Pre oblasť

    Kaštieľ v Betliari - kedysi honosné šľachtické sídlo, dnes Múzeum Andrássyovcov

    V malebnej dedinke Betliar, neďaleko Rožňavy, v ktorej žije necelá tisícka obyvateľov, sa nachádza najnavštevovanejší kaštieľ juhovýchodného Slovenska, s pôvodným zariadením a zbierkami, známy nielen u nás, ale aj vo svete. V roku 1985 bol kaštieľ vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku.

    Text: Jarmila Stojimirovič

    Betliar kaštieľ
    Kaštieľ v Betliari, zdroj: SNM - Múzeum Betliar

    História kaštieľa

    V 14. storočí to bola iba jednoduchá prízemná fortifikačná stavba so strieľňami. V prvej polovici 15. storočia vzniklo jadro kaštieľa, dnešná južná časť - dvojpodlažná budova s vnútorným osovým nádvorím s piatimi miestnosťami. Koncom 15. storočia pribudli diagonálne nárožné veže na juhovýchodnej, severovýchodnej a juhozápadnej strane. V prvej polovici 16. storočia vystavaný bol dvojpodlažný objekt na severnej strane, obrátený k starému objektu vnútorným nádvorím, neskôr boli vystavané spojovacie hradby. Oba objekty boli na západnej a východnej strane spojené krátkymi hradbami s renesančnými pechotnými strieľňami. V druhej polovici 16. storočia vznikli nové obytné priestory. 

    Začiatkom 18. storočia už pravdepodobne v tom čase obytnú stavbu odkúpila od pôvodných majiteľov rodina Andrássyovcov. Barón Štefan Andrássy realizoval prvú reprezentatívnu úpravu kaštieľa, ktorá definitívne zmenila pôvodný charakter stavby. Na základoch staršieho renesančného hradu Bubekovcov (nazývaných aj Bebekovci) vznikol poschodový kaštieľ, opevnený hrad so štyrmi nárožnými vežami.  

    Rozsiahlejšiu reprezentatívnu úpravu kaštieľa v duchu klasicizmu, a rozšírenie južnej časti a priečelia realizoval gróf Leopold Andrássy koncom 18. storočia. Do konca 18. storočia  prebiehali drobnejšie vnútorné úpravy na 1. poschodí a neskôr pribudla nadstavba 2. poschodia v severnej časti kaštieľa.

    Vlastníkmi kaštieľa boli takmer stále, až do roku 1945, Andrássyovci. V 19. storočí, ale iba niekoľko rokov, bol kaštieľ v rukách rodu Nádasdyovcov, ktorí ho kúpili od Imricha Andrássyho, a neskôr ho predali Pálffyovcom a Grovestinsovcom. Starý rodový majetok získal späť gróf Emanuel I. Andrássy. 

    Kaštieľ Betliar historická fotka
    Kaštieľ Betliar - historická fotka, zdroj: SNM - Múzeum Betliar

    Práve s jeho menom súvisí posledná veľká prestavba kaštieľa v 80. rokoch 19. storočia, počas ktorej kaštieľ získal dnešnú podobu, prestavaný bol na trojpodlažný kaštieľ - rezidenciu, ktorú jej majiteľ využíval predovšetkým ako poľovnícke sídlo a múzeum pre svoju bohatú zbierku. Hoci sa gróf inšpiroval predovšetkým anglickými vidieckymi sídlami, na kaštieli vidieť aj prvky ovplyvnené francúzskou architektúrou. 

    Počas tejto romantickej - historizujúcej prestavby bol pôvodný klasicistický objekt nadstavaný o jedno celé poschodie a na západnej strane bola vybudovaná mohutná štvorpodlažná prístavba, veža neogotického schodiska. 

    Na oboch severných nárožiach objektu pribudli trojpodlažné veže. Celá južná časť bola rozšírená na trojpodlažnú. Na východnej strane bola zasa postavená vežička, vzorom bola veža slávneho sedmohradského hradu Hunyadiovcov Vajdahunyad (Nebojsa) s dlátkovou strieškou. Ostatné veže majú striešky francúzskeho typu. 

