Pre oblasť
   ABC STAVEBNÍCTVA-ZÁHRADA

  Interiérový dizajn – prečo je dôležitý?

  Cieľom interiérového dizajnu je urobiť priestor nielen krajším, ale aj lepším pre život. Interiéroví dizajnéri spájajú estetický aspekt s technickým a vytvárajú priestory, ktoré spríjemňujú a zjednodušujú život. Každý rok prináša v interiérovom dizajne niečo nové, nie vždy sa nám môže páčiť všetko to, čo ponúka, ale určite môže aspoň inšpirovať.
  Odborný článok 186
  interierovy dizajn
  Máme 428 realizátorov v oblasti Interiérový dizajn:

  Zariaďovanie interiéru je výzvou

  Bez ohľadu na to, či máte v pláne zariaďovať, resp. osviežovať svoje existujúce bývanie, kancelárske alebo nejaké iné priestory, alebo svoj dom či byť zariaďujete prvýkrát, inšpiráciu môžete vyhľadať listovaním v časopisoch a internetových portáloch plných krásnych interiérov a všelijakých nápadov. Často si však nie sme istí, aký štýl je pre nás ten pravý. Interiéroví dizajnéri zvyčajne odporúčajú pri zariaďovaní interiéru zladiť obľúbené trendy v interiérovom dizajne s vašim osobným štýlom, vybrať si funkčné, kvalitné, elegantné a moderné riešenie priestoru podľa vašich predstáv a my vám odporúčame vyhľadať ich pomoc. 

  Ak chcete svoj interiér osviežiť, bude vám stačiť napr. nová výmaľba, nejaké nové kusy nábytku, nové obklady a podlahové krytiny, dekorácie na stenu, dekoračné prvky a podobne. Kompletná renovácia domu, bytu alebo nejakého iného priestoru je komplexný, náročný a nákladný projekt, pretože zvyčajne zahŕňa búranie priečok, výmenu okien a dverí, výmenu inštalácií, renováciu kúpeľne a kuchyne, výber nového nábytku, ďalšieho zariadenia a pod.

  Keďže je kompletná renovácia omnoho náročnejšia ako renovácia čiastočná alebo osvieženie interiéru, a zvyčajne sa začína vypracovaním plánu renovácie, budete potrebovať pomoc odborníkov – architektov, resp. interiérových dizajnérov. 
  Na vypracovanie plánu renovácie budete potrebovať pomoc odborníkov – architektov a interiérových dizajnérov
  Na vypracovanie plánu renovácie budete potrebovať pomoc odborníkov – architektov a interiérových dizajnérov

  Zariaďovanie interiéru a interiéroví dizajnéri

  Interiérový dizajn má za cieľ maximálne a efektívne využiť priestor, v súčasnosti sa to robí aj pomocou 3D modelov a renderovania. Pomocou technológií a špeciálnych programov dizajnéri vytvárajú fotografie, ktoré klientovi ukážu, ako interiér bude vyzerať. Tento spôsob práce umožňuje klientovi meniť a dopĺňať čokoľvek, čo chce a eliminuje tak možné prekvapenia a sklamania.

  Zariaďovanie interiéru je vždy veľkou výzvou, ale výsledok môže priniesť spokojnosť a obrovskú radosť. Svet interiérového dizajnu, rovnako ako svet módy, podlieha meniacim sa trendom. Je ťažké vedieť, aký trend prežije a aký pôjde rýchlo do zabudnutia. A najnáročnejšie je zistiť, čo bude nasledovať, čo prinesú ďalšie roky.

  Ak vás inšpirovali moderné interiéry a chcete si zariadiť svoj príbytok v nejakom podobnom alebo vlastnom štýle, pomôcť vám môžu profesionáli v tejto oblasti, ktorých služby zahŕňajú celý rad činností:

  • vytvorenie riešenia projektu s 3D vizuálnym modelom,
  • vypracovanie funkcie priestoru,
  • výber farieb, materiálov a látok,
  • definovanie polohy osvetlenia s výberom osvetlenia,
  • zhotovovanie výkresov pre výrobu nábytku na mieru a výber kusového nábytku,
  • výber detailov a dekorácie.

  Bez ohľadu na to, či ste sa rozhodli pre razantnú zmenu alebo detaily, berte do úvahy trendy aktuálne v tom-ktorom roku, pretože vám môžu pomôcť, alebo vyhľadajte pomoc odborníka na interiérový dizajn. Môžete to urobiť aj pomocou našej platformy, stačí iba poslať dopyt vhodným a ohodnoteným odborníkom na interiérový dizajn, jednoducho, rýchlo a bezplatne!

