Čo je biomimikry?
Biomimikry (z gréckych slov: bios - život, mimesis - napodobňovanie, imitácia) je čoraz populárnejšia disciplína, ktorá hľadá najlepšie riešenia skúmaním prírody, resp. napodobňovaním prírodných procesov s cieľom riešiť ľudské problémy.
Biomimikry sa snaží o inovácie inšpirované prírodou.
Príroda sa už tisícročia prispôsobuje rôznym zmenám a jasne nám dokazuje, že ona to vie najlepšie. Biomimikry spočíva presne na tejto premise. Využíva riešenia, ktoré možno nájsť v prírode, a implementuje ich tým najlepším možným spôsobom. Ak príroda žije tisíce rokov, prečo neuplatniť jej princípy pri stavbe alebo výrobe?
Biomimikry možno definovať aj ako adaptívny spôsob riešenia ľudských problémov (v prípade stavebných a architektonických problémov bývania) napodobňovaním prírodných javov a procesov. Pomocou tejto disciplíny sa hľadajú udržateľné riešenia, ktoré nebudú poškodzovať životné prostredie.
Jadrom všetkého je, že príroda sa už dokázala vysporiadať s problémami, ktoré sú pre nás aktuálne: úspora energie, nepriaznivá klíma... Každý živý organizmus, ktorý je súčasťou prírody, je jedinečný a úspešne sa adaptoval na svoje prostredie, resp. na život v daných podmienkach.
Pozrime sa na príklad chrobáka (Stenocara gracilipe), ktorý žije v púšti Namib v južnej Afrike. Vďaka svojej špecifickej štruktúre dokáže prežiť suché obdobia získaním vody z hmly. Každé ráno je nad púšťou hmla. Chrobák sa postaví kolmo na smer prúdenia vzduchu. Na krovkách má výbežky z hydrofilnej látky, vďaka čomu sa na nich zráža vlhkosť. Vznikajú kvapôčky, ktoré sa pôsobením gravitácie skĺznu po vodoodpudivých ryhách medzi výbežkami na krovkách rovno do úst chrobáka. Vedci podľa tohto modelu z prírody vyvinuli siete na zber hmly, ktoré sú obzvlášť vhodné pre krajiny často postihnuté suchom alebo tie, ktoré sú vystavené dlhotrvajúcim vlnám horúčav.
Uvedieme aj príklad zo sveta botaniky. Povrch lotosového listu vyzerá na pohľad hladko, ale nemecký botanik Wilhelm Barthlott zistil, že na povrchu listu sú drobné voskové kryštály, ktoré mu dávajú drsnú, hrboľatú štruktúru. Vyznačujú sa superhydrofóbnosťou. Voda sa zoskupuje do guľôčok, ktoré sa nedokážu udržať na povrchu, stekajú dolu a pritom zachytia so sebou aj rôzne nečistoty. Tento fyzikálny jav sa nazýva lotosový efekt. Hydrofóbnosť a špeciálna mikroštruktúra lotosového listu bola príkladom pre vylepšenie fasádnych farieb. Lotosový efekt umožní okamžité stečenie vody a nečistôt z povrchu, čím sa fasáda chráni pred nepriaznivými poveternostnými vplyvmi.
Vedci skúmajú prispôsobovanie sa jedincov na prostredie a prírodné procesy, resp. ich interakciu s prostredím, v ktorom sa nachádzajú, pričom prichádzajú k riešeniam a nápadom na nové výdobytky v rôznych oblastiach.
A teraz trochu viac o histórii biomimikry. Táto disciplína začína naberať na dôležitosti koncom 20. storočia vďaka knihe Biomimikry: Inovácie inšpirované prírodou, ktorú napísala Janine Benyus. Biomimikry skúma cez tri kategórie – príroda ako vzor, učiteľka a miera. Príroda ako vzor sa vzťahuje na napodobňovanie príkladov z prírody, druhá kategória sa vzťahuje na skutočnosť, že príroda nás učí veľa užitočných vecí, zatiaľ čo tretia kategória implikuje uplatňovanie ekologických noriem v ľudských inováciách.
Mnoho vedcov a umelcov v histórii nachádzalo nápady na svoje úspechy práve v prírode. Leonardo da Vinci, jeden z najväčších umelcov renesancie, našiel svoj zdroj a inšpiráciu práve v malebnej prírode. Koncom 15. storočia povedal: „Príroda, na rozdiel od človeka, svoje zákony neporušuje“.
Biomimikry si kladie otázku – ako by príroda vyriešila daný problém?
Táto disciplína našla široké uplatnenie v rôznych oblastiach ľudskej činnosti – hospodárstve, poľnohospodárstve, architektúre, stavebníctve... Vďaka biomimikry vedci hľadajú inšpiráciu a riešenia v prírode.
Biomimikry v stavebníctve a architektúre
Biomimikry sa v posledných rokoch stala obzvlášť populárnou spolu s pokrokom v technológii, používaním biologicky udržateľných a ekologických stavebných materiálov a úspechmi v oblasti energetickej účinnosti. Snaží sa prispôsobovať prírode, a tak riešiť problémy v neprístupných podmienkach, akými sú drsné podnebie, zlé geologické vlastnosti pôdy... Príroda preto vie dať odpovede na rôzne výzvy v stavebníctve: statickú stabilitu stavieb na teréne rôzneho zloženia, výrobu tepla a energie, ventilačné a potrubné systémy, funkčné usporiadanie miestností...