    Zmeny boli vykonané aj v interiéroch sídla. Na 1. poschodí kaštieľa vznikla nová dvorana a vytvorená bola definitívna dispozícia 2. poschodia. 

    Keď ide o exteriér, fasády kaštieľa sú členené kordónovými rímsami a pilastrami. Parter je dekorovaný nárožnými bosážami, na priečelí je umiestnený päťosový portikus s balkónom. Polkruhovo ukončené okná majú profilované šambrány.

    Ďalší z rodu Andrássyovcov, gróf Gejza I., Emanuelov syn, začiatkom 20. storočia (asi v roku 1905 - 1912) dal kaštieľ zmodernizovať. Vznikla tak skutočne luxusná rezidencia s elektrickým osvetlením a ústredným kúrením. Rodina a hostia (spoločenská elita, ktorá sa zúčastňovala na chýrečných poľovačkách v betliarskych revíroch a v okolitých lesoch, ktoré obklopovali rozsiahly anglický park, kde sa poľovalo na medvede, vysokú zver, vlky, diviaky...) mali k dispozícii salóny, pracovne, herňu, apartmány s kúpeľňami.  

    Kaštieľ v Betliari

    Ako sme už spomenuli, vlastníkmi kaštieľa takmer nepretržite boli Andrássyovci, až do roku 1945, kedy znárodnel. Táto trojpodlažná pôvodne baroková stavba, na pôdoryse nepravidelného obdĺžnika s piatimi nárožnými vežami a západným rizalitom zo začiatku 18. storočia je jediný kaštieľ na Slovensku, ktorý si po druhej svetovej vojne zachoval svoje pôvodné zariadenie a zbierky. Nemal rovnaký osud ako ostatné šľachtické rezidencie – zariadenie kaštieľa nerozkradli, nebol prestavaný, je sídlom múzea, ktoré zachytáva život tohto významného šľachtického rodu. Takže všetko, čo tu budete vidieť, ak múzeum navštívite, patrilo členom rodu Andrássy, ktorých považujeme za najvýznamnejších aristokratov v Európe v 19. storočí.

    Betliar kaštieľ neogotické schodisko
    Neogotické schodisko, zdroj: SNM - Múzeum Betliar
    Kaštieľ Betliar neogotické schodisko s trofejami
    Neogotické schodisko s trofejami, zdroj: SNM - Múzeum Betliar

    Múzeum Betliar 

    V súčasnosti je Múzeum Betliar súčasťou Slovenského národného múzea, ktoré spravuje najrozsiahlejší zbierkový fond v Slovenskej republike. Každý návštevník si vo fonde SNM určite nájde niečo zaujímavé a neobvyklé. 

    Pod správu betliarskeho múzea patrí kaštieľ Betliar, hrad Krásna Hôrka a Mauzóleum Andrássyovcov. Zbierky špecializovaných expozícií všetkých spomenutých objektov patriacich pod správu Múzea Betliar súvisia s aktívnym životným štýlom, zberateľskými a podnikateľskými aktivitami, širokým spektrom záujmov, vysokou spoločenskou prestížou, patričným univerzitným vzdelaním a finančným zabezpečením viacerých príslušníkov rodu Andrássyovcov, predovšetkým betliarskej vetvy tohto rodu. 

    Kaštieľ Betliar v noci
    Kaštieľ Betliar v noci, zdroj: SNM - Múzeum Betliar - Facebook
    Hrad Krásna Hôrka
    Hrad Krásna Hôrka, zdroj: Wikipedia
    Mauzóleum Františky a Dionýza Andrássyovcov
    Mauzóleum Františky a Dionýza Andrássyovcov v Krásnohorskom Podhradí, zdroj: SNM - Múzeum Betliar - Facebook

    Leopold Andrássy bol osvietencom a milovníkom literatúry a umenia. Emanuel (Manó) Andrássy, prezývaný „železný gróf“, bol významnou osobnosťou kultúrno-spoločenského života Uhorska, známy podnikateľ v oblasti vtedajšieho železorudného priemyslu, bol zberateľom a cestovateľom... Spoločne, so všeobecnou záľubou príslušníkov rodu v poľovníctve, výrazne dopomohli k vzniku bohatého a  materiálovo a tematicky rôznorodého zbierkového fondu. 

