektrikára s licenciou

  Pre vašu bezpečnosť a pokoj je najlepšie, ak má elektrikár licenciu a certifikáty na vykonávanie tejto práce. Ak má licencovaný elektrikár znalosti aj zručnosti, môžete očakávať, že problém vyrieši rýchlo a efektívne.

  Odborný článok 25
  Autor: Daibau casopis

  Ako ste využili tieto informácie?


  Hľadáte dobrých realizátorov v oblasti Elektroinštalácie, elektrikár?

  Nápady na usporiadanie domu

  Časopis s čerstvými nápadmi a radami našich autorov na usporiadanie Vášho obytného priestoru.

  Máme 2530 realizátorov v oblasti Elektroinštalácie, elektrikár:

  Bezplatná služba
  Hľadáme v lokalite
  Bez provízií
  Podmienky používania I Politika súkromia I Informácie o cookies I Impressum
  © 2024 Daibau, všetky práva vyhradené