  V závislosti od toho či uprednostňujete klasické, tradičné, rustikálne pred moderným, minimalizmus pred maximalizmom, ekologický interiérový dizajn pred industriálnym štýlom a pod., nechajte sa inšpirovať a vytvorte si krásnu a útulnú domácnosť, v ktorej budete tráviť čas sami so sebou, so svojimi najmilšími, príbuznými a priateľmi. 

  Odborná rada zo spoločnosti designjabrocky s.r.o.

  1. Prečo by sme mali zveriť dizajn interiéru do rúk odborníkovi?

  Zveriť dizajn interiéru do rúr odborníka prináša viacero výhod, ktoré si človek často pri ani neuvedomuje, hlavne, keď sa chystá zariaďovať prvý interiér. Tí, ktorí už majú za sebou viaceré rekonštrukcie alebo zariaďovanie priestorov, už majú lepšiu predstavu, aké problémy to prináša a koľko času to zaberie. Tu sú niektoré dôvody, prečo by ste mohli zvážiť spoluprácu s dizajnérom interiéru:

  - Šetrenie času: Kvalitný návrh si vyžaduje veľa vedomostí, ktoré človek nevie získať za pár dní alebo týždňov. Dizajn interiéru na profesionálnej úrovni si vyžaduje využitie viacerých počítačových programov. Zvládnutie tohto softvéru si vyžaduje dlhšiu dobu. Z tohto pohľadu nemá význam sa učiť akýkoľvek softvér, ktorý využijeme na krátku dobu. Nehovoriac o tom, že profesionálny softvér nie je prístupný zadarmo. Okrem softvéru je potrebné naštudovať veľa technickej literatúry, normy, vyhlášky a zákony, čo takisto zaberie veľké množstvo času.

  - Spojenie estetiky a funkcionality: Rôzni ľudia majú rôzne talenty. Ak má človek celý život estetické cítenie, pôjde mu dizajn oveľa ľahšie, ako niekomu kto je dobrý v matematike alebo v športe. Okrem toho je dobrý dizajnér schopný zlúčiť estetiku aj s praktickosťou a technickým riešením. Dizajn interiéru nie je len o estetike, ale aj o praktickosti a funkčnosti. Profesionálni dizajnéri sú schopní vytvárať priestory, ktoré nie len vyzerajú dobre, ale aj efektívne slúžia svojmu účelu. Najlepší dizajnéri a architekti vyriešia v prvom rade funkčnosť a následne sa venuju estetike, podľa hesla forma nasleduje funkciu - "Form follows function". 

  - Personalizovaný prístup: Dizajnér so skúsenosťami dokáže klásť správne otázky, aby vedel, čo bude pre klienta najlepšie. Snaží sa zistiť, ako prebieha fungovanie v domácnosti alebo firme, aby vedel interiér navrhnúť, čo najoptimálnejšie.

   - Odstup: Veľmi dôležitý je aj nezávislý pohľad, ktorý môže poskytnúť iba niekto mimo rodinu alebo firmu. Veľakrát príde dizajnér s riešením, ktoré by klienta nenapadlo. Ak o tvorbe interiéru rozhodujú viacerí ľudia, dizajnér je dôležitým spojníkom medzi nimi aby zkombinoval ich požiadavky k maximálnej spokojností všetkých. 

  - Technické riešenie: Pri návrhu interiéru je potrebné množstvo vedomostí. Sú to informácie o materiáloch, zdravotechnike, vzduchotechnike, elektrike, statike, výrobe nábytku. Laik nemá šancu správne vyriešiť bez týchto vedomosti všetky potrebné rozhodnutia. Príkladom je keď zákazníkovi stolár ukáže vzorky nábytku. Na výber má zákazník 10 rôznych bielych dvierok. Rozhodne sa pre tie, ktoré mu odporučí stolár. Častokrát ale predajca vyberá verziu, ktorá je finančné najvýhodnejšia pre neho. Preto je pri výbere materiálov výhodne využiť služby tretej strany - dizajnéra a architekta, ktorý Vám objasní plusy a mínusy jednotlivých materiálov a pomôže Vám s výberom. Takéto rozhodnutia čakajú pri výbere každého povrchu.

  - 3d vizualizácie: V dnešnej dobe je samozrejmosťou vypracovanie vizualizácie v 3d softvéri. Profesionál vie zhotoviť vizualizáciu fotorealisticky s použitím realistický vyzerajúcich materiálov. Prípadne aj s reálnymi textúrami od výrobcov, ktorý poskytujú tieto textúry pre registrovaných dizajnérov a architektov. Takto si človek vie pozrieť interiér ešte pred zariadením a neurobí tak zbytočné chyby, ktoré by ho stali peniaze navyše.