    V roku 1994,  po celkovej rekonštrukcii budovy, za ktorú kolektív pracovníkov Múzea Betliar získal medzinárodnú prestížnu cenu Europa Nostra 1995, bola zriadená a verejnosti sprístupnená Expozícia bytovej kultúry šľachty v 18. a 19. storočí. 

    Expozícia: Grófske apartmány na 1. a 2. poschodí kaštieľa

    Múzejnú expozíciu zriadenú na prvom a druhom poschodí kaštieľa tvorí takmer 50 obytných miestností a viacero úžitkových priestorov (kúpeľne, šatník, pracovné miestnosti). 

    Kaštieľ Betliar grófkina spálňa
    Grófkina spálňa, zdroj: SNM - Múzeum Betliar
    Kaštieľ Betliar kúpeľňa
    Kúpeľňa, zdroj: SNM - Múzeum Betliar

    Betliarsky kaštieľ je jeden z mála feudálnych sídel v našej krajine, ktoré sa takmer neporušené zachovali až do dnešných dní a ktorý si zachoval kompletné zariadenie. Návštevníci tu majú možnosť aspoň približne spoznať životný štýl aristokracie, jej záľuby a vkus. Okrem nábytku, textílií a interiérových doplnkov fond obsahuje aj umelecké zbierky obrazov, hodín, porcelánu, striebra, šperkov, radov, vyznamenaní, skla, kameniny, zbraní, tlačí, rukopisov, množstvo predmetov dennej spotreby, korešpondenciu, fotoalbumy, zbierky poľovníckych trofejí, cudzokrajných rarít, archeologických vykopávok.  

    V kaštieli sa nachádza množstvo zaujímavých neskorobarokových skríň, kresiel a stoličiek, ktoré sa vyznačujú jemnou rustikalizáciou tvarov a rezbárskych detailov. V slovenských, ani zahraničných zbierkach nemajú obdobu. 

    Kaštieľ Betliar detská izba
    Detská izba, zdroj: SNM - Múzeum Betliar

    Z polovice 18. storočia pochádza mohutná sedacia súprava v tzv. červenom salóne, vyrobená v štýle Ľudovíta XIV. Je dôkazom veľkého vplyvu Francúzskeho dvora na nábytkárske umenie i bytovú kultúru našej šľachty.

    V jedálni je súprava stoličiek, ktoré sú potiahnuté ručne maľovanou kožou, zo začiatku 18. storočia, z obdobia prechodu z baroka do rokoka. 

    Je tu aj zaujímavá kolekcia renesančných truhlíc zo Slovenska a Talianska. Medzi najkrajšie a najhodnotnejšie patrí Spišská svadobná truhlica z roku 1653, bohato zdobená vyrezávaním, vypaľovaním i inkrustáciou.

    Medzi zaujímavé exempláre SNM patria aj vzácne kachľové pece, nachádzajúce sa na hrade Krásna Hôrka, a v priestoroch kaštieľa Betliar. V niekdajšej pracovni grófa Gejzu Andrássyho bola umiestnená jedna veľmi vzácna kachľová pec (pravdepodobne tirolská) zo 60. rokov 18. storočia. 

    Historická knižnica

    V kaštieli sa nachádza aj vzácna knižnica. Patrí medzi najimpozantnejšie a najpôsobivejšie interiéry kaštieľa. V 18. storočí ju začal budovať pravdepodobne gróf Karol I., ktorého snaženie od druhej polovice 18. storočia rozvíjal jeho syn Leopold Andrássy. Leopold dal pre potreby knižnice Gemerského seniorátu vtedajšej evanjelickej a. v. cirkvi, počas úpravy kaštieľa, postaviť klasicistickú rotundu v prednej časti parku na ľavom brehu tzv. Krivého potoka. V tom čase knižnica mala 565 kníh (z oblasti histórie, geografie, medicíny, fyziky, filozofie...). Okrem toho mal vlastnú súkromnú knižnicu.

