Pre oblasť

  Rekonštrukcia bytu nemusí byť dôvodom vašej bolesti hlavy a stresu

  Koľkokrát ste už počuli, že postaviť dom od nuly je jednoduchšie ako zrekonštruovať staré bývanie? Alebo ste si mysleli, že najväčším problémom je kúpa bytu? Ak ide o byt v novostavbe, po jeho kúpe zvyčajne nasleduje zariaďovanie. Ak dlhší čas bývate vo vlastnom byte alebo ste sa stali majiteľom staršieho bytu, a nie ste spokojný s tým ako byt vyzerá, určite budete uvažovať o jeho čiastočnej alebo kompletnej rekonštrukcii, ktorá bez ohľadu na rozsah prác môže byť namáhavá, časovo náročná a neistá. Hoci sa najmä kompletná rekonštrukcia považuje za skutočne veľký počin, s výbornou organizáciou a osvedčenými dobrými remeselníkmi môže byť celý proces oveľa rýchlejší a jednoduchší. 
  Odborný článok 80
  rekonstrukcia bytu
  Máme 2658 realizátorov v oblasti Rekonštrukcia bytu:

  Aké povolenia sú potrebné na rekonštrukciu?

  Ak bývate v prenajatom byte, a chceli by ste v ňom urobiť nejaké, aj tie minimálne zmeny, budete potrebovať súhlas vlastníka. Treba však vedieť, že ani v byte, ktorý je vo vašom vlastníctve, si nemôžete robiť, čo chcete. Odporúčame vám pred realizáciou rekonštrukcie navštíviť príslušný stavebný úrad a overiť si, ktoré úkony je potrebné ohlásiť a na ktoré potrebujete povolenie

  Rozsah rekonštrukcie bytu

  Ak ide o byt, v ktorom už roky bývate, a chcete v ňom vykonať nejaké zmeny, musíte sa rozhodnúť, do akej miery chcete byt renovovať. Vymeníte v ňom iba nábytok a rozmiestnenie vybavenia a priestor izieb zostane rovnaký ako predtým, alebo plánujete zbúrať niektorú z nosných stien? Chcete zachovať existujúce elektrické a iné inštalácie, alebo všetky inštalácie vymeniť za nové, kvalitnejšie? Existuje veľa otázok a od vašich odpovedí závisí aj množstvo potrebnej práce pre rekonštrukciu a, samozrejme, aj konečné náklady na renováciu.

  Rekonštrukcia bytu príprava
  Mimoriadne dôležitá je dobrá príprava. Určite vám pomôže spolupráca s dobrým architektom a skúsenými zhotoviteľmi.

  Dôležitá je dobrá príprava

  Pri renovácii bytu, bez ohľadu na to, v akom rozsahu bude realizovaná, je mimoriadne dôležitá dobrá príprava.

  Je potrebné na samom začiatku dôkladne si premyslieť, čo všetko sa bude rekonštruovať a čo všetko tomu budete potrebovať. Čím viac možností zvážite, tým menšia je pravdepodobnosť, že sa počas rekonštrukcie vyskytnú nejaké problémy. Určite vám pomôže spolupráca s dobrým architektom a skúsenými zhotoviteľmi. V závislosti od rozsahu a druhu prác v niektorých prípadoch bude potrebné prizvať si na pomoc aj statika. Ak ide o rozsahom väčšiu rekonštrukciu, pred začatím prác je potrebné mať k dispozícii všetky potrebné, dokonca podrobné plány, ktoré budú zhotovitelia potrebovať. 

  Výber zhotoviteľov

  Pri rekonštrukcii vášho bytu je veľmi dôležité pracovať so spoľahlivými, skúsenými a odborne vyškolenými zhotoviteľmi, ktorí vedia, ako predvídať čo najviac okolností. Aj v prípade nepredvídaných situácií je najdôležitejšie, aby vedeli, ako na ne správne reagovať.

  Zhotoviteľov môžete nájsť na odporúčanie alebo na internete. Rýchlo, jednoducho a zadarmo to môžete urobiť aj prostredníctvom našej platformy. Najdôležitejšie je vybrať si kvalifikovaných ľudí, ktorým môžete dôverovať a následne sa rozhodnúť pre najlepšiu ponuku. Najlepšia ponuka nie je najlacnejšia a hoci by každý chcel za prácu zaplatiť najnižšiu cenu, nenechajte sa chytiť do pasce prijatia „najlepšej“ ponuky, pretože to často tak nie je. 