  - Projekt: Ku každému návrhu by mal byť vypracovaný aj projekt, v ktorom bude zapracované všetko, čo je potrebné k zariadeniu. Projekt by mal zahŕňať aj použité materiály a orientačný rozpočet. Rozpočet je veľmi dôležitý pre každého klienta. Rozpočet však nie je možné vypracovať bez projektu a vizualizácie. 

  - Realizácia návrhu: Dobrý dizajnér má skúseností s viacerými firmami a vie odporučiť firmy na dodávku a realizáciu zariadenia, ktoré navrhol. Klient tak nemusí hľadať dodávateľa schopného zhotoviť interiér podľa návrhu.

  - Zvýšenie hodnoty nehnuteľnosti: Najväčšie firmy už dávno prišli na to, že dizajn predáva. To platí pri autách, elektronike ale aj pri nehnuteľnostiach. Ľudia vždy hľadajú komfort a keď nájdu nehnuteľnosť, ktorá je pekne zariadená uprednostnia jej kúpu pred škaredou aj na úkor vyššej ceny.

  2. Ktoré sú základné pravidlá interiérového dizajnu?

  Funkčnosť: Dizajnér zohľadňuje rozmiestnenie nábytku a ostatných prvkov s ohľadom na pohyb ľudí, pohyb slnka, rozmiestnenie okien a mnoho ďalších faktorov. 

  Farba a odtieň: Vhodne zvoliť farby a materiály je náročná úloha, ktorá vyžaduje nielen vkus a skúseností ale aj prístup ku všetkým vzorkovníkom potrebným k realizácii. 

  Osvetlenie: Pre dosiahnutie požadovanej  atmosféry je dôležité skombinovať umelé a prirodzené osvetlenie a vhodne zvoliť druh a farbu umelého osvetlenia. Vybrať vhodnú farbu osvetlenia je veľmi náročné aby človek nepokazil interiér a aby materiály vyzerali prirodzene. Vhodné je použitie ambientného osvetlenia, pre vytvorenie atmosféry.

  Textúry a vzory: Textúry a vzory vedia oživiť interiér a spraviť ho jedinečný. Ich použitie si vyžaduje cvik a skúsenosti.

  Kontrast: Niektorý typ interiéru si vyžaduje harmóniu a splynutie farieb tón v tóne. Inokedy je vhodné použiť kontrastné prvky, čiernu farbu alebo výraznú pestrú farbu.

  3. Ktoré sú trendy v roku 2023 v interiéri?

  Minimalizmus má pravdepodobne stále prvenstvo. Aj keď v posledných rokoch to už nie je taký chladný surový minimalizmus, ako vo svojich počiatkoch. Populárny je hlavne vďaka svojej nadčasovosti. Pri použití kvalitných materiálov vyzerá minimalistický interiér stále moderne aj po 20 rokoch. 
  Historické a retro prvky. Prvky z minulosti sa priebežne vracajú opakovane do módy. Retro nábytky sa stali veľmi módnymi a populárnymi aj medzi laickou verejnosťou. V predchádzajúcich rokoch pútali pozornosť hlavne odborníkov. Vďaka tomu množstvo kvalitného nábytku neskončí na smetisku ale nájde si nový domov. Nábytky z minulého storočia boli vyrobené prevažne z kvalitného dreva, preto je dobré ak sa opäť využijú. Ich životnosť je takmer neobmedzená.
  Oblé tvary. Postupne sa rozširuje aj používanie oblých tvarov. Oblé tvary sú pre človeka prirodzenejšie ako hranaté, preto je fajn že sa postupne vracajú do módy. Výrobcovia nábytku sa opäť naučili vyrábať aj oblé nábytku, to je asi hlavným dôvodom ich renesancie.

  Odbornú radu poskytol pán Martin Jabrocký zo spoločnosti designjabrocky s.r.o.

  Ekologický interiérový dizajn

  V poslednej dobe sa veľkej obľube teší ekologický štýl, resp. ekologický a udržateľný interiérový dizajn, ktorý zahŕňa mnoho ďalších trendov. Ak patríte medzi zástancov ekologického životného štýlu, najpohodlnejšie sa budete cítiť v prírode, resp. obklopení prírodnými a obnoviteľnými materiálmi, akými sú napr. vlna, bavlna, bambus, korok a podobne, ktoré možno použiť na podlahy, nábytok, textílie...