    Až začiatkom 20. storočia knihy boli prenesené do niekdajšej obrazárne kaštieľa so stropným osvetlením. Dnes sa v tejto unikátnej knižnici nachádza viac ako 15 000 zväzkov, najviac v nemčine, latinčine a francúzštine. Je to prevažne literatúra zo 16. až 20. storočia, no určite treba spomenúť aj grafickú zbierku a zbierku fotografií, ktoré tu tiež majú svoje miesto. 

    Kaštieľ Betliar historická knižnica
    Knižnica patrí medzi najimpozantnejšie a najpôsobivejšie interiéry kaštieľa, zdroj: SNM - Múzeum Betliar

    I keď sa v andrássyovskej knižnici nenachádzajú stredoveké exempláre, nájdeme tu niekoľko desiatok zväzkov viazaných do stredovekých rukopisných fólií kódexov a antifonárov. Je tu aj sedem prvotlačí, najstaršia je o medicíne, vydaná v Benátkach v roku 1486. Ostatné prvotlače sú náboženského charakteru. Najobjemnejšou knihou je obrázkové vydanie dejín Rakúska, ktorú vydalo viedenské vydavateľstvo Maxa Herziga v roku 1900. Takmer tretina zbierok je už zdigitalizovaná. K najvzácnejším exemplárom patrí unikátna stredoveká tzv. Kniha hodiniek, ktorá patrila grófke Ilone Andrássyovej, poslednej grófke, ktorá s rodičmi a bratom ešte obývala kaštieľ v Betliari. Kniha hodiniek pochádza z polovice 15. storočia, z dielne nizozemského majstra Willema Vrelanta. 

    Maľby a sochy

    V kaštieli je vystavených takmer 500 výtvarných diel, väčšinu tvoria portréty členov rodu a ich príbuzných. Na prvom poschodí bola v 19. storočí vo veľkej hale vytvorená galéria predkov, do ktorej sa návštevník dostane cez honosné dubové schodisko s vitrážovými oknami, ktorá pôvodne slúžila aj ako priestor pre prezentáciu zbierok a rôznych vzácností a kuriozít. Portrét Štefana I. Andrássyho, ktorý je považovaný za zakladateľa staršej betliarskej vetvy rodu, je dielom neznámeho majstra zo začiatku 18. storočia. Väčšinu obrazov andrássyovskej galérie predkov namaľovali neznámi majstri v 18. a 19. storočí. Podpísané diela sú preto zaujímavejšie a niekedy aj hodnotnejšie.

    Kaštieľ Betliar jedáleň
    Jedáleň, zdroj: SNM - Múzeum Betliar

    Z portrétov členov rodu z 18. storočia púta pozornosť predovšetkým portrét Antona Andrássyho, neskoršieho rožňavského biskupa v detskom veku. Bohatšia a rôznorodejšia je kolekcia portrétov Andrássyovcov z 19. a začiatku 20. storočia, z ktorých početná skupina pochádza od uhorského maliara Žigmunda Vajdu, dvorného maliara Emanuela I. a jeho syna Gejzu I. 

    Kaštieľ Betliar Červený salón
    Vajda vytvoril v roku 1890 dokonca aj fresku v červenom prijímacom salóne, kde už uplatnil prvky nastupujúcej secesie, zdroj: SNM - Múzeum Betliar            

    V sieni Nádasdyho husárov (jedáleň) je vystavených 34 portrétov husárov v uniformách z druhej polovice 18. storočia. Ide o jedinú intaktne zachovalú vojenskú galériu u nás, hoci podobné vojenské galérie sa nachádzajú aj inde na Slovensku. Na niektorých portrétoch je zachytené meno a hodnosť pána z portrétu.

    V zbierkach sa nachádzajú aj viaceré historické maľby.         

    Andrássyovci boli známi v celom Uhorsku ako zberatelia starožitností i umeleckých diel. Svedčia o tom diela holandského maliara zátiší Otta Marseus van Schrieck zo 17. storočia, tiež rozmerná bojová scéna zo 17. storočia, od flámskeho maliara Jeana B. van der Meirena, ktorá patrí medzi najvýznamnejšie svojho druhu na Slovensku.