  Rekonštrukciu bytu môžete realizovať postupne, v jednotlivých fázach, napr. naplánovať si postupné vynovenie jednotlivých miestností, napr. kuchyne, kúpeľne a podobne. Realizáciu plánovaných prác môžete zveriť viacerým zhotoviteľom, alebo sa rozhodnúť pre jedného, ktorý všetky práce urobí na kľúč

  Dôležité je vedieť, kedy práce začnú, ako dlho budú trvať, aký bude rozpočet.

  Odborná rada zo spoločnosti FYX s. r. o.

  1. Čomu sa venuja Vaša spoločnosť?

  Špecializujeme sa na realizáciu kompletných rekonštrukcií bytov, domov a administratívnych budov. Klienti sa na nás obracajú vďaka našej schopnosti riešiť vzniknuté požiadavky už do 24 h od prvého kontaktu. Pôsobíme prevažne v Bratislavkom kraji, a zakladáme si na rýchlom jednaní a kvalitne odvedenej práci za férové ceny.  Ideálne je, ak máte plán alebo projekt o možnej vizualizácii nehnuteľnosti, prípadne aj potrebné povolenia. Ak aj spomenuté dokumenty nemáte, nemusíte sa toho obávať, pretože vo FYX  Vám vieme so všetkým pomôcť, niektoré úkony dokonca vieme riešiť priamo namiesto klientov.

  2. Čo je to vlastne rekonštrukcia bytu a ako dlho trvá?

  Čas potrebný na prerobenie bytu sa líši pri každej zákazke, nakoľko doba rekonštrukcie odzrkadľuje individuálne požiadavky klienta. Podľa dohodnutého rozpočtu vieme prispôsobiť počet zamestnancov, ktorí sa na rekonštrukcii podieľajú, čím dokážeme potrebný čas výrazne skrátiť. Napríklad kompletná rekonštrukcia 3-izbového bytu trvá priemerne 2 mesiace. Samozrejmosťou je, že počas celej spolupráce spolu konzultujeme zhotovené i plánované práce.

  3. S akými problémami sa môžeme stretnúť keď ide o rekonštrukciu bytu?

  Základom bezproblémovej spolupráce je predovšetkým jasná komunikácia na začiatku, kedy sa spoločne dohodneme na rozsahu prác a odsúhlasíme si potrebné kroky. Následne všetky vzniknuté komplikácie spojené s rekonštrukciou riešime za Vás, Vy tak už nemáte s celým procesom žiadne starosti.

  4. Čo má vplyv na rekonštrukciu bytu? 

  Náklady spojené s rekonštrukciou sú úzko naviazané na rozsah realizovaných prác a ceny materiálu, ktoré sa neustále menia. V úvode spolupráce zostavíme a odsúhlasíme si rozpočet, ktorého sa držíme na základe zmluvne dohodnutých podmienok. Prípadné práce nad rámec stanoveného rozpočtu s Vami vopred komunikujeme na schválenie. Od prvého kontaktu, cez obhliadku a nacenenie prác vieme začať do 7 dní. Vo FYX nevyžadujeme zloženie zálohy pri podpise zmluvy, nakoľko zo skúseností vieme, že klienti majú obavy platiť stavebným firmám vyššie čiastky vopred. Vieme sa dohodnúť na postupných zálohových faktúrach, kedy napríklad prvú uhradíte po búracích prácach, druhú po vodoinštaláciach alebo elektroinštaláciach, a následne tak, ako Vám to bude vyhovovať. 

  Odbornú radu poskytol pán Ľubomír Fetkovič zo spoločnosti FYX s. r. o. 

  Koľko stojí rekonštrukcia bytu?

  Je veľmi ťažké odhadnúť koľko rekonštrukcia bytu, resp. práce, ktoré chcete vykonať, budú stáť bez predbežných meraní. Pred rozhodnutím o rekonštrukcii bytu je najlepšie si vopred pripraviť rozpočet, aby ste sa vyhli nepríjemným prekvapeniam. Celkové náklady sa však môžu výrazne líšiť v závislosti od kvality zvolených materiálov, čo by malo byť prioritou. Cenu rekonštrukcie, bez ohľadu na jej rozsah, môžu ovplyvniť rôzne faktory. 

  K celkovým nákladom vždy treba pripočítať ďalších 20 %, pretože to je väčšinou potrebné k základnému rozpočtu, na „vedľajšie“ a predsa dôležité veci.

  Ako vlastne prebieha rekonštrukcia?