  Rastliny sú súčasťou takéhoto interiéru 
  Rastliny sú súčasťou takéhoto interiéru 

  Inteligentná domácnosť je v súčasnosti realitou

  To, čo kedysi bolo iba naším snom, dnes môže byť realitou, ktorú si môžete aj vy dovoliť. Inteligentné technológie sú všade, takže revolúcia v spôsobe nášho života pokračuje. Rozličné technológie sa dennodenne rozvíjajú a snažia sa čoraz viac ovplyvniť naše pohodlie, uľahčiť a zefektívniť každodenný život a tým spôsobom šetriť nielen náš čas, ale aj náklady na bývanie.

  Inteligentná domácnosť je v súčasnosti dostupná všetkým, ktorým je prioritou kvalitné a plnohodnotné bývanie.
  Inteligentná domácnosť je v súčasnosti dostupná všetkým, ktorým je prioritou kvalitné a plnohodnotné bývanie
  Inteligentná domácnosť je v súčasnosti dostupná všetkým, ktorým je prioritou kvalitné a plnohodnotné bývanie

  Tradičný dizajn vďaka premenám získava súčasnú príťažlivosť

  Je to vlastne návrat klasických prvkov, vždy s nejakými novými prvkami, novým nádychom. Interiérový dizajnér bude vedieť spojiť čaro minulosti s výhodami budúcnosti.

  Interiér s prirodzeným svetlom 

  Prirodzené svetlo je v interiéri vždy vítané, priestor zaliaty slnkom je nielen vzdušný a atraktívny, ale ovplyvňuje aj koncentráciu a pohodu. Umožňujú to veľké okná a dvere, rozličné svetlíky... Ak plánujete renováciu vášho príbytku, venujte náležitú pozornosť aj týmto prvkom. 

  Dostatok zdraviu prospešného prirodzeného svetla zabezpečujú veľké okná
  Dostatok zdraviu prospešného prirodzeného svetla zabezpečujú veľké okná

  Autentickosť v interiérovom dizajne

  Ak chcete pri zariaďovaní interiéru zladiť aktuálne trendy v interiérovom dizajne s vašim osobným štýlom, môžete to urobiť napr. prostredníctvom atraktívnych a jedinečných kusov nábytku. Pomocou rozličných vintage kúskov, personalizovanej výzdoby môžete dosiahnuť teplo a individualitu vášho príbytku, zvýrazniť vaše jedinečné preferencie.

  Kreativita nepozná hranice. Pre mnohé moderné trendy je príznačná nadčasová elegancia a príťažlivosť, ktorú možno dosiahnuť nielen elegantnými líniami, organickými tvarmi a funkčným dizajnom, ale aj jednoduchosťou a inováciami.

  Farby a materiály

  Dôležitým prvkom interiérového dizajnu sú farby a materiály. Keď ide o steny, farba môže miestnosť zosvetliť alebo stmaviť, ochladiť alebo zahriať. Podľa toho, aké steny maľujete, môžete priestor aj vizuálne zväčšiť, zmenšiť, zvýšiť alebo znížiť. Náležitú pozornosť treba venovať aj výberu materiálu na nábytok: farebné kúsky pôsobia moderne a hravo a drevené upokojujúco.

  Interiérový dizajnér vám môže pomôcť s výberom rôznych dekoratívnych predmetov: od vankúšov, záclon a kobercov až po svietniky a umelecké diela.
  Interiérový dizajnér vám môže pomôcť s výberom rôznych dekoratívnych prvkov
  Interiérový dizajnér vám môže pomôcť s výberom rôznych dekoratívnych prvkov
  Odborný článok 186
  Autor: Daibau casopis

  Ako ste využili tieto informácie?


  Nápady na usporiadanie domu

  Časopis s čerstvými nápadmi a radami našich autorov na usporiadanie Vášho obytného priestoru.

  Hľadáte dobrých realizátorov v oblasti Interiérový dizajn?

  Máme 428 realizátorov v oblasti Interiérový dizajn:

  BEZPLATNÁ SLUŽBA
  HĽADÁME V LOKALITE
  BEZ PROVÍZIÍ
  Máme 428 realizátorov v oblasti Interiérový dizajn
  8.6
  0

  Roomart Architects s.r.o.


  8.8
  0

  Montáže Zemplín s. r. o.


  9.6
  0

  Kristína Bedečová - Interiérový dizajn


  8.7
  0

  M.I.TECH, spol. s r.o. - Ateliér architektúry a dizajnu


  Podmienky používania I Politika súkromia I Informácie o cookies I Impressum
  © 2023 Daibau, všetky práva vyhradené