    Kaštieľ Betliar galéria majstrov
    Galéria majstrov, zdroj: SNM - Múzeum Betliar

    Je tu vystavených aj pár sochárskych diel, najmä busty členov rodiny (napr. mramorové reliéfy - Márie Terézie a jej manžela Františka Štefana Lotrinského), ale aj z témy poľovačiek.  

    Expozícia egyptológie (prízemie)

    U Andrássyovcov sa cestovateľská vášeň spájala s vášňou zberateľskou. V prízemí kaštieľa sú vystavené rôzne pozoruhodnosti, ktoré si priniesli zo svojich ciest po exotických krajinách. Na konci grotty, vo výklenku, sú dve vzácne, pravé egyptské múmie. Veľká múmia kňaza zasväteného bohovi Amonovi, v pôvodnej rakve, jej vznik sa odhaduje na 12. storočie pred Kristom, s maľovaným vekom vystaveným vedľa. Ďalšia vzácnosť, mumifikované telo neznámeho egyptského dieťaťa, je z obdobia 5. - 4. storočia pred Kristom. Hrobové nálezy vo forme drobných plastík (amuletov a ich fragmentov) sú z rôznych období.

    Kaštieľ Betliar expozícia egyptológie
    Záber z expozície egyptológie, zdroj: SNM - Múzeum Betliar

    Expozícia exotických trofejí (prízemie)

    V minulosti boli poľovačky obľúbené aktivity aristokracie. Tento šport-koníček v kombinácii s fascináciou exotickými krajinami podnietil šľachtu vycestovať na Ďaleký a Blízky východ alebo do južnejších krajín Afriky. Napríklad, gróf Emanuel I. Andrássy, ktorý je považovaný za zakladateľa betliarskej zbierky trofejí a rarít, v roku 1849 podnikol dobrodružnú cestu do Indie. V jeho šľapajach pokračoval syn Gejza I. Andrássy, ktorý sa preslávil ako poľovník a nadšenec pre všetko, čo bolo nebezpečné a napínavé. Ten navštívil v roku 1910 angloegyptský Sudán.

    Kaštieľ Betliar zimná záhrada
    Trofeje exotických zvierat, zdroj: SNM - Múzeum Betliar

    Ak navštívite múzeum, v priestoroch zimnej záhrady kaštieľa si môžete pozrieť expozíciu preparátov z Afriky a Ázie - trofeje exotických zvierat (krokodíl, slon africký, korytnačka obrovská, byvol, nosorožec...). Sú tu aj slonie nohy, ktoré sa používali na odkladanie prechádzkových palíc, koža hrocha, preparované mláďa medveďa...

    Betliarsky park

    Po náročnej, a zároveň vzrušujúcejšej prehliadke kaštieľa sa môžete poprechádzať krásnym anglickým parkom z 18. storočia, ktorý obklopuje kaštieľ. Je to jeden z mála parkov, ktorý si dodnes zachoval svoj pôvodný vzhľad. Zároveň patrí k najcennejším a najzachovalejším prírodným parkom v našej krajine. V roku 1978 bol betliarsky park zapísaný do zoznamu významných historických záhrad a parkov sveta, ktoré eviduje UNESCO. Ako vzácne kultúrno-historické dedičstvo niekoľkých storočí park s kaštieľom je od roku 1985 národnou kultúrnou pamiatkou, ktorá je zapísaná v Ústrednom zozname pamiatkového fondu Slovenskej republiky. 

    Prírodný park pozvoľne prechádza do okolitého prírodného prostredia. Je súčasťou areálu betliarskeho kaštieľa, do ktorého patrí nielen budova kaštieľa, ale aj objekty drobnej parkovej architektúry, plastiky, bývalé hospodárske budovy, tiež obytné domy, ktoré kedysi patrili k panskému majetku. 

    Kaštieľ Betliar historický park
    Historický park, zdroj: SNM - Múzeum Betliar

    S úpravou okolia kaštieľa sa začalo už v 16. storočí. Dnešnú podobu park získal vďaka grófovi Leopoldovi Andrássymu (1767-1824), ktorý na svoje panstvo pozval Henricha Nebbiena, významného záhradného architekta empírovej doby francúzskeho pôvodu. Ten koncom 18. storočia položil základy betliarskeho anglického - prírodného parku. Neskôr park rozširovali a pribúdali doň ďalšie dendrologické vzácnosti.