  Ak ste sa stali vlastníkom starého bytu, alebo plánujete rekonštrukciu bytu, v ktorom už roky bývate, najprv sa zbavte vecí, ktoré nikdy nebudete potrebovať. V závislosti od toho, čo chcete rekonštrukciou dosiahnuť, môže nasledovať demontáž, ktorá zahŕňa odstránenie starých obkladov, sanity, podlahových krytín, ak plánujete ich výmenu, elektrických vypínačov, vstavaného nábytku, interiérových dverí a podobne.

  Po demontáži prichádza na rad výmena starých inštalácií za nové. To zahŕňa inštaláciu plastových potrubí pre vodovod a kanalizáciu, rozvod elektroinštalácie. Tento krok sa ťažko zaobíde bez búchania, vŕtania, hluku. Pri vykonávaní týchto prác je dôležité dodržiavať nočný pokoj a rekonštrukciu dokončiť čím skôr a čo možno najmenej hlučným spôsobom.

  Ak plánujete výmenu všetkých okien a dverí, je potrebné objednať ich v dostatočnom časovom predstihu a venovať im osobitnú pozornosť, pretože sú jedným z najviditeľnejších prvkov dizajnu. Pri výmene dverí, myslite v prvom rade na štýl, materiál a farbu dverí. A navyše sa uistite, že dvere sú ekologické a bezpečné pre ľudské zdravie. Sú však aj takí vlastníci bytov, ktorí staré interiérové ​​dvere nechajú, iba ich dajú natrieť farbou, ktorá sa im hodí, lebo je to najlacnejšia možnosť. Nie vždy je to najšťastnejší nápad. 

  Ak ste sa rozhodli pre kompletnú rekonštrukciu bytu, odporúčame vám osobitnú pozornosť venovať novým vchodovým bezpečnostným dverám. Tie sú vyrábané v širokej škále farieb a prevedení, z kvalitných materiálov, s kvalitnými bezpečnostnými zámkami. Určite si budete môcť vybrať také, ktoré dokonale zapadnú do interiéru vášho bytu, a zároveň poskytnú vašej rodine a vám bezpečnosť a ochranu pred vlámaním, požiarom a inými prípadnými nehodami a nepríjemnosťami.

  Jedným z ďalších krokov sú omietkové práce. V tejto fáze môžu byť realizované zavesené stropy, znižovanie stropov a vyhotovenie deliacich stien. Medzi omietkárske práce patria rôzne kaskády, oblúky, zabudované svietidlá... Dôležitý predpoklad na to, aby ste sa so všetkými týmito zaujímavými prvkami vôbec mohli pohrať, je dostatočná výška stropu. Majstri vám, samozrejme, všetko podrobne vysvetlia, no nie je zlé, ak viete aj to, že aby ste strop mohli „znížiť“, minimálna výška stropu by mala byť 2,70 m. 

  Znížený strop
  Aby ste strop mohli „znížiť“, minimálna výška stropu by mala byť 2,70 m

  Po dokončení omietania dôležité je opraviť všetky otvory, ktoré vznikli inštaláciou rôznych inštalácií a búraním, vyrovnať podlahy, ak sa cementový poter poškodil odstránením starej podlahovej krytiny. Pokládka parkiet alebo laminátu si vyžaduje ideálne rovný povrch.

  Ak je cementový poter alebo betónový podklad poškodený, na vyrovnanie môže byť použitá špeciálna samonivelačná hmota. Vyliatie poteru predlžuje čas prác na dobu, na ktorú je potrebné, aby všetko dôkladne vyschlo. 

  Keď ide o rekonštrukciu kúpeľne, kvalitná hydroizolácia je jednou z najdôležitejších vecí pri vykonávaní stavebných prác. Po dokončení týchto prác môže nasledovať pokládka obkladačiek. 

  Montáž okien a dverí

  Nasleduje montáž objednaných okien, ak ste sa rozhodli pre ich výmenu. Majster odstráni staré okná a nainštaluje nové v ten istý deň. Samozrejme, na realizáciu tohto úkonu si treba vybrať deň bez zrážok. Po dokončení prác treba skontrolovať, či je okolo okien všetko v poriadku. Ak si všimnete malú prasklinu, dieru alebo niečo iné, čo by mohlo spôsobovať problémy, nebojte sa, maliari všetko opravia v ďalšom kroku.  