Pri stavbe budov, či už bytových alebo podnikateľských, je cieľom nielen moderný vzhľad, resp. vylepšenie estetiky, ale aj harmónia s prírodou. Na mnohé environmentálne problémy možno odpovedať pomocou biomimikry. Z tohto dôvodu architekti a interiéroví dizajnéri čoraz viac využívajú biomimikry.
Táto disciplína môže ponúknuť riešenia pre výstavbu v oblastiach ohrozených katastrofami.
Niektoré z princípov biomimikry sú: používanie udržateľných materiálov, ktoré sa dajú recyklovať, forma, ktorá sa vždy prispôsobí funkcii v prírode, využitie obnoviteľných zdrojov energie, napr. slnka. Stavebný sektor sa už roky obracia na hľadanie najlepších riešení, ktoré nepoškodzujú životné prostredie. Biomimikry prináša nové nápady a inovatívne riešenia s cieľom zabezpečiť zdravé podmienky pre prácu a pobyt v obytných/podnikateľských budovách, energetickú efektívnosť a udržateľný dizajn.
Stavba a dizajn interiéru v súlade s prírodou
Ak staviate obytný dom, rozhodnite sa pre riešenia v súlade s prírodou. To vám poskytne viacero výhod. Napríklad, prihliadajte na množstvo prirodzeného svetla. Ak si v tejto súvislosti dobre naplánujete usporiadanie okien, znížite potrebu vykurovania/chladenia aj spotrebu elektrickej energie (pri dostatočnom množstve prirodzeného svetla nie je potrebné umelé osvetlenie). Podobným príkladom je orientácia budovy – cieľom je využiť slnečné teplo počas zimy, resp. cez leto sa mu vyhnúť, aby sa znížila potreba klimatizácie. Je dobre známe, že najmenej slnečnej energie prichádza zo severu a najviac z juhu.
Ako príklad uvedieme aj výsadbu stromov. Ak strom zasadíte do vhodnej polohy (pri budove, ale v dostatočnej vzdialenosti kvôli rozvetvenému koreňovému systému), môžete znížiť teplotu počas horúcich letných dní v interiéri až o 8 stupňov, čím sa zníži potreba klimatizácie o takmer 30 %.
Profesionálny architekt bude vedieť navrhnúť stavbu tak, aby využila uvedené výhody, ktoré prostredie ponúka. A koľko stoja služby architekta? Ceny individuálnych projektov rodinných domov sa pohybujú v rozmedzí od 2 do 5 % z hodnoty investície.
Hľadáte spoľahlivého architekta, ktorému zveríte vypracovanie architektonického projektu? Pošlite dopyt vhodným a ohodnoteným architektom vo vašom okolí – bezplatne a nezáväzne!
A teraz viac o interiérovom dizajne v súlade s prírodou. Najjednoduchším spôsobom, ako to dosiahnuť, je výber prírodných, resp. recyklovateľných materiálov, energeticky úspornejšieho osvetlenia atď.
Aby sme znížili negatívne dopady na životné prostredie, čoraz viac sa obraciame na trvalo udržateľné riešenia vo všetkých sférach života, vrátane interiérového dizajnu. Dnes na trhu nájdete nábytok a bytové dekorácie vyrobené z recyklovaných materiálov. Ak máte kusy starého nábytku, ktoré sú funkčné, ale už nie sú esteticky príťažlivé, vždy sa môžete rozhodnúť pre ich obnovu namiesto nákupu nových kusov nábytku. Prispejete tak k zníženiu odpadu na skládkach. Koľko stojí oprava nábytku? Cena vždy závisí od veľkosti nábytku, stavu materiálov, rozsahu prác a, samozrejme, od majstra. Cena za hodinu reštaurovania starých kusov nábytku, spolu s materiálom, sa pohybuje v rozmedzí od 20 do 30 EUR/h, sú však aj čalúnnici a stolári, ktorí účtujú za kus.
Keď už hovoríme o znižovaní množstva starého nábytku na skládkach, je dôležité spomenúť ešte jedno riešenie – nákup nábytku z masívu. Je síce asi o 30 % drahší ako nábytok z drevotriesky, no je to investícia, ktorá je z dlhodobého hľadiska viac ako výhodná. Nábytok z masívu je kvalitný, vydrží vám desiatky rokov (väčšinou sa dedí z generácie na generáciu) a nestráca na kvalite. Koľko stojí nábytok z masívneho dreva? Cena stola z masívneho orechového dreva s kovovými nohami, s rozmermi 200 cm × 100 cm, sa pohybuje v rozmedzí od 400 do 1200 EUR/kus.
Spomenieme aj jeden trend v interiérovom dizajne, vďaka ktorému bude váš priestor udržateľný – použitie bambusu ako materiálu. Dnes v obchodoch s nábytkom nájdete rôzne výrobky z tohto materiálu: police, rôzne servírovacie misky, stojany na uteráky, konferenčné stolíky, úložné boxy...
Aj koberce sa vyrábajú z prírodných materiálov - juty, bambusu, morskej trávy.
A pokiaľ ide o osvetlenie, hľadajú sa udržateľnejšie riešenia. LED pásiky sú už roky obľúbenou voľbou. Vedeli ste, že okrem estetiky sa môžu pochváliť aj tým, že spotrebujú menej energie ako bežné žiarovky? Vydržia až 20-krát dlhšie.