    V areáli parku je aj unikátny umelý vodný systém, ktorý pozostáva zo sústavy umelých vodných rigolčekov, ktoré odvádzajú vodu z Betliarskeho potoka do troch jazier, troch fontán a tzv. Veľkého vodopádu, najväčšieho svojho druhu na Slovensku. 

    Vodopád je vybudovaný z prírodného kameňa a má podobu rímskeho antického akvaduktu, v ktorom sa nachádzajú tmavé otvory na spôsob jaskyne, tzv. grotty. Veľký vodopád je najvyšším umelým vodopádom na Slovensku, meria 9 metrov.

    Z plánovanej expedície na severe zemegule si mladý gróf Karol IV. Andrássy, prvorodený syn Gejzu I., priniesol zrejme dve (z historických fotografií, ktoré sa nachádzajú v archíve SNM - Múzeum Betliar, sú viditeľné dva kusy) mláďatá ľadových medveďov a následne ich umiestnil v areáli betliarskeho parku, v priestoroch pod veľkým vodopádom. Medveďom boli zabezpečované domovské podmienky dovozom ľadu z ľadovne vo Vlachove.

    Ľadové medvede Betliar
    V priestoroch tohto vodopádu boli chované ľadové medvede, zdroj: SNM - Múzeum Betliar

    V druhej polovici 19. storočia do parku pribudli tri fontány. Najhonosnejšia, s bazénom v podobe štvorlístka, umiestnená do francúzskej buxusovej výsadby, sa nachádza pred kaštieľom, v jej strede je bronzová socha okrídlenej Psyché od francúzskeho sochára (kovolejára) Ferdinanda Barbedienne (1810 - 1892), ktorá bola zreštaurovaná v roku 2015. 

    Kaštieľ Betliar fontána
    Najhonosnejšia fontána, s bazénom v podobe štvorlístka, umiestnená do francúzskej buxusovej výsadby, sa nachádza pred kaštieľom. V jej strede je bronzová socha okrídlenej Psyché. Zdroj: SNM - Múzeum Betliar

    Park je plný zaujímavých zákutí a stavieb. Pri rybníku, na konci hlavnej prechádzkovej trasy parku, je zverinec v podobe stredovekého hradu s vežičkou. Andrássyovci tu chovali líšku, vlka, rysa, medveďa hnedého. V roku 1885 gróf Emanuel Andrássy založil zvernicu pre jeleniu, danieliu a mufloniu zver, v jej rozširovaní pokračoval jeho syn gróf Gejza Andrássy. 

    Za stromami a v rôznych zákutiach parku na vás čaká niečo nové, prekvapivé - pavilóny, cestičky, kaskády, mnohé drobné architektúry, typické pre parky konca 18. storočia a 19. storočia. 

    Na jednej z takých cestičiek stojí malá okrúhla kamenná stavbička s kupolou - Hermesova studňa, z polovice 19. storočia. Pôvodne to bolo miesto na oddych a osvieženie po dlhých prechádzkach parkom. V jej interiéry sa nachádza malá fontána, pôvodne bola ozdobená súsoším Hermesa s delfínmi.  

    Medzi najzaujímavejšie stavby patrí slobodomurársky pavilón, ktorý dal na sklonku 18. storočia postaviť Leopold Andrássy, člen slobodomurárskej lóže. Pavilón je s polygonálnym pôdorysom a netradičnými okennými otvormi v tvare hviezdy alebo trojuholníka. Vo vnútri sú steny pokryté maľbou iluzívnej stĺpovej architektúry. Budova je obkolesená malou vodnou priekopou, okolo ktorej boli vysadené trojice stromov vyrastajúce z jedného kmeňa - symbolizujú súdržnosť slobodomurárov. 