  Dôležité je vybrať správne farby pre váš obytný priestor, pretože farby dodajú vášmu domovu osobitý vizuálny efekt, teplo a štýl. Ak si nie ste istí, ktorá farba je do vášho príbytku najvhodnejšia, vždy sa môžete poradiť s interiérovými dizajnérmi alebo skúsenými maliarmi. Nasleduje vyplnenie všetkých dier, oprava popraskaných povrchov, vyrovnanie a vyhladenie stien, na ktoré sa nanáša disperzná alebo polodisperzná farba na steny. Pozornosť treba venovať aj opracovaniu líšt okolo nových okien a balkónových dverí.  

  Maliarske práce
  Dôležité je vybrať správne farby pre váš obytný priestor, pretože farby dodajú vášmu domovu osobitý vizuálny efekt, teplo a štýl

  V závislosti od typu podlahy, ktorú ste si vybrali, ako aj od veľkosti povrchu pre pokládku, bude závisieť aj čas potrebný na vykonanie tohto kroku. Jednou z možností je ponechať staré parkety, ak sú v dobrom stave, a urobiť hobľovanie a lakovanie. Ďalšou možnosťou je výmena parkiet, preto si rozmyslite, či chcete kvalitnejšiu lodnú podlahu alebo cenovo dostupnejšie parkety, laminát, keramické dlaždice...

  Po vyhotovení podláh nasleduje montáž interiérových dverí. Dôležité sú správne rozmery a dobrý smer otvárania dverí.  

  Rekonštrukcia sa pomaly blíži k posledným krokom! Je čas na inštaláciu parketových líšt, ak ste sa rozhodli pre pokládku parkiet. Po dokončení tejto časti práce nasleduje záverečné maľovanie stien alebo lepenie tapiet, ak ich chcete dať na niektoré steny.

  Nasleduje montáž osvetlenia a elektroinštalácie (zásuvky, zástrčky...). V kúpeľni prebieha montáž sanity

  Predposledný krok vedie k nákupu nábytku, ak ste sa rozhodli vymeniť ho za nový, a zariaďovanie interiéru. Výber nábytku je pomerne rôznorodý, čo sa týka modelov aj cien, takže si určite vyberiete správne kusy nábytku. Druhou možnosťou je objednať si nábytok na mieru, čo je o niečo drahšia záležitosť, ale nábytok bude kvalitnejší, jedinečný, môžete ho dokonale prispôsobiť priestoru, a samozrejme, bude vyrobený podľa vašich prianí. 

  A rekonštrukciu bytu ste úspešne zvládli. Čaká vás najkrajšia časť práce, môžete sa venovať detailom, akými sú napr. obrazy, koberce, izbové rastliny..., a kochať sa v novom vzhľade vášho príbytku!  

  Byt pred rekonštrukciou a po nej
  Byt počas rekonštrukcie a po nej

  Trvanie rekonštrukcie - koľko metrov štvorcových, toľko dní

  Práce na rekonštrukcii bytu trvajú približne toľko dní, koľko štvorcových metrov plánujete renovovať.

  Napríklad, práce na rekonštrukcii bytu s rozlohou 70 m2 môžu trvať o niečo viac ako dva mesiace. Pripravte sa, vyzbrojte sa trpezlivosťou, a myslite už len na to, aké bude všetko krásne, keď rekonštrukciu bytu dokončíte! 

  Ako je rekonštrukcia bytu náročná záležitosť, náročné je aj písanie o tejto téme. Možno sa jej venovať z rôznych aspektov, z rôznych uhlov pohľadov... V tomto článku sme sa stručne zamerali na poradie jednotlivých krokov, ktoré treba vykonať, aby ste rekonštrukciu bytu úspešne dotiahli do konca. 

  Ak máte záujem o rekonštrukciu bytu v akomkoľvek rozsahu, a chcete ju zvládnuť bez zbytočných problémov, môžete nás kontaktovať na daibau.sk alebo zadať dopyt. Zhotovitelia, s ktorými spolupracujeme, pripravia ponuku presne zodpovedajúcu vašim požiadavkám. 

  Odborný článok 80
  Autor: Daibau casopis

  Ako ste využili tieto informácie?


  Hľadáte dobrých realizátorov v oblasti Rekonštrukcia bytu?

  Nápady na usporiadanie domu

  Časopis s čerstvými nápadmi a radami našich autorov na usporiadanie Vášho obytného priestoru.

  Máme 2658 realizátorov v oblasti Rekonštrukcia bytu:

  Bezplatná služba
  Hľadáme v lokalite
  Bez provízií
  Podmienky používania I Politika súkromia I Informácie o cookies I Impressum
  © 2024 Daibau, všetky práva vyhradené