    Betliar ženy v poľovačke
    Sestry Gejzu I. Andrássyho – dole zľava sedí Irma a Natália a stoja Karolína a Etelka. Betliar okolo 1890. Zdroj: SNM - Múzeum Betliar

    V parku sa kedysi organizovali rôzne športové aktivity - jazdu na koni, poľovačky, tenis a kriket. Na mieste tenisového kurtu je dnes len zelená lúka s tzv. čínskym pavilónom, kde sa odkladalo športové náčinie. Závan orientu pocítite vďaka japonskému mostu nad Krivým potokom, ktorý bol upravený do meandrov a členený početnými kaskádami. Môžete tu vidieť aj skutočne romantické zrúcaniny. Za parkom sa nachádza les, bohatý na poľovnú zver. 

    V parku rastú vzácne cudzokrajné dreviny a majestátne domáce duby a smreky. Najvzácnejšie stromy sú v bezprostrednej blízkosti kaštieľa - rastie tu najväčšia magnólia v strednej Európe, zelkova ostrolistá, katalpa, ginko dvojlaločné, ľaliovník tulipánokvetý...

    Betliar park návštevníci
    V parku rastú vzácne cudzokrajné dreviny a majestátne domáce duby a smreky, zdroj: SNM - Múzeum Betliar.

    Od založenia parku uplynulo viac ako 200 rokov a niektoré stromy sú už na vrchole svojho vegetačného veku, SNM – Múzeum Betliar každoročne uverejňuje výzvu pre verejnosť s názvom Zasaď si svoj strom. Ide o výsadbu náhrad kostrových drevín, solitérov a drevín, ktoré tvorili základ pôvodnej architektúry parku.

    SNM - Múzeum Betliar organizuje každoročne sprievodné podujatia pre širokú verejnosť. Medzi obľúbené patria špeciálne prehliadky, Pohľad z blízka. Tieto špeciálne prehliadku sú pod vedením odborných zamestnancov múzea, vždy na inú tému a návštevníci sa dostanú na bežne nesprístupnene miesta kaštieľa, alebo sa priblížia sa k vzácnym zbierkovým predmetom.  

    K významným podujatiam s odkazom na aristokratické tradície patria každoročne Kvetinový trh, Poľovnícky deň Gajzu Andrássyho, Historický piknik s aristokratickou spoločnosťou či Operný večer Eleonóry Kaunitz Andrássy.

    Betliar piknik 2023
    Historický piknik s aristokratickou spoločnosťou, zdroj: SNM - Múzeum Betliar
    Betliar opera 2023
    Operný večer Eleonóry Kaunitz Andrássy, zdroj: SNM - Múzeum Betliar

    Nakoniec spomenieme, že prvá známa písomná zmienka o Betliari je z roku 1330. Práve vďaka kaštieľu s parkom sa táto malá dedinka stáva známa v mnohých krajinách sveta, pretože najmä počas letných mesiacov Betliar a jeho pamiatky prilákajú množstvo domácich a zahraničných turistov. 

    Z ďalších významných pamiatok spomenieme rímskokatolícky kostol sv. Alžbety vdovy (najstaršia stavba v obci z 1. polovice 14. storočia), evanjelický kostol a. v. z roku 1786, evanjelickú faru z roku 1784, obecnú školu z roku 1911, budovu hasičskej zbrojnice z roku 1932, sídlo správcu majetku Andrášiovcov z roku 1900 (dnes budova Správy lesov), budovu Obecného úradu z roku 1943, ktorá je postavená na mieste starého obecného domu, Malý park zo začiatku 20. storočia so sochou sv. Jána Nepomuckého z 18. storočia, sedliacke domy zo začiatku 20. storočia...

    Kaštieľ Betliar letecký pohľad
    Letecký pohľad na betliarsky kaštieľ, zdroj: Wikipedia

    Urobte si výlet a navštívte betliarsky kaštieľ. Nevynechajte očarujúci park. Určite neobanujete!

    Autor: Daibau casopis

    Ako ste využili tieto informácie?


    Hľadáte dobrých realizátorov v oblasti Architekt, architektúra?

    Nápady na usporiadanie domu

    Časopis s čerstvými nápadmi a radami našich autorov na usporiadanie Vášho obytného priestoru.

    Podmienky používania I Politika súkromia I Informácie o cookies I Impressum
    © 2024 Daibau, všetky práva vyhradené